Sayfa 122/1000 İlkİlk ... 2272112120121122123124132172222622 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 969 - 976 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. Sayın martind tam emin olmadan ve öğrenmeden eurobond almak istemiyorum.cevabın İçin teşekkür ederim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Sn. 40YILLIKSANAYICI'nin yaptığı analiz konusundaki görüşlerimi açıklayayım.

Öncelikle bu başlığı okuyanlar hatırlayacaktır. Eurobond'a ilginin azlığı olarak vergi miktarının yüksek olması ve dolar bazında - (negatif) getiri olma ihtimalinden bahsedilmişti.

Bugün madalyonun diğer yüzünü konuşacağız.

Diyelim yaz sonu olan hareketlilikte 65 fiyatı ile 650.000$'lık Eurobondu dolar kuru 6.55 iken aldınız.
    Bugün fiyat 85'e çıkmış olsun. 850.000$'lık Eurobondunuz var demektir.
    İtfanın 5 yıl sonra olduğunu düşünelim. İtfaya kadar beklerseniz 5 yıl sonra son kupon ile birlikte bu 200.000$'ı(850.000 - 650.000) alacaksınız(toplamda daha fazla alacaksınız ama örneği basitleştirmek için onu hesaba katmıyorum).
    Kaba bir hesapla %35'den 70.000$ karşılığı kadar bir vergi ödeyeceksiniz.

Peki şimdi satarsanız bu Eurobond'u ne olur?
    Önce alım fiyatına üfe endekslemesi uygularsınız, bu uygulama için aradaki üfe farkı %10 ve üstünde olmalı. Şu an %7 (2 aydır üfe - geldiği için) ama Kasım ayında satmış olsa idiniz %10'un üstünde idi. Bir kaç aya yine üstüne çıkacaktır.
    Bizim örnek için diyelim ki alım-satım arası üfe %10 olsun. Bunu alışın üstüne ekleriz.
    Alış fiyatımız 65 iken oldu 71,5.
    Satış fiyatımız dolar 6,55'ten 5,5 düştüğü için aynı oranda geriledi ve oldu 71.4.
    Alım satım karı = 71.4 -71.5 = 0
    Yani, itfayı beklesek, 5 yıl sonra elde edeceğimiz 200.000 doları bugünden cebe koyduk ve 70.000$ vergi vereceğimize 1 kuruş vergi bile vermedik.
    Tek konu sat tekrar al işlemindeki komisyonlar, onda da MT yardımcı olmayacaksa ne işe yarar.

Sonuç olarak; eli tetikte, bir gözü üfe'de, diğer gözü spot kurda olan (tercihen şaşı) bir Eurobond yatırımcısı 0 vergi ile ciddi paralar kazanabilir.

Notlar: Normalde tam %35 vergi ödemezsiniz basitleştirmek için öyle yazdım.
    Vergileri TL toplamdan ödemek gerekirken fiyata indirgedim. Sonucu değiştirecek bir şey değil.
    Yine basitleştirmek için kuponları hesaba katmadım vergide de kazançta da.
    Sn Epicurist, kapsamlı yorumunuz için teşekkürler.

Verdiğiniz örnekte, 650bin Dolara aldığınız Eurobondu 850bin dolara sattığınız takdirde 5yıl sonra itfada alacağınız 200bin USD karı şimdiden cebinize koymaktan bahsetmişsiniz, fakat aslında 5yıl sonra itfada 850bin değil 1milyon dolar cebinize koyabilirsiniz.
    Şimdi elde edilen 850bin doları 5 yılda 1milyon dolar yapabilmek için %3.7NET bileşik faizden değerlendirmeniz gerekir ama zaten hesaba katmadığımız alabileceğimiz kupon faizleri genellikle bunun çok üzerindedir, vergiye ragmen daha fazla getiri sağlayabilir öyle değil mi?

3.  Alıntı Originally Posted by 40YILLIKSANAYICI Yazıyı Oku
    Sn Epicurist, kapsamlı yorumunuz için teşekkürler.

Verdiğiniz örnekte, 650bin Dolara aldığınız Eurobondu 850bin dolara sattığınız takdirde 5yıl sonra itfada alacağınız 200bin USD karı şimdiden cebinize koymaktan bahsetmişsiniz, fakat aslında 5yıl sonra itfada 850bin değil 1milyon dolar cebinize koyabilirsiniz.
    Şimdi elde edilen 850bin doları 5 yılda 1milyon dolar yapabilmek için %3.7NET bileşik faizden değerlendirmeniz gerekir ama zaten hesaba katmadığımız alabileceğimiz kupon faizleri genellikle bunun çok üzerindedir, vergiye ragmen daha fazla getiri sağlayabilir öyle değil mi?
    Basitleştirmek için öyle yazdım, parantez içindeki yazıma bakarsanız bahsettiğiniz şeyi belirttim. Örnekleri verirken vurgulamak istediğim konuları yazıyorum daha ayrıntılı yazınca konuyu bilmeyenler için karışık olabiliyor.

Benim senaryomda sat-al yapıyorsunuz yani satıp tamamını başka yerde değerlendirmek şeklinde değil. Yine başlangıçtaki yatırımınız kadar yatırım yapmak şeklinde. Söylediğiniz doğru 85'e aldığınızı daha yüksek fiyatla ile aldığınız için daha az adet alırsınız bu da daha az faiz kazanacağınız anlamına gelir. Dolayısı ile o 200.000$ aslında getiri sağlıyor. Siz yazana kadar dikkatimi çekmemişti. Bahsettiğiz faktörün bir başka sonucu daha var daha az miktarda aldığımız için itfada da daha az kazanıyoruz, yani 65'ten aldığımız durumda itfada 200.000$ hariç kazanmamız gereken rakam 150.000$ iken 85'ten tekrar aldığımızda 115.000 dolara düşüyor.
    Tabii daha az faiz ve itfa geliri daha düşük vergi dilimi anlamına da gelebilir hem ara yıllar hem de itfa için, benim örnekte büyük ihtimalle olmaz ama aldığınız miktar daha düşükse mümkün.
    Benim açımdan karını realize etmenin sağladığı esneklik önemli, çünkü o parayı sadece eurobonda yatırım yapmak için kullanmayabilirsiniz. Onunla mevduatta gidip, atıyorum borsada fırsat bekleyebilirsiniz, aynı zamanda bu parayı şimdiden alarak default riskini kısmen hedge etmiş oluyorsunuz. Vergi avantajı da bonusu.

Kişiden kişiye değişebilir ama benim o zamanlar aldığım eurobond olsa bu işlemi yapardım.
    Son düzenleme : Epicurist; 15-01-2019 saat: 13:32.
    Saygılar.

4.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Basitleştirmek için öyle yazdım, parantez içindeki yazıma bakarsanız bahsettiğiniz şeyi belirttim. Örnekleri verirken vurgulamak istediğim konuları yazıyorum daha ayrıntılı yazınca konuyu bilmeyenler için karışık olabiliyor.

Benim senaryomda sat-al yapıyorsunuz yani satıp tamamını başka yerde değerlendirmek şeklinde değil. Yine başlangıçtaki yatırımınız kadar yatırım yapmak şeklinde. Söylediğiniz doğru 85'e aldığınızı daha yüksek fiyatla ile aldığınız için daha az adet alırsınız bu da daha az faiz kazanacağınız anlamına gelir. Dolayısı ile o 200.000$ aslında getiri sağlıyor. Siz yazana kadar dikkatimi çekmemişti. Bahsettiğiz faktörün bir başka sonucu daha var daha az miktarda aldığımız için itfada da daha az kazanıyoruz, yani 65'ten aldığımız durumda itfada 200.000$ hariç kazanmamız gereken rakam 150.000$ iken 85'ten tekrar aldığımızda 115.000 dolara düşüyor.
    Tabii daha az faiz ve itfa geliri daha düşük vergi dilimi anlamına da gelebilir hem ara yıllar hem de itfa için, benim örnekte büyük ihtimalle olmaz ama aldığınız miktar daha düşükse mümkün.
    Benim açımdan karını realize etmenin sağladığı esneklik önemli, çünkü o parayı sadece eurobonda yatırım yapmak için kullanmayabilirsiniz. Onunla mevduatta gidip, atıyorum borsada fırsat bekleyebilirsiniz, aynı zamanda bu parayı şimdiden alarak default riskini kısmen hedge etmiş oluyorsunuz. Vergi avantajı da bonusu.

Kişiden kişiye değişebilir ama benim o zamanlar aldığım eurobond olsa bu işlemi yapardım.
    Aslında ben de sizin gibi düşünüyorum. Diğer olasılıkları da görmek açısından yazıyorum;
    Konuyla ilgili yeterince araştırma yapmamış arkadaşlar için şunu da not düşmek istiyorum:
    Yukarıda bahsi geçen örneklerde dolar kuru 2-3 ay içerisinde 6.6 dan 5.40lı seviyelere indi bu düşüş eurobondun lot değerine eşdeğer veya daha fazla olduğu durumdaki örneklerde vergi çıkmıyor yani tersi olsa idi dolar %20 artıp 6.6 dan 7.9a çıksa idi bu sefer itfa tarihi beklemeden satılırsa çıkacak olan kambiyo gelirinden ötürü (TL bazında gelir) DOLAR bazında ANA PARA DAN ZARAR etmek dahi söz konusu olurdu. O nedenle bu işlemleri yapacak olan arkadaşlar kendini her senaryoya karşı hazırlamalı, ne yaptığını iyice öğrenmelidir.

5.  Alıntı Originally Posted by maranga Yazıyı Oku
    Bu gün iş yatırımı aradım .yeni satışı yapılan 10 yıllık eurobond sordum.fiyatı 99.680 tl faizi 7.69.yılda iki defa Nisan ve Eylül’de kupon ödemeleri.ilk kupon ödemesini vermiyorlar.eylülden itibaren alınmaya başlanacak.neden diye sordum genelde böyle oluyormuş.
    bu eurobondun isin nosunu biliyor musunuz.

6.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    bu eurobondun isin nosunu biliyor musunuz.
    bu eurobodun iş bankasındaki olan numarasınımı soruyorsanız onu bilmiyorum.müşteri temsilcisine bu yılın başında 2019 ocakta yapılan 2029 vadeli eurobond diyince biliyorlar.

7. Bu sanırım : US900123CT57
    Saygılar.

8. doğrudur.. ancak bunun fiyatı şu anda börse stutgartta 100 usd ve çıktığından beri 99,27 altını hiç görmemiş gibi görünüyor. bu fiyat mevzunda börse stutgart iç piyasaya göre ne durumda oluyor? işbank nasıl oluyor da bunun altında satabiliyor?

https://www.boerse-stuttgart.de/en/T...d-US900123CT57

Sayfa 122/1000 İlkİlk ... 2272112120121122123124132172222622 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •