Sayfa 232/1000 İlkİlk ... 132182222230231232233234242282332732 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 1,849 - 1,856 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    tam mukellef ile dar mukellef arasindaki fark nedir?

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    soyle bir sey buldum bilmem dogrumu

https://www.ozdogrular.com/v1/content/view/18662/255/

Yurtdışında yaşayanların eurobond gelirleri
    Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız, dar mükellef sayılıyorlar. Dar mükelleflerin elde ettiği eurobond faiz geliri de Türkiye'de stopaj (vergi kesintisi) yoluyla vergilendirilmiş kabul edildiğinden, faiz geliri tutarı ne olursa olsun, beyan edilmeyecek. Diğer gelirlerin beyanı durumunda da beyannameye dahil edilmeyecek.Türkiye'de yerleşik olmayan gerçek kişiler (dar mükellefler), eurobondun ihraç tarihi ne olursa olsun, alım-satım kazancını da beyan etmeyecekler. Metin Taş/Sezgin Özcan

--------------------------------------------

Eurobond da stopaj kesintisi varmis varsayildigindan faiz geliri ne olursa olsun beyan edilmeyecekmis

Yorumlarinizi alabilirmiyim? Dogrumu bu acaba?

3.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    dar mükellef, türkiye'de yerleşik olmayan yabancı ülke vatandaşları ile yurtdışında yaşayan türk vatandaşlarını kapsayan bir tanımdır...

4. AA tasarının meclise sunulmuş haliyle ilgili oldukça kapsamlı bir haber yapmış : https://www.aa.com.tr/tr/politika/ye...tbmmde/1625251

Bizi ilgilendiren kısmı şöyle :

"Yabancı para cinsinde ihraç edilen menkul kıymetlerden sağlanan getiriler ile döviz cinsinden açılmış hesaplardan elde edilen gelirler üzerinden yapılacak vergi kesintisi nispetlerini ayrı ayrı veya birlikte bir katına kadar artırma veya kanuni oranına kadar indirme konusunda Cumhurbaşkanına yetki verilecek."

Eurobondun halihazırda stopajı 0 olduğu için bir katına kadar artırılması yine 0 sonucunu vereceğinden, meclisteki tasarının bu haliyle eurobond vergilendirmesini değiştirmeyeceğini düşünüyorum.
    Saygılar.

5.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    AA tasarının meclise sunulmuş haliyle ilgili oldukça kapsamlı bir haber yapmış : https://www.aa.com.tr/tr/politika/ye...tbmmde/1625251

Bizi ilgilendiren kısmı şöyle :

"Yabancı para cinsinde ihraç edilen menkul kıymetlerden sağlanan getiriler ile döviz cinsinden açılmış hesaplardan elde edilen gelirler üzerinden yapılacak vergi kesintisi nispetlerini ayrı ayrı veya birlikte bir katına kadar artırma veya kanuni oranına kadar indirme konusunda Cumhurbaşkanına yetki verilecek."

Eurobondun halihazırda stopajı 0 olduğu için bir katına kadar artırılması yine 0 sonucunu vereceğinden, meclisteki tasarının bu haliyle eurobond vergilendirmesini değiştirmeyeceğini düşünüyorum.
    paylaşımız için teşekkürler. bu haber beni rahatlattı.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by erinc Yazıyı Oku
    dar mükellef, türkiye'de yerleşik olmayan yabancı ülke vatandaşları ile yurtdışında yaşayan türk vatandaşlarını kapsayan bir tanımdır...
    Diyelimki adamin ikameti Turkiyede yani edevlette adam Turkiyede yasiyor gozukuyor

Ama adam is icin 9 ayligina yurtdisina gidiyor. Edevlet uzerinden giris cikislardan bi gorulebilir

Eger bu 9 ay 1 takvim yili icinde ise o zaman bu kisi o yil icin dar mukellefmi oluyor? Yoksa ikametin yurtdisina tasinmasi sartmi? Yani hangisini kaale aliyorlar ikametmi yoksa emniyetteki giris cikislarmi?

7. Yeni ENRON lar geliyor. Batık firmaların eurobond larına yüksek ratingler verilmiş. Firma Eurobond ları almanızı önermem!

Bond Ratings Firms Go Easy on Some Heavily Indebted Companies

https://www.wsj.com/articles/bond-ra...es-11571563801

8.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Diyelimki adamin ikameti Turkiyede yani edevlette adam Turkiyede yasiyor gozukuyor

Ama adam is icin 9 ayligina yurtdisina gidiyor. Edevlet uzerinden giris cikislardan bi gorulebilir

Eger bu 9 ay 1 takvim yili icinde ise o zaman bu kisi o yil icin dar mukellefmi oluyor? Yoksa ikametin yurtdisina tasinmasi sartmi? Yani hangisini kaale aliyorlar ikametmi yoksa emniyetteki giris cikislarmi?
    Kanunen 20 iş günü içerisinde adres değişikliği bildirimi yapılması lazım ilgili konsolosluğa ya da büyükelçiliğe. Şahsen ben geç yaptığım için ceza ödedim.

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk

Sayfa 232/1000 İlkİlk ... 132182222230231232233234242282332732 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •