Sayfa 194/1000 İlkİlk ... 94144184192193194195196204244294694 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 1,545 - 1,552 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. Dükkan sizin.
     Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Sn Epicurist,
    Belki sizin bir tanıdık vardır bir kolaylık yapar diye umut etmiştim
    Saygılar.
    Saygılar.

2.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Ykb'den Eurobond fonu almıştım $ bazlı. Hedefleri 3,5-4 getiri idi. 6. ayda çıktım. 2,5 yıl sonra merak edip baktığımda %1'den az (yıllık değil toplam) getirdiğini gördüm.

Saygılar.
    Mevduatın oldukça altında olmuş. Faiz yükselişlerinde terste kaldılar demek ki...
    İyi yanından bakmak gerekirse en azından %1'in %10'u kadar vergi ödediniz. Değil mi?
    Bu fon işi yerine doğrudan almak çoğu zaman daha mantıklı geliyor.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

3. Ben 6. ayda çıktım çok az bir zararla. Private müdürü bana uzun vade düşünmek lazım 5 yıl hiç bakmayın falan dedi. Teşekkür ettim, 6 ay fonunuzun b....n olduğunu anlamak için yeteri kadar uzun bir süre diye içimden cevap verdim ve ayrıldım.

Saygılar.
    Saygılar.

4.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Ben 6. ayda çıktım çok az bir zararla. Private müdürü bana uzun vade düşünmek lazım 5 yıl hiç bakmayın falan dedi. Teşekkür ettim, 6 ay fonunuzun b....n olduğunu anlamak için yeteri kadar uzun bir süre diye içimden cevap verdim ve ayrıldım.

Saygılar.
    5 yıl hiç bakmayacaksanız doğrudan şirket bonosu alsaydınız itfa olurdu biterdi. Bu fonları yönetenlerde çok hoş verin parayı ne olduğuna hiç bakmayın deyip duruyorlar...
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

5. Onları dinleyen kişilerden para kazanıyorlar, bana paranızın %90'ını dolarda tutmamalısınız, yarısını satalım da demişti (2016 ortasında) Kimsenin gözünün yaşına bakmıyorlar.
     Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    5 yıl hiç bakmayacaksanız doğrudan şirket bonosu alsaydınız itfa olurdu biterdi. Bu fonları yönetenlerde çok hoş verin parayı ne olduğuna hiç bakmayın deyip duruyorlar...
    Saygılar.
    Saygılar.

6.  Alıntı Originally Posted by Mcfadden Yazıyı Oku
    Aşağıdaki 3 eurobond'tan alım yapmaya karar verdim, temiz alış fiyatları 104 - 108 arasında değişiyor, faiz oranları 7 - 7,5 arasına denk geliyor bu alış fiyatlarından . CDS 425 seviyesindeyken bu fiyatlardan almak mantıklı mı sizce?

US900123AW05
    US900123CT57
    US900123AT75
    Bende ilk ikisinden var, ben de yeni alım için takipteyim, sonbaharda ABD nin CAATSA yaptırımları vb. açıklanırsa cds primleri artar diye düşünüyorum, o nedenle bekliyorum.
    Bilinemez tabii, düşebilir de.
    Mevcut oranlar bence iyi, eğer beğendiyseniz belki almayı planladığınız miktarın yarısını buradan alıp yarısı için bekleyebilirsiniz. Ben elimde zaten bu oranlardan olduğu için beklemeyi tercih ediyorum.

7.  Alıntı Originally Posted by Realtor Yazıyı Oku
    Eurobond mevzusunda anlayamadığım bir nokta var.

Faizi yüksek olan, uzun vadeli bir hazine eurobondu cds'ler yüksekken iyi fiyata yakaladınız diyelim. Böylece yield % 8 - 9 lara geldi. Fakat vadesi uzun 20-30 yıl gibi.

Bu işten anlayan kişiler ve finansal danışmanlar 10 yıldan uzun vadeye girmeyin, herşey değişebilir vb yorumları oluyor. (Özel sektör bonosu olsa, evet şirketlerin durumu genel ekonomiden yada binlerce başka faktörden etkilenebilir)

Ben aksine uzun vadede iyi faizin hazine bonosunda avantaj olduğunu düşünüyorum. Neyi kaçırıyorum?
    Ben de sizin gibi düşünüyorum o nedenle uzun vade (2038 ve 2041) olanlardan da aldım. Uzun vadeli risk ancak ABD enflasyonu veya ABD faizlerinin bizim %7 getirinin üzerine çıkması ile mümkün, o zaman zarar edersiniz. ABD enflasyonu %2 dolayında stabil, ileriye yönelik hedeflemeleri de böyle, ABD faizleri de maksimum bu düzeyde. Bu durumda bizim %7 faiz her durumda reel getiri demek.
    İkinci uzun vadeli risk de devletin eurobondları ödeyememesi, böyle birşey tarihimizde hiç olmamış, ona bakarsanız mevduatlar ve hazine bonoları/tahvilleri de aynı risk altında. Bu göze alınamayacak birşey değil, bundan korkan kişi parasını çekip evde kasada saklamalı ancak.
    Ben başka bir risk göremiyorum. Ancak şu olur; ülke çok daha kötüye gider, eurobondların faizleri daha da yükselir, siz de kötü yerden almış ve kardan zarar etmiş olursunuz.

8. Uzun vadeli Eurobondun en büyük riski dayandığı varlığın fiat(karşılıksız basılabilen) para olması. Dünyada çok yüksek miktarda borç var, bu sebeple faizleri yükseltme girişimleri her defasında başarısızlıkla sonuçlanıyor. Bu sorunu çözmenin 2 yolu var iflas ya da enflasyon. İflas daha sorunlu bir seçenek gibi görünüyor çünkü küreselleşmeden dolayı finansal olarak karşılıklı bağımlılık yüksek. Geriye kalıyor enflasyon, QE ile açık olarak söylenmese de enflasyon üreterek borçları makul seviyeye indirme çabası vardı ama sadece reel veya finansal varlıklarda enflasyona sebep oldu (hisseler,gayrimenkul,altın,bitcoin). Bu durum gelir eşitsizliğini daha da arttırarak ve borçluları daha fazla borç sahibi olmasına imkan vererek faydadan çok zarar getirdi. Şimdi mali genişleme(MMT) o da olmazsa helikopter para denilen yöntemler denenecek. Eninde sonunda fiat paranın satın alma gücünü düşürecekler.

Borçların büyük bir kısmının dolar bazında olması ve abd ekonomisinin görece iyi durumda olması doları koruyor ama bu sonsuza kadar sürmeyecektir. Abd'nin hem cari açığı, hem bütçe açığı var. Seçimden sonra ciddi bir mali genişleme yapmayı düşünüyorlar. Demokratlar gelirse herkese maaş bağlama gibi seçenek de gündemde.

Sonuç olarak uzun vadede fiat para değerini yitirecek. Yazdıklarımdan uzun vadeli Eurobondlar illa ki kötü yatırım sonucunu çıkartmamak lazım, ancak aldım itfaya kadar beklerim diye düşünmemek lazım.

Ben dolar bazlı kuponlu bonoları fırsat olduğunda reel varlıklara geçmek amacıyla likit bir varlık olarak kullanıyorum.
    Son düzenleme : Epicurist; 29-08-2019 saat: 10:59.
    Saygılar.

Sayfa 194/1000 İlkİlk ... 94144184192193194195196204244294694 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •