Sayfa 149/250 İlkİlk ... 4999139147148149150151159199249 ... SonSon
Arama sonucu : 1998 madde; 1,185 - 1,192 arası.

Konu: Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

1. USD düşecektir, diye yazarken Türkiye'de ekonomi iyiye gidiyor yada iyiye gidecek algısı oluşmasın, lütfen. Sn.Discretus ve Sn.Djoz yazılarınızada katıldığım yerler var.. Özellikle otoban hakkında haklısınız..

Lakin Türkiye'nin pasifleri hala iddia ediyorum "priceless" dir. Ama şunu düşünmeyin.. Bu "Priceless" pasifleri satipta ekonomide düzlüğe çıkmaya çalışanları onaylıyorum, anlamına gelmez..

Sonuçta bir iktidar var, beğensekte, beğenmesekte.. Karar mekanizmalarında olan da onlar. Ekonomiyi kurtarmak için KATAR lılar ile böyle bir plan yapmış olabilirler, bilmiyorum.. Tekrar ediyorum onların bu tip bir çözüm argümanlarını desteklediğimi söylemiyorum, ama yapabilirler ki yapıyorlarda zaten...

Mesela, ABD kıyılarına gidin.. Yada Avustralya kıyılarına.. Binlerce km deniz ve sahil.. Her tür zehirli haşaret, deniz canlısı filan var. Avustralya daki arkadaşlarım Antalya'ya tatile geliyorlar. Orada deniz yokmu diyorum. Girilmiyor diyorlar..

İngiltere de Bournmouth da bir sahilde oturuyordum. Pool diye bir sahil kasabası. Deniz bir anda nehir gibi gerisin geri akmaya başladı. Sahilde olanlar bir anda boşaldı...

Resmen korkmuştum...

Neler oluyor, allah allah deniz nehir gibi akar mı? dediğimi hatırlıyorum.. Meğer o gece dolunay varmış ve deniz geri çekiliyormuş.. 100 m filan geri çekildi. Taban balçık, çamur, bataklık gibi birşeye büründü...

Gel giti biliyordum ama hayatımda uygulamasının bu denli şiddetli gözle görülür birşey olduğunu bilmiyordum...

Sn.Discretus Prıceless derken kafadan atmıyordum...

1998 yılında Antalya Havalimanına Kontrolör olarak tayin edildim.. O zaman günlük trafik maksimum 250 adetti...
    Aradan 21 yıl geçti ve şu an günlük Antalya Havalimanı 1 pistten 3 piste ve 2 terminale çıktı. 3.cü de bu sene yapılacakmış. Bu sene günlük 1,200 uçak indi ve kalktı.. Önümüzdeki yıl %18 artış bekleniyor. 3. Terminal ile inanılmaz bir potansiyele sahip olacağız...

Mesela aklıma geldi...

Bu rakamaları Sofya Havalimanı ile karşılaştırınız, 1998 de ne imiş 2019 da Sofya Havalimanı ne olmuş.. Yada Bükreş...

Demem o ki; bu pasifleri gerek tarihi gerekse truizm yada benzer; hükümet kullanır kullanmaz.. Doğru yanlış, tartışılır...

Ama bilançonun aktifleri yerine PASİF leri Türkiye'de inanılmaz...

2. ATATÜRK'Ü ANLAMAK

Mustafa Kemal, bir dehaya sahip lider idi. Türklerin ilk Geometri kitabını yazarken hiç kendini övmemişti. Mustafa Kemal, son derece avangard olup, Fransız sevgilisine Fransızca aşk mektupları yazacak kadar entellektüel birikime sahip iken, kimseyi hor görmeyip makam arabası ile Anadolu bozkırlarından geçerken tarlasını süren yaşlı bir Anadolu çiftçisi ile bağdaş kurup öğle yemeğini tarlasında onun getirdikleri ile yiyebilen bir liderdi.

Muharebede, Afyon'da, kar kışta, siperdeki askerin eratın morali bozulmasın diye kürkü ile gece ayazda kar üstünde sabaha kadar uyumuş bir liderdi. Cumhurbaşkanlığı resepsiyonlarında frak ile Vals yaparken, orkestrayı bir anda durdurup "Çal Bir Horon" diyebilecek kadar Anadolu evladı idi. Birçok savaşta şehit askerlerine karagahta tek başına kaldığında hıçkırıklara boğularak kadar ağlayabilen ama aynı zamanda cephede çakmak çakmak gözleri ile askerlerine halkına cesaret aşılayabilen bir liderdi. Dincilerden nefret ederken; birçok demiryolu inşaatı açılışında imamlar ile dua edip tekbirler ve kurbanlar ile açılış yapabilecek kadar dindar idi. 23 Nisanı çoçuklara hediye edip dünyada hala bir ilki 1923 yılında göerebilecek kadar aydın ve ileri görüşlü bir liderdi.

Sevgili Atam;başka diğer şeylerden ziyade birde; hala Ankara'da senin kurduğun çiftlikteki AOÇ sütü ve dondurmasının tadını hala unutamıyanlardan biriyim.

RUHUN ŞAAD OLSUN!

3. 2020 Türkiye Beklentisi...

Çok umutlu ve ümitli değilim.. USD düştü ama milletin alım gücü de düştü... USD'ı durdurduk ama %25 günlük faiz ile.. %25 günlük faiz ekonomiyi ezer.. Milleti fakirleştirir.. Vergileri cezaları artırır.. Öyle de oldu...

Peki 1,5 yıl önce USD ı 3,72 TL den 7,21 TL ye çıkaran güç ne idi.. Şimdi ne oldu? USD 5,68 TL yi gördü...

TCMB, 3 ay içinde 10,000 baz puan da faiz indirdi...

Petrol mü bulduk ? Doğalgaz mı?

Selkaya ne oldu USD düşecek düşecek derken şimdi böyle yazılar yazmaya başladı ki?

Düşmedi mi? Düştü.. Ama nasıl düştü?

USD'ı alan aldı, satan sattı.. USD 3,80 den alan 7,21 den sattı da karını da aldı da; ondan düştü...

Peki bir emtia sonsuza kadar düşer mi?

Karını cebine koyan yabancı indirlen 10,000 baz puanlık faizi görmedi.. USD inmeye 5,68 e gerilemeye devam etti..

Şİmdi yabancılar 2020 TR de %3 büyüme hedefliyorlar...

Yavaş, yavaş....

10,000 baz indirdin, bu toplantıda (aralık) 3 kıtada nam salmış imparatorluğun torunlarıyız diyerek te bir 200 baz daha inerse ALARM TAMTAM ları çalar....

Bu ülke %10 faiz ve altını kaldırmıyor.. PATLIYOR.. Vezüv Yanardağı gibi...

İç tüketim ile mi %3 büyüyeceğiz? Milletin alım gücü, emek, gayret, işgücü CÜCÜK olmuş.. Kim ne satın alabilir ki?

Geçen gün Teknosa da idim... İçeride 5-6 tane eleman var, yemin ederim 1 tane müşteri dahi yoktu. Bu 6 elemanın aylık maliyeti nerdeyse 20,000 TL idi.. En az 15,000 TL de kira öderse, nasıl dönerdi o dükkan...

Kafam da deli sorular.. AMa USD 5,68 TL de...

Kim ne derse desin.. Lamı cimi yok.. Kendi hesabınızı kendiniz yapınız artık.. Üretim yok, imalat yok, proje yok, inovasyon yok..

Ben 2020 de küçülme kararı alıyorum. 2015 de bir gayrimenkulümü satmış idim.. Şimdi bir diğerini de satıyorum....

İncik boncuk konaklarına gaz, elektirik gırla, Cayenne, Q7, BMW X5 ler gırla... Millet sel olmuş yollarda akıyor, benzin ise AKDENİZ i depolarına bağlasan AKDENİZ kuruyacak o derece..

Ama USD 5,68 TL de..

Faiz tam gaz indiririz , çakarız, kelebek gibi uçar, arı gibi sokarız.. Biz OSMANLI yız, heyttt ulennn.. Diyorsanız...

Siz bilirsiniz.. Ben bir şeye aşık olmam.. Rasyonalite ve ucuz olanın peşine düşerim...

Bu kafa ile bu memlekette maalesef USD artık UCUZ...

Ülkemiz de "HAYALLER PARİS AMA GERÇEKLER BAĞCILAR".... Gemisini kurtaran kaptan ise; kaptan olma zamanı gelmiştir...

Altta kalanın canı çıksın....

İyi pazarlar...

Sayın SELKA , değerli yorumlarınızı hisse.net ve YouTube ' dan da takip ediyorum . O güzel yorumlarınız için teşekkür ederim.

Sayın SELKA , şimdi soracağım soruyu daha önce de YouTube ' da sordum ancak cevap alamadım .

Bildiğiniz üzere ben de dahil birçok kişi bankaya para yatırmaktan çekinir hale geldi. Ben elindeki sermayemin yarısını fiziki altın olarak yastık altında tutuyorum. Başta Türkiye olmak üzere dünya genelinde büyük bir ekonomik çöküş bekleniyor haberlerini okuyorum , izliyorum .

Kısacası yastık altında altın , döviz tutmak özellikle güvenlik açısından gerçekten risk. Yastık altında fiziki olarak tutulan altın ve dövizleri tekrar bankaya yatırmalı mıyız ? Bunun için bu kadar endişesi etmeye gerek var mı ?

Teşekkür ederim . Allah'a emanet olunuz . Saygılar .

5.  Alıntı Originally Posted by abc1980 Yazıyı Oku
    Sayın SELKA , değerli yorumlarınızı hisse.net ve YouTube ' dan da takip ediyorum . O güzel yorumlarınız için teşekkür ederim.

Sayın SELKA , şimdi soracağım soruyu daha önce de YouTube ' da sordum ancak cevap alamadım .

Bildiğiniz üzere ben de dahil birçok kişi bankaya para yatırmaktan çekinir hale geldi. Ben elindeki sermayemin yarısını fiziki altın olarak yastık altında tutuyorum. Başta Türkiye olmak üzere dünya genelinde büyük bir ekonomik çöküş bekleniyor haberlerini okuyorum , izliyorum .

Kısacası yastık altında altın , döviz tutmak özellikle güvenlik açısından gerçekten risk. Yastık altında fiziki olarak tutulan altın ve dövizleri tekrar bankaya yatırmalı mıyız ? Bunun için bu kadar endişesi etmeye gerek var mı ?

Teşekkür ederim . Allah'a emanet olunuz . Saygılar .
    Sn.ABC;
    Öncelikle mesajınızı görmedim. Yahut okudum ama cevap yazarken muhtemelen bir iş çıkmış ve unutmuş olabilirim... Evde 2 çocuk ve çalışan bir eş ve taşınma arefesinde olunca mazur görünüz...

Öncelik ile ülke batmaz merak etmeyiniz...

Avrupa'ya komşu 82 milyonluk bir devi batırıp, başlarına bela etmek istemezler..

Lakin, süründürürler.. Ve bu süründürmenin dereceleri olur. Fakirleşme, çok fakirleşme, sürünme, ölüm döşeği gibi...

Ama öldürmezler....

Her şeyden önce Türkiye bir devlettir. Devlet normlarında ise borcunu ödeme vardır. Aksi olmaz.. Er yada geç, ödenir..

Aksi durumda devlet olmaz..

Yastık altı birikimlerinizi sistem dışına koymanın anlamı yoktur, aylık gelirinden mahrum olursunuz.. TL, USD ise faizde, altın ise bankada güvende..

Diyelim ki; ciddi bir kriz oldu ve devlet finans kontrolü getirdi..

Sizin mevduatınız her ne ise o şekilde kalır, kimse gelip el koyamaz. Hukuk var. Ödemeyebilir, ama er yada geç ödeyecektir. USD ise USD altın ise altın...

Ancak size opsiyon verebilir, diyelim ki devalüasyon oldu. Karşılığında hemen şu kadar TL alabilirsiniz diyebilir, kabul etmez iseniz ödeme yapılmaz. Ama hesabımız USD yada euro olarak kalır. Günlük 50 USD ise 50 USD öder...

Bu en kötü senaryodur...

Kanımca evde bu tip birikimleri tutmak çok daha risklidir.. Hırsızlık had safhada, eve giren bir hırsız herşeyinizi alabilir..

Dediğim gibi Devlet bir TİTAN yada ponzi değildir.. Eninde sonunda borcunu verir, er yada geç...

Sayın SELKA , değerli yorumlarınız için teşekkür ederim . Özellikle dikkatimi çekti . Tahminleriniz gerçekten tutuyor. Yorumlarınızı büyük bir keyifle okurum. Allah'a emanet olunuz . Saygılar .

7.  Alıntı Originally Posted by abc1980 Yazıyı Oku
    Sayın SELKA , değerli yorumlarınız için teşekkür ederim . Özellikle dikkatimi çekti . Tahminleriniz gerçekten tutuyor. Yorumlarınızı büyük bir keyifle okurum. Allah'a emanet olunuz . Saygılar .
    Beni okuma ve izleme sabrınız için asıl ben teşekkür ederim....

1 TL dahi kazanabilme şansını vermiş isem ne mutlu bana...

Yabancıdan alınıp, ky cıya verilen 1 TL bile çok mühimdir....

Sayfa 149/250 İlkİlk ... 4999139147148149150151159199249 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •