Sayfa 441/1000 İlkİlk ... 341391431439440441442443451491541941 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 3,521 - 3,528 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Eurobondu harcsız olarak sadece kendi adınıza virmanlayabilirsiniz . Başkasına yaptığınız taktirde tapu harcı gibi yüksek bedeller ödemeniz gerekiyor. Aynı ev gibi düşünün eurobondu. Ev alım satım yaptığınızı. Ortaklara değil de, direk firmaya gönderebilir. Ordan da ortaklara dağıtabilirsiniz.
     Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Virmanlanır da kol gibi harcla : ) Banka değil, devlet istiyor.
     Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Ne harcı ?

Ben , sıfır maliyetle virmanladım .
    Bankanın isteyeceği bir komisyon dışında yasal bir harç olmamalı ama bilmediğimiz bir düzenleme varsa kanunlarda bulup irdelemeli. Sonuçta işlem banka üzerinden yapılıyor. Mesela biz bir eurobondu bankadan alırken de banka aslında o kıymeti başka birisinden alıp satıyor olabilir. Burada bir harç olsaydı alım satım makasları ciddi şekilde açılırdı.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Hisse senedi , bono-tahvil farklı bir kişiye virmanlanabilir. (aracı kurum bir form doldurtuyor)

Şirketin, temettüyü varlık olarak dağıtması sorunlu !!
    Şirketin temettüyü varlık olarak dağıtması transfer fiyatlamasına imkan vermeyecek bir karlılıkla olursa yine de sorunlu olur mu?

Örneğin şirket bondu 97$'a aldı, 4 dönem kupon faizini tahsil etti. Piyasa fiyatı hala 97$ diyelim ve ortağa alış fiyatının üzerine bir kar koyarak mesela 98$'dan ve *kirli* fiyattan sattı. (bir sonraki kupon için arada birikmiş faizi de fiyata ekleyerek)

Bu durumda maliye yine de kızabilir mi?
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

3.  Alıntı Originally Posted by SEYAK Yazıyı Oku
    Selamlar arkadaslar 2020 yili icin 49.000 tl istisna tutarı var diye biliyorum,diyelim ki 60.000 tl sadece eurobond geliri elde ettik, simdi vergi beyanı edecegimiz zaman 60.000 tl mi beyan etcez yoksa 60 binden 49 bini dusup kalan 11.000 binimi beyan etcez cevap verirseniz sevinirim

SM-N920C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Tümünü. Yani 60.000TL'yi ne yazık ki.

4. Maliyenin kızması sorun değil de , muhasebe kurallarına uyar mı ?

Depodaki malları temettü olarak dağıtabilirmisin ??
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

5. Virman İşlemlerinde Tevkifat

Geçici 67 nci maddenin uygulamasıyla ilgili olarak yayımlanan 257 seri no.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinin “2.8. Maliye Bakanlığına yapılacak bildirimler†başlıklı bölümünde, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının müşterilerin talimatıyla mülkiyet devrini öngörecek şekilde diğer bir müşteri hesabına aktarılması işlemlerinin vergilendirme açısından alım-satım işlemi kabul edilerek tevkifata tabi tutulacağı, tevkifata tabi tutulan bu işlemlerin ayrıca Maliye Bakanlığına bildirilmesine gerek bulunmadığı belirtilmiştir.

Buna göre, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının, bir sözleşmeye dayanarak teminat gösterilmesi veya ödünç işlemlerine konu olması durumları dışında, müşterilerin talimatıyla diğer bir müşteri hesabına aktarılması işlemleri mülkiyetin devri kabul edilerek tevkifat yapılacaktır.

https://www.verginet.net/dtt/11/Euro...nlem_8016.aspx

6. O tevkifat , alış malıyeti ile, virman günündeki fiyat farkının vergilendirilmesi .
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

7.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    O tevkifat , alış malıyeti ile, virman günündeki fiyat farkının vergilendirilmesi .
    Evet...Benim aklımda yanlış kalmış o zaman...Sorry

8.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Maliyenin kızması sorun değil de , muhasebe kurallarına uyar mı ?
    Muhasebe konusunda uzman olmadığım için bir şey diyemiyorum. Ama öğrenmek açısından ne gibi bir sakınca olabilir?

Örneğin zora düşmüş firmalar borçlarını varlıkları ile ödeyebiliyorlar.

Transfer fiyatlamasının yapılmadığı bariz ise (transfer fiyatlamasından kastım ortağa avantaj sağlayacak şekilde şirket mallarının düşük fiyattan devri) yani aynı ürün piyasadan da aynı tarihte benzer bir fiyata alınabiliyorsa nasıl bir sakınca olabilir?

Normal vergi mükellefi olarak araştırdığım kadarıyla devir yapıldığı günkü tcmb kuru ile kirli fiyat çarpılarak muhasebeleştirilebilir.

Bu konuda nasıl bir muhasebesel sıkıntı çıkabilir. Şirket elindeki eurobondu başkasına da satabilirdi. Benzer bir şekilde muhasebeleşecekti yine.

NOt: Tabi transfer fiyatlaması olması, veya ortağın şiketinden aldığı kıymetin bedelini ödememesi gibi şüphe verici durumlar her zaman maliyenin dikkatini çeker. Ve cezalandırılabilir doğal olarak.

Sayfa 441/1000 İlkİlk ... 341391431439440441442443451491541941 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •