Sayfa 324/1000 İlkİlk ... 224274314322323324325326334374424824 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 2,585 - 2,592 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. Eurobondları aldığımız banka batarsa veya kapınırsa nasıl bir süreç izleniyor bilgisi olan varmıdır?

2.  Alıntı Originally Posted by kıyıköy Yazıyı Oku
    Eurobondları aldığımız banka batarsa veya kapınırsa nasıl bir süreç izleniyor bilgisi olan varmıdır?
    Hocam sorunuzun cevabı çok uzun. Genel olarak iflas hükümleri uygulanır. Detaylar aşağıdaki linktedir.

https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.6102.pdf
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

3.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Hocam sorunuzun cevabı çok uzun. Genel olarak iflas hükümleri uygulanır. Detaylar aşağıdaki linktedir.

https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.6102.pdf
    Madde 332 içerisinde şöyle bir satır buldum.

(2) Şirketin iflası hâlinde alacaklıların haiz oldukları haklar iflas masasına geçer.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
     Alıntı Originally Posted by kıyıköy Yazıyı Oku
    Eurobondları aldığımız banka batarsa veya kapınırsa nasıl bir süreç izleniyor bilgisi olan varmıdır?
    Tüm eurobondlar euroclear bankası güvencesinde. Aldığınız eurobond Hazine veya Şirket eurobonduysa bu kurumların iflas etmemesi önemlidir.
    Fakat banka/aracı kurum ile ilgili kapanma/batma durumunda Yatırımcı Tazmin Merkezi'nin güvence kapsamı işler. Kaynak Hsbc
    https://www.hsbc.com.tr/medium/document-file-1194.vsf
    "Yatırımcı Tazmin Merkezi Güvence Miktarı
    Eurobond işlemi her bir yatırımcı için belirli bir tutara
    kadar Sermaye Piyasası Kurulu Düzenlemeleri uyarınca
    Yatırımcı Tazmin Merkezi'nin güvencesi altındadır. Bu
    tutar her yıl ilan edilen yeniden değerleme katsayısı
    oranında artırılır. Tazmin kapsamı dışında kalan kişi ve
    kurumlar bu güvence miktarından faydalanamaz."
    2020 için bu tutar 217.000 TL
    Son düzenleme : Trade Shark; 28-03-2020 saat: 00:49.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

5. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Edit :
    Banka Mevduatı için güvence 150.000 TL, Eurobond için 217.000 TL

500 TL ile mevduat hesabı açabiliyoruz ama en az Eurobond alım tutarı ortalama 6000-7000 TL .Bu farkın güvence bedeline yansımamış olması ve Doviz olarak satılan Eurobond için güvence bedelinin doviz olmaması ilginç geldi bana.
    Son düzenleme : kıyıköy; 28-03-2020 saat: 01:06.

6. Bugün Vakıfbank'ın bir eurobondunu incelerken bir şey farkettim. Vakıfbantaki gösterilen değer 80, ancak börse berlinden isin koduyla kontrol ettiğimde o eurobondun 77 olduğunu gördüm. Acaba bankalar alım satım farkı haricinde buna da komisyon mu ekliyorlar?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
     Alıntı Originally Posted by zarathustra Yazıyı Oku
    Bugün Vakıfbank'ın bir eurobondunu incelerken bir şey farkettim. Vakıfbantaki gösterilen değer 80, ancak börse berlinden isin koduyla kontrol ettiğimde o eurobondun 77 olduğunu gördüm. Acaba bankalar alım satım farkı haricinde buna da komisyon mu ekliyorlar?
    Ja.
    Bankalar aracı tabi. %1 komisyon ekliyorlar kotasyonlara.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

8. Ufakta olsa döviz geliri olsun diye konuya bakıyordum, her şeyi anlamak amacıyla 1. sayfadan okumaya başladım 40 sayfa bana yetti uzaya roket fırlatsak daha kolay bazı yerlerde öyle hesaplar var ki aman aman yatırım değil matematik problemi çok farklı değişkenler var tam öğrendim diyorsun yeni bir şey çıkıyor insanın karşısına.

Burada sorulan aynı sorulara üşenmeden cevap veren bütün arkadaşlara teşekkürler... 300 sayfa okumak ve kafamızdaki soruların cevabını bulmak gerçekten karmaşık ama hiç bir araştırma yapmadan da gelen kolaycı insanlarda var ne yazık ki....

Sayfa 324/1000 İlkİlk ... 224274314322323324325326334374424824 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •