Sayfa 161/1000 İlkİlk ... 61111151159160161162163171211261661 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 1,281 - 1,288 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Bunlarin getirileri ayniysa fiyati 103 olanin kupon orani daha yuksektir. Vade de uzunsa yillar boyunca alacagi yuksek kuponla aradaki farki kapatmis olabilir.
    Getir aynı ise toplamda alacağınız para aynı demektir. Birincide getirinizin bir kısmının vergisini vermezken ikincide elde etmediğiniz biz getirinin vergisini veriyorsunuz.
    Birincinin net getirisi ikinciden her zaman fazla olur.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,130
    1 Mio dolarlik X eurobondundan temiz fiyat ile 95 dolardan 100 dolarlik kagidi alsam,
    1.000.000/100x5=50.000 dolarlik bir matrah artisi daha cikiyor itfa tarihinde, o senenin kupon faizlerinin uzerine...
    Hic hos bir durum degil.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

3.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Bir avantaj ya da dezavantaj olarak bahsetmedim sadece farki ifade ettim. Itfa sonrasi vergilendirme sirasinda alis fiyati olarak 0 degil alim fiyatinin doviz degeri ile itfa gunundeki doviz kuru kullaniliyor. Dolayisiyla kur farki vergilendirilmiyor.

Girdimde hata dedigim sey, Dudu'nin girdisinden benim anladigim menkul sermaye iradi olarak adlandirilan itfada geri alinan ana para ile alim maliyetinin farkinin hicbir sekilde vergilendirilmedigi bilgisi. Bir ornek uzerinden (Kupon gelirlerini dikkate almadan) benim bildigim durumu anlatayim.

Bugun vadesine 5 yil kalmis bir bondu 80$'a USDTRY=2'yken aldik.

Durum 1
    Ertesi sene USDTRY=3 oldu ve bondu 90$'a sattik diyelim; bu durumda alis maliyetimiz 160 TL, satis gelirimiz 270 TL diyip uygulanabilirse UFE endekslemesi yaparak alim maliyetimizi yukseltiyor ve ertesi yil "deger artis kazanci" olarak gecen satim-alim farkinin vergisini veriyoruz.

Durum 2
    Itfayi bekledik ve 5 sene sonra, USDTRY=5'ken anaparamizi 100$ olarak aldik. Ertesi yil (itfa geliri - alim maliyeti olan) 20$'lik menkul sermaye iradinin TL karsiligi olan 100TL'nin vergisini (istisna tutarin ustundeyse) veriyoruz.
    Tamam yanlış anlamışım. Herkes iskontolu bonolar ile ilgileniyor ama bence iskontolu bonolarda itfayı beklemek dezavantajlı.

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    O zaman tam babalara geldik...
    Ben vazgectim eurobond filan almiyorum.
    Ben temettu ile yoluma devam edecegim.

Syg,
    hep söylerim, türkün ekonomik bilgisi sıfır diye. doğru düzgün , yalın bir vergi mevzuatımız bile yok. düşünün bonoda stopaj % 10, mevduatta % 15. başlarda diyordum hazine kendine torpil geçiyor, avantaj sağlıyor. yok değil, özel sektör bonosunda da % 10.
    vatandaş dolara geçmiş, düzenlemeni basitleştir, sat vatandaşa eurobondunu. sende rahatla vatandaşta. eurobond fiyatın 100 dolar olsun, senelik % 5 faiz ver, faiz stopajında % 10 olsun, rahat rahat borçlanırsın.

5.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    1 Mio dolarlik X eurobondundan temiz fiyat ile 95 dolardan 100 dolarlik kagidi alsam,
    1.000.000/100x5=50.000 dolarlik bir matrah artisi daha cikiyor itfa tarihinde, o senenin kupon faizlerinin uzerine...
    Hic hos bir durum degil.

Syg,
    Diğer türlü de 50.000 geliriniz vergilendirilmemiş oluyor. Ama haklı olduğunuz nokta var. O da Türk vergi sisteminin Tahsil esaslı olmasından kaynaklanıyor. Mesela ABD Tahakkuk esaslı. Fark şurada ortaya çıkıyor Turkiyede siz 50.000 doları itfa tarihinde tahsil ettiğiniz için hepsini o yıla ekliyor, oysa ABD vergi sisteminde tahakkuk her yıl gercekleştiği için 50.000 doları kalan yıl adedine bölüp o her yılın falzlne ekliyor. Yani 10 yıllık ise her yıl 5.000 dolar taksit ödüyorsunuz sorun çözülüyor.
    Yalnız Türk sistemi aynı zamanda bir fırsat sunuyor 10. yıl düşük vergi alan bir ülkeye oturumunuzu geçici olarak taşırsanız vergi çok daha düşük çıkabilir.

6.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Diğer türlü de 50.000 geliriniz vergilendirilmemiş oluyor. Ama haklı olduğunuz nokta var. O da Türk vergi sisteminin Tahsil esaslı olmasından kaynaklanıyor. Mesela ABD Tahakkuk esaslı. Fark şurada ortaya çıkıyor Turkiyede siz 50.000 doları itfa tarihinde tahsil ettiğiniz için hepsini o yıla ekliyor, oysa ABD vergi sisteminde tahakkuk her yıl gercekleştiği için 50.000 doları kalan yıl adedine bölüp o her yılın falzlne ekliyor. Yani 10 yıllık ise her yıl 5.000 dolar taksit ödüyorsunuz sorun çözülüyor.
    Yalnız Türk sistemi aynı zamanda bir fırsat sunuyor 10. yıl düşük vergi alan bir ülkeye oturumunuzu geçici olarak taşırsanız vergi çok daha düşük çıkabilir.
    O ülkede min 6 ay ikamet etmesi gerekiyor.

7.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Getir aynı ise toplamda alacağınız para aynı demektir. Birincide getirinizin bir kısmının vergisini vermezken ikincide elde etmediğiniz biz getirinin vergisini veriyorsunuz.
    Birincinin net getirisi ikinciden her zaman fazla olur.
    Getiri = Alinacak para demek degildir. Bono icin getiri gelecekteki sabit nakit akislarini bugune bilesik indirgemek icin kullanilacak orandir. Dolayisiyla ayni getiriye ve vadeye sahiplerse 103'un alacagi para daha fazladir. Bonolarin fiyati zaten gelecekteki tum nakit akisinin bugunku degeridir. 97 ve 103 orneginizdeki bono icin birbirine degerlendirme yapacak olursak:

ornegin vadelerine 10 yil var ve ikisinin de getirisi 8% olsun:
    fiyati 97 olanin kupon orani 6,92, itfaya kadar elinize gececek nominal para 172,5 dolar olur.
    fiyati 103 olanin kupon orani 7.75, itfaya kadar elinize gececek nominal para 181,3 dolar olur.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

8.  Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    O ülkede min 6 ay ikamet etmesi gerekiyor.
    Doğrudur ama vergi avantajı 100.000 dolar civarı 1 milyon dolarlık 70'den alınacak %5 kuponlu bir bono için değer mi kişiden kişiye değişir.

Sayfa 161/1000 İlkİlk ... 61111151159160161162163171211261661 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •