Sayfa 171/250 İlkİlk ... 71121161169170171172173181221 ... SonSon
Arama sonucu : 1998 madde; 1,361 - 1,368 arası.

Konu: Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

1. 13 OCAK 2020

USD 5,85 TL

BIST 120,899

Ben geçen hafta 8 Ocakta endeks 110,750 de iken 120,000 endeksi bu momentum ile kolaylıkla geçeceğini söylemiştim..

İzleyen abone olan inatçı olmayan kazandı, inatçı olan, trol olan, fanatik olan ve izlemeyen yaya kaldı...

Kanal İstanbul ile ilgili yazılar olmuş bu topikte , yeni gördüm.

Bence yapılamayacak , inşallah da yapılmaz. Tam da ortasında yaşayan ve her gün bu güzergahı kullanan biri olarak.

Her şey bir yana , oluşacak trafik keşmekeşini kelimeler anlatmaya yeterli olmaz. Sadece ve sadece yaşayan bilir.

Beylikdüzü Beykent de oturuyorum. Yaşlı annem K.Çekmece Cennet mahallesinde oturuyor. 17 km mesafe. Adına şarkılar yazılan , belki de Türkiye nin en meşhur yolu yani e5 in bir kısmı. Londra asfaltı da denir.
    Bilen zaten biliyor , forumdaşlardan bilmeyen olabilir kısaca anlatayım.

Bir süre önce e5 e boylu boyunca , Beylikdüzü Tüyap tan , Boğaz köprüsü karşıda Söğütlüçeşmeye kadar şu meşhuurr metrobüs yapıldı. Bildiğin yolun tam ortadan aşağı yukarı 3 şeridi metrobüs yoluna ayrıldı. Metrobüs yolu aşamasında , henüz İstanbul , Suriyeli ve bilimum tüm yabancılar ile bu kadar dolmamış iken , şahsen anneme gitmek için 17 km lik yol ortalama 2 saat sürerdi. 2 saat de dönüş . Yani 34 km yol 4 saat. Aylarca bu durum sürdü. Yolda her gün cinnet geçiriyorduk. (Ki işim gereği o zamanlar 2 günde bir Beylikdüzünden Bahçelievler e giderdim)

Eğer dedikleri gibi bu kanalın maliyetini çıkarmak için koca koca gemiler geçecek ise , üzerine yapılacak köprüler de çok yüksek köprüler olması lazım , neredeyse Boğaz köprüsü yüksekliğnde. 3 şerit geliş , 3 şerit gidiş , 2 şerit metrobüs , 2 şerit yan yol gidiş , 2 şerit yan yol geliş. 12 şeritlik yol vardır o güzergahta. Sadece ve sadece pazar sabahları 11,00 e kadar trafik olmaz . Diğer saatlerin tamamı , gecenin 2 si , 3 ü dahil tıklım tıklımdır. Mesai saatleri , sabah ve akşam trafikleri tam işkencedir. 12 şeridin tamamı . o köprülerde öyle hemen olmaz. Önce aşağıdan kanalı açacaksın , köprünün yapımı en en iyi ihtimal ile 2 yıl. Bunun gibi kimi 8 diyor , kimi 15 köprü diyor. Trafik işi , bu işin yapılmasındaki en en büyük engeldir. Oluşabilecek kaosun düşünmesi bile ve bunun aylarca , belki de yıllarca süreceğini düşünmek insanı fıttırtır.

Buraya atom bombası atmak , abartmıyorum , daha az hasar verir.

Net hata noksan kaleminin , merkez bankasının sık sık yaptığı swap işlerinin en büyük finansörü olan Arap sermayesine bir diyet borcu ödeme mekanizmasıdır Kanal İstanbul.
    Aynı zamanda Amerikan savaş gemilerinin Karadeniz e Montrö yü delmeden transfer işlemidir. Bunlar yapılırken de voliyi vurma iştahının tatmin yoludur kanal İstanbul.
    Ayni zamanda Boğaz da yapılacak katakulli yollarla bu kanala çok daha yüksek maliyet ile mecbur bıraktıracak sözüm ona şantaj mekanizmasının işletme arzusudur ki aslında cahil cesareti diye adlandırılmalıdır bu düşünceyi , zira yedirmezler . Dimyat pirinç olayının tezahürü olacağı kanısındayım.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,014
     Alıntı Originally Posted by roxette Yazıyı Oku
    Kanal İstanbul ile ilgili yazılar olmuş bu topikte , yeni gördüm.

Bence yapılamayacak , inşallah da yapılmaz. Tam da ortasında yaşayan ve her gün bu güzergahı kullanan biri olarak.

Her şey bir yana , oluşacak trafik keşmekeşini kelimeler anlatmaya yeterli olmaz. Sadece ve sadece yaşayan bilir.

Beylikdüzü Beykent de oturuyorum. Yaşlı annem K.Çekmece Cennet mahallesinde oturuyor. 17 km mesafe. Adına şarkılar yazılan , belki de Türkiye nin en meşhur yolu yani e5 in bir kısmı. Londra asfaltı da denir.
    Bilen zaten biliyor , forumdaşlardan bilmeyen olabilir kısaca anlatayım.

Bir süre önce e5 e boylu boyunca , Beylikdüzü Tüyap tan , Boğaz köprüsü karşıda Söğütlüçeşmeye kadar şu meşhuurr metrobüs yapıldı. Bildiğin yolun tam ortadan aşağı yukarı 3 şeridi metrobüs yoluna ayrıldı. Metrobüs yolu aşamasında , henüz İstanbul , Suriyeli ve bilimum tüm yabancılar ile bu kadar dolmamış iken , şahsen anneme gitmek için 17 km lik yol ortalama 2 saat sürerdi. 2 saat de dönüş . Yani 34 km yol 4 saat. Aylarca bu durum sürdü. Yolda her gün cinnet geçiriyorduk. (Ki işim gereği o zamanlar 2 günde bir Beylikdüzünden Bahçelievler e giderdim)

Eğer dedikleri gibi bu kanalın maliyetini çıkarmak için koca koca gemiler geçecek ise , üzerine yapılacak köprüler de çok yüksek köprüler olması lazım , neredeyse Boğaz köprüsü yüksekliğnde. 3 şerit geliş , 3 şerit gidiş , 2 şerit metrobüs , 2 şerit yan yol gidiş , 2 şerit yan yol geliş. 12 şeritlik yol vardır o güzergahta. Sadece ve sadece pazar sabahları 11,00 e kadar trafik olmaz . Diğer saatlerin tamamı , gecenin 2 si , 3 ü dahil tıklım tıklımdır. Mesai saatleri , sabah ve akşam trafikleri tam işkencedir. 12 şeridin tamamı . o köprülerde öyle hemen olmaz. Önce aşağıdan kanalı açacaksın , köprünün yapımı en en iyi ihtimal ile 2 yıl. Bunun gibi kimi 8 diyor , kimi 15 köprü diyor. Trafik işi , bu işin yapılmasındaki en en büyük engeldir. Oluşabilecek kaosun düşünmesi bile ve bunun aylarca , belki de yıllarca süreceğini düşünmek insanı fıttırtır.

Buraya atom bombası atmak , abartmıyorum , daha az hasar verir.
    Bu kanal yapilirsa ben sahsen Istanbul'dan goc ederim..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

5. Abim onu sa hesap etmişler dudu başkan gitsin diye yapacaklarmış

Şaka bir yana gördüğüm en saçma proje. Mesela havalimanı ihtiyacı vardı hani böyle mi giderilsin yoksa ahl mi genişlesin yoksa küçük bir 3. Hvl mi yapılsın kojusulabilirdi ama ihtiyaç çok net vardı.

3. Köprü hadi eh ona da istanbulu transit geçen alternatif olarak diyelim ihtiyaç olsun.

Osmangazi bence fuzuli idi erkendi ve alternatifler çalışabilirdi ama hadi ona da he dedik.

Bunun için ne bi ihtiyaç var ne bir talep var ne yapılsın diyenlerin inandığı mantıklı tek argüman var... ben açıkçası objektif bakmaya çalışan birisiyim baktım bunda objektif tek bir sebep bulamadım yapılması için iş de inada bindi o da çok yanlış hayırlısı bakalım.
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bu kanal yapilirsa ben sahsen Istanbul'dan goc ederim..

Syg,

6. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

7. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

8. Kanal Istanbul doğru yapılırsa muazzam bir proje olur, ama bu kadroda doğru yapma potansiyeli maalesef görmüyorum. Saçma filan değil, Istanbul'a yeni küçük şehirler lazım, ama 0 dan, kanalizasyonu, yolllarıyla, çevre düzenlemesiyle. Dünyanın en iyi mimarlarını getirip, her köşe başında elektrikli aracı şarj edebileceğin bir priz koyup vs vs kısacası önümüzdeki 20 yıl için olması herşeyi rant kaygısı olmadan tasartlatmak.

Gemilerin azımsanmayacak bir kısmıda kanalı klullanacaktır, 20 bin dolar geçiş ücreti o gemiler için senin gözündeki 1 lira ile aynı değer.

Kentsel dönüşümde şarttı, ama masıl yapıldı? Dandik binaları yıktılar, daha az dandik binalar yaptılar, çevre düzenlemesi yapmadan. Tam bir fiyasko oldu.

Sayfa 171/250 İlkİlk ... 71121161169170171172173181221 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •