Sayfa 198/1000 İlkİlk ... 98148188196197198199200208248298698 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 1,577 - 1,584 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by ozzy Yazıyı Oku
    Vakıfbank Eurobond Vade: 01 Kasım 2027 Kupon: 8,00 Minumum işlem miktarı: 200.000 USD Nominal

Bugün Vakıftan aldığım gösterge niteliğinde fiyat 86,00 Temiz. Getiri 10,13%
    Vakıf piyasa fiyatından üzerinden komisyon alıyor ve öyle satıyor. Komisyon Binde 1. Çok iyi bir oran kısa bir süre önce Binde 5 alıyorlardı.

Bu fiyattan benim excelde hesapladığım getiriler.
    Brüt Getiri: 8,82 (10,13 getiri oranını bulamıyorum. Anladığım kadarıyla kupon ödemelerinin de kupon oranından değerlendirildiği varsayılarak bu oran bulunuyor.
    Ben yıllık % 3 ile değerlendireceğimi varsaydım)
    Mevduat Karşılığı: 200.000 USD nominal alımda: 9,12 400.000 USD Nominal alımda: 8,73 (Daha yüksek mikarda daha yüksek vergi dilimleri)

Bu getiriler şu an bana iyi gelmeye başladı.
    Dönüşüm yarın. 86,00 civarı fiyat olursa 400.000 USD Nominal, 86,50 civarı olursa 200.000 USD Nominal alım yapmayı düşünüyorum.
    Ve kesinlikle vade sonuna kadar tutmayı düşünüyorum

Risklerim
    USA da enflasyon ve faizlerin çok yükselmesi.
    Öngörülemeyen acil bir durumda kısmi veya tümünü satma durumunda edilecek ve yüksek olabilecek bir zarar.
    Eurobondların vergi mevzuatında yapılabilecek ya da vergi dilimlerinde yapılabilecek değişikliklerle Net Getirinin azalabileceği.
    Herhangi kriz benzeri bir durumda "ah buradan almak varmış" demek.

Kazançlarım
    Dolar bazında sabit ve yüksek bir getiri.
    USD arttı mı azaldımı diye devamlı takip etmemek.
    Anaparayı bu şekilde tutunca, kupon ödemeleri ile daha riskli gördüğüm ve uzunca bir süredir işlem yapmadığım borsada uzun vadeli temettü hisseleri toplamak. Ereğli gibi.
    bilesik getirinin hesabinizdan farkli cikmasi nedeniyle alakali dusunceniz dogru.

portfoyunun 60%'i eurobondda olan ve itfaya kadar satmayi dusunmeyen bir insan olarak, kendi adima riskler kismina, ihraccinin default ya da odemesinde (kendisi ya da ulke kosullari kaynakli) sorun olmasi riskini de ekliyorum. ben malesef ulke olarak icinde oldugumuz, gecen sene baslayan suresi 2001 yerine 1994'e benzetiyorum. global parasal genisleme dalgasi yakalamazsak isimizin zor oldugunu dusunuyorum.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,008
     Alıntı Originally Posted by EXCALIBUR Yazıyı Oku
    Bu üründe mantıklı hem vergi derdi yok.
    Ancak 5-5.5 ulaşması biraz zor gibi geliyor.
    umarım ulaşırlar.
    ben eklerim portföye direk

Sayg
    Dun tekrar konustum.
    Brut imis bu rakam.
    Dth mevduat eslenigi brut 4.80% olacak sekilde dusunun dediler ve su andaki dth faizlerine gore cazip oldugunu eklediler.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

3. Bu seviyeleri tekrar görür mü bilmiyorum ancak 01/05/2019'da böyle bir tablo hazırlamıştım. Belki işine yarayacak olur.
     Alıntı Originally Posted by il-.-li Yazıyı Oku

Kendime Not: Yatırım tavsiyesi değildir.
    02/05/2019 USD/TRY 8,30 EUR/TRY 9,00 XGLD 425 BIST100 %30 13.000 USD %40 11.200 USD %30 8.800 USD 02/05/2021

4.  Alıntı Originally Posted by ozzy Yazıyı Oku
    Bu fiyattan benim excelde hesapladığım getiriler.
    Brüt Getiri: 8,82 (10,13 getiri oranını bulamıyorum. Anladığım kadarıyla kupon ödemelerinin de kupon oranından değerlendirildiği varsayılarak bu oran bulunuyor.
    Ben yıllık % 3 ile değerlendireceğimi varsaydım)
    %10,13 bileşik getiridir, yani faizi de aynı oranla değerlendirirseniz.. %3 ile mevduata bağlarsanız yazdığınız gibi düşük çıkar.

Alıntı Originally Posted by ozzy Yazıyı Oku

Risklerim
    USA da enflasyon ve faizlerin çok yükselmesi.
    Öngörülemeyen acil bir durumda kısmi veya tümünü satma durumunda edilecek ve yüksek olabilecek bir zarar.
    Eurobondların vergi mevzuatında yapılabilecek ya da vergi dilimlerinde yapılabilecek değişikliklerle Net Getirinin azalabileceği.
    Herhangi kriz benzeri bir durumda "ah buradan almak varmış" demek.
    Eurobond vergilendirilmesi değiştirilirse değişiklikten önce alınmış eurobondlara da uygulanır mı tecrübesi olan var mı?
    ABD riski var ama TL için de benzer riskler Türkiye için söz konusu, artık sizin kararınıza kalmış.

Eurobond oranı (%10+) çok iyiymiş, büyük bankalar ve kamu bankaları da hazine kadar güvenilir bence, keşke onlar da bin dolarlık paylar şeklinde satsalar, 200 bin dolar giriş barajı çok yüksek 1.1 milyon lira üzeri ediyor küçük yatırımcı direk eleniyor. Benim o kadar varlığım olmadığı için hazine eurobonduna mahkumum yoksa ben de alırdım bunu. Tabi bu miktara da vergi doğacaktır. Gücü yeten değerlendirsin.

5.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    %10,13 bileşik getiridir, yani faizi de aynı oranla değerlendirirseniz.. %3 ile mevduata bağlarsanız yazdığınız gibi düşük çıkar.

Eurobond vergilendirilmesi değiştirilirse değişiklikten önce alınmış eurobondlara da uygulanır mı tecrübesi olan var mı?
    ABD riski var ama TL için de benzer riskler Türkiye için söz konusu, artık sizin kararınıza kalmış.
    Eski Türkiye(2012 öncesi) olsa böyle bir düzenleme açıklandıktan sonra, hem muhalefetin, hem de basının baskısı ile önceden yapılan işlemler için geçerli olmayacak diye gaz alma yapılırdı. Bu kuvvetler kalmadığına göre bu tip telafi manevrası yapılma ihmali düşük. En çok gelecek yıldan itibaren uygulama başlar derler bence.

Doğalgaza, alkole, sigaraya yapılan zamlara kızsak da bunları yapmaları, en azından şimdilik, gelir vergilerine çok yüklenmeyecekleri izlenimi doğuruyor.

Son olarak; her ne kadar yurtdışına para çıkarmayı zorlaştırsalar da, %49 gibi gelir vergisi dilimleri belirlemeleri halinde yurtdışına para kaçacaktır.
    Saygılar.

6. Eurobond işini tam anlamak lazım işlem yapmadan önce.

Kasım 2027 vadeli Vakıf Eurobondu "Call" özellikli imiş. Uzun Vadeli diğer bazı kağıtlarda da bu varmış.
    2027 gelmeden 2022 de Vakıf "ben erken itfa ediyorum, ya da daha düşük bir kuponla devam ediyorum" diyebiliyormuş.

Karışık iş tam da anlamadım. Erken itfa etse 86 dan aldığın için karlısın ama düşük kuponla devam ederse sakat.

Bu kağıdı almadım.

Bunun yerine Halkbank Eurobondu aldım. Bilgileri aşağıda.

Vade: 11 Şubat 2021
    Kupon: 4,75
    Minumum İşlem Miktarı: 200.000 USD Nominal
    Alım Miktarım: 350.000 USD Nominal
    Temiz Fiyat: 95,750
    Birikmiş Kupon: 0,38
    Kirli Fiyat: 96,13

Brüt Getiri:7,86
    Mevduat Karşılığı:7,65

Üç Bankadan fiyat aldım.
    Mevcut bankam Vakıf fiyat veremedi.
    İŞ yatırım ve TEB Temiz: 95,750 aynı fiyatı verdi. Ben işlemi TEB'den yaptım.

Vadesine göre iyi bir getirisi olduğunu düşünüyorum.
    Bakalım gelecek ne gösterir.

7. Doğrudur. 5 yildan uzun vadeli kurumsal eurobondlarda değişken kupon oranı olabilir ona da dikkat edin derim. Sermaye tipi bonolar (at1, at2) da var eurobondlarin içinde, belli sermaye yeterlilik esiklerine göre ödemeler durdurulabilir ya da iptal edilebilir.
     Alıntı Originally Posted by ozzy Yazıyı Oku
    Eurobond işini tam anlamak lazım işlem yapmadan önce.

Kasım 2027 vadeli Vakıf Eurobondu "Call" özellikli imiş. Uzun Vadeli diğer bazı kağıtlarda da bu varmış.
    2027 gelmeden 2022 de Vakıf "ben erken itfa ediyorum, ya da daha düşük bir kuponla devam ediyorum" diyebiliyormuş.

Karışık iş tam da anlamadım. Erken itfa etse 86 dan aldığın için karlısın ama düşük kuponla devam ederse sakat.

Bu kağıdı almadım.

Bunun yerine Halkbank Eurobondu aldım. Bilgileri aşağıda.

Vade: 11 Şubat 2021
    Kupon: 4,75
    Minumum İşlem Miktarı: 200.000 USD Nominal
    Alım Miktarım: 350.000 USD Nominal
    Temiz Fiyat: 95,750
    Birikmiş Kupon: 0,38
    Kirli Fiyat: 96,13

Brüt Getiri:7,86
    Mevduat Karşılığı:7,65

Üç Bankadan fiyat aldım.
    Mevcut bankam Vakıf fiyat veremedi.
    İŞ yatırım ve TEB Temiz: 95,750 aynı fiyatı verdi. Ben işlemi TEB'den yaptım.

Vadesine göre iyi bir getirisi olduğunu düşünüyorum.
    Bakalım gelecek ne gösterir.
    Saygılarımla
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

8.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Evet o faizi alabilirsiniz, biraz daha iyisi de olabilir. Uzun vadeli olanların faizi anaparayı da eritmeden bunu karşılar, onlara bakın.
    Beyan edilecek başka geliriniz yoksa vergi de ödemezsiniz o miktara.
    Mesela 2041 vadeli eurobondun kupon ödemesi yıllık 60 dolar, şu an fiyatı işbankasında 904 dolar, onu 900'e bulup yüz tane alabilirsiniz, yılda 6000 dolar yani ayda 500 dolar kupon faizi almış olursunuz. 2041 yılında da 100 bin dolarınız olur.
    O çok uzun derseniz 2034 vadeli olan 1102 dolar, kupon faizi yıllık 80 dolar, 82 tane alıp yılda 6560 dolar faiz, yani ayda 546 dolar alırsınız. Yalnız burada 2034'de 82000 dolar anaparanız olur faizleri yerseniz.
    Daha yakın vadelerde de kupon faizi yüksek olanlardan seçerseniz benzer oranı yakalarsınız.
    Alacağınız faizlerden anaparaya eklemek için %2 gibi birazını ayırmanızı öneririm, dolar enflasyonunu karşılamak için.
    2041 vadeli 904$ satılan yıllık 60$ kupon verirse faizi harcamazsa 904÷60=15 yılda kendisini ödemiş mi oluyor?

Yazdıklarım yatırım tavsiyesi olamaz, saygılarımla.

Sayfa 198/1000 İlkİlk ... 98148188196197198199200208248298698 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •