Sayfa 262/1000 İlkİlk ... 162212252260261262263264272312362762 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 2,089 - 2,096 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by shangil Yazıyı Oku
    sayin shorts tesekkurler
    rica ederim

2. Sayın shorts eurobond her zaman riski mevcut

O zaman ki krizde Nisa’n Mayıs ayında beunson krizinde %25-30 oranında ana paranın eridiğini görebilirdiniz .

Bizim arkadaş 62 bin dolar 45 bine düşmüştü ama şimdi karda portföyü her 6 ayda birde kar payı alıyor

Yani mevduat gibi garantisi yok ANA para riski her zaman var

Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Sayın shorts eurobond her zaman riski mevcut

O zaman ki krizde Nisa’n Mayıs ayında beunson krizinde %25-30 oranında ana paranın eridiğini görebilirdiniz .

Bizim arkadaş 62 bin dolar 45 bine düşmüştü ama şimdi karda portföyü her 6 ayda birde kar payı alıyor

Eurobond'lari hisse senedi gibi görmek lazim vade sonuna kadar.
    Ana para riski bence mevduat'tan daha az.
    Türkiye batarsa ana para da batar.
    Türkiye battiginda mevduat garantisinin zaten anlami kalmiyor.

Daha evvelde yazmistim. benim 2004'de yilinda almis oldugum 2034 vadeli Eurobond'um var ve su ana kadar aldigim brüt kuponlar ile ana parami geri aldim. Degeri su anda 118 ama 79'uda gördü.

4. Benim demek istediğim aslında vade içinde çıkılması gereken zaruri bir ihtiyaç vasıl olduğunda demek istemiştim

5.  Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Sayın shorts eurobond her zaman riski mevcut

ilahi sn pscyokinesis.. o kadarını öğreneli çok oldu yahu. sorumu anlamamışsınız malesef.

6. çok kaba ve sallama rakamlarla örnek vereyim..

diyelim 2025 kağıdı var. %5 yıllık kuponlu. fiyatı 120 usd.

120 bin dolarla 100 bin nominal kağıt aldım.

biliyorum ki.. 120K dolar yatırımla 5 yıl boyunca senede %5x100K=5 bin dolar kupon gelirim olur. vade sonuna yakın kağıdın piyasa fiyatı ister 150K ister 50k olsun ana param vadede 100K dolar olarak geri döner. (150k olmuşsa çoktan okutmuş olurum o başka:)

oysa eurobond fonunda vadeydi kupondu vs yok.. fonu aldın sattın arası fiyat farkı var. atıyorum yarın 10 birim fiyattan 100K dolarlık eurobond fon aldın. oldu ya saçma sapan gelişmeler oldu, fonun fiyatı bir süre sonra 6 birim fiyata düştü. fona yatırdığın para 60K dolara düşer.. kuponunu alayım, vade sonunu bekleyeyim, ana para nominalden geri döner falan yok. çünkü vade yok. kupon yok.

bu iki durumun farkına dikkat çekmek istemiştim ben..

7.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    çok kaba ve sallama rakamlarla örnek vereyim..

diyelim 2025 kağıdı var. %5 yıllık kuponlu. fiyatı 120 usd.

120 bin dolarla 100 bin nominal kağıt aldım.

biliyorum ki.. 120K dolar yatırımla 5 yıl boyunca senede %5x100K=5 bin dolar kupon gelirim olur. vade sonuna yakın kağıdın piyasa fiyatı ister 150K ister 50k olsun ana param vadede 100K dolar olarak geri döner. (150k olmuşsa çoktan okutmuş olurum o başka

oysa eurobond fonunda vadeydi kupondu vs yok.. fonu aldın sattın arası fiyat farkı var. atıyorum yarın 10 birim fiyattan 100K dolarlık eurobond fon aldın. oldu ya saçma sapan gelişmeler oldu, fonun fiyatı bir süre sonra 6 birim fiyata düştü. fona yatırdığın para 60K dolara düşer.. kuponunu alayım, vade sonunu bekleyeyim, ana para nominalden geri döner falan yok. çünkü vade yok. kupon yok.

bu iki durumun farkına dikkat çekmek istemiştim ben..
    "devamli eurobondum olsun; bu eurobondlarin kupon ve itfa gelirleriyle de devamli eurobond almaya devam edeyim" demiyorsaniz ulkemizdeki eurobond fonlari mantikli degil; (dogru anladiysam) dusuncenizdeki risk var. fon uzerinden kupon ve itfa gelirleriyle yuksek fiyatli eurobond almaya devam ediyorsunuz, hem de nakit akisi saglayabileceginiz tek durum olan fon satimi durumunda stopajla her turlu vergi oduyorsunuz. halbuki dpgrudan eurobond sahipligi durumunda beyan limiti altinda kalirsaniz kupon ve itfada bu vergiyi odemek durumunda degilsiniz. yurtdisinda karpayi dagitimi yapan bond etfleri var ama ulkemizde bu tarz bir dagitim yapan ya da bond getirilerine gore kupon faizi dagitimi ya da yeniden yatirim cesitlendirmesi olan bir fon duymadim.

zamaninda eurobond vs eurobond fonu konusunda dusuncelerimi soyle ozetlemistim, cekincelerinizde haklilik payi oldugunu dusunuyorum:

https://www.hisse.net/topluluk/showt...14#post3376014
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

vade sonu olan 05.06.2020 tarihinde bir ana para ve bir kupon alacaksiniz
    yani 10.211 usd verip size vade sonu 10.000 + 350 usd vercekler

10350-10211= 139 usd cebe gircek

su anda 10222 yaziyor

NOT: bu kagidida bulamayabilirsiniz iyice kemiklesmis olabilir, daha uzun vadelere bakin derim ama siz bilirsiniz

Alıntı Originally Posted by shangil Yazıyı Oku
    arkadaslar ben bir az arastirdim ornek olarak emin olmak isterdim

mesela burada yazmis
    https://www.vakifbank.com.tr/Default.aspx?pageID=2378

ben simdi alip ve 05.06.2020 vade tarihine kadar saklamak istiryorum ve birinci eurobondu seciyorum. vadeye kalan gun 137 gun ve kupon orani %3,5000. ben satis butonun secip ve asagida 10 bin tutar yazsam sonuc tutar bana10211 gosteriyor. bu acaba dogrumu? net oluyormu bu? birde yazmis her gun degisiliyor normalda bu degismeler etki yapmamasi lazim ama yazmis etki yapiyor bunu biraz kafa karistirdim
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Sayfa 262/1000 İlkİlk ... 162212252260261262263264272312362762 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •