Sayfa 436/1000 İlkİlk ... 336386426434435436437438446486536936 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 3,481 - 3,488 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Buradaki Satış fiyatını =maliyet olarak görebilirsiniz

2 gün önce12 mayısta 1adet cr91 nolu bond aldım 1057.67$ kesildi.
    Linkteki tabloda da O güne gelirseniz satış fiyatı 105.76 yazdığını görürsünüz.

YTD
    Ziraatin fiyatları sizin de teyit ettiğiniz gibi kirli fiyat olmalı zira noktadan sonraki sayılar birikmiş faiz hesaplandığını gösterir nitelikte.

Ancak en üstteki iş bankası fiyatlarının (az bir ihtimal de olsa) kirli fiyat olmama ihtimali var. Zira fiyatlar temiz fiyatı andırır nitelikte noktadan sonra sayı yok. Örneğin 1,043.00 gibi ,bu fiyatın birikmiş faizi içeriyor olma ihtimali düşük olabilir.

Ancak buna rağmen işbankasının elinde fazla sayıda bond bulunduğundan fiyatları diğer bankalara göre daha uygun olabilir. Bu durumda da 102.5826'lık bir temiz fiyata tekabül ediyor. Bu da iş yatırmın o tarihli günlük bültenindeki fiyat ile uyumlu.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Ziraatin fiyatları sizin de teyit ettiğiniz gibi kirli fiyat olmalı zira noktadan sonraki sayılar birikmiş faiz hesaplandığını gösterir nitelikte.

Ancak en üstteki iş bankası fiyatlarının (az bir ihtimal de olsa) kirli fiyat olmama ihtimali var. Zira fiyatlar temiz fiyatı andırır nitelikte noktadan sonra sayı yok. Örneğin 1,043.00 gibi ,bu fiyatın birikmiş faizi içeriyor olma ihtimali düşük olabilir.

Ancak buna rağmen işbankasının elinde fazla sayıda bond bulunduğundan fiyatları diğer bankalara göre daha uygun olabilir. Bu durumda da 102.5826'lık bir temiz fiyata tekabül ediyor. Bu da iş yatırmın o tarihli günlük bültenindeki fiyat ile uyumlu.
    Isbankası yüzde 2 kadar komisyon alıyor. Isyatırımda bu oran daha düşük. Yaptığım işlemlerden biliyorum. Vakıfbankta komisyonlar 2 katıydı diyebilirim.

3.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku

iş bankası için kurcaladımda.

İşyatırımda yayınlanan Bugünkü SGMK bültende CR91 nolu eurobond 101.696, 12 haziranda da 101.143

İşbank sitesine girdiğimde https://www.isbank.com.tr/eurobond-fiyatlari
    o eurobond için (640 -23/12/2023) bugün 1051$ satış fiyatı var. *(Bankamızca ilan edilen alış ve satış fiyatları, birikmiş faizi de içeren "Kirli Fiyat" lardır) oran orantı yapsam 12 hazirandaki fiyatı ~1045$ yapar.

Yaklaşık 12$ kadar iş bankası, ziraate göre daha avantajlı fiyat sunmuş

YTD

4. slmlar arkadaşlar, epeydir bu başlığı takip ediyorum, baş kısımdan okumaya başladım, az çok kafada bir şeyler oluştu.

tüm katılımcılara soruyorum, aranızda işbank kullananlar vardır eurobond alımı için, ben iki gündür takipteyim. 2025 yılından sonra mümkünse 27-28-29 -30 yılları için eurobond almaya çalışıyorum, ne zaman baksam satış 0, iş bank hesabına almam lazım, çok fazla da almayacağım 3-4 bin nominal alacağım.
    işbanktan almak için ne yapmalıyım, bir tüyo verirseniz çok sevinirim. internet şubesi harici alım yeri var mı? internet şubesinden nasıl alırım, hangi saatlerde olur, yada olur mu, bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

2025 yılı sonrası satılık eurobond olmaması ilginç, bunlar uzun vade için piyasaya çıkıyor, tamamı tükenmiş görünüyor.
    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler eğitim amaçlı kendi kişisel görüşlerime dayanmaktadır. katılmadığınız görüşüm olursa yapıcı bir dille gelen her tür eleştiri beni sevindirir. herkese bol kazançlar.

5.  Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Isbankası yüzde 2 kadar komisyon alıyor. Isyatırımda bu oran daha düşük. Yaptığım işlemlerden biliyorum. Vakıfbankta komisyonlar 2 katıydı diyebilirim.
     Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    iş bankası için kurcaladımda.

İşyatırımda yayınlanan Bugünkü SGMK bültende CR91 nolu eurobond 101.696, 12 haziranda da 101.143

İşbank sitesine girdiğimde https://www.isbank.com.tr/eurobond-fiyatlari
    o eurobond için (640 -23/12/2023) bugün 1051$ satış fiyatı var. *(Bankamızca ilan edilen alış ve satış fiyatları, birikmiş faizi de içeren "Kirli Fiyat" lardır) oran orantı yapsam 12 hazirandaki fiyatı ~1045$ yapar.

Yaklaşık 12$ kadar iş bankası, ziraate göre daha avantajlı fiyat sunmuş

YTD

Bilgileri toparlayacak olursak şunları teyit edebiliyoruz sanırım:

- İşyatırım SGMK günlük bültenindeki fiyatlar temiz fiyat

- İş bankası dijital bankacılıktaki o günkü 104.3 lük fiyat kirli fiyat

martind nin belirttiği %2 komisyon bu 104.3 lük fiyata dahil mi? Dahil olduğunu varsayarsak ve tüm işlem tamamlandığında *başka ekbir masraf alınmıyorsa* evet iş bankasının fiyatı ziraat bankasından da daha iyi

Karşılaştırma olarak aynı gün ben burganbanktan da bir alım işlemi gerçekleştirdim. Temiz fiyat 103.5 idi , 103.1 olarak pazarlık edildi. %7.375 kupon faizi için 85 günlük birikmiş faiz hesaplandığında Burganbank'ın kirli fiyatı da 103.1 + (7,375/365)*85 = 103.1 + 1,7174 = 104,81 olmuş oluyor.

Tüm fiyatları kirli fiyata indirgeyip karşılaştırırsak: 12Mayıs 2020 tarihinde 5.2.2023 US900123AW05 kağıdı için

İş yatırım: Temiz =102.1 , Kirli = 102.1 + (7.375/365)*85 = 103,8174

İşbankası: Temiz = 102.58 , Kirli = 102.1 + (7.375/365)*85 = 104,3

Burganbank Temiz = 103.1 Kirli = 103.1 + (7.375/365)*85 = 104,81

Ziraatbank Temiz = 103,6407 , Kirli = 103.6407 +(7.375/365)*85 = 105,3581
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

6. Ben 2019 ocak ayında bankaların özel şubelerin aramıştım. 100k dolar için aldığım komisyon oranları sırasıyla şöyleydi : Isyatırım 1k-2k dolar arası bişeydi, vakıfbank 4k dolar, diğer bankaları hatırlamıyorum ama yüksekti : ) Param vakıfbanktaydı, eurobondlara sıcak bakmadıkları için komisyon oranını hiç düşüremediler. Cünkü eurobondda para bankadan cıkıyor. Kirli fiyatları otomatik hesaplıyorlar.

7. Gecen arkadaşım 68k dolar mebla ile mart 2025 eurobondu aldı işbankasından. -1200 dolar zarar ile başladı eurobondu. Eurobondu aldıktan sonra kar/zarar durumunu gösteriyor. Yani 1200 dolar komisyon aldı. Bu olay gecen hafta gercekleşti.

Şunu da ekliyim. Bu iş pazarlık işi, iş yatırım ya da benzeri yatırım firmalarından en iyi oranı almak için pazarlık edebilirsiniz.

Bir ekleme daha yapayım. Eğer vaktinden önce satarsanız, orda da komisyon ödeyeceksiniz. O yüzden az komisyonlu banka ile calışmak önemli. Eğer o bankada kötü oran varsa, virman yapıp başka bankada bozdurabilir.

Kötü banka ile calışırsanız, alırken yüzde 4 komisyon , satarken yüzde 4 komisyon alır. Yüzde 8 komisyon ile bankayı bir güzel zengin etmiş oluruz.

8.  Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Gecen arkadaşım 68k dolar mebla ile mart 2025 eurobondu aldı işbankasından. -1200 dolar zarar ile başladı eurobondu. Eurobondu aldıktan sonra kar/zarar durumunu gösteriyor. Yani 1200 dolar komisyon aldı. Bu olay gecen hafta gercekleşti.

Şunu da ekliyim. Bu iş pazarlık işi, iş yatırım ya da benzeri yatırım firmalarından en iyi oranı almak için pazarlık edebilirsiniz.
    Aslında bankanın aldığı komisyonu tam olarak tespit edebilmek için o bondu gerçekte kaça aldığını veya bu bilgi yoksa dernlikli ve hacimli eurobond borsalarında en iyi satıcının kaçtan sattığını bilmek gerekli. Zira banka o bondu 100 nominal ile almamış olabilir.

O nedenle o eksi başlanan 1200 doların bir kısmı borsa satış fiyatına bir kısmı komisyona ve eğer birikmiş faiz de bu fiyata dahil ise bir kısmı da birikmiş fiyata ait olabilir. O nedenle bankanın gerçek komisyonunu direk görmek mümkün olmayabilir.

Sayfa 436/1000 İlkİlk ... 336386426434435436437438446486536936 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •