Sayfa 245/250 İlkİlk ... 145195235243244245246247 ... SonSon
Arama sonucu : 1998 madde; 1,953 - 1,960 arası.

Konu: Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Corona Virüsüne hiçbir zaman inanmadım. Her şey yanlı ve taraflı idi. Medya, siyasiler ve tüm dünya. Yaygara had safhada idi. SARS, MERS yada AİDS çok daha tehlikeli idi. AİDS cinsel yolla bulaşır diğerleri viral yolla. Oysa geçen yıl AİDS den ölüm oranı 850,000 2018 yılında iise 750,000 idi...
    H1N1 den ölüm oranı geçen sene 650,000 idi.. Oysa H1N1 in ilacı olmasına rağmen...

Dünyada geçen sene 4,000,000 insan domuz gribi olmuş ve domuz gribinde ölenler 650,000 kişi iken; %16,25 (İlacı Var)

Corona dan enfekte sayısı 2,000,000 ölen kişi 110,000 kişi.... (%6 ilacı yok)

Burada kopan yaygara bizim piyasalarda şok geçirdi. 82,000 endeks ile dip yaptık.. You Tube daki videomda bunun 20 yıllık alım fırsatı olduğunu belirtmiştim.

Herşey bedava idi.. Türkiye özelinde değil, tüm dünyada...

Bu virüs Kasım ayında sözüm ona Çin'de çıktı. Kasım Aralık Ocak Şubat Mart ve Nisan ayı.. Kuzey yarım kürede kış sezonu boyunca enfekte olan sayısı 1,9 milyon ölüm 100,000... Küresel pandemi....

Neyse alan aldı satan sattı 82,000 den hisse kapanlar 97,000 lerde iyi paralar kazandı...

Bitmedi..

Bu iş bitince önümüze fatura konacak.. Bu kadar zarar var ekonomide diye. Kim ödeyecek bu faturayı?

Maaş bordrolu ve aylık çalışanlar... Bu faturayı Ö D E Y E C E K...

Peki, kaymağını kim yiyecek...

Krizin en derin anında "Fakirlere WC kağıdı aldıranlar; kendilerine bedava hisse senedi alıyorlardı".....

Ticarette bir kural vardır...

Karşılıklı yapılan bir işte birisi zarar eder, diğeri kar.. Kar edebilmek için birilerinin karşı tarafın zarar etmesi gerekir.

Burada zarar edenler tuvalet kağıdı alanlar, kar edenler ucuza hisse senedi, altın alanlar....

Doyduklarında tamam ilacını bulduk diyecekler...
    Ama fakirler fatura ödeyecek...

Belki de bu faturayı asgari ücretlilerin 5 yılına maal olacak...

Yazık.....

Çok yazık...

MART AYI BAŞINDA Kİ DÜŞÜNCELERİM

Tıp profesörüne soruyorlar Virüs nedir corona nedir? Adam anlatıyorrrrrrrr, akşam saat 20 de başlıyor, gece 01:00 a kadar anlatıyorrrr... Adam anlatır, adamın 40 yılı virüs araştırmak ile geçmiş..

Adam bunun KAPİTALİZM in üst aklı olduğunu, milleti ekonomik yönden TARUMAR edeceğini nerden bilsin..

O virüs profesörü ve bütün gün anlatabilir. Adam diyor ki; SARS çok daha tehlikeli bir grip idi diyor. Ölüm oranı %35 idi diyor. Daha tehlikeili virüsler var diyor, BASIN hemen hücum borusunu çalıp adamı susturup CORONA yı anlattırıyor...

Sorsan h1n1 de onuda anlatır.....

Ama basında bu işin içinde.. Haber olacak, millet şok olacak, haber okunacak, reklam alınacak, kar edilecek... Yoksa izlenme oranı düşerse ne olur?

Peki bu milletin psikolojisi ne olacak?

Bu milletin akıl sağlığı ne olacak?

Bu milletin gelenekleri ne olacak?

Zaten birbirimiz ile ilişkimizi kopartmıştık, şimdi öldürdük....

Yazık ya... Birisi çıksın doğruları anlatsın.. Herkes birbirine sokakta VEBA lı gibi davranıyor.....

Ben Aralık ayıdan beridir hep aynı fikirde idim...

hala da aynı fikirdeyim...

Ne oldu IŞID?
    Ne oldu PYD?
    Ne oldu Suriye?
    Ne oldu Rusya?
    Ne oldu Domuz Gribine?
    Ne oldu Kuş Gribine?
    Ne oldu SARS a?
    Ne oldu AİDS e?
    Herşeyden önemlisi
    Ne oldu WUHAN a? Unuttuk di mi?

Corona ya da olacağı o'dur.... Sadece BAKMAK ile GÖRMEK arasında fark var....
    Yazıda çok mantık hatası var. Örneğin HIV için cinsel yolla bulaşır COVID-19 için ise viral demişsiniz falan.

İkisi de viral enfeksiyondur. Birisi kan ve diğer vücut sıvıları ile diğeri ise damlacık yoluyla bulaşır.

Neyse bunları bu konuların uzmanı olmamanıza bağlayalım.

Ben ucundan bucağından bu konuları iyi bildiğim için kısaca belirteyim.

Coronavirus'ü H1N1 vb. flu virüsleriyle karşılaştırmak en hafif bir yaklaşımla bilgisizliktir. Bakın mortalitesi SARS'ın %12-25 ve MERS'in %50 idi. SARS-COV-2'nin bilinmiyor henüz ama İtalya ve İspanya'daki oranlar çok yüksek.

Size önerim, virüsü küçümsemeyin, kendinizi ve yakınlarınızı koruyun.

İkincisi, siz BIST'te 82 bini dip gördüyseniz çok iyimsersiniz. Ben o kadar iyimser değilim. Şu andaki her dead cat bounce'u çıkış veya ufak tefek scrape imkanı olarak görüyorum.

O kadar güveniyorsanız %100 BIST'te giriş yapın bakalım ne olacak bir yıl sonra portföyünüz.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

2.  Alıntı Originally Posted by esramarka Yazıyı Oku
    Yazıda çok mantık hatası var. Örneğin HIV için cinsel yolla bulaşır COVID-19 için ise viral demişsiniz falan.

İkisi de viral enfeksiyondur. Birisi kan ve diğer vücut sıvıları ile diğeri ise damlacık yoluyla bulaşır.

Neyse bunları bu konuların uzmanı olmamanıza bağlayalım.

Ben ucundan bucağından bu konuları iyi bildiğim için kısaca belirteyim.

Coronavirus'ü H1N1 vb. flu virüsleriyle karşılaştırmak en hafif bir yaklaşımla bilgisizliktir. Bakın mortalitesi SARS'ın %12-25 ve MERS'in %50 idi. SARS-COV-2'nin bilinmiyor henüz ama İtalya ve İspanya'daki oranlar çok yüksek.

Size önerim, virüsü küçümsemeyin, kendinizi ve yakınlarınızı koruyun....
    Sn.Esra sadece corona değil her tür virüs oldukça tehlikelidir. Şubat ayında domuz gribi olmuştum. Kamyon ile çarpışmayı tercih ederdim. O denli ağır...

Her tür grip ister kuş, ister domuz isterse başka bir tür grip çok ölümcül...

Herkes herşeyi söylüyor... Ama şu mantığı izah edemiyor...

2019 yılı domuz gribinden ölen insan sayısı 650,000 kişi... Bu global bir salgın olmuyor...

Ama Kasım ayından beri Çinde ortaya çıkan salgın Aralık ayında nerdeyse tüm dünyaya yayılmış.. Yaklaşık 5 aydır dünya bu Global Salgının pençesinde.. Ve çok çok çok şiddetli bulaşıcı imiş...

Kuzey yarım küre kış mevsiminde ve yaklaşık 5 aydır küresel salgında 1.9 milyon kişi enfekte olmuş..

5 aydır ölen sayısı 100,000 kişi....

Bakınız Esra hanım... Dilediğiniz şeye inanmakta elbette serbestsiniz...

Ama dünyada günlük ölüm oranı 300,000-350,000 kişidir... 5 aydır dünya da aşırı bulaşıcı bir virüsün global salgın olabilmesi için bence 100,000 den çok daha fazla ölüm olması gerekirdi...

Beni yanlış anlamayınız.. Ben asla kendinizi korumayın demiyorum...

Ben her tür grip artık çok tehlikelidir. Özellikle yaşlı ve kronik bir rahatsızlığınız varsa....

Avrupa ya gelince.. Geçen sene gripten ölen sayısı nedir? Avrupa da nüfus yaşlı ve hasta..

Virüs öyle bir dizayn edilmiş ki; +65 yaş grubunda ölümcül... 60 yaş ve altı hastalığı nerdeyse hissetmiyor. Sadece taşıyıcı... Ben buna +65 SGK virüsü diyorum..

Normal bir virüs yada doğal olmadığı çok açık.

Bakınız...

Ekonomilerde yaşlı ve hasta insanların ölmesi gerekir. (Bu benim fikrim değildir..)

Phillip Morrissa mahkeme de savunma yaparken biz yaşlı ve emekli insanları öldürüyoruz ve ekonomiye katkı sağlıyoruz diye savunma verdi.. Sigara şirketinin yaptığı elbette etik değil...

Ama dünya da nüfus 8,500,000,000 aşmış ve günlük ölüm dünyada nerdeyse 400,000 kişi ise;

Kapitalizm kurallarını uygulamak için 5 ayda 100,000 kişiyi gömmek, hiç birşeydir...

Borsa konusuna gelince....

Zaman gösterecektir.. Ölü kedi sıçrayışı yada başka birşey....

Ama şu konuda mutabık olmamız gerekir....

Durmuş ekonomide oluşan zarar ve fatura orta ve alt gelir grubuna çıkarılacaktır...

Bundan sonra zarar eden TOFAS ın FORD un zararını alacağımız araçlarda...
    Zarar eden havayollarının zararlarını alacağımız uçak biletlerinde ödeyeceğimiz kesindir....

Bundan sonra yaşam ve koşullarımız daha zor, yani maaşlı çalışanların hayatları önceki hayatlarına göre en az 2 kat zor olacaktır...

Eleştiriniz ve katkınız için teşekkürler.

3. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

4. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.

5. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.

Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Sn.Esra sadece corona değil her tür virüs oldukça tehlikelidir. Şubat ayında domuz gribi olmuştum. Kamyon ile çarpışmayı tercih ederdim. O denli ağır...

Her tür grip ister kuş, ister domuz isterse başka bir tür grip çok ölümcül...

Herkes herşeyi söylüyor... Ama şu mantığı izah edemiyor...

2019 yılı domuz gribinden ölen insan sayısı 650,000 kişi... Bu global bir salgın olmuyor...

Ama Kasım ayından beri Çinde ortaya çıkan salgın Aralık ayında nerdeyse tüm dünyaya yayılmış.. Yaklaşık 5 aydır dünya bu Global Salgının pençesinde.. Ve çok çok çok şiddetli bulaşıcı imiş...

Kuzey yarım küre kış mevsiminde ve yaklaşık 5 aydır küresel salgında 1.9 milyon kişi enfekte olmuş..

5 aydır ölen sayısı 100,000 kişi....

Bakınız Esra hanım... Dilediğiniz şeye inanmakta elbette serbestsiniz...

Ama dünyada günlük ölüm oranı 300,000-350,000 kişidir... 5 aydır dünya da aşırı bulaşıcı bir virüsün global salgın olabilmesi için bence 100,000 den çok daha fazla ölüm olması gerekirdi...

Beni yanlış anlamayınız.. Ben asla kendinizi korumayın demiyorum...

Ben her tür grip artık çok tehlikelidir. Özellikle yaşlı ve kronik bir rahatsızlığınız varsa....

Avrupa ya gelince.. Geçen sene gripten ölen sayısı nedir? Avrupa da nüfus yaşlı ve hasta..

Virüs öyle bir dizayn edilmiş ki; +65 yaş grubunda ölümcül... 60 yaş ve altı hastalığı nerdeyse hissetmiyor. Sadece taşıyıcı... Ben buna +65 SGK virüsü diyorum..

Normal bir virüs yada doğal olmadığı çok açık.

Bakınız...

Ekonomilerde yaşlı ve hasta insanların ölmesi gerekir. (Bu benim fikrim değildir..)

Phillip Morrissa mahkeme de savunma yaparken biz yaşlı ve emekli insanları öldürüyoruz ve ekonomiye katkı sağlıyoruz diye savunma verdi.. Sigara şirketinin yaptığı elbette etik değil...

Ama dünya da nüfus 8,500,000,000 aşmış ve günlük ölüm dünyada nerdeyse 400,000 kişi ise;

Kapitalizm kurallarını uygulamak için 5 ayda 100,000 kişiyi gömmek, hiç birşeydir...

Borsa konusuna gelince....

Zaman gösterecektir.. Ölü kedi sıçrayışı yada başka birşey....

Ama şu konuda mutabık olmamız gerekir....

Durmuş ekonomide oluşan zarar ve fatura orta ve alt gelir grubuna çıkarılacaktır...

Bundan sonra zarar eden TOFAS ın FORD un zararını alacağımız araçlarda...
    Zarar eden havayollarının zararlarını alacağımız uçak biletlerinde ödeyeceğimiz kesindir....

Bundan sonra yaşam ve koşullarımız daha zor, yani maaşlı çalışanların hayatları önceki hayatlarına göre en az 2 kat zor olacaktır...

Eleştiriniz ve katkınız için teşekkürler.
    Virüs 65+ virüsü değil. Bu algı yanlış. Benim bildiğim hiçbir komorbiditesi olmayan 37 yaşında eczacı ve 20 yaşında üniversite öğrencisi vefat etti geçenlerde. Bugün Haydar Baş vefat etti. Çok Gezenti Burak Akkul resmen ölümden döndü.

Sizi anlıyorum, bu hastalığı bahane ederek ekonomide global bir şeyler değiştiriliyor olabilir ancak bunu diğer ölüm nedenleri ile kıyaslamak ve "Zaten öleceklerdi bundan öldüler." ya da "Yaşlıları öldüren hastalık" demek çok büyük hata. Öyle değil maalesef.

Maalesef kimin neden öldüğünü bilemiyoruz. Komorbiditesi olan, diyalize giren 80 yaşında teyze taburcu oluyor ki olsun tabii onun da herkes gibi sağlıklı yaşama hakkı var ama hiçbir yan hastalığı olmayan 30'lu yaşlarda genç kaybediliyor.

Durum sıkıntılı maalesef.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

7. sn Selka, h1n1'den geçen sene 650bin kişi öldü iddanızın kaynağı nedir?

Alıntı Originally Posted by esramarka Yazıyı Oku
    Virüs 65+ virüsü değil. Bu algı yanlış. Benim bildiğim hiçbir komorbiditesi olmayan 37 yaşında eczacı ve 20 yaşında üniversite öğrencisi vefat etti geçenlerde. Bugün Haydar Baş vefat etti. Çok Gezenti Burak Akkul resmen ölümden döndü.

Sizi anlıyorum, bu hastalığı bahane ederek ekonomide global bir şeyler değiştiriliyor olabilir ancak bunu diğer ölüm nedenleri ile kıyaslamak ve "Zaten öleceklerdi bundan öldüler." ya da "Yaşlıları öldüren hastalık" demek çok büyük hata. Öyle değil maalesef.

Maalesef kimin neden öldüğünü bilemiyoruz. Komorbiditesi olan, diyalize giren 80 yaşında teyze taburcu oluyor ki olsun tabii onun da herkes gibi sağlıklı yaşama hakkı var ama hiçbir yan hastalığı olmayan 30'lu yaşlarda genç kaybediliyor.

Durum sıkıntılı maalesef.
    Dogru 65+ virüsü demek yanlis, hastalikli olmayip vefat edenler de oluyor.
    Ancak durumun gercekten ne kadar sIkIntIl oldugu o kadar net degil. Bunun artisi veya eksisiyle tartisilmasi lazim.

Asagidaki baglantida Italya'daki "EpiCentro L'epidemiologia per la sanità pubblica" nin 13.04.2020'deki raporu var (1.Italyanca,2. ingilizce).
    Italya'nin pandemiyi zorlu gecirdigi göz önüne alinirsa, rakamlardan her ne kadar 50- yaslar da vefat edebiliyorsa da, cogunlukla 50+ ve 1 veya daha fazla hastaliklari olanlarin büyük risk icinde oldugu acik olarak görülmekte.

Su ana kadar hic bir yerde görmedim, ama ayni sekilde raporlanmis Influanza A veya agir grip sezonlari hakkinda raporlarla karsilastirmak cok daha iyi olurdu. O yüzden ben hala acaba demeden yapamiyorum ve bu kadar agir bir pandemi gecirdigimize inanmiyorum.

https://www.epicentro.iss.it/coronav..._13_aprile.pdf

https://www.epicentro.iss.it/en/coro...april_2020.pdf

Sayfa 245/250 İlkİlk ... 145195235243244245246247 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •