Sayfa 481/1000 İlkİlk ... 381431471479480481482483491531581981 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 3,841 - 3,848 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

2. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

3. Ozan Bingöl vergi dilimlerindeki artış konusunu yazmış, ücretli ve düşük gelirli güzellemesi yapmayı unutmamış:

https://www.paraanaliz.com/2020/ekon...yanadir-50394/
    Saygılar.

4.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Ozan Bingöl vergi dilimlerindeki artış konusunu yazmış, ücretli ve düşük gelirli güzellemesi yapmayı unutmamış:

https://www.paraanaliz.com/2020/ekon...yanadir-50394/
    Güzellemesi yanlış kelime demagojisi olacaktı.
    Saygılar.

5.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Güzellemesi yanlış kelime demagojisi olacaktı.
    daha iyi anlamak için soruyorum, tam olarak neyi kast ettiniz ?

6.  Alıntı Originally Posted by erinc Yazıyı Oku
    daha iyi anlamak için soruyorum, tam olarak neyi kast ettiniz ?
    Hepimizin siyasi görüşü olabilir normaldir, ancak yazdığınız yazıda sadece işinize gelecek verileri analiz edip sonuçlar çıkarırsanız sadece siyasi görüşünüze hizmet edersiniz.

Gizli vergi artışı tablosunda analizi 2000'den başlatırken, düşük ücret yüksek ücret arasındaki farkları incelerken analiz 2006'dan başlıyor. Nedeni şu; 2006'da menkul kıymetler ile ücretliler arasındaki vergi farklarını kaldırdılar. Oysa tutarlılık açısından aynı dönem için analiz yaparsak.

2000-2020 döneminde

%20'lik dilim 8,8 katına çıkmış

%25'lik dilim 7,84 katına çıkmış (yani daha çok kaz*****n gelir dilimi daha az artmış)

%35'lik dilim 9,6 katına çıkmış

Bunlar yuvarlama ve kesir atma ile açıklanabilecek farklar.

Üst gelir dilimlerine kolaylık sağlamak istiyorlarsa, neden yeni vergi dilimi eklediler diye de sormak lazım.

Ozan bey önceki yazılarından birinde de bakanın "vergiyi tabana yaymak" deyimini yorumlamış bunun dar gelirlinin vergisini artırmak anlamına geleceğini yazmıştı. Bu yazan sadece o değil, bir çok solcu yazarın kullandığı argümandır.

İngilizcesi "expanding the base" dir. Bunu "vergiyi tabana yaymak" olarak türkçeye çevirip oradan sınıfsal sonuçlar çıkartıyorlar. Oysa buradaki base taban değil, başlangıç sayısı anlamındaki base'dir. Expanding the base de vergi veren mükellef sayısını (ya da vergi kalemini) artırmak anlamına gelir. Dar gelirliye yeni vergi salmak anlamına gelmez. Bunu bilerek yanlış yorumladıklarını düşünüyorum.

Vergi adaletini sağlamak için ortak çalışmak yerine dar gelirliden çok vergi alınıyor çok kazanandan az alınıyor gibi uydurma argümanlarla, sınıfsal ayrım yapmak asıl konuyu saptırmaktır. Asıl konu Türkiye'de vergi vermeyen kesimi vergilendirmek(yani expanding the base yapmak), toplanan verginin şeffaf şekilde harcanmasını sağlamak olmalıdır.
    Son düzenleme : Epicurist; 20-08-2020 saat: 22:12.
    Saygılar.

7.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Hepimizin siyasi görüşü olabilir normaldir, ancak yazdığınız yazıda sadece işinize gelecek verileri analiz edip sonuçlar çıkarırsanız sadece siyasi görüşünüze hizmet edersiniz.

Gizli vergi artışı tablosunda analizi 2000'den başlatırken, düşük ücret yüksek ücret arasındaki farkları incelerken analiz 2006'dan başlıyor. Nedeni şu; 2006'da menkul kıymetler ile ücretliler arasındaki vergi farklarını kaldırdılar. Oysa tutarlılık açısından aynı dönem için analiz yaparsak.

2000-2020 döneminde

%20'lik dilim 8,8 katına çıkmış

%25'lik dilim 7,84 katına çıkmış (yani daha çok kaz*****n gelir dilimi daha az artmış)

%35'lik dilim 9,6 katına çıkmış

Bunlar yuvarlama ve kesir atma ile açıklanabilecek farklar.

Üst gelir dilimlerine kolaylık sağlamak istiyorlarsa, neden yeni vergi dilimi eklediler diye de sormak lazım.

Ozan bey önceki yazılarından birinde de bakanın "vergiyi tabana yaymak" deyimini yorumlamış bunun dar gelirlinin vergisini artırmak anlamına geleceğini yazmıştı. Bu yazan sadece o değil, bir çok solcu yazarın kullandığı argümandır.

İngilizcesi "expanding the base" dir. Bunu "vergiyi tabana yaymak" olarak türkçeye çevirip oradan sınıfsal sonuçlar çıkartıyorlar. Oysa buradaki base taban değil, başlangıç sayısı anlamındaki base'dir. Expanding the base de vergi veren mükellef sayısını (ya da vergi kalemini) artırmak anlamına gelir. Dar gelirliye yeni vergi salmak anlamına gelmez. Bunu bilerek yanlış yorumladıklarını düşünüyorum.

Vergi adaletini sağlamak için ortak çalışmak yerine dar gelirliden çok vergi alınıyor çok kazanandan az alınıyor gibi uydurma argümanlarla, sınıfsal ayrım yapmak asıl konuyu saptırmaktır. Asıl konu Türkiye'de vergi vermeyen kesimi vergilendirmek(yani expanding the base yapmak), toplanan verginin şeffaf şekilde harcanmasını sağlamak olmalıdır.
    tam da anlamak istediğim noktalara parmak basmışsınız, farklı dönemlere ilişkin yorum yapıldığını atlamışım ben de yazıyı okurken...yazının zannedersem objektiflikten uzaklaştığı tek yer burası oluyor...gizli vergi artışı konusu oldukça net bir şekilde açıklanmış (hem olması gereken vergi dilimi hem de vergi dilimi ile asgari ücret karşılaştırması ile)...

8.  Alıntı Originally Posted by erinc Yazıyı Oku
    tam da anlamak istediğim noktalara parmak basmışsınız, farklı dönemlere ilişkin yorum yapıldığını atlamışım ben de yazıyı okurken...yazının zannedersem objektiflikten uzaklaştığı tek yer burası oluyor...gizli vergi artışı konusu oldukça net bir şekilde açıklanmış (hem olması gereken vergi dilimi hem de vergi dilimi ile asgari ücret karşılaştırması ile)...
    Konu ile ilgili geçen yıl Dünya borsaları başlığında yazdığım yazı:

https://www.hisse.net/topluluk/showt...18#post3864718

grafik de vardı ama resmim.net benim grafiği kaldırmış,

grafik buydu:

Hemen hemen aynı tablo. Ben yoksulluk sınırını kullanmıştım, o asgari ücreti kullanmış. İlham almış diyelim.
    Son düzenleme : Epicurist; 21-08-2020 saat: 10:05.
    Saygılar.

Sayfa 481/1000 İlkİlk ... 381431471479480481482483491531581981 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •