Sayfa 43/250 İlkİlk ... 3341424344455393143 ... SonSon
Arama sonucu : 1998 madde; 337 - 344 arası.

Konu: Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

1. Şu anda 10X TL'si olan biri sizce nasıl bir çeşitlendirme(diversification) izlemeli? Kur yüksek, borsa yüksek, altın yüksek.. sizce ne yapmak lazım?

2.  Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Şu anda 10X TL'si olan biri sizce nasıl bir çeşitlendirme(diversification) izlemeli? Kur yüksek, borsa yüksek, altın yüksek.. sizce ne yapmak lazım?
    10 TL ile yatırım olmaz afiyetle yenir.

3.  Alıntı Originally Posted by Happy Yazıyı Oku
    10X TL Dağılımın kolay olması açısından böyle dedim.

4.  Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Şu anda 10X TL'si olan biri sizce nasıl bir çeşitlendirme(diversification) izlemeli? Kur yüksek, borsa yüksek, altın yüksek.. sizce ne yapmak lazım?
    Sn.Miriel bu aslında klişe bir soru lakin çok açılı bir cevabı var.. Şöyle ki; benim portföyümün %10 USD da 90% ı TL dir.. Ancak , 3,43 TL de iiken %100 USD a geçmiştim... Portföyümün %90 ının 3,8850 TL de USD dan TL ye geçtim...

Basit bir mantık izlerim. Ucuz olanı alır, beklerim... Trade yapmak çok zor ve çok profesyonel olmak lazım... Ben şu an %10 USd dayım lakin size USD ı tavsiye edemem neden?

Çünkü maliyetimiz aynı olmaz. Ben %10 USD dan 3,95 TL de bekleyebilirken, siz 3,95 TL de alıp 4,05 TL olucak diye bekleyemezsiniz... Umarım anlaşılabilir olmuşumdur...

Konjüktürü bir iki kefeli terazi gibi düşünüm.. Şu an TR'de USD vs TL savaşı var... Altın ve bist izleyici durumunda.. BİST in kafası karşık. Çünkü defalarca düşmesi gerekirken düşmedi..
    Artması gerekirken de artmadı.. Enflasyon çok yüksek geliyor, hisse sahipleri de mallarını ucuza vermek istemiyor...

Hisselerini satıp ucuz TL alıp pahalı USD ile mi takas edecekler?

Çok zor...

Lakin sizin yabancıya kıyasla daha avantajlı bir pozisyonunuz var. Çünkü Türkiye'de yaşıyorsunuz.. Sanırım gülümsediniz..

Aslında cevabı basit yabancı TL ile yurtdışına çıkmaz.. USD ile çıkar... Hissede yakalanmış ise işi zor..
    Dedim ya siz TL ile kalabilirsiniz.. Çünkü TL en ucuz şey.. Faiz e park edip bekleyin...

Ben şu an %100 TL de yakalanmış olsam mevduat yapar %14 den etrafımı izlerdim...

Dedim ya şu an yatırım iki yönlü...

USD vs TL... Ben 3,80 altında kademeli olarak bir kefeye yavaş yavaş USD koyup diğer kefeden TL yi alırken;

3,95 TL ve üzeri kademeli USD ı satıp, kefenin diğer yanına TL koyardım...

Siyasi konjüktür, uluslararası ilişkiler nereye nasıl evrilir.. Çok zor....

Bir ihtimal 90000 endeks altında Zarrab olayı ile bankalar bedavaya peynir ekmek ile satılırken almak gerekir...

O ana kadar FAİZ e park ederdim::.

Lütfen Yatırım Tavsiyesi Olarak Almayınız. Okuyunuz ve sadece kendi aklınız ile hareket ediniz....

Bol kazançlar...

Alıntı Originally Posted by Happy Yazıyı Oku
    Bence de sorun da kalmaz....

5. Türkiye'nin Soçi zirvesi oldukça başarılı geçmiştir. Sn.CB nımız Rusya ve İran liderleri ile resim çektirmiş ve ABD dış politikasının çark etmesini sağlamıştır. Trump bu durum karşısında CB nını telefon ile arayarak Suriye olayını görüşmüş, PYD ye bir daha asla silah verilmeyeceğini, Suriye politikasının tamamen bir hata olduğunu belirtmiş ve Türkiye'yi bölgede kaybetmek istemediğini belirtmiştir...

Bu dış politika ile bir Türk olarak gurur duydum... Bunu tartışmak, yermek, eleştirmek mantıklı bir davranış olamaz. Bu kadar net..

Lakin....

Rusya dış politikasında asla BLÖF yapmayan bir ülkedir. Gidilmez derse; gidilmez. Girilir derse girerler... Bu denli nettirler.. Herhnagi bir mesaj yada sinyal vermezler.. Ne ise o'dur. Direkt yaparlar, sonuçlarına katlanırlar, asla da geri adım atmazlar.. Örnek; Kırım olayı; Ukrayna olayı... Keza İran.. Dış politikada dümdüz bir çizgi izlerler.. Bu kadar...

Dünya da ABD, AB,NATO ekseni ile Rusya- İran - Çin ekseni var. Ve biz tam ortasındayız... Türkiye olarak "Bende bu BAR dayım; bende halay başıyım" diye halaya kalkacak isek;

1. Enerji de tam bağımsız
    2. Silah Sanayisinde kimseye muhtaç olmamız gerek...

ABD ve Rusya bu yukarıdaki 2 maddeyi de sağlıyor. Zaten dünya da iki kutup da onlar... İran bir enerji devi, Çin tam bir fabrika...

ABD Enerji devi, Silah canavarı iken; Rusya da öyle... AB de Almanya ise tam bir finansör...

Peki biz...

Avantajımız nedir? Asker bir millet olmamız, duygusal aşırı tepkisel, dinamik bir yapıda olmamız... İhtiyaçlar temel düzeyde sağlandı mı; Hemen her şeye uyum sağlamamız... Dünyayı feth edeceğimizi sanmamız.. Yok böyle bir millet dünyada...

Ancak; Tam anlamı ile enerjiye ve USD'a aç, silah sanayimiz tamamen NATO ya ve ABD ye bağlı... Ekonomi ABD den CITI ye, Almanya dan Deutche ye %100 bağımlı...

İşe tam da zurnanın zırt dediği yerde burasıdır. Kıvırtma politikaları ile bir yere varamayız. Bilakis; bizi bir daha ciddiye almazlar...

Tam da bu noktada yada ekonomik sonuçlarına katlanıp; bir daha dönmemek üzere ABD NATO AB eksenine "Bye Bye" diyeceğiz...

Ya da "Rusya-Çin-İran" bloğuna "BYE BYE" diyeceğiz...

Yok sonuçlarına katlanamayız... O bloktada çıkarlarımız var, bu blokta da çıkarlarımız var diyorsak eğer...

O zaman yukarıda başta yazdığım gibi "Ben de bu BAR dayım; Ben de bu HALAY dayım" demeyip oturup köşemizde Suriye'de herhangi bir şeye bize gerçek bir tehdit gelmediği sürece karışmayacağız... İzleyeceğiz...

Kısaca ; Sus adam sansınlar durumu...

Ya da bu HALAY da HALAY çekebilmek için... Yani; OYUN KURUCU olabilmek için;

1. Enerji de TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE
    2. SİLAH ENDÜSTRİSİNDE TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE olmamız lazım...

Sonuç;

Ya; Bir daha yerimizden kalktığımız anda adam akıllı HALAY da oynarız; KIVIRTMADAN....
    Ya da ; Oturur oturduğun yerde HALAY ı izlersin, adam sanırlar...

Ayağa kalktığında "KIVIRTIRSAN" seni yanlış anlarlar ..... Hem de çok yanlış....

6.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Sn.Miriel bu aslında klişe bir soru lakin çok açılı bir cevabı var.. Şöyle ki; benim portföyümün %10 USD da 90% ı TL dir.. Ancak , 3,43 TL de iiken %100 USD a geçmiştim... Portföyümün %90 ının 3,8850 TL de USD dan TL ye geçtim...

Basit bir mantık izlerim. Ucuz olanı alır, beklerim... Trade yapmak çok zor ve çok profesyonel olmak lazım... Ben şu an %10 USd dayım lakin size USD ı tavsiye edemem neden?

Çünkü maliyetimiz aynı olmaz. Ben %10 USD dan 3,95 TL de bekleyebilirken, siz 3,95 TL de alıp 4,05 TL olucak diye bekleyemezsiniz... Umarım anlaşılabilir olmuşumdur...

Konjüktürü bir iki kefeli terazi gibi düşünüm.. Şu an TR'de USD vs TL savaşı var... Altın ve bist izleyici durumunda.. BİST in kafası karşık. Çünkü defalarca düşmesi gerekirken düşmedi..
    Artması gerekirken de artmadı.. Enflasyon çok yüksek geliyor, hisse sahipleri de mallarını ucuza vermek istemiyor...

Hisselerini satıp ucuz TL alıp pahalı USD ile mi takas edecekler?

Çok zor...

Lakin sizin yabancıya kıyasla daha avantajlı bir pozisyonunuz var. Çünkü Türkiye'de yaşıyorsunuz.. Sanırım gülümsediniz..

Aslında cevabı basit yabancı TL ile yurtdışına çıkmaz.. USD ile çıkar... Hissede yakalanmış ise işi zor..
    Dedim ya siz TL ile kalabilirsiniz.. Çünkü TL en ucuz şey.. Faiz e park edip bekleyin...

Ben şu an %100 TL de yakalanmış olsam mevduat yapar %14 den etrafımı izlerdim...

Dedim ya şu an yatırım iki yönlü...

USD vs TL... Ben 3,80 altında kademeli olarak bir kefeye yavaş yavaş USD koyup diğer kefeden TL yi alırken;

3,95 TL ve üzeri kademeli USD ı satıp, kefenin diğer yanına TL koyardım...

Siyasi konjüktür, uluslararası ilişkiler nereye nasıl evrilir.. Çok zor....

Bir ihtimal 90000 endeks altında Zarrab olayı ile bankalar bedavaya peynir ekmek ile satılırken almak gerekir...

O ana kadar FAİZ e park ederdim::.

Lütfen Yatırım Tavsiyesi Olarak Almayınız. Okuyunuz ve sadece kendi aklınız ile hareket ediniz....

Bol kazançlar...

Bence de sorun da kalmaz....
    Dolar ya 4.00 kırıp 4.40 lara giderse?

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,022
    Faydali bilgiler var, olmasa bile en azindan bos konusmalar yok, ancak beni rahatsiz eden murid kelimesi, lutfen takipci olun, destekci olun, arkadas dost olun, ama murid fln olmayin nedir yani, ol dese olecekmisiniz yada cocugunu oldur dese oldurecekmisiniz. Bunlar bilincaltina yerlesmis hos olmayan, kisiyi birey olmaktan men eden basit gibi gorunen ancak zamanla zarari hesap bile edilemeyecek sonuclar dogurur.
    sSaygilar.

8.  Alıntı Originally Posted by decamercion Yazıyı Oku
    Faydali bilgiler var, olmasa bile en azindan bos konusmalar yok, ancak beni rahatsiz eden murid kelimesi, lutfen takipci olun, destekci olun, arkadas dost olun, ama murid fln olmayin nedir yani, ol dese olecekmisiniz yada cocugunu oldur dese oldurecekmisiniz. Bunlar bilincaltina yerlesmis hos olmayan, kisiyi birey olmaktan men eden basit gibi gorunen ancak zamanla zarari hesap bile edilemeyecek sonuclar dogurur.
    sSaygilar.
    Sn.decamercion katkınız ve düşünceleriniz için çok teşekkürler.. Kesinlikle katılıyorum. Bu forumu açarkende asla hoca, üstad gibi ünvanlar istemedim.. Belki; yazma üslubumdan beni okuyanlar saygı göstermek amacı ile hocam diyorlar ve yahut ağabey...

Bende sadece aldığım pozisyonu izah ederek anlatıyorum, o kadar...

Lakin dediğiniz gibi MURİD lafı asla hoş değil. Kabul etmem de mümkün değil... Her zaman derim özgür beyin daha çok üretir...

Bu başlık bir tür fikir atölyesi gibi... Her tür makro ekonomik değerlendirmeyi hakaret, aşağılamaya olmadan yapabilirisniz..

Dedim ya; sana göre USD ucuz bana göe pahalı olur.. Sen yazarsın sebeblerini ben okurum ben yazarım nedenlerimi sen okursun.. Kararı takip edenler verir...

Ama aşağılama olmadan.. Çünkü herhangi bir fikir aşağılanırsa o kayıp demektir...

Sayfa 43/250 İlkİlk ... 3341424344455393143 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •