Sayfa 257/1000 İlkİlk ... 157207247255256257258259267307357757 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 2,049 - 2,056 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Ancak diyelim ki 1039 usd ile bir bond aldiniz (1000 nominal deger ve 39 usd da biriken kupon faizi) bir gun sonra da kupon bedeli olarak 40 usd yatti. Simdi biz bir gun icin 40 usd lik mi vergiye tabiyiz. Bu biraz tuhaf olur
    mehmet bingöl'ün 2016 yılındaki yazısı daha açıklayıcı oldu. rakamı güncel revize ettim.

https://www.finansgundem.com/yazarla...yazisi/1001321

https://www.finansgundem.com/yazarla...-yazisi/466718

1.yazıdan:
    "Vergiye esas hesaplamalar için, yıl içinde gerçekleşen faiz kupon tahsilatlarında, döviz cinsinden hesaba geçen tutarlar o aşamada TLsına çevrilir. Buradan hareketle de 49.000 TL'nn aşılıp aşılmadığına bakılır.

Euro Bond faiz gelirlerinde, iktisaptan sonraki ilk kupon faizi tahsilatına ait gelirin hesabında, alış sırasında ödenen temiz fiyat-kirli fiyat farkı, işlemiş faiz olarak düşülür ve kalan tutar faiz geliri olarak dikkate alınır. "
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

2018 yilindan bir hesaplama...

Alıntı Originally Posted by Erkan71 Yazıyı Oku
    Merhaba,
    Eurobond'larda (2006 ve sonrasında ihraç edilenler) için kupon faiz gelirlerinin nasıl vergilendirileceğini biraz detaylı anlatayım; eğer ilgili takvim yılı içinde (kira, h.senedi temettü vs gibi başkaca gelir vergisi beyannamesi doldurmanızı gerektirmeyecek ilave bir geliriniz olmadığını varsayıyorum) kupon faiz geliriniz, 2018 yılı için 34.000 TL'den düşükse yoksa, 2019 Mart ayında 2018 yılı eurobond gelirleriniz için bir gelir beyannamesi doldurmanıza gerek yok.
    Kupon faiz geliriniz 34.000 tl'den yüksekse, tüm kupon faiz gelirinizi beyan etmelisiniz. Eğer aynı yıl eurobond aldıysanız kirli-temiz fiyat farkını düşerek bulacağınız matrah üzerinden vergi ödersiniz. Örneğin 6 ayda bir %5 kupon ödemeli bir Eurobond'u Ağustos'da aldıysanız, Kasım ayında nominal değer üzerinden (bu örnekte 1000 usd kabul edelim) 50 USD kupon faiz geliri elde edersiniz. Ancak Eurobond'u Ağustos ayında (kirli fiyattan) satın alırken, satınalma fiyatının üzerinde 3 aylık (Mayıs-Haz-Tem) birikmiş faizi vardı. Yani 25 USD (50 USD/2). Bu işlemiş 3 aylık faizi de Eurobond'u satın alırken peşin ödediğiniz için vergi beyannamesinde, kupon faiz geliri olarak sadece o yıl için 25 USD bildirip (yıllık faiz gelirinin 34 k TL aşacağını varsayarak) 25 USD üzerinden vergi ödersiniz. Bunu sadece Eurobond'u aldığınız ilk yıl için yapabilirsiniz.
    Gelir vergisi oranları da, 2018 yılı için 14.800 TL'ye kadar %14, 14.800-34.000 TL'ye kadar %20 şeklinde ilerliyor.
    Burada dikkat edeceğiniz son iki kritik husus;
    1.çocuklarınızın eğitim, servis vs masraflarını, gelir vergisi matrahının %10'nuna kadar vergiden düşebilirsiniz.
    2. Kupon faiz ödemesini aldığınız tarihteki merkez bankası kuru üzerinden döviz kurunu kullanarak gelirinizi hesap edeceksiniz. Örneğin yukarıda verdiğim örnekte, kupon faizini 1 Kasım da aldığınızı düşünürsek 1 Kasım 2018 tarihli merkez bankası kuru üzerinden vergi matrahınızı hesap etmelisiniz.
    Örnek yapalım; 1 Ağustos'da 200.000 USD nominal değerli, 6 ayda bir kupon ödemeli, yıllık % 6.5 faizli bir eurobond aldınız. 1 kasımda da kupon ödemesi gerçekleşti ve kupon faizi olarak 6.500 USD gelir elde ettiniz (200.000 x % 6.5 / 2 = 6.500 USD). 1 Kasımda, merkez bankası usd kuru 5.80 TL ise, 37.700 TL gelir (6500 usd x 5.80) faiz geliri elde ettiniz. Bu faiz geliri 34 k TL"yi aştığı için Mart 2019"da gelir beyannamesinde faiz gelirinizin tümünü beyan edeceksiniz. Vergi matrahı hesabı:
    37.700 TL faiz geliri-18.850 TL (kirli-temiz fiyat farkı) = 18.850 TL
    Varsa çocuklarınızın eğitim, servis masrafı olarak düşebileceğiniz tutar; 18.850 x %10 = 1.885 TL.
    Nihai Gelir Vergisi matrahı = 18.850 - 1.885 = 16.965 TL
    Vergi hesabı:
    14.400 TL için % 15 vergi = 2.220 TL
    14.400 TL'yi aşan bakiye için 2.565 TL x %20 vergi = 513 TL.
    Toplam ödeyeceğiniz vergi = 2.733 TL olacak.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
    Bu arada ücretliyseniz hepsi bir değerlendirilcek .
    Tek işyerinden alınmış ücret + varsa kira (brüt) + Eurobond faizi+ varsa temettü(brüt)

Ücret gelirleri için yıllık gelir vergisi beyannamesi mecburiyeti:
    https://www.finansgundem.com/yazarla...yazisi/1463489
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett

Evet ilk yil icin sadece alinan extra kupon geliri ne bakmak lazim
    ana bond lari da bozmaz isek 49K yi gecmeyecek sekilde bond alimi yapilabilir.
    Yada bakilacak tum gelir ana para + kupondan gelen gelir eger 49K yi geciyor ise satis yapilacak ki vergi odenmesin..
    Yada gelir cok iyi gelir ise vergi de odebilir onun karari da kisiye tabi elbette

Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    mehmet bingöl'ün 2016 yılındaki yazısı daha açıklayıcı oldu. rakamı güncel revize ettim.

https://www.finansgundem.com/yazarla...yazisi/1001321

https://www.finansgundem.com/yazarla...-yazisi/466718

1.yazıdan:
    "Vergiye esas hesaplamalar için, yıl içinde gerçekleşen faiz kupon tahsilatlarında, döviz cinsinden hesaba geçen tutarlar o aşamada TLsına çevrilir. Buradan hareketle de 49.000 TL'nn aşılıp aşılmadığına bakılır.

Euro Bond faiz gelirlerinde, iktisaptan sonraki ilk kupon faizi tahsilatına ait gelirin hesabında, alış sırasında ödenen temiz fiyat-kirli fiyat farkı, işlemiş faiz olarak düşülür ve kalan tutar faiz geliri olarak dikkate alınır. "

5. Eurobond alım fiyatını hesaba katmadan yapılan her hesap eksik oluyor.

x = kirli temiz farkı
    y = itfa geliri
    z = kupon başına düşen prim tutarı

olarak alırsak, her faiz geliri beyan aşamasında:

a-) temiz alış fiyatı < 100

ya da

b-) temiz alış fiyatı > 100

olarak düşünmek lazım.

a durumu geçerli ise:

vergi matrahı = yıl içinde tahsil edilen kupon faizi - x(sadece alımın yapıldığı yılda) + y(sadece itfa yılında)

b durumu geçerli ise:

vergi matrahı = yıl içinde tahsil edilen kupon faizi - x(sadece alımın yapıldığı yılda) - z

olacaktır.

Temiz alış fiyatı 100 ise y ve z parametreleri dikkate alınmayacaktır.

Beyan sınırı ile karşılaştırılacak rakam(başka gelir olmadığı varsayımıyla) vergi matrahı olacağı için Sn Erkan71'in hesabının o kısmı doğru değil, zaten Sn. Trade Shark'ın paylaştığı makalede bu belirtilmiş(kendisi de belirtmiş sonradan gördüm):

"...iktisaptan sonraki ilk kupon faizi tahsilatına ait gelirin hesabında, alış sırasında ödenen 'temiz fiyat-kirli fiyat farkı', işlemiş faiz olarak düşülür ve kalan tutar faiz geliri olarak dikkate alınır."
    Son düzenleme : Epicurist; 19-01-2020 saat: 14:47.

6.  Alıntı Originally Posted by halil82ist Yazıyı Oku
    Hocam bulabildinizmi daha küçük miktarlarda alma imkanını?
    Merhabalar, işlerim yoğundu ilgilenemedim pek bu konuyla.
    Yine biraz dolar biriktirdim eurobonda çevirmek istiyorum ama geçen yıl çok tatlı fiyatlardan almıştım şimdikilere elim gitmiyor iyice düştü getiriler. Böyle olunca da özel sektör bonolarına bakayım dedim ama 200k dolarım da yok. TSKB iş bankası iştirakidir 70 yıllık bankadır güvenilirdir eurobondunu almaktan çekinmem. Fiyatına bile bakamadım onu bir öğreneyim aracı kurumumu arayıp 10 bin dolarlık alabilir miyim soracağım.

Malesef issiz im.. is yok
    o yuzden kendime gelir yaratmaya calisirken devlet te ona bile goz koydu be ya

Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Bu arada ücretliyseniz hepsi bir değerlendirilcek .
    Tek işyerinden alınmış ücret + varsa kira (brüt) + Eurobond faizi+ varsa temettü(brüt)

Ücret gelirleri için yıllık gelir vergisi beyannamesi mecburiyeti:
    https://www.finansgundem.com/yazarla...yazisi/1463489

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Malesef issiz im.. is yok
    o yuzden kendime gelir yaratmaya calisirken devlet te ona bile goz koydu be ya
    senle aynıyız dostum sorma)

Sayfa 257/1000 İlkİlk ... 157207247255256257258259267307357757 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •