Sayfa 35/250 İlkİlk ... 2533343536374585135 ... SonSon
Arama sonucu : 1998 madde; 273 - 280 arası.

Konu: Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

1.  Alıntı Originally Posted by mebes Yazıyı Oku
    Sn. Selka hocam. Merhaba dolar için merkez bankasının dolar alım ve satim ihaleleri olacak bu doları nasıl etkiler ? Konjonktür bu konuda etkileri tabii tartışılmaz genel borsa ve para piyasaları için kasım nasıl etkilenir.? ...

SM-A720F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    MB nın bu TL endeksli alım satım ihalelerini olumlu karşılıyorum. Amaç USD kurunu indirmek değil. Amaç firmaları USD volatalitesinden korumak. Geçen haftaki yazımda USD kurunu bu hafta sonu 3,95 TL beklediğimi yazmıştım. Daha haftanın 1.ci günü 3,,93 TL yi gördük...

Ayrıca; amaç kuru aşağıya çekmek dahi olsa, MB sının USD kurunun yükselmesini engelleyebilmek için rezervi kesinlikle yetmez... Ben olsam satmam...

Ancak; bugünkü ihalede bildiğim kadarı ile 6 ay sonra opsiyon 4,16 TL idi.. 350,000,000 USD lık ihaleye 75,000,000 USD teklif geldi sanıırm... Yani fiyat pek beğenilmemiş...

Ama pansuman pansumandır... Lakin ben bu yıl sonu en fazla 4,05 TL bekliyorum.. 2018 yılı içinde ilk yarı 4,30 2018 yıl sonu 4,50 oLABİLİR...

Dediğim gibi burda amaç kuru aşağıya çekmek değil; hesap kitabını yapabilen firmalara kolaylık sağlamak ve onları usd dalgalanmasından koruyabilmek..

Bununda limiti var...

Yıl sonuna kadar en fazla 3,000,000,000 USD satabilmek...

Hayırlısı olsun diyelim...

2. Cevap için teşekkür ederim. Dolar biraz daha artacak😣 . Bizim ise acilen tasarruf yapıp zaruri harcamalarimiz dışında kısıntı yapmamız gerekmektedir. Acilen enerji tasarruflarını artırarak devam etmemiz etmemiz hem kendimiz hemde yurdumuz için zorunlu hale gelmiştir. Bu konuda kesinlikle hem devletin hemde bireylerin elektrik. Mazot ve benzin tüketiminde minumum seviyelere inmemiz gerekmektedir. Bu konuda istenirse tasarruf özellikle elektrik konusunda ayrıntılı bilgi veririm ..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,380
     Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    MB nın bu TL endeksli alım satım ihalelerini olumlu karşılıyorum. Amaç USD kurunu indirmek değil. Amaç firmaları USD volatalitesinden korumak. Geçen haftaki yazımda USD kurunu bu hafta sonu 3,95 TL beklediğimi yazmıştım. Daha haftanın 1.ci günü 3,,93 TL yi gördük...

Ayrıca; amaç kuru aşağıya çekmek dahi olsa, MB sının USD kurunun yükselmesini engelleyebilmek için rezervi kesinlikle yetmez... Ben olsam satmam...

Ancak; bugünkü ihalede bildiğim kadarı ile 6 ay sonra opsiyon 4,16 TL idi.. 350,000,000 USD lık ihaleye 75,000,000 USD teklif geldi sanıırm... Yani fiyat pek beğenilmemiş...

Ama pansuman pansumandır... Lakin ben bu yıl sonu en fazla 4,05 TL bekliyorum.. 2018 yılı içinde ilk yarı 4,30 2018 yıl sonu 4,50 oLABİLİR...

Dediğim gibi burda amaç kuru aşağıya çekmek değil; hesap kitabını yapabilen firmalara kolaylık sağlamak ve onları usd dalgalanmasından koruyabilmek..

Bununda limiti var...

Yıl sonuna kadar en fazla 3,000,000,000 USD satabilmek...

Hayırlısı olsun diyelim...
    Sayın selka merhaba,

MB bankalarının ihaleleri bence artık çok fazla önem arzetmiyor.Çünkü MB artık güvenirliliğini büyük oranda yitirdi.Geçen hafta Sayın Cumhur Başkanının yaptığı açıklamalar bence Mb nin kredibilitesini çok azalttı.Artık piyasa doların daha çok yükseleceğini düsünüyor. Zaten MB de elini yeterince açık etmişti.

Fakat piyasanın bence iç dinamikleri fiyatladığını söylemek doğru olmayacaktır.Asıl reza zarrap davasına odaklanmış vaziyette.Burdan gelecek haberler büyük bir voltaliteye neden olabilir. BNP paribas 8,5 milyar dolar ceza yemişti.30 milyar dolar işlem hacimli toplam işlemlerine verilen cezaydı. eğer halkbanka da ceza kesilirse ne kadar olacağını düşünmek bile istemiyorum.

Halkbankın borsada hisselerinin yüzde 80 ne yakını yabancıda. Ve ceza gelirse kendilerine sıkmış olacaklar. Ben asıl sizin bu konuda görüşünüzü merak ediyorum.

Saygılar dostum.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Sayın selka merhaba,

MB bankalarının ihaleleri bence artık çok fazla önem arzetmiyor.Çünkü MB artık güvenirliliğini büyük oranda yitirdi.Geçen hafta Sayın Cumhur Başkanının yaptığı açıklamalar bence Mb nin kredibilitesini çok azalttı.Artık piyasa doların daha çok yükseleceğini düsünüyor. Zaten MB de elini yeterince açık etmişti.

Fakat piyasanın bence iç dinamikleri fiyatladığını söylemek doğru olmayacaktır.Asıl reza zarrap davasına odaklanmış vaziyette.Burdan gelecek haberler büyük bir voltaliteye neden olabilir. BNP paribas 8,5 milyar dolar ceza yemişti.30 milyar dolar işlem hacimli toplam işlemlerine verilen cezaydı. eğer halkbanka da ceza kesilirse ne kadar olacağını düşünmek bile istemiyorum.

Halkbankın borsada hisselerinin yüzde 80 ne yakını yabancıda. Ve ceza gelirse kendilerine sıkmış olacaklar. Ben asıl sizin bu konuda görüşünüzü merak ediyorum.

Saygılar dostum.
    Sn.Human01 Halkbank'ın toplam ederi 3,5 milyar USD... Oysa verilecek ceza boyundan büyük olduğu düşünülür ise CITI nin Deutche nin kaybedeceği 1 milyar USD kolaylık ile tahsil edilebilir.. Hem de Halkbank dan gelen para ile...

Bir tür Kaz Gelen Yerden.... durumu yani... O sebeble kendi ayaklarına sıkmalarını önemsemezler...

Durum vahim boyuttadır. Yapılan iş, süre filan gibi bir de BNP Paribas ve Alman Bankalarına kesilen ceza ile mukayaese edince BNP Paribas ın 3 katı gibi bir rakam olabilir, diyorum... Bu durumda tek bir banka suçlanmayacak kuvvetle muhtemel 3-5 banka gidecektir...

Geçen sene Garanti Bankasında ki hisselerini İspanyollara satan Ferit Şahenk'i herkes suçlamıştı... Herkes altın yumurtlayan tavuk satılır mı demişti?

Neyse...

Halkbank bu cezanın altından kalkması mümkün olamaz.. Asıl sıkıntı yurtdışı işlemlere kapatılması olur ki; nasıl kredi bulacak o da ayrı bir mevzuu...

Demem o ki; çok zor bir durum... Özellikle Türk Bankacılığı için... İnşallah zarar görmeden bu iş den sıyrılırız... Ama çok zor gibi...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,380
     Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Sn.Human01 Halkbank'ın toplam ederi 3,5 milyar USD... Oysa verilecek ceza boyundan büyük olduğu düşünülür ise CITI nin Deutche nin kaybedeceği 1 milyar USD kolaylık ile tahsil edilebilir.. Hem de Halkbank dan gelen para ile...

Bir tür Kaz Gelen Yerden.... durumu yani... O sebeble kendi ayaklarına sıkmalarını önemsemezler...

Durum vahim boyuttadır. Yapılan iş, süre filan gibi bir de BNP Paribas ve Alman Bankalarına kesilen ceza ile mukayaese edince BNP Paribas ın 3 katı gibi bir rakam olabilir, diyorum... Bu durumda tek bir banka suçlanmayacak kuvvetle muhtemel 3-5 banka gidecektir...

Geçen sene Garanti Bankasında ki hisselerini İspanyollara satan Ferit Şahenk'i herkes suçlamıştı... Herkes altın yumurtlayan tavuk satılır mı demişti?

Neyse...

Halkbank bu cezanın altından kalkması mümkün olamaz.. Asıl sıkıntı yurtdışı işlemlere kapatılması olur ki; nasıl kredi bulacak o da ayrı bir mevzuu...

Demem o ki; çok zor bir durum... Özellikle Türk Bankacılığı için... İnşallah zarar görmeden bu iş den sıyrılırız... Ama çok zor gibi...
    kesinlikle katılıyorum..altına imzamı atarım...çok ama çok zor günler bekliyor..saygılar.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by mebes Yazıyı Oku
    Cevap için teşekkür ederim. Dolar biraz daha artacak�� . Bizim ise acilen tasarruf yapıp zaruri harcamalarimiz dışında kısıntı yapmamız gerekmektedir. Acilen enerji tasarruflarını artırarak devam etmemiz etmemiz hem kendimiz hemde yurdumuz için zorunlu hale gelmiştir. Bu konuda kesinlikle hem devletin hemde bireylerin elektrik. Mazot ve benzin tüketiminde minumum seviyelere inmemiz gerekmektedir. Bu konuda istenirse tasarruf özellikle elektrik konusunda ayrıntılı bilgi veririm ..

Sn.Mebes benim birçok yazımda özellik 2014-2015 yıllarında çok hızlı gittiğimizi aşırı ısındığımızı,kesinlikle yavaşlamamız gerektiğini neler yaptığımızı ve nereye gittiğimizi sorgulamamız gerektiği ile ilgili en az 50 adet yazım vardır...

2014 yılında Marka evlerden birinde oturmayıp, Mercedes, Audi yada BMW ye binmeyen adamı nerdeyse döveceklerdi...

Birgün havalimanına giderken sabah 15 dakikada yolda 25 adet Audi A4 saydığımı hatırlıyorum... Yollarda Mercedesler gırla.. Adamı indir ne iş yaptığını sor; yemin ederim "bul karayı al parayı" tarzında işler....

Lüksde sınır yoktu.. Eve gelmeden ısınan evler, arabaya binmeden ısınan koltuklar, kapalı açık havuzlar, Asansörde düğmeye basmaya yarayan kat görevlisi gibi şeyler..

Oysa maaşlar 3,000 TL ....

Yahu ABD den gelen arkadaşım bile benzinlikte arabanın yanına gelen 5 kişiyi görünce şaşkınlıktan küçük dilini yutacaktı...

Neyse, bizim milletin bir tür ezilmişlik, itilmişlik duygusu milleti şuursuzca para harcayıp borca soktu...

436 milyar USD borç...

Ama ödenecek... Sıkıntı nasıl ödeneceği?

Bence fakirleşme kaçınılmaz... O mercedesler Audi ler satılacak..

Anadoluda bu tip durumlar için çeşitli laflar vardır...

"Ayranı yok içmeye; Kürk ile gider s..maya..."

"Desinler ki; Hasso'nun da hançeri var...."

"Kasaptaki ete; evde nohut islanmaz"

"Keser döner, sap döner; Gün gelir hesap döner...."

"Aşuğu biriktirir; Yeri gelince oynamak için..."

"Açık sırtım, aç karnım; salın daş...ım salın...."

"Dereye su gelene kadar; Kurbağanın gözü patlıyor..."

"Ayağını yorganına göre uzat..."

"Yumurta tavuğun g..üne gelmiş"

vb....

Yorum sizin...

7.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Üniversiteler hala zibil gibi FETÖ cü akademisyen kaynıyor.

Bunu halletmezlerse ekonomide düzelme beklemem.

Üniversiteler buluş yapamıyor, patent üretemiyorlar.
    Sn.Grafik hükümet yetkilileri sürekli muhalefeti FETÖ ile mücadele ederken samimi olmamak ile suçluyor...

Oysa;

Önce bir vatandaş olarak mevcut hükümetin FETÖ ile mücadelede samimi olup, vatandaşı inandırması gerektiğini düşünüyorum..

Samimi olmak için de;

Fetö'nün Çorbacı, Çaycı, Çikolatacı, Mobilyacı, Bisküvitçi, bekçi, güvenlikçi ayağından ziyade....

Siyasi ayağının da; açığa çıkarılması gerekmektedir...

Aksi durum her zaman sulandırılmaya müsaittir...

İster üniversite ister se başka bir ayağı olsun....

8. Sn. Selka hocam inanın tasarrufa öncelikle devletin başlaması lazim. Bazı resmi dairelerde memurlar okadar cok ve kalorifer yanarken bazı bayan memurların masasında elektrikli ısıtıcı çalışıyor. Sular sürekli akıyor. Kaymakamlık valilik ve belediyelere gidin memurların büyük çoğunluğu ne iş yapıyor bilinmiyor. Çalışanlarda çoğunlukla taşeron firma çalışanları. Bu açığı nasıl ödeye cegiz ben çok karamsarim. Betoncularin lüks yaşamı gerçekten çok kötü. Fakat acilen cari açık için enerji tasarrufuna başlamalıyız bu forumlardan sivil dayanışma sağlamalıyız. Güzel ülkemiz için acilen tehditleri almalıyız....

Sayfa 35/250 İlkİlk ... 2533343536374585135 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •