Sayfa 38/1000 İlkİlk ... 2836373839404888138538 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 297 - 304 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Bunu bir örnekle anlatayım. Diyelim yıllık %4 faiz veren Eurobond'u 65 fiyatı ile aldınız ve itfaya 3 kupon var, 1 kupon geliriniz 2.000 olurken itfa gelirinizin mahsubu (35.000/3) 11.666 olacaktır , %35 diliminden vergi veriyorsanız 11.666+2.000=13.666 üzerinden çıkan vergi 4.783 (13.666X0.35) olur ki bu rakam kuponluk faiz kazancınız olan 2.000'in üstünde olur. Yıllık düşünürsek 4.000 dolar faiz geliri elde elderken 9.566 dolar vergi öderiz. Konu biraz karışık olduğundan sesli(yazılı) düşünüyorum, aslında size değil kendime anlatıyorum, kusura bakmayın
    vergi o şekilde hesaplanmıyor.

14.800 TL'ye kadar %15
    34.000 TL'nin 14.800 TL'si için 2.220 TL, fazlası %20
    80.000 TL'nin 34.000 TL'si için 6.060 TL, fazlası %27
    80.000 TL'den fazlasının 80.000 TL'si için 18.480 TL, fazlası %35

dolayısıyla 13666 usd=66963 tl nin vergisi 6060+(66963-34000)*%27=14960 tl vergi verilecek.
    bu da 14960/66963=%22.3 vergi verileceği anlamına gelir.

ayrıca mevzu 3 kuponu kalan eurobond ise diyelim ki itfaya 550 gün kalsın, %4 yıllık kupon faiziyle 65 usd fiyatla alınıyorsa getirisi %42.3'tür. bu mantıklı bir sayı değil... eurobondun fiyatı bu kadar düşmüşse zaten devlet iflas etmiştir, kupon falan da ödeyemeyecektir, dolayısıyla vergi de vermenize gerek kalmaz

şaka bir yana, kanuna ek şöyle bir maddeyle sorun çözülür: kuponlardan mahsup edilemeyen vergiler itfada mahsup edilir.
    yatırım tavsiyesi değildir.

2. Peki bir baska geliriniz var. o Vakit hesabi nasil yapacagiz. Aylik 2500 tl kira geliriniz var mesela. Yillik 30000 tl+itfadan gelecek olani da dahil ederek hesapladiginiz kupon gelirlerinizin TCMB kuruna gore toplami da 30000 tl olsun (yaklasik 6000 $ civarinda). Bu durumda hesabi nasil yapmamiz gerekiyor? Hala muafiyetten faydalanabiliyor muyuz? Yoksa toplam gelir uzerinden 13000 tl gibi bir vergi mi odememiz gerekiyor?

3.  Alıntı Originally Posted by mdemir Yazıyı Oku
    vergi o şekilde hesaplanmıyor.

14.800 TL'ye kadar %15
    34.000 TL'nin 14.800 TL'si için 2.220 TL, fazlası %20
    80.000 TL'nin 34.000 TL'si için 6.060 TL, fazlası %27
    80.000 TL'den fazlasının 80.000 TL'si için 18.480 TL, fazlası %35

dolayısıyla 13666 usd=66963 tl nin vergisi 6060+(66963-34000)*%27=14960 tl vergi verilecek.
    bu da 14960/66963=%22.3 vergi verileceği anlamına gelir.

ayrıca mevzu 3 kuponu kalan eurobond ise diyelim ki itfaya 550 gün kalsın, %4 yıllık kupon faiziyle 65 usd fiyatla alınıyorsa getirisi %42.3'tür. bu mantıklı bir sayı değil... eurobondun fiyatı bu kadar düşmüşse zaten devlet iflas etmiştir, kupon falan da ödeyemeyecektir, dolayısıyla vergi de vermenize gerek kalmaz

şaka bir yana, kanuna ek şöyle bir maddeyle sorun çözülür: kuponlardan mahsup edilemeyen vergiler itfada mahsup edilir.
    Ben verginin nasıl hesaplandığını biliyorum. Her yıl kendi vergimi kendim hesaplarım. Verdiğim örneğin ekstrem olduğunun farkındayım, ama imkansız değil, hesaplama 100.000 nominal için yapılıyor. 1.000.000'da olabilir yukarıda verdiğiniz vergi dilimleri anlamını yitirirdi. Önemli olan vergi kuralı elde edilmeyen gelirin vergisini almamaktır. Siz bunu öneriyorsunuz. Yani maliyeye faizsiz borç vermemi. Bunu yapmam bunu maliye de isteyemez. Diyelim şirket default etti ödemiyor ama ben maliyeye o parayı kazanmış gibi vergi verdim, sizin sistemde. Ne olacak ? Kusura bakmayın oluru olsa olur derim ama yok. Bu arada bilginiz olsun diye söylüyorum tam hatırlamıyorum ama 2001 ya da 2008 krizinde aktifbank ya da çalık holding'in Eurobond faizi %40 oldu. Bir kaç gün için alsak mı diye düşünürken fırsat vermedi, faizi düştü tekrar yükselsin diye bekledik ama kaçtı. Dolayısı ile verdiğim örnek olabilir bir şey. Daha düşük faizlerde bile negatif getiri alınabilir.
    Bir de şunu söyleyeyim ben burada kimseye bir şey öğretmeye çalışmıyorum, oysa siz vergi TL olarak ödenir ya da vergi dilimleri şudur gibi temel şeyleri ders verir gibi anlatıyorsunuz, komik oluyor.

4. 2001 krizinde 2030 vadeli TR eurobond (kupon 11.875)

Birim fiyat 70-80 bin'e

Yıllık getiri %14'e kadar gelmişti.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

5.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Ben verginin nasıl hesaplandığını biliyorum. Her yıl kendi vergimi kendim hesaplarım. Verdiğim örneğin ekstrem olduğunun farkındayım, ama imkansız değil, hesaplama 100.000 nominal için yapılıyor. 1.000.000'da olabilir yukarıda verdiğiniz vergi dilimleri anlamını yitirirdi. Önemli olan vergi kuralı elde edilmeyen gelirin vergisini almamaktır. Siz bunu öneriyorsunuz. Yani maliyeye faizsiz borç vermemi. Bunu yapmam bunu maliye de isteyemez. Diyelim şirket default etti ödemiyor ama ben maliyeye o parayı kazanmış gibi vergi verdim, sizin sistemde. Ne olacak ? Kusura bakmayın oluru olsa olur derim ama yok. Bu arada bilginiz olsun diye söylüyorum tam hatırlamıyorum ama 2001 ya da 2008 krizinde aktifbank ya da çalık holding'in Eurobond faizi %40 oldu. Bir kaç gün için alsak mı diye düşünürken fırsat vermedi, faizi düştü tekrar yükselsin diye bekledik ama kaçtı. Dolayısı ile verdiğim örnek olabilir bir şey. Daha düşük faizlerde bile negatif getiri alınabilir.
    Bir de şunu söyleyeyim ben burada kimseye bir şey öğretmeye çalışmıyorum, oysa siz vergi TL olarak ödenir ya da vergi dilimleri şudur gibi temel şeyleri ders verir gibi anlatıyorsunuz, komik oluyor.
    ben vergilendirme konularını iyi bildiğinizin farkındayım. ama %35 dilime girince tüm meblağın %35 ile çarpılması konuyu bilmeyen birinin yanlış anlamasına neden olabilir diye hesaplama yöntemini yazdım. ayrıca diyelim ki bir eurobond aldık, iki kupon ödedi, biz de kuponların vergisini verdik, sonra şirket iflas etti. bu durumda anaparayı kaybetmiş olmamıza rağmen yine vergi vermiş oluyoruz. şu anki mevzuatta da durum değişmiyor.

bu arada kimseye bir şey öğretmeye çalışmıyorsunuz ama ben sizden birçok şey öğrenmek istiyorum daha sorularım var o kadar kolay kurtulamazsınız

mesela diyelim ki bir eurobondu aldık ama hiç kupon ödemeden sattık. alış fiyatını temiz fiyattan mı kirli fiyattan mı hesaplayacağız? kupon ödemiş olsa temiz fiyatı kullanıyoruz çünkü ilk kupon ödemesinden birikmiş faizi çıkarıp vergisini veriyoruz. ama hiç kupon ödememişse gelirimiz olmayan birikmiş faizin vergisini verecek miyiz?

6.  Alıntı Originally Posted by mdemir Yazıyı Oku
    ben vergilendirme konularını iyi bildiğinizin farkındayım. ama %35 dilime girince tüm meblağın %35 ile çarpılması konuyu bilmeyen birinin yanlış anlamasına neden olabilir diye hesaplama yöntemini yazdım. ayrıca diyelim ki bir eurobond aldık, iki kupon ödedi, biz de kuponların vergisini verdik, sonra şirket iflas etti. bu durumda anaparayı kaybetmiş olmamıza rağmen yine vergi vermiş oluyoruz. şu anki mevzuatta da durum değişmiyor.

bu arada kimseye bir şey öğretmeye çalışmıyorsunuz ama ben sizden birçok şey öğrenmek istiyorum daha sorularım var o kadar kolay kurtulamazsınız

mesela diyelim ki bir eurobondu aldık ama hiç kupon ödemeden sattık. alış fiyatını temiz fiyattan mı kirli fiyattan mı hesaplayacağız? kupon ödemiş olsa temiz fiyatı kullanıyoruz çünkü ilk kupon ödemesinden birikmiş faizi çıkarıp vergisini veriyoruz. ama hiç kupon ödememişse gelirimiz olmayan birikmiş faizin vergisini verecek miyiz?
    Peki yanlış anlama olarak kabul edelim. Yalnız bundan sonraki tüm örneklerimi beyanname doldurur gibi değil de, anlatmak istediğim meramı anlatmak için yazıyorum gibi düşünün lütfen.
    Verdiğiniz örnek olmamış, çünkü örneğinizde kuponları tahsil ediyoruz ve (sadece kuponların) vergisini öyle veriyoruz, yani tahsil edilmiş gelirin vergisi alınıyor. Ana parayı kaybetmiş olmak bizi kupon faizinin vergisinden kurtarmaz. Yürürlükteki sistemde itfa geliri elde edecekken(diyelim 75 fiyatı ile almışken) şirket default ederse 1 kuruş itfa geliri vergisi vermiyoruz. Sizin önerdiğiniz sitemde ise, kalan kupon sayısına bağlı olarak, default durumunda asla tahsil edemeyeceğimiz itfa gelirinin vergisinin %90'ınını bile ödemiş olabiliriz. Diyelim ki maliyeye dilekçe verdik iade etti ama ya ben 10 yıldır vergi ödüyorsam bana (ortalaması olan) 5 yılın faizini verecek mi? Asla vermez. Vergiyi almak için gelirin tahsil edilmesi kuralı da tam da geliri tahsil etmeniz şüpheli olduğu için var.

Sorunuza gelince. Bence mantık olarak aldığınız kirli fiyat ile sattığınız kirli fiyat arasının vergiye konu olması gerekir.
    Sağlamasını yapalım:
    Kirli fiyatı 2'ye ayırırsak: temiz fiyat + işlemiş faiz şeklinde olur.
    Şöyle bir örnek yapalım; kuponuna 4 ay kalmış bir eurobond aldığınız düşünelim aldığınız kişi (6-4) 2 ayın faizini sizden kirli fiyat olarak alır. Siz de 2 ay elinizde tuttunuz. Satarken (6-2) 4 ayın faizini kirli fiyatı olarak alırsınız.
    Peki hakkınız ne olmalıdır 2 ay elinizde tuttuğunuza göre iki aylık faiz hakkınız olmalıdır ve tabi temiz fiyatlar farkı.
    Formüle edersek; kirli satış fiyatı - kirli alış fiyatı = (temiz satış fiyatı + 4 aylık faiz(kirli farkı) - (temiz alış fiyatı + 2 aylık faiz(kirli farkı) = (temiz satış fiyatı - temiz alış fiyatı) + (4 aylık faiz - 2 aylık faiz) = (temiz satış fiyatı - temiz alış fiyatı) + 2 Aylık(elinizde tuttuğunuz süre , yani hakkınız olan) faiz.
    Gördüğünüz üzere sağlamamız hipotezi doğruladı.
    Yani 2 işlemdeki kirli fiyat farkı bize vergiye konu olan rakamı verecektir.
    Yaptığım işlemlerin tamamı mantığa dayanıp bir yerden edinilmiş bilgi ile yazılmamıştır. O sebeple kafanıza yatmıyorsa ciddiye almayın.
    Saygılar.

7.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Sorunuza gelince. Bence mantık olarak aldığınız kirli fiyat ile sattığınız kirli fiyat arasının vergiye konu olması gerekir.
    Sağlamasını yapalım:
    Kirli fiyatı 2'ye ayırırsak: temiz fiyat + işlemiş faiz şeklinde olur.
    Şöyle bir örnek yapalım; kuponuna 4 ay kalmış bir eurobond aldığınız düşünelim aldığınız kişi (6-4) 2 ayın faizini sizden kirli fiyat olarak alır. Siz de 2 ay elinizde tuttunuz. Satarken (6-2) 4 ayın faizini kirli fiyatı olarak alırsınız.
    Peki hakkınız ne olmalıdır 2 ay elinizde tuttuğunuza göre iki aylık faiz hakkınız olmalıdır ve tabi temiz fiyatlar farkı.
    Formüle edersek; kirli satış fiyatı - kirli alış fiyatı = (temiz satış fiyatı + 4 aylık faiz(kirli farkı) - (temiz alış fiyatı + 2 aylık faiz(kirli farkı) = (temiz satış fiyatı - temiz alış fiyatı) + (4 aylık faiz - 2 aylık faiz) = (temiz satış fiyatı - temiz alış fiyatı) + 2 Aylık(elinizde tuttuğunuz süre , yani hakkınız olan) faiz.
    Gördüğünüz üzere sağlamamız hipotezi doğruladı.
    Yani 2 işlemdeki kirli fiyat farkı bize vergiye konu olan rakamı verecektir.
    Yaptığım işlemlerin tamamı mantığa dayanıp bir yerden edinilmiş bilgi ile yazılmamıştır. O sebeple kafanıza yatmıyorsa ciddiye almayın.
    Saygılar.
    mantıken yazdığınız gibi olmalı ama mevzuatta bu konuda bir bilgi bulamadım. demek ki böyle bir duruma düşersek bunun için de özelge talep etmemiz gerekecek...

bir tebliğde özel sektör eurobondlarında stopaj uygulaması ile ilgili hususlar vardı. bu stopajlar halen geçerli mi ve kesildikten sonra vergiden düşülebiliyor mu biliyor musunuz?

şu anda iş bankası'nın, vakıfbank'ın çok cazip 10 yıllıkları var...

8.  Alıntı Originally Posted by mdemir Yazıyı Oku
    mantıken yazdığınız gibi olmalı ama mevzuatta bu konuda bir bilgi bulamadım. demek ki böyle bir duruma düşersek bunun için de özelge talep etmemiz gerekecek...

bir tebliğde özel sektör eurobondlarında stopaj uygulaması ile ilgili hususlar vardı. bu stopajlar halen geçerli mi ve kesildikten sonra vergiden düşülebiliyor mu biliyor musunuz?

şu anda iş bankası'nın, vakıfbank'ın çok cazip 10 yıllıkları var...

Yeni tarihli bir yazı, bu yazıya göre özel sektör Eurobondlarında stopaj var. Evet stopaj düşülebiliyor vergiden yazıda o da var.
    https://kpmgvergi.com/Blog/Pages/Ful...px?article=872
    Yalnız stopajı aracı kurumlar tahsil ediyor. Eğer Eurobond yurtdışında ise stopaj nasıl tahsil edilecek merak ettim.

Sayfa 38/1000 İlkİlk ... 2836373839404888138538 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •