Sayfa 231/1000 İlkİlk ... 131181221229230231232233241281331731 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 1,841 - 1,848 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by lanxcelot Yazıyı Oku
    Bir de vergi rehberinde hazine tarafından ihraç edilen Eurobond lar stopaja tabi değildir yazıyor. Stopaj 0 ibaresi sadece özel sektör tarafından ihraç edilen Eurobondlarda var. Dolayısı İle hasine Eurobond larına stopaj getirilemez gibi bir sonuç çıkarıyorum buradan.
    Alım-satım kısmına bakıyorsunuz sanırım, faiz ve itfa gelirleri kısmına bakın.
    Saygılar.

2. Saygılar.

Hazine Eurobondlarina stopaj getirilebilir. Ancak cifte vergilendirme anlasmalar cercevesini gecmemek kaydiyla.
    Öyle oldugu zaman hangi ülkedeyseniz, o ülkeyle olan anlasma cercevesinde Türkiye'de yapilan kesinti mahsup edilir.
    Örnek olarak Almanya ile bu rakam %15. Almanya'da banka %15'e kadar olan kesintiyi burada ödenecek vergiden düsüyor. Eger Türkiye %20 kesinti yaparsa Türkiye'de beyan vererek geri kalan %5'in iadesi talep edilebilir.

Ancak sorun Türkiye'nin Eurobond kuponlarini faiz olarak görmesinde. Cifte vergi anlasmalarinda faiz gelirlerinden vergi alma hakki genelde faizi alanin vergi mükellefi oldugu ülke oluyor.
    Son düzenleme : samreit; 24-10-2019 saat: 22:02. Sebep: imla

4.  Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    Temettüsü fix olan ve vade sonu olan bir hisse senedi gibi düsünün. Tek farki vade sonu yaklastikca veya faizler yükseldikce degeri azalabiliyor.
    Tabiiki Türkiye Cumhuriyeti'nin iflas durumunda 1000 yatirdiysak 300-500 geri alabilirsek seviniriz, ayri konu.

Kisaca bir hisse senedinde aldiginiz risklerin aynisini var kabul ederek almak lazim.
    Garanti hic bir seyde yok. Garanti olan tek sey ölüm.

Benim düsüncem dünya devletlerinin önümüzdeki 10-15 yil icerisinde mevduatlardaki ve hesaplardaki giral parayi bir sekilde ic edecekleridir. O yüzden mevduattan cok sirket hisselerine yatirim yapmanin daha mantikli oldugunu düsünüyorum ve nakit ve mevduatta %25'in altinda kalmayi tercih ediyorum. Sadece kendim ve esimi düsünsem %95 hisse senetlerine girerdim, ama baska yükümlülükler ve sorumluluklardan dolayi biraz nakitte kalmam lazim.
    Benzer dusuncelerdeyiz. Ucuzlamalari nedeniyle portfoyun 55%ini 2020 ve 2025 hazine USD tahvillerine gömdüm ama bence de en iyi uzun vadeli yatırım iyi yönetilen karlı sirketlerin ortaklığı. Bono yerineyse gelişmiş ulke ve uzakdoğu GYO etfleri daha cazip geliyor. Bonoda (özellikle uzun vade olanlarda) enflasyon belirsizliği büyük risk..

Saygılarımla
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

5. valla dua edelim de eurobond işi çok popüler olmasın, göze batmasın.
    dayarlar vergiyi.
    boşuna tartışmayın, bulunur yolu istenince.
    hem stopaj alır, hem beyanname ile alır, üstüne bir de özel eurobond vergisi diye bir şey çıkarıp onu da alır.
    devlete para lazım, harıl harıl nereden ne para bulunur araştırılıyor.
    eurobond dediğin de halkın çoğunu ilgilendirmeyen bir araç, basarlar vergiyi geçerler.
    biz de burada ağlaşıp dururuz.

6. Yazılanlara katılıyorum. Benim önümüzdeki 20 yıl için ideal portföyüm %50-60 hisse senedi(yabancı ağırlıklı) , %20-30 altın ve kripto, %10-20 hukukun üstünlüğünün hüküm sürdüğü bir ülkede gayrimenkul.
    Gördüğüm riskler:
    Warren gibi şirketleri yüksek oranda vergilendirme niyetinde olanların iktidara gelmesi. Bu sebeple borsaların getirilerinin düşmesi.
    Altın ve kriptonun yasaklanması.
    Ticaret savaşlarının diğer ülkelerin vatandaşlarının menkul ve gayrimenkullarına ekstra vergi getirilecek şekilde genişlemesi.

Saygılar.
    Saygılar.

7.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    valla dua edelim de eurobond işi çok popüler olmasın, göze batmasın.
    dayarlar vergiyi.
    boşuna tartışmayın, bulunur yolu istenince.
    hem stopaj alır, hem beyanname ile alır, üstüne bir de özel eurobond vergisi diye bir şey çıkarıp onu da alır.
    devlete para lazım, harıl harıl nereden ne para bulunur araştırılıyor.
    eurobond dediğin de halkın çoğunu ilgilendirmeyen bir araç, basarlar vergiyi geçerler.
    biz de burada ağlaşıp dururuz.
    yabanci finansman ihtiyaci yuksek bir ulkede ihrac edilen tahvillere tum yatirimcilari etkileyecek sekilde vergi yuku agirlastirmasi yapacaklarini sanmam. kucuk yatirimciyi ilgilendirecek en muhtemel sey istisna ve limiti artirimini dusuk oranda yapmak olabilir. onun disinda ust vergi dilimleri getirilirse zaten otomatikman vergi yuku agirlasmis olur ancak KY bundan pek etkilenmez diye dusunuyorum..
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Benzer dusuncelerdeyiz. Ucuzlamalari nedeniyle portfoyun 55%ini 2020 ve 2025 hazine USD tahvillerine gömdüm ama bence de en iyi uzun vadeli yatırım iyi yönetilen karlı sirketlerin ortaklığı. Bono yerineyse gelişmiş ulke ve uzakdoğu GYO etfleri daha cazip geliyor. Bonoda (özellikle uzun vade olanlarda) enflasyon belirsizliği büyük risk..

Saygılarımla
    Sayin Kirk,

GYO'lar hakkinda bir bilgim yok, ancak bazen okuyorum GYO'larda uzun vadeli iyi getiri olmasi icin, GYO'larin bulundugu ülkedeki kira gelirlerinin yüksek olmasi gerektigi. Uzakdogunun hizli gelistigi ve dahada gelisecegi bencede bir gercek. Ancak ABD , Fransa, Japonya gibi gelisebileceklermi iyi düsünmek lazim.

Burada bir cok yatirimci "Home Bias" agirlikli yatirimi olumsuz görmekte ve daha cok ABD, GB vs. ülkelerdeki sirketlere yatirim yapiyorlar ve temettü vergilerinde veya diger vergilerde bugünün kosullarini düsünüyorlar. O yüzden alman sirketlerinin %50'den fazlasi yabanci fonlarin elinde bulunmakta.
    ABD'de ise "Home Bias" cok güclü. ABD yatirimcisi cogunlukta kendi sirketlerine (S&P500) yatirim yapiyor (ABD devleti tesvik ediyor tabii ki). Bu sayede ABD sirketlerinin cogunlugu ABD vatandaslarinda kaliyor. Yani adamlar hem gelir elde ediyor, hemde sirketlerini koruyorlar. Gerek ABD olsun, gerek diger ülkeler olsun, yeri gelince kendi cikarlari icin temettü vergilendirmesinde veya diger vergilendirmelerde degisikliklere gideceklerdir ve yabanci yatirimcilarin gelirlerini yurt disina cikarmalarini engelleyeceklerdir.

Bu sebeplerden dolayi sahsen "Home Bias" yatirimciligim agir basiyor. Su anda portföyümün %70'i alman sirketlerinde. Geri kalani GB, NL, FIN, ABD sirketlerinde.
    Ama ileride Türkiye'ye döndügümde (kurtulus yok bu bagimliliktan) portföyümün %75'i Türkiye'de olacak. Burada sadece NL sirketleri ve IRL ETF'leri olarak portföy tutacagim. Yani tüm olumsuzluklara ragmen Türkiye'de yatirim yapacagim.
    Bu benim yeterince global olamadigimdan kaynaklanan bir durum. Becerebilen icin aslinda global yatirim yapmak daha olumlu sonuclar verecektir.
    Yas ilerledikce yatirimlari denetim altinda tutmak zorlasmaya basliyor. Eskiden 5-6 bankada hesap tutarken zorlanmiyordum. Artik tüm hesaplarimi tek bir bankaya toplamaya calisiyorum. Yani yapilacaklari gencken yapmak lazim. Aslinda hedef degil, gidecegimiz yol yasamimizi belirlemeli. Burada bir ata sözünden gelen bir cümlenin acilimi ve ben daha 7-8 yil önce farkina vardim acikcasi.
    Son düzenleme : samreit; 25-10-2019 saat: 01:57. Sebep: imla ve ek

Sayfa 231/1000 İlkİlk ... 131181221229230231232233241281331731 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •