Sayfa 52/250 İlkİlk ... 242505152535462102152 ... SonSon
Arama sonucu : 1998 madde; 409 - 416 arası.

Konu: Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

1.  Alıntı Originally Posted by cumartesi71 Yazıyı Oku
    Enflasyon şişkinlik demektir.Kelime anlamı bile olumlu birşey ifade etmiyor.Enflasyonla birlikte fazladan yaratılan büyüme de şişkinliktir.İhtiyacın 3 iken 4. yü üretirsen hem 4. ye talep yaratır hem de fuzuli olarak kıt dünya kaynaklarını kullanmış olursun.En basitinden 3 çocuğa bakabilen birisi 4. çocuğu yapar 4. çocuğa da arsa ve ev ihtiyacı doğar.O zaman tabi ki arsa sahibi tv izleyerek bire aldığını 2 ye satar.Kaldı ki yan etkiler olan çevre kirliliği,bunun getirdiği sağlık problemleri ve maliyetleri,eğitim,sosyolojik ve birçok uzun vadeli sorunları saymakla bitmez.Nüfusu geçelim,talep artışına daha fazla kaynak bulmak için dünyanın altını üstüne getirmek zorunda kalırsın.10. nesilden torunların Marsta yaşamak zorunda kalır.Madem ekonomi kıt kaynakların yönetim bilimi,neticesine bak,kıt kaynakları mahfetmiş oldun.Din bile 1500 yıl önceden bu şekilde oluşan faizin insanlar arasında huzuru barışı bozacağını öngörmüş.Bizdeki enflasyon kötü Almanın ki iyi demek de doğru değil,göreceli olarak onlarınki iyi denebilir.Neticede bilime,dine,akla aykırı olan enflasyonun onlarda daha az olması,onların bilime,dine,akla daha yakın olduklarını gösterir.
    Sn.Cumartesi71 enflasyon ile kalkınma arasında fark vardır.. Bizim Türk Halkı tarihi boyunca zengin bir millet olamadığından büyüme ile kalkınmayı ayırt edemez...

Şöyle ki; Bir aile düşünün 5 çocuklu... Hepsi Asgari ücretli toplam bu ailenin ekonomik büyümesi 1404 TL den baba maaşı ile başlar annenin maaşı ile 2808 TL ye ulaşır.. Çocuklar 7 yaşına gelince çaycıda, sanayiide, berberde işe girer asgari ücret ile ailenin ekonomik büyümesi 9800 TL ye kadar ulaşır. Ama eğitim yoktur, doyurulması gereken 7 boğaz vardır akşam eve herkes yorgun argın gelir, yemeğini yerler yatarlar sabah tekrar işe gidilir...

Evde sürekli bir telaşe vardır.. Anlamsız bir meşguliyet ve zaman kaybı alınan mesafe ise bir arpa boyudur...

Lakin; herkes meşgul, telaşe içinde ve yorgundur...

Diğer bir aileyi düşünün....

Baba; Avukattır... Aylık 10,000 TL kazanır... Evde bir çocuk vardır... İyi eğitim almak için koleje gider.. Anne ev hanımıdır, çocuğu ile ilgilenebilir.. Baba her yıl asgari ücret kadar (1404 TL) yıllık zam alır.

Yılda iki kez 1 hafta tatillerine giderler. Düzenli kitap okurlar, haftada bir dışarıda ailecek yemeğe gidilir. Ailecek ortak sinema, tiyatro, piknik yada sosyal faaliyetlerde bulunulur...

Çoçuğun eğitimi ve öğretimi ile yakından ilgilenilir.. Çocuk anne şefkatı ve baba sevgisi ile büyütülür..

Bu iki örnekten birincisi BÜYÜMEDİR...
    İkincisi ise KALKINMADIR...

Tercih siyasilerindir.. Benim tercihim KALKINMA dan yanadır...

Ancak BÜYÜME seçilirse enflasyon kaçınılmaz olur...

Bu sebeble TR nin büyüme derdini anlamış değilim. TR ha bre 70 milyon yok 75 milyon yok 80 milyon yok 85 milyon olucaz diye uğraşıyoruz...

Anlamadığım şey TR 100 milyon olunca ne olucak? 100 milyon başarılı olup da; 80 milyon da başaramadığımız şey nedir?

Hal bu iken ekonomik manzara şuna benzer...

Lokanta açarız... Harç borç eleman tutarız. Az biraz kredi öder tekrar kredi çekeriz oradan manav dükkanı açarız. Az biraz daha para kazanıp kredinin %25 ini öderiz. Sonra tekrar borçlanılır Kuaför dükkanı açarız... Bu arada lokanta dükkanı iflas eder. Onun yerine tekrar kredi çekilir Boyacı dükkanı açılır.. Ne yaptığımız belli olur, ne kazancımız ne de ödediğimiz borç...

Sürekli bir telaş içerisinde Halk ömür tüketir, yaşayamaz, yaşamı tadamaz...

Sürekli yorgunluk ve telaşe içinde bir iflas ile tekrar sıfıra dönmesi ise an meselesidir...

Bu tip bir yaşam siyasilerin tercih meselesidir...

Eğer KALKINMAYI tercih edeceksek işe öncelikle

NÜFUS PLANLAMASI ile başlanılmalıdır...

2. merkez bankası özel toplantılarla baĞzı kesimlere önceden haber veriyormuş. kaynak aşağıda inanıp inanmamak size kalmış

http://www.paraanaliz.com/2017/ekono...clamasi-19179/

elçiye zeval olmaz
    "O'nun yaptıklarını ben başaramazdım. asıl devrimci Atatürk'tür. Bu kadar büyük bir devrim yaptım ama Atatürk'ün yaptıklarını başaramazdım…" Fidel Castro - Habitat Toplantısı İstanbul 1997

3.  Alıntı Originally Posted by joeyramone Yazıyı Oku
    merkez bankası özel toplantılarla baĞzı kesimlere önceden haber veriyormuş. kaynak aşağıda inanıp inanmamak size kalmış

http://www.paraanaliz.com/2017/ekono...clamasi-19179/

elçiye zeval olmaz
    Sn.Joeyramone TCMB raporlarının sızdırılacağını pek düşünmüyorum. Sonuçta PPK kurulunda belli tek sayıda üye vardır. Gün boyu yapılan toplantılar, sunumlar, rakamlar ve data akışı tartışılır ve alınan kararlar oylanır. Kararlar çoğunluk kararı ile başkanın onayı ile yürürlüğe girer...

Tahminim; bu tahmin olsa olsa üyelerin genel trendi olabilir. Çünkü karar son andaki toplantıya kadar belli olmadığını düşünüyorum...

USD da 21 Kasım'da 3,9680 ile %90 çıkış yapmış ve oldukça eleştiriye maruz kalmıştım. Oysa USD yaklaşık 15 gün vade sonunda 3,82 TL ye değdi.

Önceki yazılarımda da mevcut eğer TCMB PPK 150 baz veya daha fazla faiz artışına giderse USD ın 3,72 TL yi görmesi içten bile değildir.

Daha önceki yazılarımda USD 3,92 TL de iken bu karar arefesinde USD ile yakalanmak istememiş olmamı beyan etmiştim.. Hatta bazı arkdaşlar %10 USD portföyünü neden tuttuğumu sordukların da "ZARRAB" davası sebebi ile 4,00 TL görülebilir o sebeble demiştim..

Ama olmadı... Elimde %10 USD kaldı...

Sağlık Olsun...

Artık izleyici modunda 14 Aralık Toplantısına kadar bekleyeceğiz... Kısmet...

Ha bu arada 3,72 de ciddi kademeler ile alıcı ve talibim USD'a...

O ana kadar günlük faiz %11,75 bana yetiyor....

Bol Kazançlar....

4. Herkese güzel bir haftasonu dilerim.
    Sn.Selka'yı haftasonu dinlendirmeyelim son birkaç gündür durum değerlendirmesi alamadık kendisinden.
    Müsait ise bir USD durum değerlendirmesi/yorumlaması rica edelim

Dipnot. Üstdeki mesajda bir kısım yorumunuz olmuş ancak bizi fena alıtırdınız yetersiz geldi yorumlarınız

5.  Alıntı Originally Posted by bir-esnaf Yazıyı Oku
    Herkese güzel bir haftasonu dilerim.
    Sn.Selka'yı haftasonu dinlendirmeyelim son birkaç gündür durum değerlendirmesi alamadık kendisinden.

Dipnot. Üstdeki mesajda bir kısım yorumunuz olmuş ancak bizi fena alıtırdınız yetersiz geldi yorumlarınız
    Soruya bir ekleme de ben yapayım.

Uzun vadeli temettü yatırımı ve altın yatırımı hakkında düşünceleriniz nedir?

Teşekkürler.

6.  Alıntı Originally Posted by bir-esnaf Yazıyı Oku
    Herkese güzel bir haftasonu dilerim.

Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Soruya bir ekleme de ben yapayım.

Uzun vadeli temettü yatırımı ve altın yatırımı hakkında düşünceleriniz nedir?

Teşekkürler.
    Arkadaşlar çok teşekkür ederim...

Piyasalarda bazen ters köşe yaptığı olur. Mesela "Zarrab" olayı.. Bir anda ters fiyatlamaya döndü.. USD ı 4 TL de beklerken 3,97 TL den döndü...

USD da TCMB sının alacağı faiz kararını çok önemli buluyor, 150 baz faiz artırımı ile USD da 3,72 TL yi beklediğimi belirtmek isterim. Aksi bir durumu düşünmek dahi istemem.. MB aksiyon almaz ise o gün 3,95-3,97 bandına gelir ve ertesi gün 4,07 TL yş görebiliriz...

Lakin bir de unutulmaması gereken şey şudur. Zarrab davasında henüz karar verilmedi, biten şey Zarrab ın tanıklığı bitmiştir. Oysa piyasalar sanki dava da karar verilmiş gibi davranıyorlar. Karar açıklanınca durum oldukça sancılı olacaktır.

Keza; ABD Alman ve Fransız Banklarının hakkında verdikleri kararlar oldukça ağırdı..

O sebeple BIST te daha temkinli ve hisselerde seçici olunmalıdır. Tepede 115,000 ile aşağıda 102,000 arasında pek bir fark bulamıyorum..

BIST te uzun vadeli de olunsa şu aşamalarda sabırlı olunması gereklidir.. Sonuçta Uzun yada KIsa daha dipten almak varken neden şimdi alayım..

Neyse lafı gevelemeyeyim;

BIST te 3 kademli hisse alırım.. 102,000 ilk kademe; 102,000-92,000 ikinci kademe; 92,000-82,000 de ise 3.cü ve son kademe olarak 82,000 endeks te FULL Hisse de olur idim...

Altın da ONS fiyatının 1275 USD ın temel destek noktası demiştim. Oysa 1275 USD aşağıya doğru kırıldı...

Oysa; konjüktür Altın ın artması yönünde.. Hele hele Trump ın Kudüs'ün İsrailin başkentidir dedikten sonra Altın ın ONS un da 1300 USD a doğru hareket beklerdim...

Dedim ya; bazen piyasa yatırımı ters köşe yapar.. ONS 1250 USD ın altına geldi. Ne Trump ne Kudüs gerginliği ne de Suriye dinlediği yok...

Lakin; benim tahminim Altından çıkan para BTC e doğru kaçıyor.. BTC nin sanırım 300 milyar USD civarı bir rakama ulaşmış durumda...

Yatırımcı Altından BTC e daha güveniyor gibi.. BTC nin arkasında birşey yok dedikçe; arkasında bir şey olmaması dezavantajı değil; avantajı oldu...

Sonuçta Altın bile bazı haberlerden etkilenirken; BTC nin etkilenebileceiği birşey yok...

Kısaca ben ONS altın ile BTC arasında bir korelasyona dikkat edilmesi gerektiğini belirtmek istiyorum...

Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Arkadaşlar çok teşekkür ederim...

Piyasalarda bazen ters köşe yaptığı olur. Mesela "Zarrab" olayı.. Bir anda ters fiyatlamaya döndü.. USD ı 4 TL de beklerken 3,97 TL den döndü...

USD da TCMB sının alacağı faiz kararını çok önemli buluyor, 150 baz faiz artırımı ile USD da 3,72 TL yi beklediğimi belirtmek isterim. Aksi bir durumu düşünmek dahi istemem.. MB aksiyon almaz ise o gün 3,95-3,97 bandına gelir ve ertesi gün 4,07 TL yş görebiliriz...

Lakin bir de unutulmaması gereken şey şudur. Zarrab davasında henüz karar verilmedi, biten şey Zarrab ın tanıklığı bitmiştir. Oysa piyasalar sanki dava da karar verilmiş gibi davranıyorlar. Karar açıklanınca durum oldukça sancılı olacaktır.

Keza; ABD Alman ve Fransız Banklarının hakkında verdikleri kararlar oldukça ağırdı..

O sebeple BIST te daha temkinli ve hisselerde seçici olunmalıdır. Tepede 115,000 ile aşağıda 102,000 arasında pek bir fark bulamıyorum..

BIST te uzun vadeli de olunsa şu aşamalarda sabırlı olunması gereklidir.. Sonuçta Uzun yada KIsa daha dipten almak varken neden şimdi alayım..

Neyse lafı gevelemeyeyim;

BIST te 3 kademli hisse alırım.. 102,000 ilk kademe; 102,000-92,000 ikinci kademe; 92,000-82,000 de ise 3.cü ve son kademe olarak 82,000 endeks te FULL Hisse de olur idim...

Altın da ONS fiyatının 1275 USD ın temel destek noktası demiştim. Oysa 1275 USD aşağıya doğru kırıldı...

Oysa; konjüktür Altın ın artması yönünde.. Hele hele Trump ın Kudüs'ün İsrailin başkentidir dedikten sonra Altın ın ONS un da 1300 USD a doğru hareket beklerdim...

Dedim ya; bazen piyasa yatırımı ters köşe yapar.. ONS 1250 USD ın altına geldi. Ne Trump ne Kudüs gerginliği ne de Suriye dinlediği yok...

Lakin; benim tahminim Altından çıkan para BTC e doğru kaçıyor.. BTC nin sanırım 300 milyar USD civarı bir rakama ulaşmış durumda...

Yatırımcı Altından BTC e daha güveniyor gibi.. BTC nin arkasında birşey yok dedikçe; arkasında bir şey olmaması dezavantajı değil; avantajı oldu...

Sonuçta Altın bile bazı haberlerden etkilenirken; BTC nin etkilenebileceiği birşey yok...

Kısaca ben ONS altın ile BTC arasında bir korelasyona dikkat edilmesi gerektiğini belirtmek istiyorum...
    Türk lirası değerlenirken dolar cinsinden altında düşüyor. Optimumum noktaya yakınmıyız sizce ?

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    O egeli ben değilim

8.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Türk lirası değerlenirken dolar cinsinden altında düşüyor. Optimumum noktaya yakınmıyız sizce ?

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Sn.Egeli USD ONS fiyatını kontrol eden birçok değişken var. Yalnız USD/TL de 150 TL/GR görülürse portföyde Altın ağırlığı artırılabilinir..

Ama ben genelde USD,Faiz ve Hisse olarak pozisyonlanıyorum...

Sayfa 52/250 İlkİlk ... 242505152535462102152 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •