Sayfa 303/1000 İlkİlk ... 203253293301302303304305313353403803 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 2,417 - 2,424 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

2040 vadeli 82.2 kirli fiyatlı eurobond 8.88 faizli iyi bir oran aslında ama vadesinden önce satarsak ne kadar vergi veriyoruz bilen var mı? Bir de bu vergiyi yerinde mi alıyorlar beyan mı etmemiz gerekiyor?
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,002
     Alıntı Originally Posted by esramarka Yazıyı Oku
    2040 vadeli 82.2 kirli fiyatlı eurobond 8.88 faizli iyi bir oran aslında ama vadesinden önce satarsak ne kadar vergi veriyoruz bilen var mı? Bir de bu vergiyi yerinde mi alıyorlar beyan mı etmemiz gerekiyor?
    https://www.sozcu.com.tr/2020/yazarl...lmesi-5681070/

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

3.  Alıntı Originally Posted by esramarka Yazıyı Oku
    Vadesinden önce satınca *kur farkı* karı beyan ediliyor. Bu kardan ÜFE oranında mahsup gerçekleşiyor.

1 USD= 5.5TL' ise aldığında, satarken 1 USD = 8.5TL ise 5 sene sonra aradaki 8.5TL-5.5TL üzerinden gelir vergisi ödeniyor. Kupon faizi gelirindeki gibi muafiyet limiti yok. Ancak anapara ÜFE artışı oluşan kardan mahsup ediliyor.

Benim en çokçekindiğim konu eurobond vergilendirmesidir.

Zira devlet bu vergileri değerli konut vergisinde olduğu gibi yurt içi yatırımcılar için ciddi bir biçimde arttırabilir. Örneğin ÜFE mahsuplaşmasını kaldırabilir ya da bu ürüne özel belirli meblağlar ve üstü için ek gelir vergisi tarifeleri çıkartabilir.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

4.  Alıntı Originally Posted by esramarka Yazıyı Oku
     Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Vadesinden önce satınca *kur farkı* karı beyan ediliyor. Bu kardan ÜFE oranında mahsup gerçekleşiyor.

1 USD= 5.5TL' ise aldığında, satarken 1 USD = 8.5TL ise 5 sene sonra aradaki 8.5TL-5.5TL üzerinden gelir vergisi ödeniyor. Kupon faizi gelirindeki gibi muafiyet limiti yok. Ancak anapara ÜFE artışı oluşan kardan mahsup ediliyor.

Benim en çokçekindiğim konu eurobond vergilendirmesidir.

Zira devlet bu vergileri değerli konut vergisinde olduğu gibi yurt içi yatırımcılar için ciddi bir biçimde arttırabilir. Örneğin ÜFE mahsuplaşmasını kaldırabilir ya da bu ürüne özel belirli meblağlar ve üstü için ek gelir vergisi tarifeleri çıkartabilir.
    Umarım bahsettiğiniz vergi riski geriye dönük değil alım tarihinden sonra olurda hesap kitap yapabiliriz. Diğer yandan 90 liradan eurobond aldım ve vadesine kadar tuttum ve itfa oldu. İtfa oluncaya kadar aldığım faizler beyan sınırının altındadır.

Ancak 100 liradan kupon itfa oldu. Ben 90'dan aldım. Bu 10$ için vergi ödenecek mi?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

5.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Umarım bahsettiğiniz vergi riski geriye dönük değil alım tarihinden sonra olurda hesap kitap yapabiliriz. Diğer yandan 90 liradan eurobond aldım ve vadesine kadar tuttum ve itfa oldu. İtfa oluncaya kadar aldığım faizler beyan sınırının altındadır.

Ancak 100 liradan kupon itfa oldu. Ben 90'dan aldım. Bu 10$ için vergi ödenecek mi?

1.konu: Ne yazık ki geçmiş uygulamalar itfa tarihinden önceki tüm zamanları kapsıyor. Benim başıma 1999 yılında geldi. 1 yıl geçtikten sonra aldığım hazine tahvili itfa edilmeden %20 *ek* vergi koymuştu devlet. İtfa tarihinde tüm vergiler de otomatik olarak banka hesabımdan çekilmişti üstelik. Beyan gibi detaylarla da uğraşmadı devlet. Hemen hesaptan aldı vergiyi.

2. konu: Ödenecek diye biliyorum ama onun da vergi hesabı farklı (2. el alım satım olmadığı için kur farkı yok sadece dolar bazında kazanç vergilendiriliyor diye biliyorum).
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    Evet, verdiğiniz bilgi kesinlikle doğru fakat banka çalışanları bunu bir bilse. Hukuk departmanına yazı yazdı, artık kaç güne cevap gelirse
    Bu arada Eşim ve benim üzerime 35biner yıllık gelir olacak şekilde erobond alımı yaptım. Daha fazla almaya cesaret edemiyorum, Dolar kuru ne olur ilerde belli olmaz. Bu kurla ayda 5800 tl, Allah bereket versin. Ülkeye bir şey olmadıktan sonra sıkıntı olmaz.

Eurobond olunca temettü, kira ve bunun gibi şeylere yatırım yapamıyoruz. Vergi açısından dara düşürmeyecek ne önerirsiniz.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,002
     Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    1.konu: Ne yazık ki geçmiş uygulamalar itfa tarihinden önceki tüm zamanları kapsıyor. Benim başıma 1999 yılında geldi. 1 yıl geçtikten sonra aldığım hazine tahvili itfa edilmeden %20 *ek* vergi koymuştu devlet. İtfa tarihinde tüm vergiler de otomatik olarak banka hesabımdan çekilmişti üstelik. Beyan gibi detaylarla da uğraşmadı devlet. Hemen hesaptan aldı vergiyi.

2. konu: Ödenecek diye biliyorum ama onun da vergi hesabı farklı (2. el alım satım olmadığı için kur farkı yok sadece dolar bazında kazanç vergilendiriliyor diye biliyorum).
    2. madde konusunda gorus bildireyim.
    Benim de arastirmalarim sonunda kur farki geliri yok. Yani atiyorum 90 dolardan aldiniz 10 sene sonra 100 dolar olarak itfa oldu. Burada 10 dolarin vergisini oduyorsunuz sadece.

Syg,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,002
    Eurobond alindi mi vade sonuna kadar tutulacak. Veya 100K dolarlik alinacaksa ve arada para lazim olur deniyorsa 5 cesit eurobond alinacak degisik vadelerde. Mesela ikiser sene ara ile 20K dolar yatirilicak, itfa olan oldu mu onun parasi ile yeniden bono alinacak.
    Kupon faizi normal gelir vergisi tarifesi.. Muafiyet siniri da var.
    Ancak muafiyet sadece eurobond faiz geliri varsa gecerli, herhangi bir nedenle zaten beyanname veriliyorsa muafiyet islemez, sinir altinda bile kalinsa bu gelir de beyannameye eklenir diye biliyorum.

Syg,

Sayfa 303/1000 İlkİlk ... 203253293301302303304305313353403803 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •