Sayfa 211/1000 İlkİlk ... 111161201209210211212213221261311711 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 1,681 - 1,688 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by erinc Yazıyı Oku
    ben de 2019'a kadar sizinle aynı durumdaydım, ve hiç beyan etmedim...

2019'da ise, yasal limiti geçmeyecek şekilde kira geliri (gayrimenkul sermaye iradı) elde ediyor olacağım, kira + eurobond faiz gelirim de yasal limitin altında olacağı için, eurobond faiz gelirimi yine beyan etmeyeceğim (kira gelirimi beyan edip, ilgili istisna tutarı düştükten sonra kalan tutar üzerinden gelir vergisi ödenmem gerekecek, fakat kiraladığım gayrimenkul konut olmasına rağmen bir şirkete kiraladığım ve şirket benim adıma stopaj ödeyip muhtasar beyanname ile beyan ettiğinden dolayı tarafıma bir vergi yükümlülüğü doğurmaması gerekir, ilk defa bu sene tecrübe edeceğim o sebeple de paylaşmak istedim ki belki benzer durumda olan birsi kendi tecrübesini paylaşır)...
    Bu konuda bir vergi uzmanına veya mali müşavire danışmanızı öneririm.

Şöyle ki;
    Kira geliriniz, iş yeri kira istisna tutarını aşıyorsa, kira geliriniz ve eurobond faiz geliriniz toplamı yasal limitin (40.000 TL) üzerinde olacaktır.
    Kiracınız olan iş yerinin ödediği stopajı ise ödeyeceğiniz toplam vergiden mahsup etme durumu olabilir.

Yani bu durumda eurobond faizleriniz için vergi ödemeniz gerek gibi duruyor.

2.  Alıntı Originally Posted by AxA Yazıyı Oku
    Bu konuda bir vergi uzmanına veya mali müşavire danışmanızı öneririm.

Şöyle ki;
    Kira geliriniz, iş yeri kira istisna tutarını aşıyorsa, kira geliriniz ve eurobond faiz geliriniz toplamı yasal limitin (40.000 TL) üzerinde olacaktır.
    Kiracınız olan iş yerinin ödediği stopajı ise ödeyeceğiniz toplam vergiden mahsup etme durumu olabilir.

Yani bu durumda eurobond faizleriniz için vergi ödemeniz gerek gibi duruyor.
    İş yeri kirasında istisna uygulaması yok, konut kiralarında var. Sanırım stopaj ödenmesi durumunda belli bir rakama kadar vergi çıkmamasını kastediyorsunuz. Bu rakımın üstüne çıkarsa beyanname vermek gerekir. Verilen stopaj her koşulda vergiden düşülebilir hatta vergi iadesi istenebilir.
    Saygılar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
    Çok yararlı bilgilendirici yazılar arka arkaya geliyor.
    Yeni yatırımcılar için kilit noktaları paylaşayım.
    Syg.

Eurobond yatırımcısının kafasındaki soru seti şu olmalı;
    1- Eurobond vadesi boyunca bu anaparaya ihtiyacım olacak mı? 5 yıl , 10 yıl ,15 yıl ?
    2- CDS'ler yüksek mi değil mi?
    3- Kupon faizi makul mu ? %5 %6 %7 %10 ?
    4- Vergilendirme nasıl ? Kuponlar stopajsız ama beyan sınırı kaç ? (40.000 TL) İtfa tarihine kadar satmazsam anapara artışından vergi ödeyecek miyim?
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

4.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Syg.

1- Eurobond vadesi boyunca bu anaparaya ihtiyacım olacak mı? 5 yıl , 10 yıl ,15 yıl ?
    4- Vergilendirme nasıl ? Kuponlar stopajsız ama beyan sınırı kaç ? (40.000 TL) İtfa tarihine kadar satmazsam anapara artışından vergi ödeyecek miyim?
    Merhaba Hocam,
    4. soru hariç diğerlerinin objektif bir cevabı yok diye düşünüyorum. Yani herkeste farklı çıkacaktır.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

5.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    İş yeri kirasında istisna uygulaması yok, konut kiralarında var. Sanırım stopaj ödenmesi durumunda belli bir rakama kadar vergi çıkmamasını kastediyorsunuz. Bu rakımın üstüne çıkarsa beyanname vermek gerekir. Verilen stopaj her koşulda vergiden düşülebilir hatta vergi iadesi istenebilir.
    Aşağıdaki 34.000 TL'lik rakamdan bahsediyorum, galiba 2019 için henüz rakam açıklanmamış,

Ben yine konunun mali müşavire danışılması gerektiğini belirtiyorum.

Saygılar..

KİMLER BEYANNAME VERMELİDİR?

• Bir takvim yılı içinde elde ettiği konut kira geliri,
    istisna tutarını (2018 yılı için 4.400 TL) aşanlar,

• İşyeri kira gelirleri üzerinden vergi kesintisi
    yapılanlardan, kira gelirlerinin brüt tutarı beyanname
    verme sınırını (2018 yılı için 34.000 TL) aşanlar,

6.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Syg.

Asıl kilit nokta 1.madde.

Geçmiş sayfalarda ayrıntılı açıklamalar var ama çoğu kişi bunun pek farkında değil;

İtfa tarihini beklerseniz kur farkı kazancınız için vergi hesaplanmayacak. Yani itfaya kadar ana paraya ihtiyacınız olmamalı.

Ama diyelim ki itfayı bekleyemediniz, örneğin 5 yıl sonra satmak zorunda kaldınız. 5 yıl sonra dolar kurunun örneğin 10 TL civarında olması durumunda aradaki kur farkı kazancınızdan da vergi ödeyeceksiniz.

Saygılar..

7.  Alıntı Originally Posted by AxA Yazıyı Oku
    Aşağıdaki 34.000 TL'lik rakamdan bahsediyorum, galiba 2019 için henüz rakam açıklanmamış,

Ben yine konunun mali müşavire danışılması gerektiğini belirtiyorum.

Saygılar..

KİMLER BEYANNAME VERMELİDİR?

• Bir takvim yılı içinde elde ettiği konut kira geliri,
    istisna tutarını (2018 yılı için 4.400 TL) aşanlar,

• İşyeri kira gelirleri üzerinden vergi kesintisi
    yapılanlardan, kira gelirlerinin brüt tutarı beyanname
    verme sınırını (2018 yılı için 34.000 TL) aşanlar,
    Anladım, 2019 için beyan sınırı belli 40.000TL.

Tabi ki mali müşavire danışılmalı, ancak Sn. 111222333'nin sorduğu sorulara mali müşavirlerin verdikleri cevaplar yanlış. Konu hakkında bilgi sahibi, eurobond işlemi yapan müşterileri olan birini bulmak gerekir.
    Saygılar.

8. Bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa memnun olurum

124$ vererek 6 aylık %4 faizle 100 $ nominal değerli eurobond aldığımda yıllık 100 * 0,04 *2 = 8$ faiz kazandığımda ana param ilk yıl 108 $ olmaktadır. İkinci yıl 116$ nihayet 3. yıl sonunda aldığım kupon faizlerle birlikte ilk baştan verdiğim 124$ a ulaşmaktayız Vergi kazançtan alındığına göre ben vergimi 3. yıldan sonramı vermeye başlayacağım 3 yıl ana parama ulaşmak için beklemiş oluyorum

Sayfa 211/1000 İlkİlk ... 111161201209210211212213221261311711 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •