Sayfa 460/1000 İlkİlk ... 360410450458459460461462470510560960 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 3,673 - 3,680 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Siz Tr acisindan dar mukellefsiniz..

Vergi duzenlemelerinin dar mukellef kismina bakmaniz gerekir.

Tr de beyanname vermezsiniz..

Kesilen stopaj, kesilen yatirim enstrumanlarinda nihai vergi olur..

Alman vergi yasalarina bakin.. Orada beyannameye tabii ise beyan edin, verginizi orada odeyin, tr de yapilan stopaji da varsa orada mahsup edeceksiniz..

Bir almanci arkadasim var o sekilde yapiyor..

Beyan etmezseniz CRS (common reporting standards) yani ortak bilgi paylasimina takilirsiniz ve ceza yersiniz..

Tr size sormaz korkmayi, giris cikislarinizdan bunu goruyorlar, sorarlarsa dar mukellefim, ikametgahim yurtdisinda dersiniz..

Benim 2000 li yillarda ABD'de yasayan bir kardesim vardi, yillarca burdan temettu aldi, stopaj kesintisi nihai vergi idi, bir kac sene sonra Tr maliyesinin filtresine takildi sanirim, sordular ve pasaportundaki giris cikis damgalarindan bunu ispat etti ve vergi tarhini sildirdi..

Syg,
    Tesekkurler Sn. Dudu. CRS sistemine yakalanma ihtimalimi degerlendirip karar verecegim sanirim.Turkiyedeki sistemdeki ismim ve Almanyadaki kayitlardaki ismim farkli oldugundan ihtimal dedim.Ayni isim olsa dusunmezdim bile.

2.  Alıntı Originally Posted by dell14 Yazıyı Oku
    Basit hesapla 80000 nominal bond u olan kisi yillik 5600 usd faiz geliri aliyor demi (3.5 % varsayarsak )
    Vergiye takılır mı bu miktar ?

Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Vergiye takılır mı bu miktar ?
    Kur ne ise carpilir , hesaba yattigi zaman , cikan miktar limit ustunde ise evt. Bilenler yinede belirtsin

4.  Alıntı Originally Posted by dell14 Yazıyı Oku
    Kur ne ise carpilir , hesaba yattigi zaman , cikan miktar limit ustunde ise evt. Bilenler yinede belirtsin
    Bu sene için 49 bin TL mi üst limit? 40 bin tl oldu diye bir söylenti cıkmıştı. En son durumda 49 binse vergi cıkmaz (tabi ekstra kira geliri vs yoksa)

Alıntı Originally Posted by turkuaz Yazıyı Oku
    Herkese selamlar.Bastan tum topigi okuyorum.Su an 120. sayfaya kadar geldim.Bir konuda yorumlarinizi rica edecegim.
    Gecen sene Almanyaya tasinmis bir cifte vatandasim.Vatandasliklardan biri Turk vatandasligi digeri de EU (Bulgaristan)
    Vatandasliklarimi neden yazdigimi altta detaylandiracagim.Almanyadaki tum resmi kayitlarimi Bulgaristan pasaportum ile yaptim
    Sorum su: Siz benim yerimde olsaniz Turk Eurobondlarini Almanyada bir finans kurumundan mi alirdiniz yoksa Turkiyede Turk bankasindan mi alirdiniz.Kararimi etkileyebilecek parametreler sunlar:
    1) Henuz Almanyada bankama gidemedim ama Almanyada Eurobond alirsam kupon-gelir vb. konularda vergilerin ve komisyonlarin daha yuksek olacagini tahmin ediyorum.Finansla ilgili tum masraflar genelde Almanyada Turkiye'den daha yuksek. (Turkiye+1)
    2) Birkac sene sonra Turiyeye donmek zorunda kalirsam Almanyada banka hesaplarimi kapatmak zorunda kalabilirim cunku ikamet sarti var.Bu durumda Eurobondlarimi otomatik guncel fiyattan satmak zorunda kalabilir miyim suphem ve endisem olur.(Turkiye+1)
    3)Turkiyeden eurobond alirsam getirileri Almanyaya bildirirsem ALmanyada vergisini odemek zorunda kalirim ama Almanyadaki tum resmi kayitlarim Bulgaristan pasaportuyla oldugu icin Alman devleti Turkiyedeki hesaplarima ulasamayabilir,bildirmeyecegim. (Turkiye+1)
    4)Almanyadaki hesabimdan Eurobond alirsam hemen alabilirim cunku param Alman bankasinda ancak Turk bankasindan alabilmek icin bir sekilde parayi Turk bankalarina swift yapmam lazim olacak.Takip edilmek icin gereksiz iz birakacagim (Almanya+1)

Benim kacirdigim kararimi etkilemesi gereken daha onemli bir veri var mi acaba? Siz olsaniz eurobondu Almanyada mi Turkiyede mi alirdiniz?
    1. Eurobond alimlarinda bankadaki masraflar hisse senedi gibidir. Bankalarin online broker alt kuruluslari ile yaparsaniz bedel *x 0,25% + borsa bedeli (XETRA 2 EUR) + kücük bir bedel daha (bankasina göre degisir). Online broker hesabinizda senelik saklama masrafi olmaz.
    Kupon gelirlerinize %25 stopaj arti %25'lik stopaj bedeli üzerinden %5,5 destek vergisi (Temmuz'dan sonra kalkacak, ama kalkacak mi?) kesilir.

2. AB vatandasi oldugunuz (bazilarinda olmazsaniz bile mümkün) icin hesabinizin Almanya'da kalmasinda genelde sorun olmaz (Comdirect, ING, DKB, DB), ama yinede sorun bankaniza. Ikamet sarti hesabi actirirken var. Acildiktan sonra pek sorun olmuyor, eger ABD'ye tasinmazsaniz.

3. TR'deki gelirlerinizi mutlaka bildirin. Sayin Dudu aciklamis. Zarari getirisinden cok daha fazla olur.

4. Aynen.

Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Bu sene için 49 bin TL mi üst limit? 40 bin tl oldu diye bir söylenti cıkmıştı. En son durumda 49 binse vergi cıkmaz (tabi ekstra kira geliri vs yoksa)
    evet ,oyle gozukuyor

7.  Alıntı Originally Posted by turkuaz Yazıyı Oku
    Herkese selamlar.Bastan tum topigi okuyorum.Su an 120. sayfaya kadar geldim.Bir konuda yorumlarinizi rica edecegim.
    Gecen sene Almanyaya tasinmis bir cifte vatandasim.Vatandasliklardan biri Turk vatandasligi digeri de EU (Bulgaristan)
    Vatandasliklarimi neden yazdigimi altta detaylandiracagim.Almanyadaki tum resmi kayitlarimi Bulgaristan pasaportum ile yaptim
    Sorum su: Siz benim yerimde olsaniz Turk Eurobondlarini Almanyada bir finans kurumundan mi alirdiniz yoksa Turkiyede Turk bankasindan mi alirdiniz.Kararimi etkileyebilecek parametreler sunlar:
    1) Henuz Almanyada bankama gidemedim ama Almanyada Eurobond alirsam kupon-gelir vb. konularda vergilerin ve komisyonlarin daha yuksek olacagini tahmin ediyorum.Finansla ilgili tum masraflar genelde Almanyada Turkiye'den daha yuksek. (Turkiye+1)
    2) Birkac sene sonra Turiyeye donmek zorunda kalirsam Almanyada banka hesaplarimi kapatmak zorunda kalabilirim cunku ikamet sarti var.Bu durumda Eurobondlarimi otomatik guncel fiyattan satmak zorunda kalabilir miyim suphem ve endisem olur.(Turkiye+1)
    3)Turkiyeden eurobond alirsam getirileri Almanyaya bildirirsem ALmanyada vergisini odemek zorunda kalirim ama Almanyadaki tum resmi kayitlarim Bulgaristan pasaportuyla oldugu icin Alman devleti Turkiyedeki hesaplarima ulasamayabilir,bildirmeyecegim. (Turkiye+1)
    4)Almanyadaki hesabimdan Eurobond alirsam hemen alabilirim cunku param Alman bankasinda ancak Turk bankasindan alabilmek icin bir sekilde parayi Turk bankalarina swift yapmam lazim olacak.Takip edilmek icin gereksiz iz birakacagim (Almanya+1)

Benim kacirdigim kararimi etkilemesi gereken daha onemli bir veri var mi acaba? Siz olsaniz eurobondu Almanyada mi Turkiyede mi alirdiniz?

Almanya'da comdirectten, tr de de iş bankası ve garantiden eurobond işlemi yapıyorum (yeni başladım) Alman bankasında vergi otomatik çekldiği için hesaplama sorıunu olmuyor. Türkiyedeki bondlarımın gelirlerini seneye beyan etmem gerekecek almanyada.
    Taşınma durumunda almanyadaki kağıtları trdeki bankaya gönderme durumu var mı bir araştırın isterseniz. Sorularınız varsa elimden geldiğimce yardımcı olmaya çalışırım. Ayrıca samreit bey de çok bilgili almanyadaki finans konusunda.

8. "Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak'tan Euroclear Bank açıklaması"

https://tr.investing.com/news/politi...klamas-1972091

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 460/1000 İlkİlk ... 360410450458459460461462470510560960 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •