Special Days Image
Sayfa 180/1000 İlkİlk ... 80130170178179180181182190230280680 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 1,433 - 1,440 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. Teşekkürler, eğer kendi evimizden daha pahalı bir evde kirada oturuyorsak gelir vergisi hesabına dahil etmeye gerek olmuyor bu durumda.
    Bu arada webte okuduguma göre kira aldığımız konutun kredisi varsa ve devam ediyorsa onu da gider yönetimi seçtiğimizde düşebiliyormuşuz. Bu da bir avantaj sağlar sanırım, ikisini birden düşebilirmiyiz emin değilim

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,942
     Alıntı Originally Posted by Mcfadden Yazıyı Oku
    Teşekkürler, eğer kendi evimizden daha pahalı bir evde kirada oturuyorsak gelir vergisi hesabına dahil etmeye gerek olmuyor bu durumda.
    Bu arada webte okuduguma göre kira aldığımız konutun kredisi varsa ve devam ediyorsa onu da gider yönetimi seçtiğimizde düşebiliyormuşuz. Bu da bir avantaj sağlar sanırım, ikisini birden düşebilirmiyiz emin değilim
    Goturu gider ve gercek gider usullerinin hangisini sectiginize gore gercek giderde dusuluyor.. Goturu giderde %25 idi simdi %15 e indirdiler sadece %15 indirip geri kalanini beyan ediyorsunuz..
    Gercek gider isi daha zor, fatura filan girilecek sanirim.
    Biz hep goturuyu sectik.
    Bir kere bir tanesini sectikten sonra en az 2 sene o turde kalmak gerekiyor.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

3. Bana özelden soru geliyor sermaye kontrolleri meselesi ile ilgili. Düşüncelerimi buradan yazayım, gizlimiz saklımız kalmasın.

Öncelikle 2 açıklama:
    1-) Sermaye kontrolü gelmesi ihtimali hala %50'den düşüktür bence.
    2-) Ben Sn. Jon Dowes gibi konunun uzmanı değilim. Konu ile bilgim master sırasında aldığım bir kaç ekonomi dersi ve online aldığım bankacılık dersinden öğrendiğim kadar. Dolayısı ile yazacaklarım "educated guess" bile sayılmaz, en çok "experienced guess" sayılır.

Konvertibilite kalkmayacak ise Eurobondlarda sorun olmaz bence. Nasrullah Ayan kalkmaz diyor. https://youtu.be/wQ42_jUhJvE
    Sözlerini ciddiye aldığım biridir, benden çok iyi tahmin yaptığı kesindir. Konvertibilite kalkarsa Eurobondun kupon ödemeleri o günkü MB kurundan TL'ye çevrilip yatar diye tahmin ediyorum.Böyle bir durumdan ancak yurtdışındaki varlıklar etkilenmez sanıyorum.

Diğer bir sermaye kontrolü elden çekim miktarına sınırlama getirme mesela geçen hafta Çinde aylık 1,500 dolara indirildi diye okudum benzer bir uygulama Yunanistan'da da var. Bu durumda Eurobondlar kesinlikle etkilenmez. Burada sorun kupon ödemeleri aldığınız paradan yüklü bir harcama yapacağınız zaman ancak banka kanalı ile yapabileceksiniz. Böyle bir durumda yurtdışından ev almaya falan izin vereceklerini sanmıyorum.

Yazdıklarım görüyorsunuz ki basit ve muğlak şeyler. Sermaye kontrolleri bir çeşit değil onun için öngörüde bulunmak kolay değil.

Diyelim ki sermaye kontrolleri geldi. Bu durumda bile fasılalı olacağını düşünüyorum. İşin gerçeği dünyayı abd yönetiyor her şey onun ihtiyaçlarına göre belirleniyor. Takip ettiğim FED (abd merkez bankası) üyeleri gelecek resesyonda da para basacağız hem de geçen sefer az bastık bu sefer daha fazla basacağız diyorlar. 2020-2022 aralığında tekrar parasal genişleme yapılması mümkün. Böyle bir durumda diğer tüm gelişen ülke piyasları gibi TL'de rahatlayabilir. Karar vericiler bu durumda tekrar yurtdışından sermaye çekme kolaylığınının yurtiçinden para kaçma riskinden daha fazla getirisi olduğunu düşünebilirler.

Ben yapı itibari ile kötümser bir insanım, hep en kötüye göre önlem alırım. Benim gibi paradan ya da mallardan para kazanma çabasında iseniz daha tedbirli olun, gelirlerinizin büyük bir kısmını ücret,maaş gibi kariyere dayalı kaynaklardan elde ediyorsanız radikal tedbirler gerekli olmayabilir.
    Son düzenleme : Epicurist; 24-05-2019 saat: 12:26.
    Saygılar.

4. Sn Mcfadden'e cevaptır.

İkisini birden düşersiniz, yalnız daha pahalı bir evde oturuyorsanız da beyanname vereceksiniz, maliye sizin evin kirasını, ödediğiniz kirayı (belgeleriyle) ve bunların kira sözleşmelerini de talep eder. Beyanname için kira alt limiti 2018 için 4.400 TL, 2019 için 5.400 TL, geliriniz bunun üstünde ise her koşulda beyanname vereceksiniz.
    Saygılar.

5. Tekrar teşekkürler, kira konusunu kafamda netleştirmiş oldum.
    Genelde yatırım hesaplarının iş,vakıf ve ziraat'ten açıldığını okuyorum, bunlar kendi aralarında kıyaslanıyor. HSBC'den hazine eurobond alan var mı aramızda, genel olarak artı ve eksilerini deneyimleyen oldu mu?
    Uzun vadeli yatırım yapacağımız için örneğin 15 yıllık Eurobond aldık, HSBC 5 yıl sonra ülkedeki operasyonlarını sonlandırdı, bizim Eurobond'lar ne olur, nereye transfer edilir?

6. Eurobond'ların saklaması genelde Euroclear'da yapılıyor. Bildiğim kadarıyla merkezi Belçikada olan JP.Morgan'a ait olan bir şirket. Burada işlem yaptığınız banka/aracı kurumun orada hesabı var, onda saklanıyor.
    HSBC büyük ihtimalle lisansını satacaktır çünkü bir değeri var. Yani başka isimde bir banka olabilir. Siz de ister virman yapar ister orada kalırsınız. Virman genelde ücretsiz oluyor.
    Saygılar.

7. JP Morgan Euroclear'ı 51 yıl önce kurmuş ama şimdi sahibi tek bir banka değil. 167 tane kurumsal hissedarı var ve hiçbiri %15'ten fazlaya sahip değil... https://www.euroclear.com/dam/Brochu...k_Analysis.pdf

Himayesinde kabaca 30 trilyon dolarlık varlık var ve yılda 700 trilyonluk işlem hacmi geçiyor.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

8. Merhaba 2 gün önce 18.800$ vakıfbank eurobond aldım bugün baktım 18.200$ gösteriyor bu kadar yüksek fark 2 günde normal mi? Teşekkürler

Sayfa 180/1000 İlkİlk ... 80130170178179180181182190230280680 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •