Sayfa 464/1000 İlkİlk ... 364414454462463464465466474514564964 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 3,705 - 3,712 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Alıntı Originally Posted by matac Yazıyı Oku
    Turkey 5Y CDS : 503

Tekrar 500 üzerine attı.

MI 6 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    bu seviyelerde kalacak gozukuyor

2.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Dostlar, yazlikta idim kusura bakmayin ama bu haberi simdi yaziyorum.

23/06/2020 tarihinde 23/12/2023 eurobond unun % 3,625 faiz odemesi gelmistir, hayirli olsun
    ilk kuponumuzu almış olduk bununla. sırf sürekli kupon almanın keyfini çıkarbilmek için azar azar farklı eurobondlar almıştım

3.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Bononun itfasındaki iskonto tutarının da vergi mevzuati yönünde "faiz" geliri olarak kabul edildiğini söylemiştik. Eurobondun vadesinde itfası halinde, faiz kuponları dışındaki diğer gelir unsuru şu şekilde bulunur:

- Bono alış: 84.500 USD

- Bono ifta bedeli: 100.000 USD

- Kazanç:15.500 USD

- Faiz geliri TL (15.500 USD*İtfa tarihindeki kur 6,80): 105.400 TL

Faiz geliri yıllık beyan sınırı olan 49.000 TL’dan fazla olduğu için, gelirin tamamı yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan edilir.
    Bu yazıda böyle bir ibare var, iskontolu alınan eurobond'ların da itfa vergisini mi vereceğiz? Burada 100lerce sayfa okudum hiç böyle anlamamıştım.

4.  Alıntı Originally Posted by yatirimci7 Yazıyı Oku
    Selamlar,
    yazı çok güzel, paylaşım için teşekkür ederim. Emin olmak için size danışmak istediğim bir konu var. Yazıda yer alan aşağıdaki örnekte işyeri kira geliri diye ayrıca belirtilmiş. Bu örnekte tutarlar aynı kalmak koşuluyla ev kira geliri olsaydı sadece ev kirası için beyanname verecek, eurobond faiz geliri 49.000 TL yi aşmadığı için beyan gerekmeyecekti diye anlıyorum.

İş bankası vergi kılavuzunda şöyle yazıyor, "Elde edilen faiz gelirlerinin, stopaja tabi tutulmuş diğer menkul ve gayrimenkul sermaye iratları ile birlikte 49.000 TL lik beyan sınırını (2020 yılı için) aşması durumunda, gelirin tamamı beyan edilir."

Ev kira geliri stopaja tabi olmadığı için ev/iş yeri ayrımı önemli diye anlıyorum. Doğru mudur?

""
    -Kira geliri :30.000 TL

-Eurobond faizi : 24.000 TL

İşyeri kira tutarı ile Eurobond faizinin toplamı (54.000 TL) yıllık beyan haddi tutarı olan 49.000 TL yi geçtiğinden her iki gelir unsuru da yıllık beyannamede yer alacaktır.
    ""
    Bu konuyu bilen varsa memnun olurum arkadaslar. 🙋🏻♂

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,042
     Alıntı Originally Posted by SnigRO Yazıyı Oku
    Bu yazıda böyle bir ibare var, iskontolu alınan eurobond'ların da itfa vergisini mi vereceğiz? Burada 100lerce sayfa okudum hiç böyle anlamamıştım.
    Cok kisi bunu bilmez...
    80 den alinip 100 dolar olarak itfa edildiginde o 20 dolarin vergisi yok sanir..
    Esasinda kur farki vergisi yok sadece, ama 20 dolar beyan edilir yani kur farki geliri goz onune alinmaz..
    Sanirim insanlar bununla karistiriyorlar.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,042
     Alıntı Originally Posted by yatirimci7 Yazıyı Oku
    Bu konuyu bilen varsa memnun olurum arkadaslar. ����♂
    Ince bir ayrinti..

Bende bu soruyu defterdarliga bir mail ile atin ve mukteza isteyin..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by SnigRO Yazıyı Oku
    evet itfa tarihinde sermaye kazancı olursa ki olacaktır, 49000 tl lik sınırı aşarsa dahildir.
    yazı doğrudur. Vergi rehberi de teyit etmekte. https://www.privia.com.tr/ContentMan...hberi-2020.pdf
    syg.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

8.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    evet itfa tarihinde sermaye kazancı olursa ki olacaktır, 49000 tl lik sınırı aşarsa dahildir.
    yazı doğrudur. Vergi rehberi de teyit etmekte. https://www.privia.com.tr/ContentMan...hberi-2020.pdf
    syg.
    itfada kur için ödenmiyor diye anlıyorum.

Sayfa 464/1000 İlkİlk ... 364414454462463464465466474514564964 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •