Sayfa 1/3 123 SonSon
Arama sonucu : 18 madde; 1 - 8 arası.

Konu: İş Fikirleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3

İş Fikirleri

Değişik alanlarda iş fikirleri olanların bu konuya (topic) katkılarını bekliyorum.

Okur, değerlendirir, tartışırız.

Kendimiz uygulayamasak bile birilerine fikir vermiş, katkı yapmış olabiliriz.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3

Çiğ süt dağıtımı.

Türkiyede 40-200 baş sağmalı olan binlerce süt sığırı çiftliği var.
    Bu çiftlikler sütlerini genellikle süt toplayan büyük firmalara veriyorlar. Bildiğim kadarıyla şu anda fiyatlar 1.20 - 1.30 TL civarında.

Böyle bir çiftlik (genellikle aile işletmesi) ile anlaşıp sütlerini 1,5 tl'den alıp, oluşturduğunuz müşteri portföyünüze göre dağıtımını yapmak.

Semtine göre bu sütler litresi 2,5 - 3,5 TL arasında satılıyor.

Bu işi yapan (tedarikcim) bir tanıdığım var. Her hafta bana 5 litre süt getirir.

Günlük 200-300 litre süt dağıttığını söylüyor.

Bölgesinde potansiyel olanlara fikir vermesi temennisiyle değerlendirmenize sunarım.

Alıntı Originally Posted by DeliKAN Yazıyı Oku
    Türkiyede 40-200 baş sağmalı olan binlerce süt sığırı çiftliği var.
    Bu çiftlikler sütlerini genellikle süt toplayan büyük firmalara veriyorlar. Bildiğim kadarıyla şu anda fiyatlar 1.20 - 1.30 TL civarında.

Böyle bir çiftlik (genellikle aile işletmesi) ile anlaşıp sütlerini 1,5 tl'den alıp, oluşturduğunuz müşteri portföyünüze göre dağıtımını yapmak.

Semtine göre bu sütler litresi 2,5 - 3,5 TL arasında satılıyor.

Bu işi yapan (tedarikcim) bir tanıdığım var. Her hafta bana 5 litre süt getirir.

Günlük 200-300 litre süt dağıttığını söylüyor.

Bölgesinde potansiyel olanlara fikir vermesi temennisiyle değerlendirmenize sunarım.
    O iş koluna devlet bir kriter getirdi; Artık öyle kafanıza göre süt,ü sag çık sokak,ta sat yasaklandı. http://www.ntv.com.tr/saglik/sokakta...Nk6YXuMsjs6Cxg
    Göz olanı akıl olacagı görür..

Piyasada iş kolları genellikle taklit üzerine yürüyor örnek vermek gerekirse;Starbucks sektörün ilk lideri konumunda yüzlerce taklidi yapıldı taklitçiler arasında büyük gruplarda var.Bir diger örnek evkur sektörün lideri ve fikir babası konumunda onunda yüzlerce taklidi yapıldı.Bir diger örnek;Simit sarayı onunda çok taklidi yapıldı ama bir çogunun ömrü kısa sürdü.Aslolan yaratıcı olmak ama insanlar işin kolayına yani taklitçilige yöneliyor tabiki yaratıcılıgın yanında iyide bir sermayeye sahip olunması gerekmekte......

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
     Alıntı Originally Posted by AUDİ+ Yazıyı Oku
    O iş koluna devlet bir kriter getirdi; Artık öyle kafanıza göre süt,ü sag çık sokak,ta sat yasaklandı. http://www.ntv.com.tr/saglik/sokakta...Nk6YXuMsjs6Cxg
    Ne güzel işte..
    Kriterlere uygun yapılır o zaman. Bir çiftlikle anlaşırsınız, üretim onlardan, paketleme ve dağıtım sizden..

Ama tecrübem diyor ki; Burası Türkiye, yasaklar denetimsizlik yüzünden uygulanamıyor malesef. Hani meyve sebzede de künye zorunluluğu getirilmişti. Hangi pazar tezgahında künye görüyoruz. Çiğ süt ile ilgili yasak da denetimsizlik yüzünden uygulanmayacaktır kanaatindeyim.

Ne güzel işte..
    Kriterlere uygun yapılır o zaman. Bir çiftlikle anlaşırsınız, üretim onlardan, paketleme ve dağıtım sizden..

Ama tecrübem diyor ki; Burası Türkiye, yasaklar denetimsizlik yüzünden uygulanamıyor malesef. Hani meyve sebzede de künye zorunluluğu getirilmişti. Hangi pazar tezgahında künye görüyoruz. Çiğ süt ile ilgili yasak da denetimsizlik yüzünden uygulanmayacaktır kanaatindeyim.
    Uygulanmaz diyorsunuz ama devlet burada bir risk oldugunu söylemek istiyor.Açık süt marketlerdeki süt gibi süttozundan yapılan sütler gibi degil daha saglıklı duruyor fakat antibiyotik kullanıyor bazı üreticiler buda son derece büyük risk oluşturuyor...http://www.hurriyet.com.tr/deli-dana...ciyoruz-258630Bence son derece riskli bir sektör başa bela açılması olası........
    Son düzenleme : AUDİ+; 26-02-2017 saat: 00:18.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
     Alıntı Originally Posted by AUDİ+ Yazıyı Oku
    Piyasada iş kolları genellikle taklit üzerine yürüyor örnek vermek gerekirse;Starbucks sektörün ilk lideri konumunda yüzlerce taklidi yapıldı taklitçiler arasında büyük gruplarda var.Bir diger örnek evkur sektörün lideri ve fikir babası konumunda onunda yüzlerce taklidi yapıldı.Bir diger örnek;Simit sarayı onunda çok taklidi yapıldı ama bir çogunun ömrü kısa sürdü.Aslolan yaratıcı olmak ama insanlar işin kolayına yani taklitçilige yöneliyor tabiki yaratıcılıgın yanında iyide bir sermayeye sahip olunması gerekmekte......
    Çiğ süt dağıtımı taklitçilikten ziyade, potansiyel meselesidir. Bir bölgede bu konuda boşluk var ise değerlendirilebilir.

Zaten çiğ süt iş fikrini de ilk aklıma geldiği için yazmıştım. Umarım daha güzel iş fikirleri ortaya çıkar bu topikte.
    Mesela kırmızı solucan gübresi üretimi gibi.. (Buna da taklit demeyin, yapılıyor şu anda Türkiyede. Ama potansiyeli hala var.)

Çiğ süt dağıtımı taklitçilikten ziyade, potansiyel meselesidir. Bir bölgede bu konuda boşluk var ise değerlendirilebilir.

Zaten çiğ süt iş fikrini de ilk aklıma geldiği için yazmıştım. Umarım daha güzel iş fikirleri ortaya çıkar bu topikte.
    Mesela kırmızı solucan gübresi üretimi gibi.. (Buna da taklit demeyin, yapılıyor şu anda Türkiyede. Ama potansiyeli hala var.)
    Buna taklitçilik demeyecegim tabiki güzel bir iş kolu ama solucan gübresi genellikle organik tarımda kullanılıyor bildigim kadarıyla ve pahalı olmasından dolayı pek tercih edilmiyor ayrıca türkiyede organik tarım pek gelişmedi.

Sayfa 1/3 123 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •