Sayfa 6/250 İlkİlk ... 456781656106 ... SonSon
Arama sonucu : 1998 madde; 41 - 48 arası.

Konu: Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

1.  Alıntı Originally Posted by sahbaz Yazıyı Oku
    Diyalog da nereye kadar,

* ülkede anayasal suç işlemiş binlercesine göstere göstere vatandaşlığa alanlara hatta cumhurbaşkanlığı düzeyinde madalya verenlere ses çıkarmayalım öyle mi,
    * bir vatandaşı ülkemizde gözaltına alındığında dünyayı ayağa kaldıranlar durum tersi olduğunda yasalar çalışıyor demiyorlar mı ?
    * pkk ve diğer terör örgütleri bu ülkelerde açık açık teröre para toplayıp istedikleri gibi imkanlar verilmiyor mu ?
    * Terörle mücadele eden ordumuzun ihtiyaç duyduğu silah vs lerle ilgili ambargolar bu adamlar tarafından uygulanmıyor mu?
    * Ülkemizde istedikleri gibi istihbarat ve toplum mühendislikleri çalışmaları yapmalarına eyvallah siz bilirsiniz evenim mi diyelim?
    * Yıllarca kapıda bekleterek bizlere yaptıkları onur kırıcı muameleyi yutmamız mı gerekir ?
    * Onlar bizim seçimlerimizde vs istedikleri gibi güneydoğu da çalışmaları görüşmeleri yapsınlar. Ama söz konusu biz olduğumuzda biz eziğiz siz güçlüsünüz abi mi diyelim.
    ................................. bakın bunları sayfalarca yazabilirim.

Elbette diyalog, elbette diplomasi fakat bu karşılıklı olur. Eğer bunun için bu ülkenin bir bedel ödemesi gerekiyorsa öder.

Bu ülke vatandaşları olarak bizler, abd avrupa tezlerine göre ülke politikalarımızı değerlendirirsek onlara göre pozisyon alırsak evet onlar da az önce yukarıda yazdıklarımın daha fazlasını neden yapmasınlar.
    Dedikleriniz doğru. Göstere göstere düşmanlık yapıyorlar çifte standardın kralını yapıyorlar bölücülere feto cülere Asalacı ermenilere Türkiye düşmanı kim varsa alayına tam destek veriyorlar malesef.

Ama bizim de durumumuz biraz paradoks. Cari fazla vermeyi beceremiyoruz ülke olarak. Ürettiğimizden hep daha fazla tüketiyoruz, hazırcı ve tembeliz yani. Yüz milyarlarca dolar adamlardan borç alıp o parayla adamlara artistlik yapıyoruz niye çeksin ki adam ağız kokumuzu? Ben destekliyorum atara atar gidere gider ama demedi demeyin ilk ekonomik zorlukta bu halk böyle yapan hükümeti satar ab nin kucağına oturur.
     Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Sn.nosfe 9 ayda %100 kazanmışsınız; maaşallah inşallah daha çok kazanırsınız.. Sizce BIST 9 ay daha kazandırır mı?

Teşekkürler...

Ayrıca;

İhracatımızın %70 i AB ile gerçekleşirken; AB liderleri ile bırakın ticareti; diyalog kurup konuşamıyoruz bile. Almanya, Avusturya ve diğer AB ülkelerinin bize karşı davranışlarını; bize siyasilerimizin dedikleri kadar basit seçim muhabbetti olarak değerlendirmemek gerekir. AB ve ABD asla popülüst yaklaşımlar üzerine siyaset kurmazlar. Rasyonellerdir. Seçimlerden sonra bakın söylemlerini yaptırımlar ile yapacaklardır. Kaldı ki Merkel seçilememe gibi bir durumu yok iken.. Ayrıca, rakibi Schultz dahi Merkel ile aynı fikirde.. Seçim öncesi popülüst duygusal, irrasyonel, ırkçı, faşist ve mazlum siyaseti üzerine seçim faaliyeti kurmak doğu toplumlarına mahsustur. İzleyip göreceğiz...
    Ben öyle bakmıyorum Sn. Selka. Hedefim yok stoploss yok süre sınırı yok. Sadece uygun mu değil mi son birkaç bilançoya göre bunu anlamaya çalışıyorum. Ucuzsa alıyorum. Pahalı ise satıyorum demek isterdim ama malesef pahalı iken satmayı hiç beceremedim karda duramıyorum istediğim kadar. Normalde şu an çıkmamış olmam gerekirdi.

Ha şu var, bilançosu güzel şirketleri ucuza bulduğun dönemler zaten genelde korku / kriz dönemleri oluyor. Aynı şekilde pahalı dönemler de yine coşku dönemleri oluyor. Ama ben endeksi veya siyasi gelişmeleri okuyup da geleceği tahmin etmeye çalışmıyorum demek istediğim nokta bu... 150 bin endekste de çok beğendiğim kağıt olursa alırım belki hedge amaçlı da short açarım bir bacakta ama alırım çekinmem...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,002
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

3. En iyi senaryo... Peki ya 1 yıl sonra? Allah Kerimdir, değil mi?

Alıntı Originally Posted by sahbaz Yazıyı Oku
    Diyalog da nereye kadar,

* ülkede anayasal suç işlemiş binlercesine göstere göstere vatandaşlığa alanlara hatta cumhurbaşkanlığı düzeyinde madalya verenlere ses çıkarmayalım öyle mi,
    * bir vatandaşı ülkemizde gözaltına alındığında dünyayı ayağa kaldıranlar durum tersi olduğunda yasalar çalışıyor demiyorlar mı ?
    * pkk ve diğer terör örgütleri bu ülkelerde açık açık teröre para toplayıp istedikleri gibi imkanlar verilmiyor mu ?
    * Terörle mücadele eden ordumuzun ihtiyaç duyduğu silah vs lerle ilgili ambargolar bu adamlar tarafından uygulanmıyor mu?
    * Ülkemizde istedikleri gibi istihbarat ve toplum mühendislikleri çalışmaları yapmalarına eyvallah siz bilirsiniz evenim mi diyelim?
    * Yıllarca kapıda bekleterek bizlere yaptıkları onur kırıcı muameleyi yutmamız mı gerekir ?
    * Onlar bizim seçimlerimizde vs istedikleri gibi güneydoğu da çalışmaları görüşmeleri yapsınlar. Ama söz konusu biz olduğumuzda biz eziğiz siz güçlüsünüz abi mi diyelim.
    ................................. bakın bunları sayfalarca yazabilirim.

Elbette diyalog, elbette diplomasi fakat bu karşılıklı olur. Eğer bunun için bu ülkenin bir bedel ödemesi gerekiyorsa öder.

Bu ülke vatandaşları olarak bizler, abd avrupa tezlerine göre ülke politikalarımızı değerlendirirsek onlara göre pozisyon alırsak evet onlar da az önce yukarıda yazdıklarımın daha fazlasını neden yapmasınlar.
    Sn.Sahbaz sizinle aynı fikirdeyiz.. Hedefimiz aynı ama sonuca ulaşmak için izleyeceğimiz yöntem farklı....

Alman Hükümeti dünden bugüne bugüne gelmedi... Elbette Almanya'nın PKK ve diğer terör örgütlerine yardım yaptığı muhakkak.. Ama bunu bağıra bağıra söylemenin bir anlamı olmadığı belli. Sizde onun canını yakmanız lazımdır.. Ama fevrilik ile olmaz..

AB ile üyelik müzakeresi imzalndığı gün 7 gün 7 gece tüm ülkede kutlamalar yapılmıştı. Altına imza attığımızı sözleşmenin bir maddesi idam kaldırılacak ve bir daha gelmeyecekti..

Aradan süre geçti "İdam Gelecek" denildi.. AB dedi ki ama siz üyelik müzakerelerine başlarken altına imza ettiğiniz sözleşmeye karşı geliyorsunuz dedi. Hatta, Katty Piri (TR Raportörü) bu idam konusunda ısrar ederseniz; AB müzakereleri biter diye çok sert bir rapor yazdı..

Bunun üzerine Alman CB Steinmaier, acil olarak TR geldi.. Sn.CB nımız randevu vermedi. Adamın kolundan Bekir Bozdağ tuttu; bombalanan meclisi gezdirdi... Steinmaier ben meclis için gelmedim idam kararınız için geldim vahim ve ciddi bir karar ısrar edilirse müzakereler biter dedi; Başbakan Sn. Yıldırım Alman CB nına zar zor 30 dk randevu verdi. Adam geldi; çıktı esenboğa ya göderip Almanyaya paket edildi. Koskoca ALmanya CB karga tulumba Ankarada gezdirilip postalandı...

Neyse; Merkel ve diğer vekiller Malatya ya askerlerimizi ziyaret edicez denildi.. En üst düzey dışişleri bakanı düzeyinden sert bir şekilde HAyır! denildi.. Adamlar şok oldu...

Neyse aradan süre geçti; Konyayı ziyaret edicez denildi. Yine aynı üslup ve tarzda HAYIR! denildi.. Merkel Ürdün e taşınabiliriz dedi; resmi açıklama ile nereye taşınırsanız taşının denildi...

Adamlarda Ürdüne tüm birliklerini taşıdılar..

Şimdi Almanya müzakereler çok zor diyor. Biz ver yansın ediyoruz. Evet Almanya dürüstlük abidesi değil; PKK ya da destek veriyor ama ALMANYA bizim 1.Cİ TİCARET ORTAĞIMIZ iken Türkiye Almanya nın 19.cu TİCARET ORTAĞI...

Yani; ALmnaya dan vazgeçmek üzerine bir siyaset izliyorsak sonuçlarını rasyolarını iyi hesap etmemiz gerekir diyorum. Duygusal yaklaşımlar ile çözülecek bir iş değildir Almanya işi..

Almanya için ise Türkiye vazgeçilmez değildir.. Türkiye nin Mynmar ile ile ticaret hacmi ne ise Almanya içinde Türkiye o'dur...

Bende Almanya ya posta koymak isterim ama hem kel hemde fodul olmamak lazım..

Yani; cıbılın kabadayısı olursan; canından oluverirsin...

Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    selka geçmişte yazdıkların için demedim..

Lafım size değil..

3.94 dolar bilerek ve isteyerek yapıldı..

Nokta..

Toplumda ipin ucu kaçtı algısı yerleştirildi vatandaş dolarize edildi..
    Dolar trendi tüm dünyada bitmek üzere idi halbuki..

Şimdi 3.80 den dolar alanlar beklesinki zararları çıksın..
    Sn.Gundwane katıldığım noktalar bunlar.. Ayrıca katkınız için teşekkür ederim...

4.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Demek ki dusus daha devam edecek.

Syg,
    Sn.Dudu mantık güzel aslında... KY cıya USD'ı yedirmezler.. Bence de iyice rezil edip, süründürmedikten sonra ekmek yok mantığı.. Yalnız sıkıntı yerleşiklerin patır patır USD alması değil... Asıl endişe edilmesi gereken konu; BIST'ın 1,5 aydır 110,500 puan engelini; USD ın patır patır dökülüp şelale formasyonu ile aşağıya dökülmesine rağmen 40 iş gününde bir türlü aşamaması diye düşünüyorum...

Sonuç; "YÜKSELEMEYEN ŞEY, DÜŞER..."

Alıntı Originally Posted by blue70 Yazıyı Oku
    Bunun anlamı halk enflasyon rakamlarına güvenmiyor.faizlerede inanmıyor��onun için yp alıyor.
    Bence çok dar kapsamlı olmuş.. %10 Enflasyon TUİK ten; sokakta %25, %7 büyüme Esnaftan değil, o da TUİK ten.. Politika faizimiz %7,50 o da TCMB dan.. Oysa GLP si %12,02 dir...

Samimiyet Testi; Faizler %15 dahi olsa bankada 1,000,000 TL si olan mı yoksa %4,25 USD faizi ile 300,000 USD olan mı geceleri yatağında rahat uyuyabilir?

Ben bilemedim..

5.  Alıntı Originally Posted by gazeteci Yazıyı Oku
    Dolardaki gerileme , borsa endeksini satmaya hazırlık . Ne yani barsa endeksi satıp 3.80 fiyatından mı dolara girecekler . Yıl sonuna bir şey kalmadı , atlar son düzlükte ,finiş e son 600 M. de. kopan patırtı bu yüzden , ayrıl da gel..
    Asıl üzerinde düşünülmesi gereken ve akıllı olunması gereken yer; USD'ın son 15 iş günüdür şelale formasyonu ile dip üzerine dip rekorları yaparken; BIST 100 40 iş günüdür bir türlü 110500 endeks üzerine yerleşememesidir..

Eğer Borsa yükselemiyorsa; ............

Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Dolar iner çıkar...

Dert değil...

Ama yeni Türkiye'nin geldiği nokta bu...

Ve asıl gözden kaçırdığımız gelişmelerin bizi getirdiği nokta burası...

https://www.facebook.com/karikateist...2708741492936/

İşi gücü ortalığı karıştırmak olan o futbolcu lakaplı adamın özlemi yeni Türkiye...

Asıl önemli olan bu...
    Sn. Bora kimsenin kılığında yada kıyafetinde değilim.. İsteyen istediğini giysin.. İsteyen, şal, örtü taksın, isteyen başörtüsü, burka yada çarşaf.. Hatta isteyen kendisini bir poşet gibi de kapatabilir. Hatta o da yetmez gerçek poşete dahi koyabilir.. Benim açımdan asla bir sıkıntı yoktur... Benim için bundan sonraki sıkıntı benim ve eşimin kılık kıyafetime karışılmasıdır...

Alıntı Originally Posted by epikurus Yazıyı Oku

29/8/2017 tarihli grafik
    Bence gayet mantıklı, açıklayıcı ve sade olmuş.. Ellerine sağlık...

6. 30 ocak 2017-31 ağustos 2017 arasında giren sıcak para 8milyar dolar.
    Doların düşüşü 3,87'den 3,45'e.

3 ekim 2017-27 ocak 2017 çıkan sıcak para 3,5 milyar dolar.
    Doların çıkışı 3 tl'den 3,86 tl'ye.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

7.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Tıpkı geçenlerde uzunca süre 3,50 üzerinde kalıyoruz imajı verdiği gibi aynı imajı 3.40 üzerindeyiz aşağısı yok şeklinde verebilir. Yani uzunca bir süre 3,40 üzerinde kalabilir ama yine 3,50 deki gibi kumdan kale bu destek bölgesi.

Buralarda Yukarı giden ani ataklar olacak ki dolar tutanın içinde hala umut kalsın.
    "Bu piyasalarda coşkuyu pahalıya verip; endişeyi ucuza satın almadığınız sürece para kazanamazsınız..."

Bu piyasalarda ayrıca ne ucuz ise onu alıp bekleyeceksiniz.. BIST 110,500 puan olmuşken; yukarıda 115,000 aşağıda 75,000 var... Risk de tercih te sizin....

Mevduat risksiz...

USD da yukarıda 4,50 TL var, 3,10 TL de var... Risk de sizin tercih de...

Söyledikleriniz gelince; kesinlikle mantıklı... Piyasaların yapmadığı şeyler de değil bunlar... Ancak hiçbir yatırım aracını kılıç gibi bir noktada dipten alıp çıkamazsınız.. Mantık çerçevesi içerisinde bir hedef belirlenir o hedefe en yakın şekilde pozisyonlanacak şekilde yatırım yapılır...

Mesela ben 3,49 dan itibaren kademeli 3,34 TL ye kadar USD almak için hedef koydum...
    Şu an en son 3,4071 TL den %5 daha alım yaptım. Şu an %90 USD dayım portföryümün %10 u TL de...

Hedefim kalan %10 unu da kademeli bir şekilde olursa 3,34 TL ye kadar alımıma devam etmek..

3,10 olmaz mı? Olabilir... Ne diyeyim?

O da sizlerin olsun....

8.  Alıntı Originally Posted by CayCi Yazıyı Oku
    varlık fonu borsayı hüpletip doları gümletiyordu.
    *
    baktılar gören vatandaş hiç sallamıyor. dolarını alıyor köşesine çekiliyor borsa nın b sine uğramıyor. paralar akıyor karşılık bulamıyor. istendiği sonuç alamıyorlar çünkü %49 artı gören gözlerin %51 içerisindekiler uzak duruyor.
    -
    güm varlık fonu başkanı görevden alınır. kur borsa yalanı mola alır. algoritma devreden çıkarılır.
    *
    gören göz.
    Sn.Caycı yorumunuzu çok beğendim. Varlık fonunu bir havuzda toplayıp karlarını nereye rücuu ettikleri muamma.. Ardından varlık fonu başkanı görevden alındı.. Sebebi belli değil...

Ekonomi iyi mi? Kötü mü? Belli değil...

Bir %50 tepetaklak gidiyoruz derken; diğer %50 uçuyor, fırlıyor.. İşin açıkcası vatandaş sokakta.. Klavye başında yada masa başında değil. Büyüme %7 ler %6 lar konuşulurken 10 yıldır hiç boş kalmamış gayrimenkulüm 8 aydır boş; bırakın kiraya vermeyi, arayan yok... Ama büyüme TUİK ten %7 deniyor...

Kim hangi arada neyi nerede büyüyor büyütüyor belli değil... Vatandaşın bir kulağın arkası kaldığı için onuda bu arada derede karanlıklarda büyüyen şeyden korumak amaçlı USD a devam diyor..

DTH lar rekorda...

Enflasyonda hedef %5 iken Tefe İle Tüfe arasındaki makas %6 oldu...

Kur 9 aydır iniyor, büyüme tam gaz, bist rekor üzerine rekor egale ediyor ama 2 yıllık Turk Tahvilleri sabit %11,75.. İnmiyor...

Bu ekonomiyi yemin ederim KEYNES anlayamazdı.. İyi miyiz? Kötü müyüz?

Sonuçları mı izleyip göreceğiz...

Sayfa 6/250 İlkİlk ... 456781656106 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •