Sayfa 104/1000 İlkİlk ... 45494102103104105106114154204604 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 825 - 832 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Selamlar,

Daha önce yazmış olduğum gibi ben uzman değilim. Sizin yazdığınız şekil bir uygulama aklıma yatmadığı için baktım. Neden aklıma yatmadığını ve neden yazdığım sonuca ulaştığımı yazayım herkes kendi kararını versin.

1-) "Tam mükellef kurumlar tarafından ihraç
    edilerek yurt dışında satılan tahvillerin
    vadesi 1 yıla kadar olanlardan elde edilen
    faizler %10, vadesi 1 yıl (1 yıl dahil) ile 3 yıl
    arası olanlardan elde edilen faizler %7, vadesi
    3 yıl (3 yıl dahil) ile 5 yıl arası olanlardan
    elde edilen faizler %3, vadesi 5 yıl (5 yıl dahil)
    ve daha uzun olanlardan elde edilen faizler
    %0 oranında stopaja tabidir."

Mevzuatta yazılı olan bu, genel kullanımda tahvilin vadesi denildiğinde kasıt ihraç tarihindeki vadesidir. Örnek olarak 2 yıllık bir tahvilin vadesine 6 ay kalabilir ama o zaman 6 aylık tahvil olarak adlandırılmaz. Eğer mevzuatta kalan vade kastediliyor ise öyle yazılmalıydı.

2-) Stopaj denen verginin amacı işlemi ve tahsili basitleştirmek. Kalan vadeye göre stopaj oranı değişecek ise stopaj koymanın anlamı kalmıyor, çünkü aracı kurumlar kupondan kupona ayrı oranlarda kesinti yapabilecekler. Bu aracı kurum için sorun olduğu gibi inceleyen vergi memuru için de sorun. Bu stopaj denilen verginin koyulma amacına aykırı.

3-) Kalan vadeye göre stopaj, teorik olarak, piyasadaki likiditeyi olumsuz etkiler. Stopajı yükselecek kağıtlara daha az talep olur, bu ihtiyaç anında likiditenin kurumasına katkı yapar.

4-) Diğer taraftan düşünelim; ihraçtaki vadeye göre stopaj alınıyorsa bu uygun mudur ve amacı ne olabilir? Bu durumda her tahvilin stopajı başlangıçta belirlenecek ve sabit olacaktır. Hem aracı kurum, hem vergi memuru tarafından uygulaması/incelenmesi kolay olacaktır. Neden ihraçtaki vadeye göre değişen oranlarda stopaj alındığına gelirsek, bence sebebi şudur; bu tahviller döviz bazlı olduğu için devlet finansal risk açısından bunların uzun vadeli olmasını istemektedir. Böylece kısa zaman önce yaşadığımız sıkışma gibi bir durumları daha rahat atlatmak mümkün olur. Eğer amaç buysa başarılı olmuş mudur, bence evet çünkü kimse stopaj ile uğraşmak istemediği için Eurobond'lar genellikle 5 yıllık.

Son bir şey söyleyeyim; benim burada sebebim ego tatmini değil bir şeyler öğrenmek. Siz yazana kadar konu dikkatimi çekmemişti, araştırmama vesile oldunuz. Eğer siz haklıysanız yeni bir şey öğrenmiş olurum, size teşekkür etmem gerekir.

Saygılar.

SM-N950F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Estağfurullah "ego tatmini" gibi bir amacınız olduğunu düşünmedim de ifade etmedim de. Soru sorarkenki amacım yorumunuzun düşünceniz mi yoksa deneyiminiz mi olduğunu anlayıp doğruluğundan emin olmak istememdi. Üslubum biraz direkt olduğu için yıkıcı bir tartışmacılığın ürünü olarak algıladıysanız üzgünüm.

Ben de ilgi alanlarım dahilinde bir şeyler öğrenebileceğim insanlarla etkileşimde bulunmak amacıyla bu forumdayım. Haklı olmanızı isteme sebebim sizin yorumunuzun benim de dahil olabileceğim eurobond yatırımcıları için daha karlı olmasıydı ve yanlış yerleşmiş bir algımın yanlış olduğunu öğrenmeme vesile olmanızdı ki tam olarak burada olma nedenim bu. Tekrar teşekkürler. Jon Dowes üstadı çağıralım o bizi net bir şekilde bilgilendirsin diye düşünüyorum.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

2.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Estağfurullah "ego tatmini" gibi bir amacınız olduğunu düşünmedim de ifade etmedim de. Soru sorarkenki amacım yorumunuzun düşünceniz mi yoksa deneyiminiz mi olduğunu anlayıp doğruluğundan emin olmak istememdi. Üslubum biraz direkt olduğu için yıkıcı bir tartışmacılığın ürünü olarak algıladıysanız üzgünüm.

Ben de ilgi alanlarım dahilinde bir şeyler öğrenebileceğim insanlarla etkileşimde bulunmak amacıyla bu forumdayım. Haklı olmanızı isteme sebebim sizin yorumunuzun benim de dahil olabileceğim eurobond yatırımcıları için daha karlı olmasıydı ve yanlış yerleşmiş bir algımın yanlış olduğunu öğrenmeme vesile olmanızdı ki tam olarak burada olma nedenim bu. Tekrar teşekkürler. Jon Dowes üstadı çağıralım o bizi net bir şekilde bilgilendirsin diye düşünüyorum.
    Ben yanlış ifade etmişim. Yazma şeklinizin beni kırmamaya yönelik olduğunu düşündüğüm için öyle yazdım. Kendisi ile aynı fikirde olmayınca hakaret edenlerden değilim demek istedim.

Saygılar.

3.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku

Benim elimdeki Eurobond konusunu mesaj olarak gönderdim.

Saygılar.

4.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Ben yanlış ifade etmişim. Yazma şeklinizin beni kırmamaya yönelik olduğunu düşündüğüm için öyle yazdım. Kendisi ile aynı fikirde olmayınca hakaret edenlerden değilim demek istedim.

Siz hakliymissiniz:
    https://twitter.com/e507/status/1073930003350503425

Biraz ortaligi karsitridim ama bana cok faydasi oldu..
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

5.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Siz hakliymissiniz:
    https://twitter.com/e507/status/1073930003350503425

Biraz ortaligi karsitridim ama bana cok faydasi oldu..
    Ortalığı karıştırmak iyidir. Bu şekilde doğruları buluruz.

Saygılar.
    Saygılar.

6. Merhabalar,
    İlk kez eurobond yatırımı yapmayı düşünüyorum.
    Halkbank'ın 2020 vadeli eurobondu %12 civarı cazip bir getirisi var.
    İş yatırım ile telefonda görüştüm.

Bilgili arkadaşlara danışmak istediğim konu ise vergi;
    Eğer alırsam eurobondu kesinlikle itfaya kadar tutucam.
    İnternet araştırdığım ve anladığım kadarıyla kupon+usd olarak itfa-alım fiyatı farkından vergi veriyoruz.
    İş yatırım yetkilisi ise yalnızca kupon faizi vergilendiriliyor der.

Sayısal olarak.
    Nominal değeri: 100 USD
    Alım fiyatı. :. 92 USD
    Kupon faizi. :. 3,88 USd

İtfa tarihine kadar beklersek vergi matrahımız
    11,88 USd mi
    3,88 USD mi olacak.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,044
     Alıntı Originally Posted by ozzy Yazıyı Oku
    Merhabalar,
    İlk kez eurobond yatırımı yapmayı düşünüyorum.
    Halkbank'ın 2020 vadeli eurobondu %12 civarı cazip bir getirisi var.
    İş yatırım ile telefonda görüştüm.

Bilgili arkadaşlara danışmak istediğim konu ise vergi;
    Eğer alırsam eurobondu kesinlikle itfaya kadar tutucam.
    İnternet araştırdığım ve anladığım kadarıyla kupon+usd olarak itfa-alım fiyatı farkından vergi veriyoruz.
    İş yatırım yetkilisi ise yalnızca kupon faizi vergilendiriliyor der.

Sayısal olarak.
    Nominal değeri: 100 USD
    Alım fiyatı. :. 92 USD
    Kupon faizi. :. 3,88 USd

İtfa tarihine kadar beklersek vergi matrahımız
    11,88 USd mi
    3,88 USD mi olacak.
    https://kpmgvergi.com/Blog/Pages/Ful...px?article=872

Itfayi bekleyen sadece kupondan oder biliyorum.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

8.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    https://kpmgvergi.com/Blog/Pages/Ful...px?article=872

Itfayi bekleyen sadece kupondan oder biliyorum.

Syg,
    Teşekkürler. Evet yazıdan anlaşılan öyle.

Sayfa 104/1000 İlkİlk ... 45494102103104105106114154204604 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •