Sayfa 388/1000 İlkİlk ... 288338378386387388389390398438488888 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 3,097 - 3,104 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

eurobond trade edilmediği sürece risk büyük falan değil. en büyük risk TL enstrüman bana sorarsan.
    neyse.. cidden bazı sorular eurobond mekaniğini geçtim çok temel finans bilgisi gerektiriyor. biraz hisse senedi, yatırım fonu, TL tahvil deneme amaçlı alıp sattıktan sonra bu mecraya girmek bence de en doğrusu.,
    zaten alım satımda türlü türlü öpüyorlar, 3 5 bin dolarla bulaşmaya değecek enstrümanlar değil.
    bu arada 217 bin TL üstü garanti dışıymış bir aracı kurum için..
    o zaman yüklü alımları da bi kaç aracı kuruma bölmek lazım..
    ben misal devlet garantisine güvenerek girdim ama, aracı kurum iflasında zaten film kopuyor onu söylemediler bile bana alırken.

merhaba,
    bond larin yaninda faiz oranlari yazar ve bu genellikle yil uzamasina gore de artar
    ornek su an 2 aylik bond un faizi 2 iken
    5 yillik bond un 7 lere gelmis
    10-20-30 yillik bond larda da 8-9 lara ulasmistir
    siz elinizdeki bond lari tutup arada kuponlarinizi alip vade sonunda da nominal degerinizi aldiginizda elbette basta maliyet isimli bir para verdiniz diyelim kuponlari ayni isimde ve nominal de ayni isimde dusunurseniz
    maliyet verip elinize kuponlar + nominal gececek

sozun ozu de su olacaktir

maliyet < kuponlar + nominal

Alıntı Originally Posted by lionnes Yazıyı Oku
    sayın servetbey , bu eurobond veya herhangi bir eurbondu aldığımızda vade sonunda elde tutmak kaydıyla ve de ( usd try nin artış veya azalışlarını görmezde gelerek yani , usdttry nin sabit saldığını varsayalım itfa tarihine kadar ) .anparadan zarar oluşurmu ...? ( primli eurobond da faiz fazla oluyor sanırım , vade sonunda anaparayı tolere ediyor faizin yüksek olması)

Eurobond alırken, daha fazla faiz istiyorsa yıllık, kupon faizine bakmayılız yoksa bileşik faizine mi?
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

3.  Alıntı Originally Posted by erinc Yazıyı Oku
    13 mart 2025 vadeli eurobond'un faiz oranı 4.25 çünkü (yıllık kupon oranı kolonuna bakmalısınız)

yılda 1000 usd için 42.5 usd faiz kazancaksınız...ama bunu yapmak için yatırmanız gereken para 890 usd civarında olacak...bu da kazanç oranınızı 4.75% civarına çekecek...
    sayın King Levent, kıyıköy, servetbey , 890 usd yerine , 950usd , 1050usd 1200 usd vs yatırırsam, kazanç oranı ne olacak vade sonunda?
    1200 yatırırsam örnek olarak alacağım, yıllık faiz yükselecek mi ve de anaparadan zarar edecek miyim, itfa tarihine kadar elde tutarsam.

Şöyle bir örnek vereyim..

Herhangi 3 bond ele alalım, hepsinin vade sonu 2030 diyelim aynı olsun ve de yıllık faizleri de aynı olsun..
    Şu anda fiyatları ;
    Birinci bond fiyatı 100usd ,

İkinci bond fiyatı 90 usd ,

Üçüncü bond fiyatı 110 usd olsun..

Doların da önümüzdeki 2030 yılında kadar sabit kalacağını ve cdslerin değişmeyeceğini varsayalım !!!

Bu durumda hangi bondu almak uygun olurdu ?

4. Herhangi 3 bond ele alalım, hepsinin vade sonu 2030 diyelim aynı olsun ve de yıllık faizleri de aynı olsun..
    Şu anda fiyatları ;

Doların da önümüzdeki 2030 yılında kadar sabit kalacağını ve cdslerin değişmeyeceğini varsayalım !!!

lütfen cevaplarınızı bekliyorum

5. https://www.vakifbank.com.tr/tavhil-...px?pageID=2378

İstediğini hesaplayabilirsin
     Alıntı Originally Posted by lionnes Yazıyı Oku
    Herhangi 3 bond ele alalım, hepsinin vade sonu 2030 diyelim aynı olsun ve de yıllık faizleri de aynı olsun..
    Şu anda fiyatları ;

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by lionnes Yazıyı Oku
    Şu anda fiyatları ;

Gerçekten forumun ilk sayfalarından başlayarak okudunuz mu?

Çünkü bu 2030 vadeli bono 10 yıl önce ihraç edildi ve forumda oldukça popüler.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

7. eurobond aynı tahvil olduğuna göre;

https://www.paragaranti.com/bono-TRT060121T16

bu tl tahvili şu an fiyat 250tl ancak 101,4 nominal ile ihraç edilmiş

hem fiyatı neredeyse 3 kata çıkmış , hem de kupon oranı yüzde3

kim neden alsın bunu?

8.  Alıntı Originally Posted by firklover Yazıyı Oku
    Benim anlamadığım eurobond değerleri düşerken eurobond fonları nasıl artıyor ? Bi anormallik var.
     Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Fonun tefas kodu ya da ismini verirseniz nasıl olabilir bakarız.

İlk aklıma para birimi farkı olabilir...
     Alıntı Originally Posted by firklover Yazıyı Oku
    ıpv. .
    Hocam,

Bu fon TL olarak değerlendiğinden dolayı ilgili para biriminin fonun içindeki varlıklardaki para birimine göre değişimlerden de etkileniyor.

Yani tl bazında artış var ama usd bazında kayıp var. Örnegin tl ybb %17 deger kaybetti fon %8 getirmiş.

Usd bazında çoğu fonda zarar vardır.
    Diger carpıcı bir örnek ise isbankası 10 yıllık tahvili ocak ayında 100 usd ile ihraç etti simdi 80 usd. Ocak ayından bugune %20 zarar var..

Sayfa 388/1000 İlkİlk ... 288338378386387388389390398438488888 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •