Sayfa 205/1000 İlkİlk ... 105155195203204205206207215255305705 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 1,633 - 1,640 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. elde edilen faiz geliri, diğer menkul ve gayri menkul sermaye iratları ile beraber belirtilen yasal limit'in (2018 için 34.000 lira idi, 2019 için 40.000 lira) üzerinde olması durumunda tamamen beyan edilir...0% oranında stopaj uygulanır faiz gelirine...eğer dar mükellef iseniz, beyanname vermeye gerek yok...

benim bilgim bu şekilde...

2.  Alıntı Originally Posted by erinc Yazıyı Oku
    elde edilen faiz geliri, diğer menkul ve gayri menkul sermaye iratları ile beraber belirtilen yasal limit'in (2018 için 34.000 lira idi, 2019 için 40.000 lira) üzerinde olması durumunda tamamen beyan edilir...0% oranında stopaj uygulanır faiz gelirine...eğer dar mükellef iseniz, beyanname vermeye gerek yok...

benim bilgim bu şekilde...
    Teyit etmek için soruyorum.
    Tam mükellefiz. Sadece eurobond gelirim var ve yasal limitin altındadır.
    O zaman beyanname vermeye gerek yok diye anlıyorum.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

3.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    ben de 2019'a kadar sizinle aynı durumdaydım, ve hiç beyan etmedim...

2019'da ise, yasal limiti geçmeyecek şekilde kira geliri (gayrimenkul sermaye iradı) elde ediyor olacağım, kira + eurobond faiz gelirim de yasal limitin altında olacağı için, eurobond faiz gelirimi yine beyan etmeyeceğim (kira gelirimi beyan edip, ilgili istisna tutarı düştükten sonra kalan tutar üzerinden gelir vergisi ödenmem gerekecek, fakat kiraladığım gayrimenkul konut olmasına rağmen bir şirkete kiraladığım ve şirket benim adıma stopaj ödeyip muhtasar beyanname ile beyan ettiğinden dolayı tarafıma bir vergi yükümlülüğü doğurmaması gerekir, ilk defa bu sene tecrübe edeceğim o sebeple de paylaşmak istedim ki belki benzer durumda olan birsi kendi tecrübesini paylaşır)...

4.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
     Alıntı Originally Posted by erinc Yazıyı Oku

2019'da ise, yasal limiti geçmeyecek şekilde kira geliri (gayrimenkul sermaye iradı) elde ediyor olacağım, kira + eurobond faiz gelirim de yasal limitin altında olacağı için, eurobond faiz gelirimi yine beyan etmeyeceğim (kira gelirimi beyan edip, ilgili istisna tutarı düştükten sonra kalan tutar üzerinden gelir vergisi ödenmem gerekecek, fakat kiraladığım gayrimenkul konut olmasına rağmen bir şirkete kiraladığım ve şirket benim adıma stopaj ödeyip muhtasar beyanname ile beyan ettiğinden dolayı tarafıma bir vergi yükümlülüğü doğurmaması gerekir, ilk defa bu sene tecrübe edeceğim o sebeple de paylaşmak istedim ki belki benzer durumda olan birsi kendi tecrübesini paylaşır)...
    Örneğin konut kirası elde edilip yine toplamda yasal sınırın altında kalsaydık ne olurdu?
    Muhtemelen yine beyanname vermezdik diye anlıyorum.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

5.  Alıntı Originally Posted by erinc Yazıyı Oku

Beyan sınırı, brüt kiranız (yani sizin adınıza ödenen stopajın kiraya eklenmesi sonucu bulunan rakam) ile eurobond faiz geliri toplamının üstünde kalmalı.

Saygılar.
    Saygılar.

6.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Bu rakamlarla Itfayi beklerseniz vergi vermezsiniz, bir gun once satarsaniz alım satım kazancindan dolayı vergi vermeniz gerekebilir.

2025 de menkul sermaye irat beyan limiti muhtemelen 40bin in üzerinde olur. Sanırım Ekim ayının 12 aylık Üfe ortalama değeri kadar artırılıyor vergi esikleri..

Saygılarımla
    Teşekkürler cevap için

Saygılarımla

7.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Beyan sınırı, brüt kiranız (yani sizin adınıza ödenen stopajın kiraya eklenmesi sonucu bulunan rakam) ile eurobond faiz geliri toplamının üstünde kalmalı.

Saygılar.
    brut kira olduğu detayını belirtmemişim güzel bir noktaya parmak basmışsınız teşekkür ederim...

kira geliri için beyanname verip (4.000 liralık limitin üzerinde olduğu için), adıma yatırılan stopaj sebebi ile vergi vermiyor olmam gerekir, brüt kira + eurobond faiz geliri de yasal limitin altında kalacağı için eurobond faiz gelirini yine beyan etmeyeceğim...2020'de ise limit üstü olacağımdan dolayı beyan ediyor olmam gerekecektir...yaşayalım tecrübe edelim bakalım

Hatirlarsaniz bende 2023 kagit var demistim. 90 gun oldu kagitlari tasiyorum ve sonuna kadar da tasiyacagim. Su andaki mevduat karsiligi yuzde 8 lere geldi. Neymis sabirli olmak gerekiyormus. NOKTA
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Sayfa 205/1000 İlkİlk ... 105155195203204205206207215255305705 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •