Sayfa 166/1000 İlkİlk ... 66116156164165166167168176216266666 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 1,321 - 1,328 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Duhul
    Feb 2019
    İkamet
    Edremit / Körfez
    Gönderi
    3,210
    Yarın hsbc vade dönüşüm var..tekrar bağlamayacağım
    O sebeple halkbank dahil banka Eurobonduna bağlama düşüncem var
    İşbankasının Euro cinsi Eurobondu da güzel duruyor..
    Halkbank Eurobond %10.5 getiri oldukça cazip geldi..şubat 2020ye kadar beklerim

2.  Alıntı Originally Posted by jmk99 Yazıyı Oku
    Merhabalar,
    Arkadaşlar eurobond yerine eurobond fonu alsak aynı getiriyi elde edebilir miyiz?
    Vergi olayı da stopaj fonda.
    Beyanname vesaireden kurtulmuş oluruz.
    Bu konuda beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim.
    Selamlar.
    Aynı getiriyi elde edebilirsiniz belki fakat şunları bilmelisiniz fonun fiyatını belirleyen döviz kuru eurobondun fiyatıdır. Eurobond fiyatlamasıda karışık biraz ama sanırım eurobond faizleri arttığında eurobond fiyatı düşer. Eurobond fiyatı düşerse fon fiyatı da düşer haliyle. İş bankasının USD endeksli bir eurobond fonu var. Dolar bazında son bir aylık -%2 getirisi olmuş. Yani fonun içindeki eurobond fiyatları düşmüş faizler yükseldiği için.

3.  Alıntı Originally Posted by jmk99 Yazıyı Oku
    Merhabalar,
    Arkadaşlar eurobond yerine eurobond fonu alsak aynı getiriyi elde edebilir miyiz?
    Selamlar.
    Dolar bazında %7 getiren bir Eurobond fonundan %3,5 komisyon alınıyorsa getiriniz %3,38 civarı olur %10 stopaj sonrası neti %3,04
    Alacağınız fonla ilgili bilgilendirme dökümanlarını KAP'tan indirip bakın ne kadar komisyon alıyor diye. Yönetim komisyonu denilen değer sizi aldatmasın, önemli olan toplam masraf. Sonra karar verin.

Saygılar.
    Son düzenleme : Epicurist; 14-04-2019 saat: 17:59.
    Saygılar.

4.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Dolar bazında %7 getiren bir Eurobond fonundan %3,5 komisyon alınıyorsa getiriniz %3,38 civarı olur %10 stopaj sonrası neti %3,04
    Alacağınız fonla ilgili bilgilendirme dökümanlarını KAP'tan indirip bakın ne kadar komisyon alıyor diye. Yönetim komisyonu denilen değer sizi aldatmasın, önemli olan toplam masraf. Sonra karar verin.

Saygılar.
    en az masraf alınan hangisi acaba ?

5.  Alıntı Originally Posted by jmk99 Yazıyı Oku
    Merhabalar,
    Selamlar.
    Merhaba,

Bu tercih ciddi anlamda eurobond yatirim stratejinizle alakali. Gecen Eylul ayinda ben de fonlar vasitasiyla eurobond yatirimini degerlendirmistim. Bir kac maddede ozetleyeyim o zamanki dusuncelerimi:

Eger devamli eurobond pozisyonum olsun demiyorsaniz ben yatirim fonunu pek uygun bulmamistim. Cunku tuzukleri geregi minimum 80% oraninda eurobond bulundurmalari gerekiyor portfoyde. Benim dusuncemse dolar biriktirip cazip getiriler sunduklari zaman (mumkunse guvenilir kurumsallara ait) eurobond almak ve itfaya kadar beklemek yonunde. Oysa bu fonlar gelen itfa ve kupon gelirleriyle devamli eurobond almak durumunda. Yatirim yaptiklari araclar da TC Hazine ve Turk Kurumsallarin eurobondlari. Gorebildigim kadariyla yurtdisi menseili ulke ve kurumlarin tahvillerine yatirimlari acisindan bir engel yok ama bir tanesi haric dagiliminda yabanci ulke menseili tahvile yer vereni gormemistim. Ulkemizde (dolar bazli) eurobond fiyatlari risk algisi yukselince dusuyor ve bu durumda da USDTRY fiyatlari dogal (ABD - TR enflasyon farki) artisin uzerinde bir artis/ziplama egiliminde oluyor. Risk algisi gerileyince de eurobond fiyatlari yukseliyor ama USDTRY sakinlesiyor. Dolayisiyla tl bazli eurobond fiyatlari birbirini dengeleyen iki unsura bagli belirleniyor. Burada tuzugu geregi devamli alim yapmak durumunda olma kisiti getirinizi maksimize etmek icin uygulanabilecek bir strateji gelistirmenize imkan vermeyebilir.

Vergiler ve kesintiler: Kendiniz birden fazla ortakli bir yatirim hesabinda yatiriminizi kendiniz yaparsaniz vergi yukunuz cok agir olmayabilir. Hatta eurobondu cok iskontolu almadiysaniz yatirim hacminize bagli olarak (yillik kupon ve itfa ana para farkiniz istisna limitinin altindaysa) vergi odemeyebilirsiniz bile. Fon alim satimi sonrasindaysa her durumda stopaji odersiniz. Bu fonlarda anaparadan yaklasik 1-2% civari yillik kesinti uygulaniyor. Yatirim araclari ve stratejileri belli ve kisitli bir yatirim araci icin bana yuksek geldi acikcasi. Uzun donemli bir yatirim icin anaparadan yapilacak 1-2% kesinti getirinizde ciddi azalmaya sebep olur.

Bu fonlarin bence olasi tek avantaji normalde $200k nominal alim alt limiti nedeniyle aliminda sermaye eksikligi yasanan kurumsal eurobondlari ozellikle yuksek iskontolu olduklari donemde almak ve itfalarina kadar beklemek durumunda ortaya cikacak anapara farkinin agir vergisinden kurtulmayi saglamasi. Ancak ustteki dezavantajlari nedeniyle bu avantaji anlamli bir agirliga tasiyamiyorlar malesef.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

6.  Alıntı Originally Posted by zaftolga Yazıyı Oku
    en az masraf alınan hangisi acaba ?
    Sormak lazım ama burada yazan arkadaşlardan İș Yatırım fiyat iyi veriyor diyenler oldu

Komisyonu kastediyorsanız Tefas sitesinde sıralama var ama yanlış hatırlamıyorsam sadece yönetim komisyonuna göre.

https://www.tefas.gov.tr/FonKarsilastirma.aspx

Saygılar.
    Son düzenleme : Epicurist; 14-04-2019 saat: 22:03.
    Saygılar.

7. en iyi eurobond fiyatını hangi banka veriyor ve neden banka fiyatları birbirinden farklı ? teşekkürler.

8. Çokomel "istisnalar düşürülecek" gibi bir şey söyledi...
    Eurobond gelirlerindeki istisna sınırı da düşürülür mü acaba.
    Sınır düşürülmeden şimdi alsak daha avantajlı olmaz mı....kanunun çıktığı andan itibaren geçerli olması lazım...
    Geriye dönük uygulanmaması gerekir ama bunların ne yapacağı belli olmaz ...
    Kanun kural tanımıyorlar ki.....

Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    yeni eurobond almadan evvel açıklanacak vergi reformunu beklemek lazım, aslında herhangi bir poz almadan günlük en güzeli.
    Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

Sayfa 166/1000 İlkİlk ... 66116156164165166167168176216266666 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •