Sayfa 155/1000 İlkİlk ... 55105145153154155156157165205255655 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 1,233 - 1,240 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,147
    Bize yedirmezler...
    Iyi mali kendi aralarinda trade ederler.
    Bize geldi mi vur abaliya...

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Yok canım işlem limitleri konusunda bir ihtilaf yok. Kurumsallarin tamamı ve hazine eurobondlarin büyük kısmı 200k nominal. Bazi (özellikle uzak vade) hazine eurobondlari 1k ve 2k nominalli.

Anlamadığım husus aynı güne ait farklı raporlarda bir kıymet icin kendi aralarında da farklılık gösteren fiyatlarin tam olarak neyi ifade ettiği..
    İş Yatırım sitesinde SSS'ler kısmında

Soru: Eurobond işlem alt limiti nedir?
    Cevap: İşlem Koşulları
    50.000 Amerikan Doları'ndan daha küçük miktarlar için fiyat rekabetinizi kaybedebilirsiniz.

MT'ye hesap açılışında sorduğumda 200 K dedi. Ya sitede yanlış bilgi veriliyor yada MT.

Raporlara baktım bende fiyatlar farklı. Aşağıdaki raporlardan bahsediyorsunuz sanırım.

İş Yatırım - Uluslararası Piyasalar - Türk Şirketleri Eurotahvili Fiyatlamaları (11 Nisan

İş Yatırım - SGMK Günlük Bülten 11.04.2019

SGMK bülteninde Temiz fiyat diye belirtilmiş diğer raporda fiyat diye belirtilmiş kolonların ismi bile farklı. Açıklamalar kısmına bakıyorum "Temiz Fiyat: Uluslararası piyasalarda Eurobondlar temiz fiyat ile işlem görmektedir. Birikmiş kupon faizlerinden arındırılmış fiyat “Temiz Fiyat†olarak adlandırılır. " kafa karıştırıcı gerçekten.

3.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bize yedirmezler...
    Iyi mali kendi aralarinda trade ederler.
    Bize geldi mi vur abaliya...

Syg,
    Öyle bir durum olduğunu sanmıyorum, Eylül ayında bir isbank eurobondu için, ertesi günkü raporda yayinlanan alım satım aralığında fiyat almıştım ama 18% bileşik getiriyi beğenmeyip "fiyat biraz daha düşer" diyerek almamistim

Benim sorunum raporlarda geçen fiyatların muğlak olması, hangi ana ait ne fiyatı belli değil. Mart ayında da bir isbank eurobondu için satıcı bulamamışlardı ama ertesi gün bulsam alacağım bir fiyat yayınladılar bu tahvil için..

Bunlardan bezip karşımda devamlı alıcı ve satıcı bankayı bulabilecegim devlet eurobondlarini banka üzerinden 1k nominal bedelle alıp satmak cazip geldi açıkçası. Yeni bir 10 Ağustos yasarsak o zaman kurumsal eurobond alımı için tekrar MT'mi ararım..
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

4.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    İş Yatırım sitesinde SSS'ler kısmında

Soru: Eurobond işlem alt limiti nedir?
    Cevap: İşlem Koşulları
    50.000 Amerikan Doları'ndan daha küçük miktarlar için fiyat rekabetinizi kaybedebilirsiniz.

MT'ye hesap açılışında sorduğumda 200 K dedi. Ya sitede yanlış bilgi veriliyor yada MT.

Raporlara baktım bende fiyatlar farklı. Aşağıdaki raporlardan bahsediyorsunuz sanırım.

İş Yatırım - Uluslararası Piyasalar - Türk Şirketleri Eurotahvili Fiyatlamaları (11 Nisan

İş Yatırım - SGMK Günlük Bülten 11.04.2019

SGMK bülteninde Temiz fiyat diye belirtilmiş diğer raporda fiyat diye belirtilmiş kolonların ismi bile farklı. Açıklamalar kısmına bakıyorum "Temiz Fiyat: Uluslararası piyasalarda Eurobondlar temiz fiyat ile işlem görmektedir. Birikmiş kupon faizlerinden arındırılmış fiyat â��Temiz Fiyatâ� olarak adlandırılır. " kafa karıştırıcı gerçekten.
    Günlük raporda her kıymet için min. Işlem bedelleri var. Onları dikkate alın, sss bilgisi güncel ve anlamlı değil.

Kirli fiyat, temiz fiyat tanımında sorun yok. Raporlarda gecen fiyatlar da hep temiz fiyatlar ama tam olarak hangi fiyatlar anlamadım.alis ya da satış ibaresi olmadan tek fiyat geçen raporda verilen fiyat kıymetin işlem gördüğü alım fiyatı mı mesela? Bilmiyorum, sordum yanıt yok.

Alış ve satis fiyatı aynı rapor içinde geçen fiyatlar aynı an için mi alındı yoksa farklı ana ait olabilir mi? Bloomberg de geçen ilan edilen fiyatlar mı yoksa isyatirimin işlem yaptığı yurtdışı piyasa yapıcı aracı kurumdan aldığı fiyatlar mı? Bilmiyorum, sordum yanıt yok..

Öyle muğlak şeyler yani..
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,147
    Karisik isler..

Syg,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,147
    Simdi olayi daha iyi anlamak icin..

Bir eurobond var.. %7 kupon faizli.
    1 Ocak ve 1 Temmuz'da iki defa kupon faizi oduyor %3.5 dan..
    Bugun de tarih 1 Ekim olsun ve 3 aylik yani kupon faizinin yarisi kadar faiz islemis olsun.. bugunku alim fiyatimiz da 81.75 olsun hesabin daha kolay olmasi icin.

Simdi bunun kirli fiyati 81.75, temiz fiyati 80 biz 81.75 fiyat odeyerek bugun ((1 Ekim) bunu alirsak bu kiymetin getiri orani 7/80=8.75% mi oluyor?

Ilk beyannameyi verirken kupon faizinden kirli-temiz farkini dusup cikani matrah olarak aliyoruz degil mi?

10 sene sonra itfada da 100 dolari aliyoruz ama aradaki 20 dolar alis satis farki beyan edilmiyor degil mi?

Dogru annamis miyim?

Syg,

bana gelen rapor adı: uluslararası sermaye piyasaları - günlük rapor (iş yatırım)

her gun saat 11-12 gibi geliyor.. bir önceki günün özet bilgileri ve küresel gelişmeler ile bazı ülkelerin (TR dahil) CDS rakamları..

bizi asıl ilgilendiren sayfa 2: burada TR ülke tahvilleri var.. burada bir çok değerli bilgi var..en sağda "Fiyat Performansı" denilen yerin yanında "Minimum" sütunu var.. bu sütunda müşteriye verilecek kotasyon için gereken minimum nominal alış/satış ı gösteriyor.. mesela 100,000 --- 200,000 gibi rakamları gördüğümüz gibi bazı eurobondlarda 2,000 veya 1000 gibi rakamları da görüyoruz ki bunlar düşük montanlı alış/satış yapılabileceğini gösteriyor.. mesela 1000 yazan eurobond görürseniz 1000 dolar nominal ve katları biçiminde alabilirsiniz..

gelelim fiyatlara: bu raporda gördüğünüz bir önceki gün için gösterge rakamlar.. alım/satım için tekrar aramanız gerekiyor temsilcinizi. onlar merkezde ilgili masaya iletiyor.. bana söylenildiği kadarıyla bu masadaki görevliler lüksemburg üzerinden genellikle kotasyon veriyorlarmış.. bu noktayı da sorabilirsiniz gerçekten böyle mi diye..benim izlenimim iş yatırım spreadleri ülkemizde en düşük olan kurum.. ama yanılıyor olabilirim.. çok yüksek montanlı işlemlere başka kurumlar ciddi avantajlar sağlıyor da olabilir.. ayrıca iş bankası internet sitesinde de eurobond alım satımı var ancak spreadler daha açık ve çeşit daha fazla (düşük meblağlarla alınabilecek Türk eurobond sayısı daha fazla-- hatta hepsi diyebiliriz)

temsilcilerle konuşurken dersimizi çalışıp soru sormamız gerekiyor zira işleri başlarından aşkın genelde ve bu nedenle acele cevap verebiliyorlar.. bir de onlar bu işin içinde oldukları için raporlardaki bilgileri (veya varsayımları) herkesin bildiğini kabul ediyorlar.. bu nokta da gözden kaçmamalı ve aynı şeyi konuştuğumuzdan emin olmamız lazım..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

8.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Simdi olayi daha iyi anlamak icin..

Bir eurobond var.. %7 kupon faizli.
    1 Ocak ve 1 Temmuz'da iki defa kupon faizi oduyor %3.5 dan..
    Bugun de tarih 1 Ekim olsun ve 3 aylik yani kupon faizinin yarisi kadar faiz islemis olsun.. bugunku alim fiyatimiz da 81.75 olsun hesabin daha kolay olmasi icin.

Simdi bunun kirli fiyati 81.75, temiz fiyati 80 biz 81.75 fiyat odeyerek bugun ((1 Ekim) bunu alirsak bu kiymetin getiri orani 7/80=8.75% mi oluyor?

Ilk beyannameyi verirken kupon faizinden kirli-temiz farkini dusup cikani matrah olarak aliyoruz degil mi?

10 sene sonra itfada da 100 dolari aliyoruz ama aradaki 20 dolar alis satis farki beyan edilmiyor degil mi?

Dogru annamis miyim?

Syg,
    Getiri oranı bunlara ek olarak senedin vadesine de bağlıdır. Örneğin bahsettiğiniz senedin itfasina dokuz ay kaldıysa getirisi 44%'ler civarıdir, bugün 82 verip dokuz ay içinde kupon ve anapara toplam 107 alıyorsunuz.

Bildigim kadarıyla ilk yilki faiz gelirinin vergi matrahini hesaplarken birikmiş faizi gelirden dusersiniz evet.

Itfa yilindaysa aldığınız kupon ve anapara odemesiyle(sizin örnekte itfa ocaktaysa 103,5; trmmusdaysa da 107) alım anında verdiğiniz para (81,75: birikmiş faiz dahil kirli fiyat) arasındaki döviz cinsi farkı ödeme günlerindeki TCMB döviz kurundan TL'ye çevirip, beyan istisna tutarın ustundeyse vergisini veriyorsunuz. Bunun avantajı alım satım vergisindeki gibi alım ve satım değerleri ayrı ayrı TL'ye cevrilmediginden döviz kuru çok yukseldiyse bir de ekstra kur farkınin vergisini vermiyorsunuz..
    ---------------

Sayfa 155/1000 İlkİlk ... 55105145153154155156157165205255655 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •