Sayfa 135/250 İlkİlk ... 3585125133134135136137145185235 ... SonSon
Arama sonucu : 1998 madde; 1,073 - 1,080 arası.

Konu: Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

1.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Tweet bu:

https://twitter.com/KomradCelal1/sta...05128653217798

Alıntı yaptığı orjinal OXFORD ve CAMBRIDGE üniversiteleri basımı kitabı bu:
    Yani? Yazdıklarımla ilgisini kuramadım.

2. "Dereye Su Gelene Kadar Kurbağanın Gözü Patlar...."

Türk KY olarak kendi aklımız ve zekamız yerine etrafımızda insanların daha çok ne yaparsa aynısını yapmayı severiz... Mesela Brüksel 'e göç eden Afyon lular gibi.. Giden her Afyon lu Belçika'da başka yer yok gibi Brüksel e gitmiştir. Bunun gibi örnekleri çoğaltmak mümkündür...

Millet olarak yatırım araçlarını zirvede, en sert anında, en tepede, en dikilmiş noktasında ele almayı, satın almayı pek bir seviyoruz. Elbette bu grafiğin en sert ve dik yerinde elimize aldığımız yatırım aracının en somut örneği USD dır...

Konutta 100 metrekare 2+1 yere 2010 yılında Ankara Çayyolunda gözümün önünde 900,000 TL verilirken "BU TÜRKLER ÇILDIRMIŞ OLMALI" demiştim...

Herkese A4 nedir? diye sorduğunda 100 kişiden istisnasız 100 ü de beyaz kağıt yerine; AUDI diye cevaplar ise malum son kaçınılmazdır...

Milletin aklına incik boncuk konakları, AUDI ler, Mercedesler, BMW ler geliyordu...

Marka bir ev ve lüks bir arabada oturmayan birisi 2011 yılında nerdeyse millet tarafından dayak yiyecekti...

Dediğim gibi Anadolu laflarını çok severim bu sendroma "HIZLI GİDEN ATIN B.KU SEYREK DÜŞER" yada

"Akşam yediğin hurmalar sabah g.tünü tırmalar" sendromuda diyebiliriz....

Bunu görüp USD da 3,80 TL lerde pozisyonlanan YABANCI yada Türk KY çok kazandı...

Ancak bu yetmez di, 7,20 TL de zirvede bu işi bırakıp satıp çıkacaktın....

Ben 3,80 den son anda USD alamayanlardanım... Kendime geldiğimde USD 7,20 TL idi...

Gücüm yettiğince bu sayfada, USD da düşüş kaçınılmaz hatta USD da yükseliş kaçınılmaz başlığında yazılar yazdım.. YOUTUBE da videolar çektim... Tarihleri belli, o tarihlerde BORSA da USD da kaç tl olduğu belli...

AFAROZ edildim.. ALAY edildim, sayfalardan tek tek atıldım...

Şİmdi kendine ait olan YOUTUBE kanalım ve bu başlıkta yazılarımı yazabiliyorum...

2019 yılı Temmuz ayına geldik.. USD 5,69 TL de...

Milletin eline 6,50 ve 7,20 TL den 1 yıl önce ellerine alın oynayın diye verdiler...

Yahu, zaten terste kalmışız, bekle faizer artacak... Çünkü bu fiyatlamaya ülke uzun süre dayanamaz.. Elinde TL kalsın bari yüksek faiz ile HEDGE et kendini..

Yok ben alırım 7,20 TL den USD.....

NİYE?

USD 12 TL OLACAK SALAK SALAK YOUTUBE videoları var, ondan...

Arkadaş onlar silahşör, onların aklına ile iş yapılır mı? Onlar köküne kadar siyasidir... Senin zararına onlar sadece güler...

DTH lar 90 milyar USD 180 milyar USD a çıkmış, yabancı USD kıyameti koparacak....

20 yıllık trade hayatımda bir ilk tecrübe!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Krizden para kazanacak KY cılar.....

Arkadaş sizler ne içiyorsunuz ya banada söyleyin.. İnanın benimde ihtiyacım var...

Krizden KY para kazanır mı?

Krizden bir gün öncesi herşey TR de tüm sıradanlığı ile devam eder...

Kriz şöyle kopar....

5,71 TL de KY cının hala umudu vardır...

1 AY sonra 5,51 TL ye USD /TRY gelir.. Moraller dip olur... DTH lar 5'er 10'ar çözülmeye başlar....
    2 AY sonra 5,41 TL de USD/TRY KY cısını bitirir.. Gözü kararır... 20 milyar USD daha DTH lar satılır..
    3 AY sonra 5,31 TL de momentum etkisi ile gelir USD/TRY KY yı bitirmiştir.. DTH lar yeniden 90 milyar USD a gelir...

Faizler inmeye başlamıştır, borsa zirvede iken, enflayon 1-2 puan gerilemişken, bahar gelmiş iken akşam yatar sabah kalkarsınız

USD/TRY 5,31 TL den 15 TL ye FAİZLER %15 den %150 ye fırlamış olur...

KY sadece gözüne araba farı tutulmuş tavşan gibi olayı izler...

Bunu kanalımda Ocak 2019 da USD 6 TL de iken demiştim....

İnanın bana dostlar ben demiştim demeyi sevmiyorum, o zaman lütfen videolarımı ve tarihlerine dikkat ederek izleyin...

En azından imzam daki videoyu izleyin, derim...

Bol kazançlar...
    Son düzenleme : selka; 16-07-2019 saat: 16:40.

Vatandaşların büyük çoğunluğu alım satımdan kar elde etmek, krizden para kazanmak için değil, birikimlerinin değerini likit kalıp korumak için döviz alıyor ve tutmaya devam ediyor. Yakın geçmişte yaşananların her an tekrar etmeyeceğinin garantisini kimse veremez. Şahsen fay hattına benzer şekilde yeni bir kırılma için enerji biriktirildiğini, bu arada büyük sermaye sahiplerinin faizden ve borsadan nemalanmaya devam edeceklerini, kendileri için uygun gördükleri zamanda değerlenmiş TL'den dövize döneceklerini düşünüyorum. Bunun süresini sadece TR'deki gelişmelerin yanı sıra küresel gelişmeler de belirleyecektir.

4.  Alıntı Originally Posted by elma Yazıyı Oku
    Vatandaşların büyük çoğunluğu alım satımdan kar elde etmek, krizden para kazanmak için değil, birikimlerinin değerini likit kalıp korumak için döviz alıyor ve tutmaya devam ediyor. Yakın geçmişte yaşananların her an tekrar etmeyeceğinin garantisini kimse veremez. Şahsen fay hattına benzer şekilde yeni bir kırılma için enerji biriktirildiğini, bu arada büyük sermaye sahiplerinin faizden ve borsadan nemalanmaya devam edeceklerini, kendileri için uygun gördükleri zamanda değerlenmiş TL'den dövize döneceklerini düşünüyorum. Bunun süresini sadece TR'deki gelişmelerin yanı sıra küresel gelişmeler de belirleyecektir.
    Sn Elma...

Katkınız için çok teşekkür ederim... USD a asla düşman birisi değilim.. USD da alırım.. Nitekim 5,65 tl de ilk kademe olan portföyümün %20 si ile USD alımımı yaptım.. Kendimi 5 kademeye böldüm....

Maalesef tam dip yada zirveyi nokta hesabı bilmek imkansızdır...

Benim uzun uzun yazılarımı okuyup yanlış anlayan yığınlar var...

Demem o dur ki; elbette riskler vardır.. TR krize girmez demekte istemem.. Haddimi aşmış olurum...

Lakin 2018 de 7.ci ayda 7,20 TL de USD alana kadar 2019 yılında 7.ayda tam bir yıl sonra USD almak daha iyi değil mi?

Uzun lafın kısası budur...

Birşeyi zirvede alırken iyice düşünülmelidir, bence...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,296
     Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Sn Elma...

Katkınız için çok teşekkür ederim... USD a asla düşman birisi değilim.. USD da alırım.. Nitekim 5,65 tl de ilk kademe olan portföyümün %20 si ile USD alımımı yaptım.. Kendimi 5 kademeye böldüm....

Maalesef tam dip yada zirveyi nokta hesabı bilmek imkansızdır...

Benim uzun uzun yazılarımı okuyup yanlış anlayan yığınlar var...

Demem o dur ki; elbette riskler vardır.. TR krize girmez demekte istemem.. Haddimi aşmış olurum...

Lakin 2018 de 7.ci ayda 7,20 TL de USD alana kadar 2019 yılında 7.ayda tam bir yıl sonra USD almak daha iyi değil mi?

Uzun lafın kısası budur...

Birşeyi zirvede alırken iyice düşünülmelidir, bence...
    sn.selka merhaba, gelen fırtına büyük.Bence görüşlerinizi bir daha değerlendirin.2001 ve 2008 krizi ile kıyaslayanlar var.Ama bence hiçde aynı bir durum olmayacak.Global anlamda çok şiddetli bir krizin çıkması bence an meselesi.Bence bizim bu kırılganlıllarımız biizi daha sert etkiliyecek.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    sn.selka merhaba, gelen fırtına büyük.Bence görüşlerinizi bir daha değerlendirin.2001 ve 2008 krizi ile kıyaslayanlar var.Ama bence hiçde aynı bir durum olmayacak.Global anlamda çok şiddetli bir krizin çıkması bence an meselesi.Bence bizim bu kırılganlıllarımız biizi daha sert etkiliyecek.
    Sn.Human bir fırtına gelirse çok sert olacağı muhakkak.. Çünkü TR eski Türkiye değil. 82 milyonluk devasa bir ülke olmuş.. Muhtemel 2019 krizi 2001 krizinden çok daha sert olacaktır...

Hal bu iken;

TCMB sının olası perşembe günkü faiz indirimini konuşmak isterim.. Beklentim 150-250 baz arasıdır... Ülke ekonomisi krize girmekle, girmemek üzerinde keskin bir çizgi üzerinde. TCMB başkanı olsam ben en fazla 150 baz puan faiz indirimi yapar, eylül ayındaki ppk toplantısına kadar piyasayı izlerdim...

Sn.Human01 in dediği gibi piyasalar kopmak için bahane ararken TCMB sının saçma bir kahramanlık gösterip 500-600 baz puan faiz indirimi piyasaları bozup, USD üzerindeki basınçı bitirmiş olur...

Sn.Human TCMB bu çılgınlığı yapar mı bilmiyorum.. Yaparsa ise evet USD da gerçekten yükseliş kaçınılmaz olacaktır...

Bende ilk kademe 5,65 TL de %25 USD alımımı yaptım..

Lakin benim kısa vadeli yani 6 aydan az düşüncem şudur...

TCMB Temmuzda 150 Eylül de eğer USD yatayda ise bir 150 baz lık faiz indirimi de yapmalıdır... Aslında 3 ay da 300 baz faiz indirimi demektir... Ekim ve Aralık aylarında piyasayı bozmadan izleyerek kademe kademe yani 600 bazlık faiz indirimini 4 ppk toplantısına yayıp 150 er bazlık indirim yaparsa piyasanın pek bozulacağını sanmam...

Ama TR burası... Fırtınalar olabilir hemde çok sert... Lakin izleyip göreceğiz...

Yukarıdaki senaryomu TCMB uygulamaz ise sınırlı çılgınlık tek kalem en fazla 250 baz puan diyorum....

300 baz tek ppk toplantısı piyasayı bozar ve enflasyonla mücadelede ciddiyetsizlik yaratır...

Temmuz 150
    Eylül 150
    Ekim 150
    Aralık 150
    Toplam 600

Bol kazançlar...

7. YURT DIŞINA GÖÇMEK

Türkiye 2001 krizi sonrası hızla toparlandı.. AKP hükümeti 2010 yılına kadar çok iyi iş çıkarmıştı... %36 ile aldıkları enflasyonu %4,50 lere kadar getirebilmişlerdi...

Duble yollar, duble köprüler, incik boncuk konakları, Audiler, BMW ler, Mercedesler, kapıda bekçiler, kapıcılar; lüküs hayat ohh ne rahat gel keyfine yan gelde yat! şeklinde bir hayat yaşarken bir tane allahın kulu ben yurtdışına gitmek istiyorum demiyordu...

2010 da belki FED parasal genişleme, belki ekonomik şahlanma anlamsız bir özgüven patlaması yaratmış, FED parti bitti, biz parayı geri istiyoruz demesine rağmen ülkede bunu ciddiye alacak bir tane adam dahi yoktu...,

Osmanlının Lale dönemindeki gibi bir lale soğanına şehirde tapu verildiği gibi 90 metre evlere 1 milyon TL öderken USD 1,25 TL idi...

Hükümet ergenekon, Balyoz, Sarıkız, Ayışığı, Poyrazköy gibi şimdi yalan dediği mahkeme konuları ile 2007-2008-2009-2010-2011 ve 2012 yıllarına kadar boşu boşuna uğraştı...

Tam 6 yıl sonra bu konular boş, bunları fetö icat etti dedi FETÖ ile savaş 2012 yılında başladı.

2012-2013-2014-2015-2016-2017-2018-2019 yıllarımızda Fetö yüzünden heba oldu...

Toplam 2001-2007 yılları süper ekonomik şahlanış 2007-2019 kayıp yıllar...

Alınan evlerin aidatları kiraları geçince, Enflasyon %25 lere çıkınca, her gün yiyeceğe, akaryakıta, elektiriğe, suya zam gelince, vergiler artırılınca, maaşlar cücük kalınca, satın alma gücü azalınca, faizler fırlayınca....

Banane ben oynamam... Ben küstüm yurtdışına gitmek istiyorum...

Aslında burada suçlu sadece hükümet değil ki; sen , ben, o, biz hepimiz suçluyuz...

Sonuçta otoyolda hamile bir kadını ve eşini belindeki silah ile darp edip, serbest bırakılınca bedava baklava sırasına giren hükümet yetkilileri mi?

Sen, ben, o, bizler...

Azıcık dik durun ya... Açsınız biliyoruz ama bir dilim baklava yemesen ölmezsin ya.. Ulan yedin diyelim 2 saat bir dilim baklava için sırada 500 kcal harcıyorsun aldığın baklavanın bir dilimi 250 kcal dir...

Teknik olarak ta zarardasın...

İnsan olarak ta zarardasın...

Şimdi ben yurtdışına gideceğim... Hadi ordan...

Yurtdışında yaşayan yığınla arkadaşım var.. Bir elleri asla balda diğer elleri yağda değilller...

Bir kere hiçbir Türk vatandaşı bir ABD li gibi çalışamaz.. Eşşek gibi çalışıyorlar.. ABD lilerin %30 u ikinci bir işte çalışmak zorundalar.. Hayat onlar içinde zor... Yurtdışına gidince sanki onların sana secde edip seni kral gibi karşılayacaklarını sanıyorsunya ben ona üzülüyorum...

Hayatının sonuna kadar orada 2.ci sınıfsın.. O kadar.. Ne kadar para kazanırsan kazan ne yaparsan yap, ne kadar akıllı olursan ol..

2.ci SINIFSIN... BİTTİ.. Tartışması yok... Adamın kafasını uçuramayacağına göre 2.ci sınıfsın.. Bunu kabullenmen lazım yoksa psikolojik hasta olursun...

İsveç te 25 yıldır yaşayan ODTÜ den arkadaşım var..

İsveç vatandaşı oldu... Arada görüşürüz.. Çifte vatandaş.. Bir ara dedim ki; Taşkın sen 15 senedir İsveç vatandaşın oğlum, bırak bu TC vatandaşlığını ne yapacan ne diye tutuyon demiştim....

Lafı kulağıma küpe olmuştu... Aynen şöyle dedi...

-TC vatandaşlığı benim sigortam Selçuk demişti... Bu isveç lilerin sağı solu belli olmaz, bunlar gelişmiş avrupalı filan ama bunlar kadar ırkçı bir millet yeryüzüne gelmemiştir.. Burada yabancılara her an herşeyi yapabilirler.. Ben 15 yıldır İsveç vatandaşıyım ama hala burada bunların yanında kendimi güvende hissetmiyorum, demişti...

Kelime kelime ile bunları demişti.. Ezberlemiştim, şok olmuştum....

Memleket bozuk, karşık, düzensiz...

Ama memleket, memlekettir abi... Ne kadar bozuk olursa olsun...

Memleket sevdasınını şuna benzetirim...

5 yıldızlı bir otele gidersin.. Her şey lükstür... 1 hafta kalırsın, sorunsuz , lüks ve güzel ama bir şey ek******.. Senin değildir...

Evine gelirsin.. Kötü bir semtte 3+1 dairendir.. Bir anda ferahlarsın.. Evim evim güzel evim dersin.. O anda o kötü semttedeki o kötü daire 5 yıldızlı otelin seni ferahlatamadığı kadar seni ferahlatır...

Çünkü o kötüde olsa senindir... Seni özgür kılar...

İşte Özgür olmak budur....

Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    YURT DIŞINA GÖÇMEK

Türkiye 2001 krizi sonrası hızla toparlandı.. AKP hükümeti 2010 yılına kadar çok iyi iş çıkarmıştı... %36 ile aldıkları enflasyonu %4,50 lere kadar getirebilmişlerdi...

Duble yollar, duble köprüler, incik boncuk konakları, Audiler, BMW ler, Mercedesler, kapıda bekçiler, kapıcılar; lüküs hayat ohh ne rahat gel keyfine yan gelde yat! şeklinde bir hayat yaşarken bir tane allahın kulu ben yurtdışına gitmek istiyorum demiyordu...

2010 da belki FED parasal genişleme, belki ekonomik şahlanma anlamsız bir özgüven patlaması yaratmış, FED parti bitti, biz parayı geri istiyoruz demesine rağmen ülkede bunu ciddiye alacak bir tane adam dahi yoktu...,

Osmanlının Lale dönemindeki gibi bir lale soğanına şehirde tapu verildiği gibi 90 metre evlere 1 milyon TL öderken USD 1,25 TL idi...

Hükümet ergenekon, Balyoz, Sarıkız, Ayışığı, Poyrazköy gibi şimdi yalan dediği mahkeme konuları ile 2007-2008-2009-2010-2011 ve 2012 yıllarına kadar boşu boşuna uğraştı...

Tam 6 yıl sonra bu konular boş, bunları fetö icat etti dedi FETÖ ile savaş 2012 yılında başladı.

2012-2013-2014-2015-2016-2017-2018-2019 yıllarımızda Fetö yüzünden heba oldu...

Toplam 2001-2007 yılları süper ekonomik şahlanış 2007-2019 kayıp yıllar...

Alınan evlerin aidatları kiraları geçince, Enflasyon %25 lere çıkınca, her gün yiyeceğe, akaryakıta, elektiriğe, suya zam gelince, vergiler artırılınca, maaşlar cücük kalınca, satın alma gücü azalınca, faizler fırlayınca....

Banane ben oynamam... Ben küstüm yurtdışına gitmek istiyorum...

Aslında burada suçlu sadece hükümet değil ki; sen , ben, o, biz hepimiz suçluyuz...

Sonuçta otoyolda hamile bir kadını ve eşini belindeki silah ile darp edip, serbest bırakılınca bedava baklava sırasına giren hükümet yetkilileri mi?

Sen, ben, o, bizler...

Azıcık dik durun ya... Açsınız biliyoruz ama bir dilim baklava yemesen ölmezsin ya.. Ulan yedin diyelim 2 saat bir dilim baklava için sırada 500 kcal harcıyorsun aldığın baklavanın bir dilimi 250 kcal dir...

Teknik olarak ta zarardasın...

İnsan olarak ta zarardasın...

Şimdi ben yurtdışına gideceğim... Hadi ordan...

Yurtdışında yaşayan yığınla arkadaşım var.. Bir elleri asla balda diğer elleri yağda değilller...

Bir kere hiçbir Türk vatandaşı bir ABD li gibi çalışamaz.. Eşşek gibi çalışıyorlar.. ABD lilerin %30 u ikinci bir işte çalışmak zorundalar.. Hayat onlar içinde zor... Yurtdışına gidince sanki onların sana secde edip seni kral gibi karşılayacaklarını sanıyorsunya ben ona üzülüyorum...

Hayatının sonuna kadar orada 2.ci sınıfsın.. O kadar.. Ne kadar para kazanırsan kazan ne yaparsan yap, ne kadar akıllı olursan ol..

2.ci SINIFSIN... BİTTİ.. Tartışması yok... Adamın kafasını uçuramayacağına göre 2.ci sınıfsın.. Bunu kabullenmen lazım yoksa psikolojik hasta olursun...

İsveç te 25 yıldır yaşayan ODTÜ den arkadaşım var..

İsveç vatandaşı oldu... Arada görüşürüz.. Çifte vatandaş.. Bir ara dedim ki; Taşkın sen 15 senedir İsveç vatandaşın oğlum, bırak bu TC vatandaşlığını ne yapacan ne diye tutuyon demiştim....

Lafı kulağıma küpe olmuştu... Aynen şöyle dedi...

-TC vatandaşlığı benim sigortam Selçuk demişti... Bu isveç lilerin sağı solu belli olmaz, bunlar gelişmiş avrupalı filan ama bunlar kadar ırkçı bir millet yeryüzüne gelmemiştir.. Burada yabancılara her an herşeyi yapabilirler.. Ben 15 yıldır İsveç vatandaşıyım ama hala burada bunların yanında kendimi güvende hissetmiyorum, demişti...

Kelime kelime ile bunları demişti.. Ezberlemiştim, şok olmuştum....

Memleket bozuk, karşık, düzensiz...

Ama memleket, memlekettir abi... Ne kadar bozuk olursa olsun...

Memleket sevdasınını şuna benzetirim...

5 yıldızlı bir otele gidersin.. Her şey lükstür... 1 hafta kalırsın, sorunsuz , lüks ve güzel ama bir şey ek******.. Senin değildir...

Evine gelirsin.. Kötü bir semtte 3+1 dairendir.. Bir anda ferahlarsın.. Evim evim güzel evim dersin.. O anda o kötü semttedeki o kötü daire 5 yıldızlı otelin seni ferahlatamadığı kadar seni ferahlatır...

Çünkü o kötüde olsa senindir... Seni özgür kılar...

İşte Özgür olmak budur....
    Demokrasiye inandığınızı biliyorum

Halkın çoğunluğunun seçtiği iktidarın aldığı kararları kabullenmek zorundasınız. Bu sizi onun hatalarına ortak etmiyor. Ama sonuçlarına ortak ediyor.

Bu nedenle bu ülkeden ayrılmak isteyen varsa üzülürüm ama kararına saygı duyarım.

Bugüne kadar iktidarın tüm kararlarına destek vermiş. Şimdi ortalık kötüleşince kaçmaya çalışan varsa bir daha dönmezler umarım. Onlardan ne buraya ne gittikleri yere hayır gelmez.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Sayfa 135/250 İlkİlk ... 3585125133134135136137145185235 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •