Sayfa 235/1000 İlkİlk ... 135185225233234235236237245285335735 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 1,873 - 1,880 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

2.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Teb ayın 12-13'ü gibi kapalı eurobond fonu ihraç ediyormuş, 6 aylık(itfasına 6 ay kalan eurobondları alacaklarmış), getiri beklentisi %3-%4 arası, dolar giriş dolar çıkış, vergi %10, itfaya kadar beklendiği için döviz değer kazanımının vergisi yok.
    garanti de çıkarıyormuş eurobond fonu. bugün mail atmışlar. nitelikli müşteri.. min 10k usd.. vade 25.06.2021, %10 stopaj, mevduat eşleniği 4 civarı olacakmış. bugün odea ile konuştum onlar da birkaç gün içinde yeni bir eurobond fonu satışa çıkaracaklarmış. odea'nın bir öncekine girmiştim 162 gün 4,50 mevduat eşlenikle. 3 gün sonra vadesi doluyor.

garantinin vadesi biraz uzun gerçi ama bu ikisinden birine (belki de ikisine) vadeye kadar tutmak üzere bir miktar girmeye niyetliyim.. hayırlısı bakalım.

3.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    garanti de çıkarıyormuş eurobond fonu. bugün mail atmışlar. nitelikli müşteri.. min 10k usd.. vade 25.06.2021, %10 stopaj, mevduat eşleniği 4 civarı olacakmış. bugün odea ile konuştum onlar da birkaç gün içinde yeni bir eurobond fonu satışa çıkaracaklarmış. odea'nın bir öncekine girmiştim 162 gün 4,50 mevduat eşlenikle. 3 gün sonra vadesi doluyor.
    Ben bu fonların avantajını anlamıyorum doğrusu. Bugün 10k usd fon alsanız 57500TL, vade sonu $ 7TL olsa 12500 TL sırf kur farkından gelir gözükecek ve 1250TL stopaj çıkacak. Bu hesabı yapmadan nasıl mevduat eşleniği 4 olacak diyebiliyorlar? Ciddi bir kur atağı olursa, ödenecek stopaj sonrası vade dönüşünüzün 10k usd altı olma ihtimali yok mu? Ben mi yanlış anlıyorum Eurobond fonlarını?

4.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku

garantinin vadesi biraz uzun gerçi ama bu ikisinden birine (belki de ikisine) vadeye kadar tutmak üzere bir miktar girmeye niyetliyim.. hayırlısı bakalım.
    Bu fon nasıl oluyor .

Dolar mı yatırıyoruz tl mi

Bu arada 3-4 aydır yoktunuz hoşgeldiniz

Uzun vade yatırım tek eşlidir. Trader ise her Çiçek'ten bal alan arı gibidir

5.  Alıntı Originally Posted by kerem_goksoy Yazıyı Oku
    Ben bu fonların avantajını anlamıyorum doğrusu. Bugün 10k usd fon alsanız 57500TL, vade sonu $ 7TL olsa 12500 TL sırf kur farkından gelir gözükecek ve 1250TL stopaj çıkacak. Bu hesabı yapmadan nasıl mevduat eşleniği 4 olacak diyebiliyorlar? Ciddi bir kur atağı olursa, ödenecek stopaj sonrası vade dönüşünüzün 10k usd altı olma ihtimali yok mu? Ben mi yanlış anlıyorum Eurobond fonlarını?
    bu fonların avantajı tam da bahsettiğiniz konu. kur o olmuş bu olmuş yok. çünkü zaten dolarla giriyorsunuz, dolarla çıkıyorsunuz. vade sonunda elde etttiğiniz kar üzerinden %10 stopaj kesiliyor. ek bir vergiye tabi olmuyorsunuz.

yani misal %4 usd mevduat eşleniğinden kasıt vade sonunda net %3,2 dolar getirisi.

bu tip fonlar için talep toplama süresi olduğundan (garanti ve odea'da 15 kasıma kadar) en baştan kesin bir getiri oranı vermeleri mümkün olmuyor. onun yerine %3.80 (+/- 0.20 ) ya da %4 (+/- 0.15) gibisinden de ibare düşüyorlar (ki bu da onları bağlamaz neticede). bu da çok doğal. çünkü 15 kasıma kadar ne olur, sarı kafa ters bir tweet atar mı, türkiye cds'i, bond fiyatları coşar mı batar mı belli olmaz diye. sonuçta çok ekstra bir durum olmazsa bugünkü bond fiyatlarından yola çıkarak yaklaşık bir getiri oranıyla lanse ediyorlar fonu. siz de niyetli iseniz miktar ile birlikte talepte bulunuyorsunuz.. ha olura talebin son günü (fon alımı gerçekleşmeden önce) fiyatlamalardan dolayı getiri %4 yerine %3.60 a düştü derlerse alımdan vazgeçebiliyorsunuz. %4.20 ye çıktı derlerse de.. e ne güzel diyorsunuz.

ancak burada bilmediğim mevzu şu..

örneğin garanti'nin eurobond fonunda kamu+işbank+tskb+garanti eurobondları var.. oldu ya atıyorum tskb vadeden önce cortladı. bu bize nasıl yansıyor. onu bilmiyorum.

bununla ilgili bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

6.  Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Bu fon nasıl oluyor .

Dolar mı yatırıyoruz tl mi

Bu arada 3-4 aydır yoktunuz hoşgeldiniz
    sn pscyo.. selamlar. soruna cevabı bildiğim kadarıyla yukarıda yazdım.

3-4 aydır olmamam forum yönetiminin dolar ve faiz başlığındaki keyifli sohbetleri sabote etmeye çalışanlardan çok başlığı korumaya çalışanları sansürlemesi, küstürmesinden bıkmamdır. on küsur yıldır her satırını okuduğum yazdığım o başlıklara bakmayalı aylar oldu. arada sırada sadece bu başlığa bakıyorum diyebilirim.

7.  Alıntı Originally Posted by kerem_goksoy Yazıyı Oku
    Ben bunu sordum, MT dolar giriş çıkış olduğu için vergi verilmiyor dedi. Bana göre püf noktası o değil çünkü bu durumda maliyenin vergi kaybı olur. Asıl önemli olan yine MT'nin söylediği üzere fonun vadesi dolarken eurobondlar da itfa oluyor, fon süresi içinde de alım satım yapmıyorlar. İtfaya kadar beklenen eurobondlarda kur farkları vergiye tabi değil. Bu sebeple mevduat eşleniği hesabı yapabiliyorlar sanıyorum. Yazdığım sebeple oluyorsa sadece süreli ve alım-satım yapmayan fonlarda geçerli bir özellik olmalı.
    Saygılar.

Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Ben bunu sordum, MT dolar giriş çıkış olduğu için vergi verilmiyor dedi. Bana göre püf noktası o değil çünkü bu durumda maliyenin vergi kaybı olur. Asıl önemli olan yine MT'nin söylediği üzere fonun vadesi dolarken eurobondlar da itfa oluyor, fon süresi içinde de alım satım yapmıyorlar. İtfaya kadar beklenen eurobondlarda kur farkları vergiye tabi değil. Bu sebeple mevduat eşleniği hesabı yapabiliyorlar sanıyorum. Yazdığım sebeple oluyorsa sadece süreli ve alım-satım yapmayan fonlarda geçerli bir özellik olmalı.
    Anlattığınıza göre bu fonun tek avantajı 100K üstü yatırım yapılabilen eurobond almak. Eğer itfa tarihine kadar bekleyeceklerse zaten tarihten önce fonu bozamayacaksınız.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Sayfa 235/1000 İlkİlk ... 135185225233234235236237245285335735 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •