Sayfa 152/250 İlkİlk ... 52102142150151152153154162202 ... SonSon
Arama sonucu : 1998 madde; 1,209 - 1,216 arası.

Konu: Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

1. TÜRK SİYASETİ

Türk siyasetini global sermaye piyasalarından ayrı tutmak en büyük cehalet örneğidir.. Bir insan bir gün kalkıyor, bir kitle partisinin genel başkanı seçiliyor.

Yada devlette memurluk yapan yada maaşlı çalışan bir belediye başkanı, siz işyerinizde bir işçi dahi çalıştıramaz iken, o 82 vilayette, 3000 ilçede, 10,000 mezrada bir haftada teşkilatlarını yerleştirip, partisini kuruyor.

Siz yıllarca çalışıp, didinip kaç şehir de aynı anda bir ev kiralayıp kirasını verebilirsiniz ki; kaldı ki teşkilatlarda en az 2 yada 3 kişi çalışması gerekirken...

Türkiye'de arap sermayesi, uzak doğu sermayesi, Avrupa sermayesi, İsrail sermayesi, ABD sermayesine dayanmadan yukarıda saydığım hiçbir örgütlenme yada teşkilatlanma çalışması olmaz. Para yetmez..

Türk siyasetin dış sermaye kaynaklı olmadan kendi beceri ve sermayesi ile bişeyler yapan iki siyasetçi gelmiştir..

Hüsamettin Cindoruk ve Cem Uzan...

Hüsamettin Cindoruk hayatını, varlığını, tüm benliğini, sermayesini, akıl bilgi ve becerisini demokrat partiye ve doğru yol partisine vermiş olmasına rağmen genel başkan yardımcılığı dahi alamamıştır...

Cem Uzan ise Türk sermayesinin en büyük 3.cü ismi idi.. Tüm kişisel serveti ile Türk siyasetine girdi. Genç Partiyi kurdu. Arkasında bir tek kuruş yabancı sermayeyi almadan SİYASET yapmaya kalkıştır.. Kişisel servet ve yetenekleri ile bir ara %15 lere kadar çıktı.. Ama tüm sermayesini ve birikimini siyaset arenasında kaybetti...

Şimdi sanırım Paris'te 3+1 daire de ikamet ediyor...

Bu iki siyasetçi dışında Türkiye'de siyaset ile uğraşan her lider bırakın servetini kaybetmeyi hepsi dünyada sayılı zenginler arasına girmiştir. Bunlar tesadüfi değil, proje ve plan, program işidir...

Bir anda tüm medya, gazete, sosyal medya değişiyor...

Bir gazete yada TV kanalıda birleşip biz alalım yahu.. Bugün Türkiye de yaklaşık 30 vilayetin tapusunu satsak bir KANAL D nin %25 i etmez iken..

Türk Siyasetinin bağımsız olduğunu düşünmek, en hafif tabirim ile ALIKLIKTIR...

Bu sermaye grupları Türk siyasi arenasında çarpışır.. Bunlardan önümüze seçenek konur.. ABD sermayesini kullanan lider ve partisi, İsrail Sermayesi kullanan lider ve partisi, Avrupa Sermayesini kullanan lider ve partisi, Arap Sermayesi destekli lider ve partisi gibi.. Türk halkıda bunlardan birisini seçer...

Adına da demokrasi deriz...

Sonuçta elimizde alternatif vardır.. Demokrasinin iyi yanı da budur.. Alternatifimizin olmasıdır..

Fakir ve fukara bırakılmış bu milletler bu batı destekli sermaye gruplarından oluşan ideolojik siyasi partileri kendi çıkar ve amaçları için kullanmayı bilmelidirler...

Mesela Türk Milleti için her ne olur ise olsun, bu küreselleşme için de kabul; bazı şeylerden kaçamaz ve yakalanırız.. Ama aklımızı kullanmalı ve rasyonel davranıp bu etrafımızı saran sermaye gruplarından fayda ve çıkar sağlamalıyız..

O sebeple Türk milletinin bazı çizgileri ve ilkeleri olmalıdır, bu çerçevede siyasi partileri kendi amaç ve çıkarları için kullanıp, isteklerimize sorunlarımıza çözüm ve öneri getirmelidirler. Aksi halde mevcut siyasi partiler için onları besleyen, semirten, geliştiren birer besin kaynağı olmaktan öte geçemezler...

Kısaca;

İlkelerimizi ortaya koyup, siyasi partilere körü körüne aşık olmak, onları beslemek ve onların hedeflerine ulaşmalarına alet olmak yerine, onları birbirine düşürüp aradan toplum için, halk için, bu millet için iyi ve faydalı olanı yapmaya zorlamaktır. İkidar partisi yanlış mı yaptı? Diğerini seçmeliyiz.. Diğeri geldi mi? O da mı yanlış yaptı, bir diğerini seçmeli ve siyasi partilere gerçek gücün aslında SERMAYE ve SERMAYEDARların değil, oy ve milletin olduğunu göstermek gerekir...

O sebeple SN.Discretus
     Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    "Kanal İstanbul bir ABD projesidir!"

Kaynak Yeniçağ: "Kanal İstanbul bir ABD projesidir!" - Arslan BULUT
    fikrinize itiraz etmem mümkün değildir...

Sağlık ile...
    Son düzenleme : selka; 06-12-2019 saat: 21:11.

2.  Alıntı Originally Posted by EREGLTUPRS Yazıyı Oku
    Hayatları boyunca hep ABD emperyalistlerinin uşşağı oldular zaten...
    İtiraz yok, SN Ereğli..

Ben artık oy falan kullanmam.Siyasete inanmıyorum.Bir tiyatro var ,oyuncular değişiyor,siyasetin memleketin kaderini belirleme gücü çok uzun zamandır ülkemizde yok.Misal muhalefet yapıyoruz,ben zaten CHP dışında bir partiye oy veremem,sosyolojik olarak elim mahkum CHP ye.E bu CHP zihniyeti ne yapıyor, geliyor bana ekmelettini dayatıyor,geliyor az daha abdullah gül ü ortak aday göstermeye çalışıyor falan.Şimdi de imamoğlu deniyor,e imamoğlu kimdi ki 6 ay öncesine kadar kimsenin tanımadığı beylikdüzü dışında esamesi okunmayan bir adam.Ne oldu acaip bir pazarlama acaip koordineli bir seçim hop istanbul belediye başkanı olabiildi.Ya bizim chp de bu kadar akıl,, koordinasyon örgütlenme becerisi vardıysa muharrem incenin günahı neydi.Bence manasız işler ,şimdi imamoğlu gelecek, ortalık biraz rahatlıyacak ama hep aynı işler devam edecek.Zaten 2020 de tüm dünya sallanacak , gelecek kaos ve rüzgar olayı siyaset dışına taşıyacak.Olacakların ufak tefek provalarını görüyoruz işte, fransada lübnanda şurda burda.Üstelik tüm bunları organize eden güç artık kendi gücünden o kadar emin ki artık kendini pek saklamaya da gerek görmüyor .Önümüzdeki 10 yıl çok ama çok sıkıntılı olacak.Siyaset buna engel olamaz.

4.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Ben artık oy falan kullanmam.Siyasete inanmıyorum.Bir tiyatro var ,oyuncular değişiyor,siyasetin memleketin kaderini belirleme gücü çok uzun zamandır ülkemizde yok.Misal muhalefet yapıyoruz,ben zaten CHP dışında bir partiye oy veremem,sosyolojik olarak elim mahkum CHP ye.E bu CHP zihniyeti ne yapıyor, geliyor bana ekmelettini dayatıyor,geliyor az daha abdullah gül ü ortak aday göstermeye çalışıyor falan.Şimdi de imamoğlu deniyor,e imamoğlu kimdi ki 6 ay öncesine kadar kimsenin tanımadığı beylikdüzü dışında esamesi okunmayan bir adam.Ne oldu acaip bir pazarlama acaip koordineli bir seçim hop istanbul belediye başkanı olabiildi.Ya bizim chp de bu kadar akıl,, koordinasyon örgütlenme becerisi vardıysa muharrem incenin günahı neydi.Bence manasız işler ,şimdi imamoğlu gelecek, ortalık biraz rahatlıyacak ama hep aynı işler devam edecek.Zaten 2020 de tüm dünya sallanacak , gelecek kaos ve rüzgar olayı siyaset dışına taşıyacak.Olacakların ufak tefek provalarını görüyoruz işte, fransada lübnanda şurda burda.Üstelik tüm bunları organize eden güç artık kendi gücünden o kadar emin ki artık kendini pek saklamaya da gerek görmüyor .Önümüzdeki 10 yıl çok ama çok sıkıntılı olacak.Siyaset buna engel olamaz.
    Hocam chp nin siz hala iktidar olmaya niyeti olmadığını anlamadiniz mi .son 30 senedir boyledir.chp nin genel baskanligi, iktidar olmaktan daha fazla mutluluk veriyor.

5. Sn selka üstad paylaşımlarınız çok değerli. Çok teşekkürler. Dolar için kritik bir haftaya girdik. Merkez bankası faiz indirimi var.
    Doları bu seviyede nasıl tutuyorlar benim aklım almıyor gerçekten. Reel ekonomi kan ağlıyor, millet borç içinde.
    Bu hafta dolar nasıl olur sizce ve borsa tabiki de, borsa aldı başını gitti... Borsa daha da gidecek gibi? kolay gelsin üstad, değerli paylaşımlarınız için şimdiden çok teşekkürler....

Alıntı Originally Posted by the pasha Yazıyı Oku
    Sn selka üstad paylaşımlarınız çok değerli. Çok teşekkürler. Dolar için kritik bir haftaya girdik. Merkez bankası faiz indirimi var.
    Doları bu seviyede nasıl tutuyorlar benim aklım almıyor gerçekten. Reel ekonomi kan ağlıyor, millet borç içinde.
    Bu hafta dolar nasıl olur sizce ve borsa tabiki de, borsa aldı başını gitti... Borsa daha da gidecek gibi? kolay gelsin üstad, değerli paylaşımlarınız için şimdiden çok teşekkürler....

doların bu seviyede nasıl tutulduğu konusunda ciddi bir açıklama kerim rota nın yazısı..

https://www.paraanaliz.com/2019/dovi...sasinda-40122/

bu yazıyı iyice sindirerek okursan bir çok soruya yanıt bulursun..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

7. teşekkürler, detaylı bir döngü anlatılmış yazıda. Bu kadar allengirli işlerin sonunda bu dolar patlayacak gibi, inşallah sonumuz iyi olur, ne diyeyim....

Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    doların bu seviyede nasıl tutulduğu konusunda ciddi bir açıklama kerim rota nın yazısı..

https://www.paraanaliz.com/2019/dovi...sasinda-40122/

bu yazıyı iyice sindirerek okursan bir çok soruya yanıt bulursun..

8. Benim alip da bankada tuttugum doviz gunun sonunda MB rezervlerinde yerini bulacaksa, ha MB'nin kendi rezervi olarak orada durmus ha bana satilip orada durmus, bir kere adamin "vatandasin dolar almasi sonucu kurlarin artmasi gerektigi" varsayimi hatali, onemli olan cari denge , para ulkeden disari cikiyorsa azaliyordur dolayisiyla kurlar artar, bu yil da cari denge dengede oldugundan kurlarin enflasyonla paralel artmasi beklenir.

Asil onemli olan sey, sen cari acik vermeden nasil buyuyeceksin? Uretim atisi olabilecekse ithal girdi olmadan nasil olacak. Ithalatin artacaksa bu para nereden gelecek? Buyume olmadigi surece kurlarda asiri oynama da olmaz, ikilem bu.

Sayfa 152/250 İlkİlk ... 52102142150151152153154162202 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •