Sayfa 156/250 İlkİlk ... 56106146154155156157158166206 ... SonSon
Arama sonucu : 1998 madde; 1,241 - 1,248 arası.

Konu: Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

1. Sn. Selka,
    Hangi yillarda ODTU'deydiniz ve bolum neydi...sakincasi yoksa....

2.  Alıntı Originally Posted by WYATT EARP Yazıyı Oku
    Sn. Selka,
    Hangi yillarda ODTU'deydiniz ve bolum neydi...sakincasi yoksa....
    1991-1996 Yılları arasında Mühendislik Fakültesi Bölüm Jeoloji idi.. Yeri geldi yazayım...

Tartışma kanal İstanbul.. Bir aklı evvel jeoloji profesörü demişti kanal yapılırsa DEPREM TETİKLENİR.. Ya arkadaş insan illa vuracağım diye yaptığı ilme, bilime, emeğine saygısızlık eder mi? Ne depremi, ne alakası var? 24 metre derinlik 40 km uzunluk ile bu işin zırnık alakası olmaz. En ufak bir alakasını bulsunlar ben bölüm önünde diplomamı yakarım, demeye yakın bişeyler yazmıştım.. Ne jeolog luğum ne de mühendisliğim kaldı.. Yahu, kıtasal 50 km ortalama derinlik 10-100 km genişliğinde kaya kütlesinin hareketinden bahs ediyoruz. ne 24 m si yahu.. Oladu olacak o zaman tüm Türkiye'de ki inşaat temelleri depremi tetikler diyelim. Deprem o denli basit bir olay olsa idi, tek aklı evvel siz misiniz ki? Çözülürdü.. Depremin temelini "THERMODYNAMİCS" kanunları koyar. Subduction Zone denilen alanda kıtasal alan dibe batar. Okyanus tabanı ve karasal tabakanın yoğunluğu birbirinden ayrıdır. Batan tabaka dibe indikçe erimeye başlar konvansiyonel ısı akımı ve sirkülasyonu başlar bu ısısal dinamik yapı üzerindeki kıtayı konvansiyonel ısının yönüne göre kırar. Bu kırma işi kolay olmaz kırıldımı bir anda boşalan gerilim atılımı tetikler.. Bu da depremin şiddetini verir.. P ve S ve W dalgaları vardır... Fazla tekniğe inmek istemem.. Neyse... O zaman açıklama yapmamıştım.. Şİmdi yeri geldi yapayım dedim. Ama Kanal İstanbul depremi tetikler diyen Profesör bir yer bilimci ÇOK AÇIK YAZIYORUM ya harbiden kafayı yemiştir (Salak Olamaz prof olmuş) ya da harbiden buz gibi TROL dür...

ne ispatladın ? komedi.. dolar 6 nın üstüne çıkamıyormuşda kendisi söylemiş bunları geçmişte.. falan filan.. diğer topikte yazamaz hale gelmiş bir şahıs hala aynı nakaratları tekrarlıyor meydanı boş bulunca...

bu bir aralar altının her şeyin temelinde olduğu zırvasını paylaşmıştı.. sonra daha bretton woods tan bile haberinin olmadığı ortaya çıktı.. ara ara çıkar "dunyada her turlu olumsuzluk var ama dolar çıkmıyor ben demiştim" tarzı zırvalıklar.. doların neden çıkmadığı ne tür müdaheleler olduğu son dönemde net biçimde açıklanıyor.. özelikle merkezin kamu bankaları üzerinden yaptığı satışlar.. rezervleri tüketmesi..yay geriliyor ve bir noktada kopacak.. ne zaman peki? bilmiyoruz.. ama bizi ilgilendirmiyor.. kopacağını bildiğimiz için portföyün yarısı dolarda..istediğiniz kadar zırvalayın iki paralı bir ekonomide en iyi risk yönetim biçimlerinden birisi budur.. zira doların ne zaman bir sonraki sıçramasını yapacağını bilemezsin..sistem oyuncuları açısından olması gereken noktaya illa ki gelecektir..

bir kaç sene önce benzer geyikler dönüyordu, "dolar 3 ü geçemez" diyorlardı.. yardıra yardıra geçti.. bunlar bakakaldılar..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

4.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    İFRİT OLMAK NEDİR?

İfrit olmak, nefret etmek anlamında kullanılır.. Doğruları, gerçekleri yüzlerce, binlerce defa yazsan, anlatsan, video çeksen ne kimse okur, ne kimse dinler, ne de kimse izler..

Hemen TROL tayfası "AUGHWQWŞWUÜĞĞJNDH" şeklinde kafasında ne varsa yazısına döker, seni suçlar, seni asar , keser... Sen ispat edersin.. İftira atar, kanıt sunarsın, yalancılık ile suçlar... SOnra sende "İFRİT OLUR" yazıların seyrekleşir, sohbetlerin azalır, belli bir süre sonra hergün girdiğin siteye haftada bir hatta ayda bir girer çıkarsın...

Yine yazılanları okuyunca "TROL TAYFASI" hala bıraktığın yerde otladıklarını görünce onlar adına üzülür ama doğru şeyleri zamanında yazıp, çizdiğin için kendi adına haklı gururunu yaşarsın....

Ocak 2020 geldi, geçiyor bile USD da 5,9784 olduk.. Yani 6 dahi olamadık... Buna ABD-İran savaşın eşiği bile değil, birbirlerine savaş ilan etmelerine rağmen bölgemizin dibinde bize göre İran ile de, ABD ile de ilişkilerimiz bıçak sırtında ve zor bir dönemeç içinde iken aldığımız uluslararası bu viraj ortadoğuda bizim askerimizinde bulunduğu bu illet coğrafyada daha da keskinleşmesine rağmen...

Yetmedi, Libya tezkere ve asker yollama krizi çıktı.. Tezkere meclisden geçti. Askerimiz ise kısım kısım gitmeye başladı. Nerdeyse 3. Dünya Savaşı içindeyiz ama devletler bunu vatandaşlarına minimum oranda hissettirmeye çaba ve gayreti içindeler...

Kısaca olabilecek tüm uluslararası risklerin en tepesi olması bile bir tık altında ki tüm riskler cereyan ediyor...

Lakin USD/TRY bırakın 6TL yi, 5,98 TL dahi olmuyor, olmuyor, olmuyor, olmuyor.....

Ve bu satırları okuyan, TROL ler GOY GOY üzerine GOY GOY yazılar yazıyorlar ve bende onlara artık cevap yazmak istemiyorum. Çünkü benim anlattıklarım, maalesef sizin anlayabildiğiniz ölçüdedir.. Ben size 100 birimlik yazı yazınca siz orada 15 birimlik bilgi alabiliyorsanız, bana onlarca, yüzlerce yazı yazman anlamsız kaçıyor ve durum GOY GOY' a giriyor....

İnan değerli dostum, benim GOY GOY ile yada TROL terbiyesi ile artık harcayacak vaktim yok...

NEDEN?

Çünkü bu yazının altına yazacağın soruyu ben biliyorum ve o sorunu ben en az 10 defa, hem istatistiksel, hem grafiksel hemde görsel anlatmışım.

Yanlış anlama, anlamıyor ve hala aynı benim bildiğim ve cevabını 20-30 defa yazdığım şeyleri soruyorsan eh artık bende değil sende bişeyler var...

Mesela Bunca risklere rağmen USD neden yükselmiyor?
    TCMB USD üzerinde oyun oynuyor? (VB...)
    Dış borcumuz çok?
    İç borcumuz çok?
    Esnafın,çifçinin,memurun, köylünü durumu perişan? (En sık yazılan ve güldüğüm budur. USD volatilitesi ile ne ilgisi var hala anlamış değilim)
    AKP bizi borç denizine sürükledi?
    İMF gelecek?
    Kriz değil mi bu?

vb sorular....

O sebeple değerli dostlarım ve TROL arkadaşlar...

Ben ne zaman faiz inecek, ne zaman gayrimenkul alınacak, USD ı aldın mı, USD sattım mı beni bilenler bilirler...

Mütevaziliğin lüzumuda kalmamıştır, artık...

Çünkü ortada PALYAÇOLAR baş olmuş...

Ufak ufak benden nemalanan arkadaşlarada bol kazançlar... Şimdi gayrimenkul işinde Temmuz ayında bir yer aldım dipten diyeceğim hemen "asgdyyufgeıfhejfnknfoşasjfı" denilecek... Faizler düşünce ev fiyatlarının artacağı aşikardı.... Dekontları paylaşmakta istemem.. Ama son çektiğim USD ile ilgili video yeni evimde idi... Eskisinide şimdi satıyorum.... İnanmak için İzleyin abone olun sizde kazanın..

Unutmayın, değişik, değişik türlerdeki zeka allah vergisidir...

Ama, tecrübeye rağmen aptallık bir tercihtir...

TROLLÜK SİZLERE BİR ŞEY KAZANDIRMAZ, BİLAKİS KAYBETTİRİR...

Bol bol kazançlarınız olsun, inşallah...
    Bu yazınla tamamen kendini dışa vurmuş oldun..Yüzüne karşı açık açık yazıyorum..
    2 sene önce dolar 3.70 lerden gelmiş 6 ya..
    Hala gitmediki olmadıki acımadı ki modunda takılmaya devam..(yüzde kaç olduğunu dolar faizinden bağımsız yüksek müh hesabı olduğundan sana bırakıyorum)

3.70 lerde dolar diyip de 4 oldu ya nereye gidecek bu dolar hadin borsaya yazılarını da çok iyi hatırlıyorum..
    7.20 olduğunda yok artık!! modunda idin..
    vakbn leri ne yapacağını şaşırmış yazını da paylaştım burada..

Aynı 2 sene içinde ZAR RUB BRL deki kayıplar ile karşılaştırınca durumun fecaati daha da anlaşılır..
    Haaa son 1.5 senedir SWAP ların kapalı olmasını es geçiyorum..
    Borsayıda kapatıp sonra düşmediki demek gibi birşey..

Jeoloji müh. diyorsun ama (bence ya değilsin yada büyük ihtimal güç bela geçmiş berbat bi jeoloji müh. sin)
    Avcılar çekmeceler bölgesinden silivriye kadar ki alan alüvyonlu zemin sevgili müh arkadaşım..
    7.4 lük gölcük depremi avcılara 160 km mesafede olmasına rağmen YIKTI...

Şimdi kilitli olan fay min 7 ile kırıldığında avcılara ve çekmecelere mesafe 20 km bile yok..
    Kanal istanbul resmen ihtihar dır ist. için..

Not..Marmara da fay derinliği 20 km max..50km yi nereden çıkardın..
    Yazıların bir mühendisden çok kahvede oturan dayıların muhabbetlerine benzemeye başladı..
    Birde teknik tabirler kullanmış ki cehaleti anlaşılmasın..
    Dalma batma zone larından falan girmiş termodinamik ile jeolojiyi bir araya getiren hiç bir ciddi bilim adamı ne duydum ne de gördüm..
    Marmaradaki dalma batma zone u bile değil..Bildiğin yanal atımlı bir fay..

Ve son elementimiz TAHTAAAA..

5.  Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    Bu yazınla tamamen kendini dışa vurmuş oldun..Yüzüne karşı açık açık yazıyorum..
    2 sene önce dolar 3.70 lerden gelmiş 6 ya..
    Hala gitmediki olmadıki acımadı ki modunda takılmaya devam..(yüzde kaç olduğunu dolar faizinden bağımsız yüksek müh hesabı olduğundan sana bırakıyorum)
    .....
     Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    ne ispatladın ? komedi.. dolar 6 nın üstüne çıkamıyormuşda kendisi söylemiş bunları geçmişte.. falan filan.. diğer topikte yazamaz hale gelmiş bir şahıs hala aynı nakaratları tekrarlıyor meydanı boş bulunca...

bu bir aralar altının her şeyin temelinde olduğu zırvasını paylaşmıştı...
    Siz ikinize bakıyorum da; USD 'da o denli zarara girmişsiniz ki; MAGMA ya kadar batmışsınız, galiba...

Hiddetinizden, nefretinizden acınınızın çok büyük olduğu ve canınızın fazlaca yandığı, ve de zararınızın çıkarılamayacak boyutta olduğu tarzınızdan belli...

Geçmiş olsun, umarım kısa sürede zararınız çıkar. Tek temennim budur.

Ama hıncınızı çıkarma yeri burası değil ki;

Malum başlıktakiler (USD da 12 TL Kaçınılmaz yada USD uçucak kaçacakcılar veya her ne malum başlık ise).. Tüm kızgınlığınızı oraya boşaltmanız gerekir...

Gene yanlış yer ve taktik...

Ben burada gayet sakinim, zarar görmüş gibi de yazı yazmıyorum... Bu başlığı ben açtım. Burası benim bana ait bir başlık. Gidemem... Diğer başlıklarda yazmam dedim, yazmıyorum da. Bir daha da oralarda asla muhatap olmam...

Ancak, Siz TROL leri de buraya ben davet etmedim. Siz icab etmeden daldınız.... Ben hangi başlığa gitsen, peşimden geliyorsunuz. Beğenmiyorsanız okumayın, gidin. Ben sizin fikirlerinizi beğeniyor muyum? Hayır...

Ama sizin gibi de yazdıklarınıza saldırmıyorum...

Çünkü biliyorum ki; siz kendinize dahi inanmıyorsunuz... Kendinizi kandırıyorsunuz...

İşinize gelmez ise, okumaz çeker gidersiniz.. Malum başlıkta eğlenir, GOY GOY a devam edersiniz...

Mutlu da olursunuz... O yüzden asıl siz gelmeyin yahu bu başlığa...

Gidin...

O kadar....

üslup dersi vermeden once kendi yazılarına bak.. trol olduğun o kadar belli ki ancak çamur atarak üste çıkacağını sanıyorsun.. temel ekonomiden habersiz tipik bir trol gibi "6 nın üstüne çıkamadı ben demiştim" falan tarzı zırvalıklar..

diğer yandan.. dolardan zarar etmediğim çok net ortada.. bunu senin anlaman imkansız zira sabit fikirlisin.. dolar bazında portföy değerlemesi yaptığımı defalarca yazdım.. hatta doların düşmesi benim işime bile gelir tarzı yazılar bile yazdım zira mesela dolar görece sabitken garan'ı alıp satmaktan %%20 kar ettiysem bu mükemmel bir şey zira görece ucuz (garan'ın o anki hareketine göre) doları alıp muhasebesini dolar cinsinden finalize ederim.. tl varlıklardan dolar varlıklara geçiş..karşılıklı geçişler.. amaç dolar miktarını arttırmak..

ayrıca.. bir topiği senin açman kimsenin yazamayacağı anlamına gelmez.. biz zırva yazı gördüğümüzde hele hele trol zırvalıkları gördüğümüzde iki üç kelime mutlaka yazarız..forum kurallarını da bir ara tekrar oku..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

7.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Siz ikinize bakıyorum da; USD 'da o denli zarara girmişsiniz ki; MAGMA ya kadar batmışsınız, galiba...

Hiddetinizden, nefretinizden acınınızın çok büyük olduğu ve canınızın fazlaca yandığı, ve de zararınızın çıkarılamayacak boyutta olduğu tarzınızdan belli...

Geçmiş olsun, umarım kısa sürede zararınız çıkar. Tek temennim budur.

Ama hıncınızı çıkarma yeri burası değil ki;

Malum başlıktakiler (USD da 12 TL Kaçınılmaz yada USD uçucak kaçacakcılar veya her ne malum başlık ise).. Tüm kızgınlığınızı oraya boşaltmanız gerekir...

Gene yanlış yer ve taktik...

Ben burada gayet sakinim, zarar görmüş gibi de yazı yazmıyorum... Bu başlığı ben açtım. Burası benim bana ait bir başlık. Gidemem... Diğer başlıklarda yazmam dedim, yazmıyorum da.

Ancak, Siz TROL leri de buraya ben davet etmedim. Siz icab etmeden daldınız....

İşinize gelmez ise, okumaz çeker gidersiniz.. Malum başlıkta eğlenir, GOY GOY a devam edersiniz...

Mutlu da olursunuz... O yüzden asıl siz gelmeyin yahu bu başlığa...

Gidin...

O kadar....
    He canım trol trol..
    Çakma mühendis seni..
    Jeoloji mühendisliğinden hava kontrolörlüğüne..
    Memleket TR olunca mümkün tabi..

İşin komiği birde bilimsel tabirler falan sallamış..

Geldik yazdık çünkü saçmalıyorsun.
    Senin gibi çakmalara birisi karşı çıkmalı ki gerçekler ortaya çıksın..
    Yoksa insanlığa bilime ihanet olur..
    Ki ne yazıkki öyle bi dönemden geçiyoruz..
    Çakma mühendisler bilim ilim adamları parlıyor gerçekleri değerlileri gittikçe susturuluyor sindiriliyor bastırılıyor SÜRÜLÜYOR..

8.  Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    He canım trol trol..
    Çakma mühendis seni..
    Jeoloji mühendisliğinden hava kontrolörlüğüne..
    Memleket TR olunca mümkün tabi..

İşin komiği birde bilimsel tabirler falan sallamış..

Geldik yazdık çünkü saçmalıyorsun.
    Senin gibi çakmalara birisi karşı çıkmalı ki gerçekler ortaya çıksın..
    Yoksa insanlığa bilime ihanet olur..
    Ki ne yazıkki öyle bi dönemden geçiyoruz..
    Çakma mühendisler bilim ilim adamları parlıyor gerçekleri değerlileri gittikçe susturuluyor sindiriliyor bastırılıyor SÜRÜLÜYOR..
    Harbiden durumunuza çok üzüldüm. Ne kadar zarar.. Çıkamayacak kadar mı?

Sayfa 156/250 İlkİlk ... 56106146154155156157158166206 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •