Sayfa 189/1000 İlkİlk ... 89139179187188189190191199239289689 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 1,505 - 1,512 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. Uzman sıfatıyla yorum yapan insanlarda olarak FED faiz indirmeyecek diyenler var. Hiç mi takip etmiyorsunuz Abd'de neler oluyor, neler konuşuluyor.
    Saygılar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,982
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

3. 2030-2040-2045 vadeli eurobondları var burada milletin, kalbimize inmesin

F8331 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3-5 yil vadeli yeterli daha yukarida ani siyasi degisme ile cok can yanabilir, lutfen dikkatli olunuz..

Alıntı Originally Posted by ihsanaktas Yazıyı Oku
    2030-2040-2045 vadeli eurobondları var burada milletin, kalbimize inmesin

F8331 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

5. Arkadaşlar diyelim ki eurobond aldım.Eurobond aldıktan sonra faizini aldım.Aldığım faiz 40000 tl yi geçmediği için beyanname vermiyorum.Diyelim faizi aldıktan 2 ay sonra karına sattım Eurobondu.Alım satımdan elde ettiğim kar için beyanname vereceğim.Peki bu beyannameye alım satım karının yanında faiz gelirinden aldığım kazancıda yazacak mıyım faiz gelirindende vergi alacaklar mı?
    ........
    Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.

LG-D855 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6. [QUOTE=grafik;3649518]Arkadaşlar diyelim ki eurobond aldım.Eurobond aldıktan sonra faizini aldım.Aldığım faiz 40000 tl yi geçmediği için beyanname vermiyorum.Diyelim faizi aldıktan 2 ay sonra karına sattım Eurobondu.Alım satımdan elde ettiğim kar için beyanname vereceğim.Peki bu beyannameye alım satım karının yanında faiz gelirinden aldığım kazancıda yazacak mıyım faiz gelirindende vergi alacaklar mı?
    ........

7.  Alıntı Originally Posted by grafik Yazıyı Oku
    Arkadaşlar diyelim ki eurobond aldım.Eurobond aldıktan sonra faizini aldım.Aldığım faiz 40000 tl yi geçmediği için beyanname vermiyorum.Diyelim faizi aldıktan 2 ay sonra karına sattım Eurobondu.Alım satımdan elde ettiğim kar için beyanname vereceğim.Peki bu beyannameye alım satım karının yanında faiz gelirinden aldığım kazancıda yazacak mıyım faiz gelirindende vergi alacaklar mı?
    ........

Hayır faiz geliri beyan sınırının altında ise sadece alım-satım kazancını beyan edersiniz. Faiz geliri ve alım-satım kazancı farklı muamele görüyor.

Tek bir püf noktası var; alım-satım kazancı = satış fiyatı - temiz alış fiyatıdır. Temiz alış fiyatı nominal fiyatın yani 100'ün üzerinde ise itfa zararını kupon faiz gelirlerinden düşme imkanınız var. Satış yaparsanız bu imkan geri alınıyor yani alım-satım kazancı = satış fiyatı - (temiz alış fiyatı-önceki kupon ödemelerinde dikkate alınan kupon başına fazla ödeme tutarı) oluyor. Siz beyan sınırı hesabını yaparken bu fazla ödeme miktarını hesaba katmamış olsanız bile Maliye hesaba katmışsınız gibi işlem yapar.

Özetle; temiz alış fiyatınız 100'ün altında ise sorun yok sadece alım-satım kazancını ödersiniz. Temiz alış fiyatınız 100'ün üstünde ise yine sadece alım-satım kazancını ödersiniz ancak burada alış fiyatını hesaplarken yukarıda anlattığım hesabı yapacaksınız. Bu alış fiyatının biraz daha düşük, vergi matrahının ise biraz daha yüksek olmasına yol açar.
    Son düzenleme : Epicurist; 05-08-2019 saat: 21:27.
    Saygılar.

8.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Hayır faiz geliri beyan sınırının altında ise sadece alım-satım kazancını beyan edersiniz. Faiz geliri ve alım-satım kazancı farklı muamele görüyor.

Tek bir püf noktası var; alım-satım kazancı = satış fiyatı - temiz alım fiyatıdır. Temiz alım fiyatı nominal fiyatın yani 100'ün üzerinde ise itfa zararını kupon faiz gelirlerinden düşme imkanınız var. Satış yaparsanız bu imkan geri alınıyor yani alım-satım kazancı = satış fiyatı - (temiz alım fiyatı-önceki kupon ödemelerinde dikkate alınan kupon başına fazla ödeme tutarı) oluyor. Siz beyan sınırı hesabını yaparken bu fazla ödeme miktarını hesaba katmamış olsanız bile Maliye hesaba katmışsınız gibi işlem yapar.

Özetle; temiz alış fiyatınız 100'ün altında ise sorun yok sadece alım-satım kazancını ödersiniz. Temiz alış fiyatınız 100'ün üstünde ise yine sadece alım-satım kazancını ödersiniz ancak burada alım fiyatını hesaplarken yukarıda anlattığım hesabı yapacaksınız. Bu alım fiyatının biraz daha düşük, vergi matrahının ise biraz daha yüksek olmasına yol açar.
    Teşekkürler dostum yardımın için.Çok güzel cevaplamışsın

Sayfa 189/1000 İlkİlk ... 89139179187188189190191199239289689 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •