Sayfa 210/1000 İlkİlk ... 110160200208209210211212220260310710 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 1,673 - 1,680 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by lanxcelot Yazıyı Oku
    Vergi cezası hemen gelmiyor. Geçmişe yönelik 5 sene inceleme hakkı var mALiyenin. Yani bu sene vergisi ödenmeyen gelirin hesabını 4- 5 sene sonra sorabilirler. Genellikle de Öyle olur zaten. O yüzden beyan etmeyenlere bir ceza gelmemesi normal şu anda. 5 sene boyunca bir ceza gelmezse o zaman paçayı kurtardılar. Ama kupon faizi ödemesi süreklilik arz edecek Yani bir seferlik bir gelir değil ki gözden kaçsın. Ama ne diyelim burası Türkiye.
    Bilmediği için o şekilde yorum yapıyorlar demek ki özel bankacılık birde olacak normali kimbilir nasıldır o zaman

Uzun vade yatırım tek eşlidir. Trader ise her Çiçek'ten bal alan arı gibidir

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,117
    Ben QNB ozel bankaciliga sordum hem de ust duzey calisan idi, daha yeni.
    En sondaki, atiyorum 97 den aldik 100 den itfa oldu, o 3 dolarin vergisi var mi? dedim.
    Yok dediler.
    Vergi konusuna girerlerse yatirimci urker, islem gerceklesmez, gelirlerinden olurlar diye dusunurler onlar.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

3.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Ben QNB ozel bankaciliga sordum hem de ust duzey calisan idi, daha yeni.
    En sondaki, atiyorum 97 den aldik 100 den itfa oldu, o 3 dolarin vergisi var mi? dedim.
    Yok dediler.
    Vergi konusuna girerlerse yatirimci urker, islem gerceklesmez, gelirlerinden olurlar diye dusunurler onlar.
    Syg,
    Sayın dudu merhaba,

instagram üzerinden 7-8 malimüşavir'e sordum aynı yazdığınız şekilde,

"Eurobond'u 97 den aldik 100 den itfa oldu, o 3 dolarin vergisi var mi?" şeklinde sordum.

Sabahtan bu yana 2 kişiden cevap geldi, aynen copy/paste yapıyorum cevapları,

#1 : 2019 alt sınırı belli değil 2018 e göre 3800 tl altında kalıyorsa vergi yok.

#2 : tam bilgim olmamakla bitlikte şöyle söyleyeyim gerçek kişilerde itfa sırasında oluşan ana para kur farkı gelir sayılmaz beyan sınırını aşmadığı içinde beyan edilmez elden çıkardığınız zaman bakmalısınız

4. #1: 2019 alt sınırı belli değil 2018 e göre 3800 tl altında kalıyorsa vergi yok.

• 2019 alt sınırı belli.

#2: tam bilgim olmamakla bitlikte şöyle söyleyeyim gerçek kişilerde itfa sırasında oluşan ana para kur farkı gelir sayılmaz beyan sınırını aşmadığı içinde beyan edilmez elden çıkardığınız zaman bakmalısınız

• konunun ana para kur farkı ile ilgisi yok, ana paranın üstüne ekstra alınan para soruluyor
    Saygılar.

5. bildiğim kadarıyla eurobond'ların dövizcinsinden ihraç edilmesi sebebi ile, itfa sırasında oluşacak değer artışları irat sayılmaz...

Alıntı Originally Posted by erinc Yazıyı Oku
    bildiğim kadarıyla eurobond'ların dövizcinsinden ihraç edilmesi sebebi ile, itfa sırasında oluşacak değer artışları irat sayılmaz...
    Yanlış anlamadıysam soru şu 1,35 faizli dolar cinsinden eurobondu 100’ün altına aldık. 90’a mesela vade sonunda 100 alacağız bu kar mıdır ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

7. şimdi iki tane farklı konu var ve yorumlarda karıştırılıyor diye anlıyorum...

birinci durum itfa sırasındaki değer artışı...yani eurobond satışa çıkartıldığında nominal değerin altında alındıysa, satışa çıktığı sıradaki değeri ile satın alınan değer arasındaki artış, irat sayılmayacağı...

diğer durum ise menkul kıymetin elden çıkartılması sırasında sağlanan kazanç...2006'dan sonra ihraç edilen eurobondlardan alım-satım kazancı doğması durumunda, maliyet bedeli endeksleme yapıldıktan sonra bulunacak kazanç, tutar ne olursa olsun beyan edilecek...

pratikte nasıl işliyor bilmiyorum fakat şu örnekte;

95 dolara ihraç sırasında alınan eurobond, dolanıma 100 dolardan çıkmış olsun, alan kişi da eurobond 102 dolardan satmış olsun, bu durumda 95 ile 100 arasındaki kısım itfa sırasındaki değer artışı olduğundan irat sayılmayacak, 100 ile 102 arasındaki kısım alım satım kazancı sayılacak, 100 usd endeksleme yapıldıktan sonra nereye gelirse o tutar alım maliyeti olarak kayda girip, 102 usd ile arasındaki fark alım satım kazancı olarak beyan edilecek...benim anladığım bu şekilde...ama bu konuda ne bir tecrübem ne de uzmanlığım var...

8.  Alıntı Originally Posted by erinc Yazıyı Oku
    şimdi iki tane farklı konu var ve yorumlarda karıştırılıyor diye anlıyorum...

birinci durum itfa sırasındaki değer artışı...yani eurobond satışa çıkartıldığında nominal değerin altında alındıysa, satışa çıktığı sıradaki değeri ile satın alınan değer arasındaki artış, irat sayılmayacağı...

diğer durum ise menkul kıymetin elden çıkartılması sırasında sağlanan kazanç...2006'dan sonra ihraç edilen eurobondlardan alım-satım kazancı doğması durumunda, maliyet bedeli endeksleme yapıldıktan sonra bulunacak kazanç, tutar ne olursa olsun beyan edilecek...

pratikte nasıl işliyor bilmiyorum fakat şu örnekte;

95 dolara ihraç sırasında alınan eurobond, dolanıma 100 dolardan çıkmış olsun, alan kişi da eurobond 102 dolardan satmış olsun, bu durumda 95 ile 100 arasındaki kısım itfa sırasındaki değer artışı olduğundan irat sayılmayacak, 100 ile 102 arasındaki kısım alım satım kazancı sayılacak, 100 usd endeksleme yapıldıktan sonra nereye gelirse o tutar alım maliyeti olarak kayda girip, 102 usd ile arasındaki fark alım satım kazancı olarak beyan edilecek...benim anladığım bu şekilde...ama bu konuda ne bir tecrübem ne de uzmanlığım var...
    Itfa sırasındaki değer artışı denilirken kastedilen: ana para olarak yatırdığınız değer TL'ye karşı değer kazanmıș ise bu kazanımın vergiye tabi olup olmayacağı. İtfaya kadar beklerseniz bu kazanım vergiye tabi değil, öncesinde satarsanız vergiye tabi.

95'e alınan eurobond ile itfa değeri arasındaki fark itfa geliridir, kupon faizi gibi işlem görür.

Saygılar.
    Son düzenleme : Epicurist; 08-10-2019 saat: 12:15.
    Saygılar.

Sayfa 210/1000 İlkİlk ... 110160200208209210211212220260310710 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •