Special Days Image
Sayfa 13/1000 İlkİlk ... 311121314152363113513 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 97 - 104 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. Sn. JonDowes cevaplarınız için teşekkürler.

2.  Alıntı Originally Posted by Bayrak Yazıyı Oku
    Sn JonDowes Hoca bir sorum olacak 1,27$/adetten kirli fiyattan alınan 1000 adet eurobond için 1270$ para ödeniyor. %4 altı aylık faizi var eurobondun Buna göre yıllık kazanılacak 1000$ üstünden 80$ olmaktadır. Yatırılan ve ana para olan 1270$ ancak yaklaşık 3,4 senede ulaşılabiliyor (80$*3,4 =272$ ana para+3,4 yıllık faiz = 1000+272 =1272$).Vergi yasasında Yurt içi yerleşik gerçek yatırımcılar için kazanılan eurobond faizi vergi bildiriminde bulunulmalıdır diyor.Şimdi burada 3,4 sene sonra ulaşılacak ana paradan sonramı kazanılan faiz vergi bildiriminde gösterilmelidir.Yoksa ana paraya ulaşmadanda zararda olsa vergi bildiriminde bulunulmalıdır.Kısaca yukarıdaki örneğide dikkate alarak eurobond vergilendirmesi nasıl olacak kirli fiyattan yurtiçi gerçek kişilerde yardımınızı rica ederim
    Satmadığınız sürece sadece faiz vergilenir çünkü sermaye kazancı realize edilmediğinden, vergi de doğmaz. Satarsanız; enflasyonla düzeltilmiş alım fiyatının TL karşılığı ile satış fiyatının TL karşılığı arasındaki fark artıysa, vergi doğurur.

Alıntı Originally Posted by syılmaz Yazıyı Oku
    Sn. JonDowes cevaplarınız için teşekkürler.
    rica ederim
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

3.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Satmadığınız sürece sadece faiz vergilenir çünkü sermaye kazancı realize edilmediğinden, vergi de doğmaz. Satarsanız; enflasyonla düzeltilmiş alım fiyatının TL karşılığı ile satış fiyatının TL karşılığı arasındaki fark artıysa, vergi doğurur.

rica ederim
    Sayın Hocam faiz elde ediyorum ama ana parama 3,4 yıl sonra ulaşıyorum dolayısıyla faiz geliri gerçekte 3,4 yıl sonra anaparanın üzerine çıkacak ve gerçek gelir olacak Vergi kardan alınacağına göre 3,4 yıl sonra faiz gelirini beyan etmem gerekmiyormu.

4.  Alıntı Originally Posted by Bayrak Yazıyı Oku
    Sayın Hocam faiz elde ediyorum ama ana parama 3,4 yıl sonra ulaşıyorum dolayısıyla faiz geliri gerçekte 3,4 yıl sonra anaparanın üzerine çıkacak ve gerçek gelir olacak Vergi kardan alınacağına göre 3,4 yıl sonra faiz gelirini beyan etmem gerekmiyormu.
    Anaparaya ne zaman ulaştığınızın bir önemi yok, vergi satarken doğar.

Kurallara AYKIRIDIR.

5.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Anaparaya ne zaman ulaştığınızın bir önemi yok, vergi satarken doğar.
    SAyın Hocam bir vergi uzmanının eurobond faiz gelirinin vergilendirilmesi ile ilgili aşağıdakileri söylüyor

"Euro Bond faiz gelirlerinde, iktisaptan sonraki ilk kupon faizi tahsilatına ait gelirin hesabında, alış sırasında ödenen “temiz fiyat-kirli fiyat farkıâ€, işlemiş faiz olarak düşülür ve kalan tutar faiz geliri olarak dikkate alınır. Alış satış kazancı ise, satış bedeli ile ilk iktisaptaki temiz fiyat arasındaki farktır. Başka bir anlatımla, kuponlu bir tahvilin satın alınmasında, işlemiş faizin bulunması halinde; işlemiş faiz tutarı kupon alış bedeli, temiz işlem fiyatı (Temiz Fiyat=Sözleşme fiyatı-İşlemiş faiz) ise tahvilin alış bedeli olarak kabul edilir."
    benim verdiğim yukarıdaki sayısal verilere göre bu vergi uzmanı arkadaşın söylemi arasında matematiksel bir bağlantı kuramıyorum Yardım rica ederim Ben 1,27$/adet kirli fiyattan eurobond aldım 100000 adet ve 127000$ ödedim %4 altı aylık faiz ile yıllık 8000$ alacağım şimdi ben 8000$ faiz gelirini kazanç olarak bildirecekmiyim

6. Sayın Jondowes hocam

Euro Bond faiz gelirlerinde, iktisaptan sonraki ilk kupon faizi tahsilatına ait gelirin hesabında, alış sırasında ödenen “temiz fiyat-kirli fiyat farkıâ€, işlemiş faiz olarak düşülür ve kalan tutar faiz geliri olarak dikkate alınır. " cümlesi neyi anlatıyor sayısal veri ile anlatabilirmisiniz örneğin 2034 vadeli eurobond $ cinsi 1,27$/adet kirli fiyattan 100000 adet alındı 127000$ ödendi 6 aylık %4 faiz ile yıllık 8000$ faiz geliri olacak.

7. Vergi uzmanının yazdıklarına ters bir şey demedim. Eurobond'da 2 çeşit vergi var:

1. Faiz geliri üzerinden, kazanıldığı anda menkul sermaye iradı (akar) vergi doğurur.

2. Alım-satım kazancı üzerinden sermaye "anapara" kazancı. Eurobond satılmadığı sürece vergi doğurmaz.

Faiz gelirini hesaplamayla ilgili kısmı, anaparaya bulaştırmayın. Gelir tipleri ve vergi yönleri farklı.

Faiz geliriyle ilgili kısımda; tahsil ettiğiniz ilk kuponun tamamını gelir göstermeyin diyor, olması gerekenden fazla vergi çıkar. Çünkü kirli fiyattan aldınız; önceki kupon tarihinden, alım yaptığınız kadar güne olan birikmiş faize ait bir vergi oluşmaması için, o farkı gelirden mahsup ederek beyan edeceksiniz...

Kurallara AYKIRIDIR.

8.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Vergi uzmanının yazdıklarına ters bir şey demedim. Eurobond'da 2 çeşit vergi var:

1. Faiz geliri üzerinden, kazanıldığı anda menkul sermaye iradı (akar) vergi doğurur.

2. Alım-satım kazancı üzerinden sermaye "anapara" kazancı. Eurobond satılmadığı sürece vergi doğurmaz.

Faiz gelirini hesaplamayla ilgili kısmı, anaparaya bulaştırmayın. Gelir tipleri ve vergi yönleri farklı.

Faiz geliriyle ilgili kısımda; tahsil ettiğiniz ilk kuponun tamamını gelir göstermeyin diyor, olması gerekenden fazla vergi çıkar. Çünkü kirli fiyattan aldınız; önceki kupon tarihinden, alım yaptığınız kadar güne olan birikmiş faize ait bir vergi oluşmaması için, o farkı gelirden mahsup ederek beyan edeceksiniz...
    Sayın Hocam son paragrafıınızı sayısal bir örnek ile açıklayabilirmisiniz mühendis olunca insan sayılarla olayı görmek istiyor.

Sayfa 13/1000 İlkİlk ... 311121314152363113513 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •