Sayfa 182/1000 İlkİlk ... 82132172180181182183184192232282682 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 1,449 - 1,456 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by kerem_goksoy Yazıyı Oku
    Hazır başlık canlamışken ve tüm üstadlar burdayken bir vergi sorusu da benden gelsin.

2019 yılınde elde edilen faiz gelirleri için beyan limiti 40.000TL olacak yanlış hatırlamıyorsam. Bu rakamın hesabını yaparken, tüm menkul ve gayrimenkuller için birlikte hesaplıyoruz. Bunların başlıcaları kira geliri ve hisse temettü gelirleri. Emekli aylığı, ücret geliri, devlet memuru maaşı gibi gelir kalemleri bu hesaplamanın dışında. Alttaki iki örnek de doğrudur sanırım.

A) Kira Geliri:10.000TL + Eurobond Faizi:25.000TL -> Sadece kira geliri için vergi verilir.
    B) Kira Geliri:10.000TL + Eurobond Faizi:35.000TL -> Hem kira hem eurobond faizi için vergi verilir.

Benim sorum ise, bilanço veya işletme usulüne göre defter tutan şahıslar için üstteki durumlar yine geçerli mi?

Ticari Kazançlar:150.000TL + Kira Geliri:10.000Tl + Eurobond 25.000TL gibi bir örnek durumda Eurobond geliri beyan edilir mi yoksa yine 40.000 TL sınır geçerli mi olur?
    Bu konu ile ilgili 2 kural :

1-) Beyan sınırı ile karşılaştırılacak tutar ticari ve serbest meslek kazancı ile menkul ve gayrimenkul sermaye iratları toplamıdır.

Ücretli çalışıyor iseniz :

2-) Vergiye tabi gelirler toplamının (tek işverenden alınan ücretler ve tüzel kişiliği haiz emekli sandıkları, yardım sandıkları ile emeklilik ve sigorta şirketlerince yapılan ödemeler hariç) Türkiye'de tevkifata tabi tutulmuş olan; birden fazla işverenden elde edilen ücretler, menkul sermaye iratları ve gayri menkul sermaye iratları için yıllık gelir vergisi beyannamesi verilecektir.

Burada birden fazla ücret olursa hangilerinin ekleneceğini şöyle açıklığa kavuşturuyor: "Birden fazla işverenden ücret almakla beraber birden sonraki işverenden alınan ücretler toplamı"

Bunlardan anladığım ticari kazanç da ekleniyor.
    Saygılar.

2. Çok teşekkürler sn. Dudu ve sn. Epicurist.

Araştırmalarım sırasında şu sayfayı buldum. Birçok farklı soruya ISMMO danışmanları tarafında verilmiş cevaplar var. İncelemekte fayda var diye düşünüyorum.
    http://malisozluk.istanbulsmmmodasi....Cevap/eurobond

Benim soruma şu şekilde cevap verilmiş:
    Cevap: Eurobond faiz geliri için istisna YOKTUR.Beyan sınırı vardır. 2016 yılında Elde edilen Eurobond faiz geliri için BEYAN SINIRI 30.000 TL dır. Eurobond faiz geliri için uygulanacak GV stopaj oranı (0) dır.(0) bir değerdir.Serbest meslek erbabının lde etmiş olduğu S.M.kazancı ile Eurobond faiz gelirini toplamı 30.000 TL nı üstünde is toplanarak beyan edilecektir.(GVK Md.86/1-c) örnek ; S.M.K 22.000 TL Eurobond faiz geliri (MSİ) 8.500 TL Toplam 30.500 TL Beyannameye dahil edilir. Ancak Kişi sadece Eurobond faiz geliri (MSİ) lade ediyorsa ve tutarı 30.000 TL nın altında ise beyanname verilmeyecektir. 30.000 TL nın üstündeki tutarın tamamı beyan edilecektir. örnek Eurobond faiz geliri (MSİ) 30.010 TL elden kişi tamamını beyan edecektir.

3. Güzel kaynak, ihtiyaç halinde denenir. En azından sağlama yapmak için.
    Saygılar.

4.  Alıntı Originally Posted by baydisiplin Yazıyı Oku
    Merhaba 2 gün önce 18.800$ vakıfbank eurobond aldım bugün baktım 18.200$ gösteriyor bu kadar yüksek fark 2 günde normal mi? Teşekkürler
    normaldir, alış satış farkındandır. ziraatte alış satış fiyatları arasında yüzde iki gibi bir fark var, alır almaz yüzde iki zararda görünüyorsunuz dolar bazında.
    ayrıca eurobondun fiyatı da düşmüş olabilir.
    vade bitiminden önce satmayacaksanız bunları önemsemeyin, sonuçta toplamda kaç dolar alacağınız şimdiden belli (kupon artı anapara)

5. Bir soru da benden gelsin;

2019 yılı için 30.000 TL kupon faizi geliri var diyelim. (40.000 TL'nin altında olduğu için şimdilik vergi yok)

Ayrıca 30.000 TL'lik kira gelirimiz, 36.000 TL'lik de kira giderimiz olması durumunda, yani kira gideri kira gelirini kapatsa bile beyanname verme ve kupon faizini de beyan edip tamamı için vergi ödeme zorunluluğumuz doğuyor mu?

Teşekkürler..

6.  Alıntı Originally Posted by AxA Yazıyı Oku
    Bir soru da benden gelsin;

2019 yılı için 30.000 TL kupon faizi geliri var diyelim. (40.000 TL'nin altında olduğu için şimdilik vergi yok)

Ayrıca 30.000 TL'lik kira gelirimiz, 36.000 TL'lik de kira giderimiz olması durumunda, yani kira gideri kira gelirini kapatsa bile beyanname verme ve kupon faizini de beyan edip tamamı için vergi ödeme zorunluluğumuz doğuyor mu?

Teşekkürler..
    Güzel soru.

Benim yorumum şöyle :

Parantez içi ve alt çizgisi bana ait, gerisi gelirler idaresi başkalığına :

"Beyanname verme sınırının aşılıp aşılmadığının tespitinde, gelir vergisi kesintisine
    tabi brüt kira gelirleri (işyeri gelirini kastediyor) ile konut kira gelirinin gelir
    vergisinden istisna edilen tutarı (2019 için 5.400TL) aşan kısmı birlikte
    dikkate alınacaktır."

Kiranızın konut kirası olduğunu varsayarsak:

24.600 + 30.000 = 54.600 > 40.000 demek ki beyanname vereceksiniz.

Beyanname varsa vergi de verilir.
    Saygılar.

7. Sn. AxA sorusu benim aklımdaki bir soruyu da yazmaya teşvik etti. Soru hem kuponlu tahvil, hem de hisse senedini karışımı.
    Ancak asıl olarak yabancı hisse senedi vergisine bir çözüm olabileceğini düşündüğüm için Dünya Borsaları başlığına yazacağım. İlgilenen varsa Dünya Borsaları başlığına baksın.
    Son düzenleme : Epicurist; 27-05-2019 saat: 13:33.
    Saygılar.

8. Attığımız taş, ürküttüğümüz kuş...

https://youtu.be/UcHGGqatN18?t=198
    Saygılar.

Sayfa 182/1000 İlkİlk ... 82132172180181182183184192232282682 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz