Sayfa 102/1000 İlkİlk ... 25292100101102103104112152202602 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 809 - 816 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Eurobondun vergi dilimi %35'e kadar çıkıyor ancak pratikte durum biraz farklı. Döviz tevdiat ile karşılaştırırsak:

1-) Stopaj ne kadar kazanırsanız kazanın sabit, oysa Eurobond'un vergilendirilmesinde marjinal vergileme kullanılıyor. Yani gelirin tamamı tek orandan vergilendirilmiyor. Diyelim 2018'de 160.000TL Eurobond geliri elde ettiniz. Yarısını %27'den yarısını %35'den ödeyeceğiniz için ortalamada vergi oranınız %31 olacaktır.

2-) Stopajınızdan vergi indirimi yapmak mümkün değilken Eurobond gelirlerinden çocuklarınızın eğitim ücretleri, özel sağlık sigortası, hayat sigortası , birikimli hayat sigortası(%50) ya da diğer sağlık harcamalarınızı(diş hekimi dahil) gelirin %10'nunu geçmeyecek şekilde düşebilirsiniz. Bu %31'lik oranı 3 puan düşürüp % 28'e çekebilecektir.

3-) Stopajı peşin ödediğiniz halde Eurobond vergisini bir sonraki yılın Mart ayı sonunda ödüyorsunuz. Tüm stopaj ödemelerini baştan ve sondan getirirsek 30 Haziranda ödemiş gibi varsayabiliriz. Eurobondun kupon tarihlerinin ortalamasını da, aynı mantıkla, 30 Haziran varsayabiliriz. Bu durumda yüzde 18'lik stopaj miktarını 9 ay elinizde tutup sonra vergi olarak ödüyorsunuz. Aldığınız faiz döviz olmakla birlikte verginizi TL olarak yatırdığınız için Eurobond kupon faizini alır almaz %18'ini, yani stopaj kadarını, TL'ye çevirdiğinizi düşünelim. Bu rakamı 9 ay değerlendireceğize göre enflasyon oranını (%20)baz alırsak %15 ekstra getiriniz olacaktır. 18*%15 = %2,7 kadar daha kazancınız olcaktır. Bunu da 2. maddede hesapladığımız %28'den düşersek %25 civarı değer olacaktır nihai vergi oranınız.

Saygılar.
    4-) Vergi barışından yararlanma imkanları:...

2.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Rica ederim.

Sn diproyal'in sorusu ile ilgili görüşümü de burada belirteyim;

Vergilendirmesi açık değil. Eğer vergisi Eurobond ile aynı olacaksa amaç takası Euroclear'dan Takasbank'a almak olabilir.

Vergilendirmesi daha düşük olacaksa amaç yukarıdakine ek olarak yastık altındaki ve yurt dışındaki dövizi sisteme çekmek olacaktır.

Her iki durumda da alım-satım komisyonunu veya minimum alım adedini düşük tutarak da yastık altı hedefleniyor olabilir.

Saygılar.
    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Alım-satım komisyonu konusunda haklısınız günlük geri alım garantisi olduğu için n kolay bononun döviz versiyonu gibi olabilir.
    Bence ön önemli konu vergi olayı eğer beyanname gereği duyulmayacaksa düşünülebilir. Ancak 10k ve üstü alınacaksa eurobondtan erişimi daha zor gibi geldi. Çünkü eurobondta bu iş 1k $ ile alınabiliyor.

Eurobondta vergi olayını çok iyi açıklamışsınız. Eurobond alım satım karı elde edince de aynı şekilde mi beyanname verilecek?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

3.  Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    4-) Vergi barışından yararlanma imkanları:...
    Sanırım mümkün değil emin değilim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Alım-satım komisyonu konusunda haklısınız günlük geri alım garantisi olduğu için n kolay bononun döviz versiyonu gibi olabilir.
    Bence ön önemli konu vergi olayı eğer beyanname gereği duyulmayacaksa düşünülebilir. Ancak 10k ve üstü alınacaksa eurobondtan erişimi daha zor gibi geldi. Çünkü eurobondta bu iş 1k $ ile alınabiliyor.

Eurobondta vergi olayını çok iyi açıklamışsınız. Eurobond alım satım karı elde edince de aynı şekilde mi beyanname verilecek?
    Rica ederim.

Eurobond'da alım ile satım günü arasında dolar değerlenmiș ise onun da vergisini veriyorsunuz tabi dolar düşmüș ise tam tersi daha az vergi ödüyorsunuz.

SM-N950F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Saygılar.

5.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Rica ederim.

Eurobond'da alım ile satım günü arasında dolar değerlenmiÈ™ ise onun da vergisini veriyorsunuz tabi dolar düşmüÈ™ ise tam tersi daha az vergi ödüyorsunuz.

Bilgi için teşekkürler. Fonksiyonel para birimimizi de usd vb. yapabilsek ne güzel olacak...
    Örneğin eurobond faizi %10 ve bir ay sonra %8'e düştü. Sayısal olarak nominal 75'ten aldık 80'den sattık. 1 ayda kur sabit kaldı. Yine de 5$ kazandık. Bunun da vergisini daha önceki gibi vereceğiz diye anladım.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

6.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Eurobondun vergi dilimi %35'e kadar çıkıyor ancak pratikte durum biraz farklı. Döviz tevdiat ile karşılaştırırsak:

1-) Stopaj ne kadar kazanırsanız kazanın sabit, oysa Eurobond'un vergilendirilmesinde marjinal vergileme kullanılıyor. Yani gelirin tamamı tek orandan vergilendirilmiyor. Diyelim 2018'de 160.000TL Eurobond geliri elde ettiniz. Yarısını %27'den yarısını %35'den ödeyeceğiniz için ortalamada vergi oranınız %31 olacaktır.

2-) Stopajınızdan vergi indirimi yapmak mümkün değilken Eurobond gelirlerinden çocuklarınızın eğitim ücretleri, özel sağlık sigortası, hayat sigortası , birikimli hayat sigortası(%50) ya da diğer sağlık harcamalarınızı(diş hekimi dahil) gelirin %10'nunu geçmeyecek şekilde düşebilirsiniz. Bu %31'lik oranı 3 puan düşürüp % 28'e çekebilecektir.

3-) Stopajı peşin ödediğiniz halde Eurobond vergisini bir sonraki yılın Mart ayı sonunda ödüyorsunuz. Tüm stopaj ödemelerini baştan ve sondan getirirsek 30 Haziranda ödemiş gibi varsayabiliriz. Eurobondun kupon tarihlerinin ortalamasını da, aynı mantıkla, 30 Haziran varsayabiliriz. Bu durumda yüzde 18'lik stopaj miktarını 9 ay elinizde tutup sonra vergi olarak ödüyorsunuz. Aldığınız faiz döviz olmakla birlikte verginizi TL olarak yatırdığınız için Eurobond kupon faizini alır almaz %18'ini, yani stopaj kadarını, TL'ye çevirdiğinizi düşünelim. Bu rakamı 9 ay değerlendireceğize göre enflasyon oranını (%20)baz alırsak %15 ekstra getiriniz olacaktır. 18*%15 = %2,7 kadar daha kazancınız olcaktır. Bunu da 2. maddede hesapladığımız %28'den düşersek %25 civarı değer olacaktır nihai vergi oranınız.

Saygılar.
    Cevap icin cok teşekkürler,burada bilgilenme cok önemli,
    Beyannameleri herhangi bir vergi dairesine mi veriyoruz,ekine masraf belgeleri ekleniuormu?

HUAWEI VNS-L31 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7.  Alıntı Originally Posted by cumba kuka Yazıyı Oku
    Cevap icin cok teşekkürler,burada bilgilenme cok önemli,
    Beyannameleri herhangi bir vergi dairesine mi veriyoruz,ekine masraf belgeleri ekleniuormu?

HUAWEI VNS-L31 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Rica ederim. İnternetten beyanname verilebiliyor diye biliyorum, diğer vergi dairelerinden emin değilim ama alırlar herhalde. Evet masraf belgesi istiyorlar ama fatura şart değil. Doktorun verdiği serbest meslek makbuzu kabul ediliyor.

Saygılar.

8.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Bilgi için teşekkürler. Fonksiyonel para birimimizi de usd vb. yapabilsek ne güzel olacak...
    Örneğin eurobond faizi %10 ve bir ay sonra %8'e düştü. Sayısal olarak nominal 75'ten aldık 80'den sattık. 1 ayda kur sabit kaldı. Yine de 5$ kazandık. Bunun da vergisini daha önceki gibi vereceğiz diye anladım.
    Evet, kur sabit kalırsa sadece 5 doların vergisini ödersiniz.

Saygılar.

Sayfa 102/1000 İlkİlk ... 25292100101102103104112152202602 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •