Sayfa 263/1000 İlkİlk ... 163213253261262263264265273313363763 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 2,097 - 2,104 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Dostum, vergi beyanlarini nasil hallettiniz, elde ettiginiz getirilerden cok fazla vergi gidiyor hesaplari nasil kontrol ediyorsunuz

Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    Eurobond'lari hisse senedi gibi görmek lazim vade sonuna kadar.
    Ana para riski bence mevduat'tan daha az.
    Türkiye batarsa ana para da batar.
    Türkiye battiginda mevduat garantisinin zaten anlami kalmiyor.

Daha evvelde yazmistim. benim 2004'de yilinda almis oldugum 2034 vadeli Eurobond'um var ve su ana kadar aldigim brüt kuponlar ile ana parami geri aldim. Degeri su anda 118 ama 79'uda gördü.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

2.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    vade sonu olan 05.06.2020 tarihinde bir ana para ve bir kupon alacaksiniz
    yani 10.211 usd verip size vade sonu 10.000 + 350 usd vercekler

10350-10211= 139 usd cebe gircek

su anda 10222 yaziyor

NOT: bu kagidida bulamayabilirsiniz iyice kemiklesmis olabilir, daha uzun vadelere bakin derim ama siz bilirsiniz
    Servet hocam bu net paradir demi vergisi yok artik demi? 212.44 hesaplamis o nereden geldi anlamadim
    Sonunda fiyat degisikligi bana etki yapmazmi artik aldiktan sonra?
    Birde bulamayabilirsiniz kismin anlamadim?

3.  Alıntı Originally Posted by shangil Yazıyı Oku
    Servet hocam bu net paradir demi vergisi yok artik demi?
    Sonunda fiyat degisikligi babana etki yapmazmi artik aldiktan sonra?
    Shangil şaka bir yana ama insanların babasını eurobond piyasasına sokmasan daha iyi olur
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

4.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Shangil şaka bir yana ama insanların babasını eurobond piyasasına sokmasan daha iyi olur
    Babasin? Kusura bakmayin cep telefonum degisiyor kelimeleri !
    sayin diproyal soru sormak yasak degilki arastirdim 1 saat turkcem pek iyi degil basit anlamak isterdim

Dostum,
    Aldigin fiyat ve sartlara tabisin
    atiyorum o anda yuzde 5 faiz mi var sen vade sonu bozarsan o yuzde 5i alirsin ama vadeye yakin faiz orani diyelim ki yuzde 10 oldu senin ana para degeri dustugunu gorursun ama sen ona bakmayacaksin ve vade sonunu bekleyeceksin.
    Vergi olayi da soyle eger aldigin bond lari vade sonundan once bozmaz isen sadece kupon uzeri biriken faiz ile elde edecegin net kupon degeri arasindaki paranin vergisine tabisin, bu deger 2020 yili icin 49bin tl dir
    Yani aldigin bond un 2020 yili icinde elde edecegin kupon gelirlerinde senin 49bin tl ye kadar olan gelirlerin beyana tabi degil, ancak vadeden once yapacagin satis ta ana para ve kupon gelirleri beyana tabi diye biliyorum

diproyal a not arkadas orda bana derken babana diye eli tirmemis olmali hehe
    sonucta bu kisi bir yatirim yapiyor .....

bulamayabilirsiniz de kemiklesmis ve artik zamani gecmis bir bond oldugu icin demek istedim...

Alıntı Originally Posted by shangil Yazıyı Oku
    Servet hocam bu net paradir demi vergisi yok artik demi?
    Sonunda fiyat degisikligi babana etki yapmazmi artik aldiktan sonra?

6.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Dostum,
    Aldigin fiyat ve sartlara tabisin
    atiyorum o anda yuzde 5 faiz mi var sen vade sonu bozarsan o yuzde 5i alirsin ama vadeye yakin faiz orani diyelim ki yuzde 10 oldu senin ana para degeri dustugunu gorursun ama sen ona bakmayacaksin ve vade sonunu bekleyeceksin.
    Vergi olayi da soyle eger aldigin bond lari vade sonundan once bozmaz isen sadece kupon uzeri biriken faiz ile elde edecegin net kupon degeri arasindaki paranin vergisine tabisin, bu deger 2020 yili icin 49bin tl dir
    Yani aldigin bond un 2020 yili icinde elde edecegin kupon gelirlerinde senin 49bin tl ye kadar olan gelirlerin beyana tabi degil, ancak vadeden once yapacagin satis ta ana para ve kupon gelirleri beyana tabi diye biliyorum

diproyal a not arkadas orda bana derken babana diye eli tirmemis olmali hehe
    sonucta bu kisi bir yatirim yapiyor .....

bulamayabilirsiniz de kemiklesmis ve artik zamani gecmis bir bond oldugu icin demek istedim...
    Elbette sn Servetbey,
    Ben biraz şaka katayım dedim. Sonuçta dediğiniz gibi uzun vadeli yatırım el titremesi normal...
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Biz, yil icinde bond alim satim yapmadigimiz icin sadece o yilda almis oldugumuz bond lardan alacagimiz kupon gelirlerinden aldigimiz anda kuponlar uzerindeki birikmis faiz miktari arasindaki farkin 49K yi gecmemesine odaklanmamiz gerekiyor.

Ornek 1020 usd lik bir bond aldik bunun 30+30 olarak yilda iki kuponu var diyelim ve kupon odeme tarihleri de kolaylik olmasi icin mart ve eylul oldugunu dusunelim. Bond u da ocak ayinin basinda aldik, hesapliyoruz ilgili kuponun %50 faizini de uzerinde almis oluyoruz, mart ayinda 30 usd olarak ilk kuponu aliyoruz bunun zaten uzerinde 15lik kismi var ve gene martan itibaren sifir faiz birikimi olarak eylule dek 30 usd lik alinan kupon net getiri olmus oluyor. Kalan son aylik donemde her hangi bir odeme olmadigi icin orada vergi zaten yok.

Anapara ise yil icinde atiyorum 1035 oluyor subat ayinda mart ta odeme yapiliyor 1005 oluyor haziranda faiz yukseliyor degeri 990 oluyor. Eylul geldiginde 1005 oluyor ve kupon odemesi sonrasi degeri 975 oluyor.. Biz bunlardan etkilenmiyoruz nasilsa vade sonu 1000 usd olarak anapara alacagiz.

Vergi kismina gelelim. ilk kupondan 30-15 den 15usd gelir elde ettik. Eylul ayinda gelen kuponun tum asamalari bizde iken oldugu icin de orada 30 usd lik gelir elde ettik. Yani yil icinde 45usd lik bir gelirimiz var.

49000 tl bolu 45 usd dan 1088 rakami cikiyor bunu da usd degerinin yil sonu 8 lira oldugunu dusunelim, demek ki eger 136 tane bu kagittan elimizde var ise 136*45 = 48960 degerini bulup vergi beyan vermekten kurtulmus oluyoruz ama elimizde 137 tane bu kagit var ise vergi beyani yapicaz ve oncelikle %27 sonra sinda %35 lik vergi ye tabi olacagiz.

Dogru mu arkadaslar bu hesap..............

Dostum kac gundur de ben hesap ediyorum, getiriler 49K yi gecebilir diye issiz gucsuz olunca da kendime burdan gelir elde etme cabasindayim, vergi olaylari zaten usd mevduatta yuzde 20 20 oduyorduk. Ama simdi hesap kitap yapmak cok yordu beni, neyse heralde 49K ya ulasamiyor gibiyiz..

Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Elbette sn Servetbey,
    Ben biraz şaka katayım dedim. Sonuçta dediğiniz gibi uzun vadeli yatırım el titremesi normal...

Sayfa 263/1000 İlkİlk ... 163213253261262263264265273313363763 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •