Sayfa 304/1000 İlkİlk ... 204254294302303304305306314354404804 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 2,425 - 2,432 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Eurobond alindi mi vade sonuna kadar tutulacak. Veya 100K dolarlik alinacaksa ve arada para lazim olur deniyorsa 5 cesit eurobond alinacak degisik vadelerde. Mesela ikiser sene ara ile 20K dolar yatirilicak, itfa olan oldu mu onun parasi ile yeniden bono alinacak.
    Kupon faizi normal gelir vergisi tarifesi.. Muafiyet siniri da var.
    Ancak muafiyet sadece eurobond faiz geliri varsa gecerli, herhangi bir nedenle zaten beyanname veriliyorsa muafiyet islemez, sinir altinda bile kalinsa bu gelir de beyannameye eklenir diye biliyorum.

Syg,
    Evet , o nedenle temettü dağıtması gereken gerekecek şirket sahipleri, kira geliri elde edenler buna çok dikkat etmeli. Kupon faizi dahil tüm toplam gelir 49.000TL'yi geçmemeli.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
    Eurbond itfa tarihine kadar tutulursa anapara kazancına vergi yok. Yani kupon geliri 49.000 ile sınırlı sadece.

https://www.privia.com.tr/ContentMan...ehberi2019.pdf
    https://dividendexpert.blogspot.com/.../eurobond.html

HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI EUROBONDU FAİZ (İTFA+KUPON) GELİRİ
    %0 oranında stopaj uygulanır.
    Anapara kur farkı gelir sayılmaz.
    Enflasyon indirimi uygulanmaz.
    Elde edilen faiz gelirlerinin, stopaja tabi tutulmuş diğer menkul ve gayrimenkul sermaye iratlarıyla birlikte 49.000 TL'lik beyan sınırını (2020 yılı için) aşması durumunda, gelirin tamamı beyan edilir
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

3.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    1.konu: Ne yazık ki geçmiş uygulamalar itfa tarihinden önceki tüm zamanları kapsıyor. Benim başıma 1999 yılında geldi. 1 yıl geçtikten sonra aldığım hazine tahvili itfa edilmeden %20 *ek* vergi koymuştu devlet. İtfa tarihinde tüm vergiler de otomatik olarak banka hesabımdan çekilmişti üstelik. Beyan gibi detaylarla da uğraşmadı devlet. Hemen hesaptan aldı vergiyi.

2. konu: Ödenecek diye biliyorum ama onun da vergi hesabı farklı (2. el alım satım olmadığı için kur farkı yok sadece dolar bazında kazanç vergilendiriliyor diye biliyorum).
    2008 krizinde de koydular .

stopaj sıfırdı aldığımda bono tahvillleri vergili şekilde ödediler

4. euro için bond var mı onlarda oran nedir acaba link var mıdır

Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için. Biraz sıkıntılı bir durum. Vadesinden önce satmayacaksak almak gerekli bana göre o zaman.
     Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Vadesinden önce satınca *kur farkı* karı beyan ediliyor. Bu kardan ÜFE oranında mahsup gerçekleşiyor.

1 USD= 5.5TL' ise aldığında, satarken 1 USD = 8.5TL ise 5 sene sonra aradaki 8.5TL-5.5TL üzerinden gelir vergisi ödeniyor. Kupon faizi gelirindeki gibi muafiyet limiti yok. Ancak anapara ÜFE artışı oluşan kardan mahsup ediliyor.

Benim en çokçekindiğim konu eurobond vergilendirmesidir.

Zira devlet bu vergileri değerli konut vergisinde olduğu gibi yurt içi yatırımcılar için ciddi bir biçimde arttırabilir. Örneğin ÜFE mahsuplaşmasını kaldırabilir ya da bu ürüne özel belirli meblağlar ve üstü için ek gelir vergisi tarifeleri çıkartabilir.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Hem acemi hem amatörce yazılmış yazılarıma yatırım maksadıyla itibar etmeyiniz.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

Bu vergileri kaynağında mahsup etseler de bizi beyanname ile uğraştırmasalar ne güzel bir uzun vade yatırımı olacak aslında.
     Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Eurbond itfa tarihine kadar tutulursa anapara kazancına vergi yok. Yani kupon geliri 49.000 ile sınırlı sadece.

Elde edilen faiz gelirlerinin, stopaja tabi tutulmuş diğer menkul ve gayrimenkul sermaye iratlarıyla birlikte 49.000 TL'lik beyan sınırını (2020 yılı için) aşması durumunda, gelirin tamamı beyan edilir
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Hem acemi hem amatörce yazılmış yazılarıma yatırım maksadıyla itibar etmeyiniz.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

Geliri yıllık atıyorum 40 bin liraya ayarladınız eurobond aldınız dolar 1.5 kat arttı 60 bin gelir oldu hepsini beyan etmek zorundasınız. Zor ve saçma. Ky'nin uğraşacağı işler değil bu yüzden bu iş.
     Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku

8.  Alıntı Originally Posted by cem1473 Yazıyı Oku
    Evet, verdiğiniz bilgi kesinlikle doğru fakat banka çalışanları bunu bir bilse. Hukuk departmanına yazı yazdı, artık kaç güne cevap gelirse
    Bu arada Eşim ve benim üzerime 35biner yıllık gelir olacak şekilde erobond alımı yaptım. Daha fazla almaya cesaret edemiyorum, Dolar kuru ne olur ilerde belli olmaz. Bu kurla ayda 5800 tl, Allah bereket versin. Ülkeye bir şey olmadıktan sonra sıkıntı olmaz.

Eurobond olunca temettü, kira ve bunun gibi şeylere yatırım yapamıyoruz. Vergi açısından dara düşürmeyecek ne önerirsiniz.
    Mevcut finansal durumlarımız benzer.EUROBOND kupon ödemeleri ve TEMETTÜ gelirlerimiz yıllık vergi beyan sınırında. Kesin karar vermemekle birlikte sonraki yatırımlar için önceliğimiz Devlet Tahvili veya BES .

Sayfa 304/1000 İlkİlk ... 204254294302303304305306314354404804 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •