Sayfa 5/250 İlkİlk ... 345671555105 ... SonSon
Arama sonucu : 1998 madde; 33 - 40 arası.

Konu: Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

1. Selka
    Verdiğiniz bilgiler tamamen spekülatif ve üzgünüm doğru değil.(yabancının 10M dolar çıkması çıkamayıp girip daha da alması...çıkmak için)
    Şehir efsanesinden türetilmiş bilgiler.
    Bir hastalığımızda şudur dış mihraklar derken gayet güzel açıkladınız mevzuda yine olayı dönüp dolaşıp dış mihraklara getirmeniz çok manidar olmuş..

2. Çok açık konuşuyorum bu tür düşünceler ile hareket eden..
    Para kaybeder..

2 tl den 0.30 un altında düşmüş halka açıklığı yüzde 100 patronun elinde kalmış yüzde 3 mal..

Hala malınızı kaptırmayın patron üstten sattığını alttan alacak diye yazan tayfadan 1 adım bile uzakta sayılmazsınız böyle düşünceler ile..

3.  Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    Çok açık konuşuyorum bu tür düşünceler ile hareket eden..
    Para kaybeder..

2 tl den 0.30 un altında düşmüş halka açıklığı yüzde 100 patronun elinde kalmış yüzde 3 mal..

Hala malınızı kaptırmayın patron üstten sattığını alttan alacak diye yazan tayfadan 1 adım bile uzakta sayılmazsınız böyle düşünceler ile..
    SN.Gundwane zaman elbette haklıyı ve haksızı gösterecektir. Bizdeki en temel sıkıntı birşey yükselirken hep devamlı, sürekli, daima, sonsuza dek yükseleceğini sanmamızdır.. Allah aşkına azıcık rasyonel olalım. Bist grafiğinin 1999 senesinden 2017 senesinin en ama en tepe noktasına birleştirin. Gidecek yer mi kalmış ki beni spekülatif olmakla suçluyorsunuz. Suçlayabilirsiniz. Kabul. USD yatırımcısına 9 aydır sürekli 3'er 5'er kaybettiriyor.. Grafiğe bakınız...

USD 3,94 TL iken Sn.Powerpc ile kavgalı idim. Tam 9 aylık vade sonunda USD 3,40 TL olmuş ucuz diyorum BIST çiler ile kavga ediyorum...

Yani; 110,500 üzerinde kapanış yapamayan BIST ten hisse alın demek mi rasyonel.. Tüpraş 51 TL den 125 TL olmuş 9 ay da ne diyelim Tüpraş çok karlı alın mı?

Yanılma payım elbette vardır.. Ama tıpkı USD 3,94 TL olduğu zaman ben 3,89 TL satmışken insanlar o vakit 5 TL oradan 6 TL oradan 7 TL olacak diyenler vardı.. Ben 3,90 TL nin bile inanılmaz bir yer olduğunu söylerken herkes saçmaladığımız yazmıştı..

Şimdi adam 3 yıl önce gelmiş 25 milyon USD yatırmış 2,25 TL deb satmış 3 yıl da net %30 - %40 kar etmiş çıkarken bakmış USD 3,95 TL allah aşkına bu yabancı nasıl çıkar?

Nasıl şehir efsanesi olabilir? İşte Hendek İşte Deve.. Bunu ispat etmek 4 işlem matematik bilgisine eşittir..

Ama siz içinizden benim haklı olduğumu fakat kabul etmek istemediğiniz söyleyip beni suçluyorsunuz..

Dikkat edin; sizde şu an OCAK ayında aynı PowerPc nin bana yaptığı suçlamalarda bulunuyorsunuz..

Bakın sn.Gundwane şu an Suriye olayı noldu? Barış mı sağlandı? Benim mi haberim yok? Huzura mı erdiler? Bayır Bucaklılar noldu?
    Bir gece ansısızn gelebiliriz ne oldu? Kürdistan devletine bu ay sonu refereanduma gidiliyor? Belki de TC tarihinin en kritik dış politika kırmızı çizgisi değil mi? Olay bitti mi? Hayır şu an piyasalara para oluk oluk akıyor ve bu karteller olumsuz asla bir haberi altyazıdan öte vermiyorlar..

81 yaşındaki FED başkan yrd cısı sağlık sebebi ile istifa ediyor, her ana haber bülteni ilk haber bu.. Yahu allah aşkına ABD de insan kayanğı mı bitti? Fıscher gider başkası gelir?

Demek istediğim şudur?

Şu an herkes tatlı tatlı mevduattan, hisseden para kazanıyor.. Sürekli yaklaşık 9 ayı aşkın süredir bir emtia kan kaybediyor. Sadece dikkatli olun demek istedim..

Elbette isteyen istediğini alır istediğini satar.. Ama bu piyasalarda para kazanmak istiyorsan; bu tip ortaklıkların yada birleşmenin en zevkli yerinde durup; ara vermesini bilenler kazanıyor...

Dış mihrakları yanlış anladığını düşünüyorum. Dış mihrak diyerek mazarette bulunup işinizi ve ödevinizi yapmamanızdır.. Ama zaten acz içine düştüğünüzde zaten dış mihrak gelir yapacağını yapar ve gider...

Demek istediğim dış mihrak her zaman sizi zarara uğratmak ister. MAzeret olamaz. Siz zamanında önlemini almanız gerektiğidir..

Mesela 10 aydır sürekli düşen bir kur var...
    10 aydır ekonomi bakanlığı üretim ile ilgili ne tür radikal kararlar aldı da bu 10 aylık süreyi verimli kullandı...

Hiçbirşey yapmadılar... FETÖ aşağı, FETÖ yukarı... 365 gün 24 saat FETÖ ye kafayı takmış durumdayız..

Ondan sonra kısa vade de USD 3,51-3,61-3,71-3,81-3,91-4,01-4,11-4,12-4,22-4,35 TL oldu yandım anam; DIŞ MİHRAKLAR USD yükseltiyor..

Demem o dur ki; fırsatları ve zamanlamayı iyi bilmek lazım...

Zamanlama çok önemli şimdi SN. PowerPC ye 3,40 TL den USD larını sat nasıl denir?

Bol Kazançlar Dilerim....
    Son düzenleme : selka; 07-09-2017 saat: 16:28.

4. Ralliyi ucundan yakaladım 9 ayda %100 ile çıktım. 2 aydır mevduattayım ama oranlar düşmeye başladı 19 Eylül vade dönüşü belki bu kez usd bağlarım diye bakıyorum ama 3.40 düşük bir değer değil ayrıca Trump a da güvenmiyorum adamın elinden gelse 1 tl yapar atar sonuçta iş adamı ve geçmişte kurdan dolayı Çin ile rekabet edemiyoruz diye şikayet ettiği pek çok konuşması mevcut.

Borsa azıcık düzeltse bilançolar fena değil 80 binler kriz fiyatıydı arkadaşlar mevcut durumda birsa evet ucuz değil ama pahalı da değil bilançolara göre konuşursak...

5.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Ralliyi ucundan yakaladım 9 ayda %100 ile çıktım. 2 aydır mevduattayım ama oranlar düşmeye başladı 19 Eylül vade dönüşü belki bu kez usd bağlarım diye bakıyorum ama 3.40 düşük bir değer değil ayrıca Trump a da güvenmiyorum adamın elinden gelse 1 tl yapar atar sonuçta iş adamı ve geçmişte kurdan dolayı Çin ile rekabet edemiyoruz diye şikayet ettiği pek çok konuşması mevcut.

Borsa azıcık düzeltse bilançolar fena değil 80 binler kriz fiyatıydı arkadaşlar mevcut durumda birsa evet ucuz değil ama pahalı da değil bilançolara göre konuşursak...
    Sn.nosfe 9 ayda %100 kazanmışsınız; maaşallah inşallah daha çok kazanırsınız.. Sizce BIST 9 ay daha kazandırır mı?

Teşekkürler...

Ayrıca;

İhracatımızın %70 i AB ile gerçekleşirken; AB liderleri ile bırakın ticareti; diyalog kurup konuşamıyoruz bile. Almanya, Avusturya ve diğer AB ülkelerinin bize karşı davranışlarını; bize siyasilerimizin dedikleri kadar basit seçim muhabbetti olarak değerlendirmemek gerekir. AB ve ABD asla popülüst yaklaşımlar üzerine siyaset kurmazlar. Rasyonellerdir. Seçimlerden sonra bakın söylemlerini yaptırımlar ile yapacaklardır. Kaldı ki Merkel seçilememe gibi bir durumu yok iken.. Ayrıca, rakibi Schultz dahi Merkel ile aynı fikirde.. Seçim öncesi popülüst duygusal, irrasyonel, ırkçı, faşist ve mazlum siyaseti üzerine seçim faaliyeti kurmak doğu toplumlarına mahsustur. İzleyip göreceğiz...

6. selka geçmişte yazdıkların için demedim..

Uğur civelet tarzı laflar bunlar..

Neymiş yabancı 10 Milyar dolar malını satamamış eee..
    Bir 10 Milyar daha sokmuş..
    Neden ilk 10 u kurtarmak için..Aklınız alıyor mu böyle birşeyi

1. Yabancı 1 kişi değil..Birisi gelir satar diğeri gelir alır.
    2. 10M satamayan sıkışan adam bi 10Milyar dolar nereden kimden mal alıyor..10M dolarlık karşı bacak varsa ilk etapda neden 10M malını satamadı..Hani 10M satamayacak kadar sığ ise piyasa demi..
    3. Yabancı böyle al sat yapmaz..O gördüğünüz yabancı değil..Yabancı fon her gün ekran başına oturup ereğli at tuprs sat garanti al işc sat borsayı tut doları bas YAPMAZ...Yabancı gelir alır çekilir..Yıl sonu bakar duruma..Beğenmedi rasyolar bozur cart satar..Zayet adamların portföylerindeki tutarımız yüzde 5 i geçmez..
    4.Borsayıda dolarıda yapan bizim kiler..

Bunlar şehir efsaneleri..
    Öyle satılacak bi 10M dolar falan da yok..Herşey biliniyor..O raporlar çok daha evvelden yabancı portföy yöneticilerinin masasında..
    Yabancı dolar 3.94 olduğunda çokdan satmış çıkmış idi..

Öyle haber düştü al..
    sana bana mahsus..KY ye mahsus..

Bu yanlış anlaşılmalar toplum da çok fena yürüyor sonra neden para kazanamıyoruz şu bu..

Lafım size değil..

3.94 dolar bilerek ve isteyerek yapıldı..

Nokta..

Toplumda ipin ucu kaçtı algısı yerleştirildi vatandaş dolarize edildi..
    Dolar trendi tüm dünyada bitmek üzere idi halbuki..

Şimdi 3.80 den dolar alanlar beklesinki zararları çıksın..

7.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku

Ayrıca;

İhracatımızın %70 i AB ile gerçekleşirken; AB liderleri ile bırakın ticareti; diyalog kurup konuşamıyoruz bile. Almanya, Avusturya ve diğer AB ülkelerinin bize karşı davranışlarını; bize siyasilerimizin dedikleri kadar basit seçim muhabbetti olarak değerlendirmemek gerekir. AB ve ABD asla popülüst yaklaşımlar üzerine siyaset kurmazlar. Rasyonellerdir. Seçimlerden sonra bakın söylemlerini yaptırımlar ile yapacaklardır. Kaldı ki Merkel seçilememe gibi bir durumu yok iken.. Ayrıca, rakibi Schultz dahi Merkel ile aynı fikirde.. Seçim öncesi popülüst duygusal, irrasyonel, ırkçı, faşist ve mazlum siyaseti üzerine seçim faaliyeti kurmak doğu toplumlarına mahsustur. İzleyip göreceğiz...
    Diyalog da nereye kadar,

* ülkede anayasal suç işlemiş binlercesine göstere göstere vatandaşlığa alanlara hatta cumhurbaşkanlığı düzeyinde madalya verenlere ses çıkarmayalım öyle mi,
    * bir vatandaşı ülkemizde gözaltına alındığında dünyayı ayağa kaldıranlar durum tersi olduğunda yasalar çalışıyor demiyorlar mı ?
    * pkk ve diğer terör örgütleri bu ülkelerde açık açık teröre para toplayıp istedikleri gibi imkanlar verilmiyor mu ?
    * Terörle mücadele eden ordumuzun ihtiyaç duyduğu silah vs lerle ilgili ambargolar bu adamlar tarafından uygulanmıyor mu?
    * Ülkemizde istedikleri gibi istihbarat ve toplum mühendislikleri çalışmaları yapmalarına eyvallah siz bilirsiniz evenim mi diyelim?
    * Yıllarca kapıda bekleterek bizlere yaptıkları onur kırıcı muameleyi yutmamız mı gerekir ?
    * Onlar bizim seçimlerimizde vs istedikleri gibi güneydoğu da çalışmaları görüşmeleri yapsınlar. Ama söz konusu biz olduğumuzda biz eziğiz siz güçlüsünüz abi mi diyelim.
    ................................. bakın bunları sayfalarca yazabilirim.

Elbette diyalog, elbette diplomasi fakat bu karşılıklı olur. Eğer bunun için bu ülkenin bir bedel ödemesi gerekiyorsa öder.

Bu ülke vatandaşları olarak bizler, abd avrupa tezlerine göre ülke politikalarımızı değerlendirirsek onlara göre pozisyon alırsak evet onlar da az önce yukarıda yazdıklarımın daha fazlasını neden yapmasınlar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,956
     Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    selka geçmişte yazdıkların için demedim..

Uğur civelet tarzı laflar bunlar..

Neymiş yabancı 10 Milyar dolar malını satamamış eee..
    Bir 10 Milyar daha sokmuş..
    Neden ilk 10 u kurtarmak için..Aklınız alıyor mu böyle birşeyi

1. Yabancı 1 kişi değil..Birisi gelir satar diğeri gelir alır.
    2. 10M satamayan sıkışan adam bi 10Milyar dolar nereden kimden mal alıyor..10M dolarlık karşı bacak varsa ilk etapda neden 10M malını satamadı..Hani 10M satamayacak kadar sığ ise piyasa demi..
    3. Yabancı böyle al sat yapmaz..O gördüğünüz yabancı değil..Yabancı fon her gün ekran başına oturup ereğli at tuprs sat garanti al işc sat borsayı tut doları bas YAPMAZ...Yabancı gelir alır çekilir..Yıl sonu bakar duruma..Beğenmedi rasyolar bozur cart satar..Zayet adamların portföylerindeki tutarımız yüzde 5 i geçmez..
    4.Borsayıda dolarıda yapan bizim kiler..

Bunlar şehir efsaneleri..
    Öyle satılacak bi 10M dolar falan da yok..Herşey biliniyor..O raporlar çok daha evvelden yabancı portföy yöneticilerinin masasında..
    Yabancı dolar 3.94 olduğunda çokdan satmış çıkmış idi..

Öyle haber düştü al..
    sana bana mahsus..KY ye mahsus..

Bu yanlış anlaşılmalar toplum da çok fena yürüyor sonra neden para kazanamıyoruz şu bu..

Lafım size değil..

3.94 dolar bilerek ve isteyerek yapıldı..

Nokta..

Toplumda ipin ucu kaçtı algısı yerleştirildi vatandaş dolarize edildi..
    Dolar trendi tüm dünyada bitmek üzere idi halbuki..

Şimdi 3.80 den dolar alanlar beklesinki zararları çıksın..
    1988 yilindan beri borsadayim.
    3 tane buyuk kriz yasadim.
    Arada sayisiz orta olcekli calkanti, secim v.s
    Aynen bu dedigin gibi isler bu borsa.
    Cazip yerlere geldi mi, potansiyali gorduler mi dunya yikilsa yine alirlar... istedikleri yere geldi mi de her yer gulluk gulistanlik olsa da satarlar.
    Bu kadar.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Sayfa 5/250 İlkİlk ... 345671555105 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •