Sayfa 253/1000 İlkİlk ... 153203243251252253254255263303353753 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 2,017 - 2,024 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. şöyle bir sorum var forumdaşlar, üstadlar..

diyelim xyatırım şirketinden 10bin dolarlık hazine eurobondu aldım. attım kenara 15 yıl bekleyeceğim.

sonuçta bütün eurobondlar euroclear'de saklanıyor evet.. 200k lık eurobond almış olsam yanılmıyorsam adıma euroclear’de saklanıyor olacak. aracı-saklayan şirket batsa dahi orada bir sorun yok..

ancak 5-10 bin dolarlık hazine eurobondu aldığımda yine yanılmıyorsam aslında benim aracı şirket (ya da banka) elindeki paylardan bir kısmını, ya da başka bir kurumdan aldığını bana satıyor.

sorum şu.. olmaz ama.. oldu ya.. 10K dolarlık eurobond aldığım aracı xyatırım şirketi topu dikti.. kepenk kapattı.. sahibi kayıplara karıştı vs. benim aldığım 10K lık eurobond şirketle beraber buharlaşır mı.. yoksa takasbank vs de şahsıma ait bir şekilde nereye virmanlanacağını mı bekler?

bugün xyatırım ile görüşmemizde bu soruma muğlak bir cevap alınca buraya da sorayım dedim.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,052
     Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Dostum bu son donemde eger kazancin kisa surede 49bin tl yi asacak olursa da vergi beyani gerekiyor mu yoksa bir senelik periyodun dolmasi mi gereklidir bu beyan icin
    tesekkur ederim...
    diyelim 2020 yılı içinde 49.000'i aştın kuponlardan , varsa diğer menkul kıymet kazançlarla birlikte 2021 de beyan edilir.
    syg.
    Son düzenleme : Trade Shark; 15-01-2020 saat: 23:07.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,052
     Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    yoksa takasbank vs de şahsıma ait bir şekilde nereye virmanlanacağını mı bekler?

bugün xyatırım ile görüşmemizde bu soruma muğlak bir cevap alınca buraya da sorayım dedim.
    cevabım.
    prosedür gereği başka bir kuruma virmanlattırması gerekir.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett

4.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    cevabım.
    prosedür gereği başka bir kuruma virmanlattırması gerekir.
    tam anlayamadım.. böyle bir durumda takasbank bana ulaşıp, sn shorts xyatırım topu dikti, hesabınızdaki eurobond'ları nereye virman etmek istiyorsunuz mu diyor?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,052
     Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    tam anlayamadım.. böyle bir durumda takasbank bana ulaşıp, sn shorts xyatırım topu dikti, hesabınızdaki eurobond'ları nereye virman etmek istiyorsunuz mu diyor?
    öyle bir durumun gerçekleşeceğini sanmam çünkü profesyonel yatırım araçlarındandır eurobondlar.

Hsbc nin eurobond formunda böyle bir şey buldum
    Yatırımcı tazmin merkezinde 217.000 TL ye kadar garantili.

https://www.hsbc.com.tr/medium/document-file-1194.vsf
    "Yatırımcı Tazmin Merkezi Güvence Miktarı
    Eurobond işlemi her bir yatırımcı için belirli bir tutara
    kadar Sermaye Piyasası Kurulu Düzenlemeleri uyarınca
    Yatırımcı Tazmin Merkezinin güvencesi altındadır. Bu
    tutar her yıl ilan edilen yeniden değerleme katsayısı
    oranında artırılır. Tazmin kapsamı dışında kalan kişi ve
    kurumlar bu güvence miktarından faydalanamaz"

6. Forumdaşlar merhaba,

Ziraat'in sitesinden aşağıdaki eurobonu inceledim.

US900123CB40 16.04.2043 8491 USD 85,643750 6,14 87,611458 5,97

Buradaki %6.14 alış ve %5.97 satış kupon oranı 100 birim orjinal itfa fiyatının kuponu mu yoksa şu anki fiyat olan 85,643750 birim için oluşan efektif oran mı?

Alış ve satış oranları hep orjinal itfadaki 100 birimlik fiyata göre veriliyor diye biliyorum ama ziraat bazında emin olmak istedim.

Eğer 100 birim için ise yıllık kupon faizi %5.97 x (100/87,611) = 87,611 birim için efektif nihai getiri yıllık %6.8142 oluyor

Eğer 87,611 birim fiyatına göre oluşan efektif kupon faizi ise nihai yıllık getiri 87,611 birim için %5.97 oluyor.

Aşağıdaki linkten eurobond oranlarına tıklayınca liste çıkıyor.

https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bir...tirim/eurobond
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

7. Merhaba,

Kuponu %4,875. 100.000 dolarlık aldığınızı düşünelim, 100.000/87.611 = 114.141 nominal adet alırsınız.

Her yıl 114.141 * %4,875 = 5.564 $ alırsınız. 6,14 ve 5,87 belirtilen fiyatlar için getirileri gösteriyor, efektif ya da orjinal kuponu göstermiyor.

Not: Hesabın doğru olması için kullandığım (sizin verdiğiniz) 87.611 temiz fiyat olmalı, eğer ziraat kirli fiyat veriyorsa temiz fiyatı bulup yukarıdaki işlemde 87.611 yerine onu koymalı.

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Forumdaşlar merhaba,

Ziraat'in sitesinden aşağıdaki eurobonu inceledim.

US900123CB40 16.04.2043 8491 USD 85,643750 6,14 87,611458 5,97

Buradaki %6.14 alış ve %5.97 satış kupon oranı 100 birim orjinal itfa fiyatının kuponu mu yoksa şu anki fiyat olan 85,643750 birim için oluşan efektif oran mı?

Alış ve satış oranları hep orjinal itfadaki 100 birimlik fiyata göre veriliyor diye biliyorum ama ziraat bazında emin olmak istedim.

Eğer 100 birim için ise yıllık kupon faizi %5.97 x (100/87,611) = 87,611 birim için efektif nihai getiri yıllık %6.8142 oluyor

Eğer 87,611 birim fiyatına göre oluşan efektif kupon faizi ise nihai yıllık getiri 87,611 birim için %5.97 oluyor.

Aşağıdaki linkten eurobond oranlarına tıklayınca liste çıkıyor.

https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bir...tirim/eurobond
    Saygılar.
    Son düzenleme : Epicurist; 16-01-2020 saat: 13:47.

8.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    öyle bir durumun gerçekleşeceğini sanmam çünkü profesyonel yatırım araçlarındandır eurobondlar.
    ben de şöyle güzel bir yazı buldum. sanırım 2015 yılında yazılmış..

çalıştığınız aracı kurum batarsa paranız da batar mı?

- Korkuyorum abi, dedi.
    - Valla elinde usturayla böyle konuştuğunda ben daha çok korkuyorum İsmet, dedim.

İsmet berberim. Tüm berberler gibi konuşkan. Sıkı yatırımcı. Al-satçı değil ama! Gerçek yatırımcı. Yani eline para geçtiğinde hisse, tahvil, yatırım fonu alır, biriktirir. Hangi yatırımın ne olduğunu bilir, ama öyle bir gözü işte, bir gözü ekonomi kanalında, sürekli o indi, bu çıktı takip edenlerden değil.

“Abi” dedi. “Biliyorsun benim iki aracı kurumda, bir de portföy yönetim şirketinde hesabım var. Bankada da bir miktar var ama paranın çoğu buralarda. Ya bunlar batarsa, bizim tüm birikim giderse diye korkuyorum abi”.

- Korkma İsmet’im. Sen MKK’yı duydun mu? Bilir misin?

- Valla duydum ama tam ne olduğunu bilmiyorum abi.

- İyi o zaman. Elindeki usturayı bırak. Bize birer çay koy. Cep telefonunu da al gel, anlatayım.

Uçarak çaylarımızı getirdi. Karşıma oturdu.

İsmet’im bak şimdi, hisse, tahvil yatırım fonu falan alıyorsun ya, işte bunları aldığın zaman senin tüm menkul kıymetlerinin kaydı Merkezi Kayıt İstanbul’da tutuluyor. Önceden adı Merkezi Kayıt Kuruluşu’ydu, o yüzden MKK diyoruz.

Şöyle oluyor. Sen şimdi bir bankaya gittin, bankadan yatırım fonu aldın. Sen fon aldığında banka senin adına MKK’da bir hesap açar. Senin genelde bundan haberin bile olmaz. Banka bunu otomatikman yapar. Sonra “İsmet şu kadar fon aldı” diye MKK’ya bildirir. MKK senin hesabına o fonları koyar. Ve bu hesap tektir. Yani MKK’da bir tane İsmet hesabı vardır.

Bir hafta sonra aracı kurumuna gittin. Hisse senedi aldın. Aracı kurum hisse senedini alınca MKK sistemine girip İsmet’in hesabı var mı diye bakar. Senin hesabını görür ve hisse senetlerini senin MKK’daki hesabına koyar. Sonra portföy yönetim şirketinden fon aldın diyelim, o da aldığın fonları senin MKK’daki hesabına kaydeder. Sen MKK sistemine girip baktığında bankadan aldığın fonu, aracı kurumdan aldığın hisse senedini, portföy yönetim şirketinden aldığın fonları tek bir hesap altında, sadece sana ait hesapta görürsün.

Şimdi al telefonunu, www.mkk.com.tr yaz. Bak sağda en altta e-CAS yazıyor, ona bas. İstersen MKK’dan şifre al, istersen e-devlet şifrenle gir. Var mı e-devlet şifren?

- Var abi.

Tamam işte, gir şimdi sisteme. Bak ne yazıyor tepede? e-portföy! Tıkla ona. İşte hangi bankada, hangi aracı kurumda, hangi portföy yönetim şirketinde ne varlığın var, buradan görürsün. İstersen bak burada çeşitli uyarılar koyma imkânın var. Hisse senedin satıldığında, başka yere transfer olduğunda sana otomatikman mesaj gelir. İnternete giremezsen 444 0 655’i arayarak da işlemlerini yapabilirsin.

Şimdi gelelim derdine. Senin çalıştığın banka, aracı kurum ya da portföy yönetim şirketinden biri battı diyelim. Senin MKK’daki varlığına hiçbir şey olmaz. Çünkü senin menkul kıymetlerin bankada, aracı kurumda değil, MKK’da saklanır. Kayıtları orada tutulur. Sen ertesi gün bir talimat verirsin, batan kurumdaki varlığın, çalıştığın başka bir kuruma transfer edilir.

Yalnız, bak bu sadece menkul kıymetler için geçerli. Para işi ayrı. Bankada paran varsa ve banka batarsa o zaman TMSF, yani Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu paranın 100.000 TL’ye kadar olan kısmını karşılar. Aracı kurum batarsa ve orada paran varsa, bu defa Yatırımcı Tazmin Merkezi devreye girer, o da paranın 125.000 TL’sini karşılar. Bunların her birinin ayrı ayrı detayları, koşulları var tabii ki ama ana hatlarıyla sistem böyle işler. Menkul kıymetlerde ise değer limiti yok. İster 50 liralık, ister 50 milyon liralık menkul kıymetin olsun, bunların tamamı MKK’da senin hesabında durur. Hiçbir şey olmaz. Rahat uyu yani!

- Abi sağolasın valla, hiç haberim yoktu bunlardan. Bir kahve yapayım mı şimdi?

- Yok, sağol İsmet, hadi bitir tıraşı da işe yetişeceğim. Kahve bir dahakine alacağım olsun.

Sayfa 253/1000 İlkİlk ... 153203243251252253254255263303353753 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •