Sayfa 473/1000 İlkİlk ... 373423463471472473474475483523573973 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 3,777 - 3,784 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by deepbreathe Yazıyı Oku
    49.000 tl üzeri gelir için vergi beyanında bulunup vergi verilmesi gerekiyor. 49.000 tl ye kadar olan kazançta ise vergi verilmiyor. Arkadaş o yüzden vergiyle uğraşmamak için parça parça kendisi ve eşi üzerinden almış.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
    Teşekkür cevap için. Bu vergi konusu ile ilgili benim de aklımda bazı soru işaretleri vardı. Burada kesin benimle aynı durumda olanlar vardır.

Maaşlı çalışanım. Yıllık 19700 TL konuttan kira gelirim var. Kendim de kira da oturuyorum yıllık 18600 TL kira veriyorum. Yani arada 900 TL kira gelirim var. Ben karım 5400 TL nin altında diye beyanname vermiyordum. Bu sene Eurobond aldım, vergi olaylarını inceliyorum. Galiba geçmiş yıllarda da kiralar için beyanname vermem gerekiyormuş.

Benim yaklaşık yolluk 2000 $ Eurobond faiz gelirim olacak. İkisinin toplamı 49000 TL altında kalıyor. Yalnız benim kira gelirim için zaten beyanname vermem gerekiyormuş. Bu durumda beyannameye Eurobond geliri girecek mi?
    Ayrıca bu durumdan farklı olarak beyanname için alınır 49000 TL, gördüğüm kadarıyla vergilendirme 22000’den başlıyor.

2.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Merhaba,

https://www.gib.gov.tr/vergi_iletisim_merkezi

Bir call center'ları var ama konuşacağınız kişi ne kadar donanımlı olur bilemem.

https://www.gib.gov.tr/dilekce/ozelge_talep_formu.html

Buradan özelge başvurusu yapılabiliyor.

Saygılar.
    Teşekkürler Sn. Epicurist.
    Başvurumu hazırladım ancak defterdarlığa elden telim etmem gerekiyor gibi. Matbu bir forma basarak imzalı halini iletilmesini istedi site.

Ben aynı zaman da Tradeshark'ın paylaştığı Mehmet Bingöl hocamızın yazısının altına soru olarak yazmıştım. Oradan yanıt geldi.

https://www.finansgundem.com/yazarla...yazisi/1500070[/QUOTE]

49.000 TL'yi hesaplarken ev kirası gelirini de dikkate almak durumundayız..

3.  Alıntı Originally Posted by Argus Yazıyı Oku
    Teşekkürler Sn. Epicurist.
    Başvurumu hazırladım ancak defterdarlığa elden telim etmem gerekiyor gibi. Matbu bir forma basarak imzalı halini iletilmesini istedi site.

Ben aynı zaman da Tradeshark'ın paylaştığı Mehmet Bingöl hocamızın yazısının altına soru olarak yazmıştım. Oradan yanıt geldi.

https://www.finansgundem.com/yazarla...yazisi/1500070

Elinize sağlık önemli bir iş yapmışsınız. Daha önce aynı yerden e-posta ile sormayı denemiştim ama çalışmıyordu.

Mehmet Bingöl popülist vergi yazarlarına nispet çok faydalı yazılar yazıyor.

Bu yazısının sonunda verdiği cevapları başlıklar halinde incelersek:

1-) İskontolu alınan eurobondlarda itfa sırasında iskonto miktarının(itfa geliri) kupon faizi ile birlikte beyan sınırını geçmesi halinde beyan edilmesi gerektiğini doğruluyor.

2-) Primli alınan eurobondlarda prim miktarının kuponlardan düşülebileceğini doğruluyor. Çok önemli çünkü yıllardır kaynak vererek yazmama rağmen forumdaki arkadaşların bir kısmını bu konuda ikna edememiştim.

3-) Beyan sınırı hesabında konut kira gelirlerinin hesaba katılacağını söylüyor. Püf noktası; konut kirasının tamamı değil istisnayı aşan kısmı hesaba dahil ediliyor. Kendisi istisnayı geçerse tamamı hesaba dahil edilir gibi yazmış(ya da ben öyle anladım) ama aşağıdaki linkte öyle olmadığı görülüyor. Bu görüş maliyenin beyanname vermeli miyim uygulaması ile uyumlu:https://hazirbeyan.gib.gov.tr/#/beyanname-vermelimiyim
    , ancak GVK 86 madde 1/c stopaja tabi tutulmuş gelirler yazmasına rağmen neden konut kirasının dahil olduğu açık değil.
    Eğer özelgenizde bunu soracaksanız bu maddeye kesinlikle atıf yapın.

4-)Yurtdışı şirket ve devletlerin bonolarında beyan sınırı yok diye yazmış ama var, o detayı unutmuş sanırım(ya da mevzuat değişti ama ben öyle bir bilgi görmedim). Önceden yazdığı yazısı düşük de olsa bir beyan sınırı var olduğunu doğruluyor. https://www.finansgundem.com/yazarla...-yazisi/466709

Özelge meselesine gelirsek bence printerdan yazdırıp imzalayıp onu da vergi dairesine fax olarak iletmek ya da iadeli taahhütlü göndermek de bir çözüm olabilir. Telefonla vergi dairesine sorabilirsiniz bu imkanların var olup olmadığını.
    Son düzenleme : Epicurist; 19-07-2020 saat: 15:28.
    Saygılar.

4. 1 numaralı başlığı dikkate alarak iskontolu yerine bir miktar primli bondlara yönelmek daha akıllıca mı oluyor acaba?

Önceki mesajlarda geçmiş ise bu konu özür dilerim tekrara düşürdüğüm için, konuyu baştan sona okuma fırsatım olmadı henüz, son bir kaç sayfayı okudum ve oradan takip etmeye başladım.

5.  Alıntı Originally Posted by theunnamed Yazıyı Oku
    1 numaralı başlığı dikkate alarak iskontolu yerine bir miktar primli bondlara yönelmek daha akıllıca mı oluyor acaba?

Önceki mesajlarda geçmiş ise bu konu özür dilerim tekrara düşürdüğüm için, konuyu baştan sona okuma fırsatım olmadı henüz, son bir kaç sayfayı okudum ve oradan takip etmeye başladım.
    Bence vergi açısından evet. Itfaya ne kadar çok süre varsa o kadar vergi avantajı var. Çünkü zararı itfada realize ediyorsunuz ama mahsubunu her kupondan(itfaya 10 yıl olsa bile) yapabiliyorsunuz.
    Tek faydası bu da değil, bu düşüm gelir hesaplama esnasında yapıldığı için, bana göre, beyan sınırı ile itfa zararı düşülmüș gelir kıyaslanır. Bu şekilde yıllık beyan sınırından yüksek bir faiz elde edilmesine rağmen beyan verilmez, yani beyanname sınırı zımnen yükseltilmiş olur.

Saygılar.
    Son düzenleme : Epicurist; 19-07-2020 saat: 15:18.
    Saygılar.

6. Çok teşekkür ederim yanıtınız için. Mahsubu da sanırım itfa zararı/kupon sayısı şeklinde her kupona pay ediyoruz. Dolayısıyla itfaya kadar beklediğimizde ne kur farkından kaynaklı gelir vergisi ne de alım satım kaynaklı gelir vergisi söz konusu oluyor. Dolayısıyla takip etmemiz gereken tek şey bir yılda elde ettiğimiz gelirin beyan sınırını aşıp aşmaması oluyor.

7.  Alıntı Originally Posted by theunnamed Yazıyı Oku
    Çok teşekkür ederim yanıtınız için. Mahsubu da sanırım itfa zararı/kupon sayısı şeklinde her kupona pay ediyoruz. Dolayısıyla itfaya kadar beklediğimizde ne kur farkından kaynaklı gelir vergisi ne de alım satım kaynaklı gelir vergisi söz konusu oluyor. Dolayısıyla takip etmemiz gereken tek şey bir yılda elde ettiğimiz gelirin beyan sınırını aşıp aşmaması oluyor.
    Çok doğru.

Saygılar.
    Saygılar.

8. bugün işyatırım'daki mt! mi aradım.

benim ufaklık adına iki buçuk ay önce yaptığım yatırım hesabı başvurumun akıbetini sormak için. bir 10 dakika konuyu anlamasını beklemekle geçti. uyuz oldum, sonrasında sırf arkadaşı test etmek için, piyasa nasıl dersiniz diye sordum.. salağa yatarak. baktım kem küm laf çeviriyor falan. dedim cds bir ara düştü ama tekrar yükseldi onun etkisi nasıl oldu daha yükselir mi sizce dedim. uzun bir sessizlik olunca.. abartmıyorum.. cds konusunu siz bilmiyorsunuz galiba dedim.. o konuda bir bilgim yok dedi. oldu o zaman deyip kapattım.

gerçekten şaka gibi işyatırım'ın mt leri..

başka mt isteyeceğim ama ne işe yarar bilinmez.

Sayfa 473/1000 İlkİlk ... 373423463471472473474475483523573973 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •