Sayfa 488/1000 İlkİlk ... 388438478486487488489490498538588988 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 3,897 - 3,904 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by jackwalsh2 Yazıyı Oku
    Arkadaşlar,

XS ve US ile başlayan eurobond isminin farkı nedir ?
    XS Euroclear or Clearstream saklama kodu.

US ise ülke diye biliyorum. Örneğin NL0000729408 Hollanda için kullanılıyor.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

2.  Alıntı Originally Posted by erinc Yazıyı Oku
    sonuna kadar beklenirse kur farkından doğan gelir hesaba katılmıyor, itfadan önce satılması durumunda o da gelir olarak hesaplanıyor diye biliyorum (alış fiyatı 10% üzerindeki enflasyon açıklanan seneler için endekslendikten sonra)...
    Enflasyona endeksleme sadece 2005 öncesi çıkartılan eurobondlarda geçerli olmalı. 2005 sonrası için o da yok direk kur farkı geliri tümüyle beyan ediliyor diye biliyorum.

İtfadan önce satılmaması durumunda ise vergi ödenmiyor diye biliyordum, ancak Örneğin 95'ten alınan ve itfada 100 birime geri dönen kıymet için 100-95=5$ dolar bazlı kar vergilendiriliyor mu o konuda şimdi çok emin olamadım.

Ben dolar bazlı anapara farkı da itfada vergi olarak ödenmiyor diye biliyordum. Ancak eurobond vergilendirmesi biraz karışık olduğu için ben de karıştırmış olabilirim.

İtfada anaparadaki dolar bazlı kar da beyan ediliyor mu?
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

3.  Alıntı Originally Posted by erinc Yazıyı Oku
    sonuna kadar beklenirse kur farkından doğan gelir hesaba katılmıyor, itfadan önce satılması durumunda o da gelir olarak hesaplanıyor diye biliyorum (alış fiyatı 10% üzerindeki enflasyon açıklanan seneler için endekslendikten sonra)...
    Aynen yazdığınız gibi.
    Saygılar.

4. Forumdaşlar,

Eurobond işlemlerinde genelde küçük bankalar ile çalışıyorum. Bu bankalarda şöyle bir sorun var sadece aşağıda 2000$ limit ile satılan 3-4 eurobondu 10.000$ alt limit ile satıyorlar.

AW05
    AL40
    AT75
    AY60
    BB58

Ama almak istediğim diğer bondları 20.000$ hatta 50.000$ için dahi bu bankalardan alamıyorum.

Örneğin BG46 ve CG37'ye de kademeli olarak 20k$ ve 50k$ ile girmek istiyorum. Bu bankalar BG46 için 100k$ ve CG37 için 200k$ da diretiyorlar.

Burgan,Anadolu,Alternatifbank,Odeabank dışındaki bankalarda durum nedir?

Büyük bankalarda TL mevduatta anlaşamadığım için bende alerji oluştu. O nedenle eurobondu da nispeten daha müşteri odaklı küçük bankalarla çözmek istiyorum ama 10k$ limitli kıymetler orada çok sınırlı.

Bu konuda ne tavsiye edersiniz?

(NOT: İş bankası seçeneği var sanırım ama yine de eğer mümkünse işi daha küçük bankalarla çözmek istiyorum. pek aktif bir banka gibi gözükmese de HSBC uygun olabilir mi bu açıdan? O da tası tarağı toplayıp gidecekmiş hissi verdiğinden uzun vadeli olarak çok üzerinde durmadım.)
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

5. Forumdaşımız Sn.Hasan K soruyor :

Mehmet Bingöl FinansGündem'de cevaplıyor:

Saygılar.

6. Teb hem portföy çeşitliliği hem de fiyatlar açısından rekabetçi daha iyisi var mi ben de merak.ediyorum.
     Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Forumdaşlar,

Eurobond işlemlerinde genelde küçük bankalar ile çalışıyorum. Bu bankalarda şöyle bir sorun var sadece aşağıda 2000$ limit ile satılan 3-4 eurobondu 10.000$ alt limit ile satıyorlar.

AW05
    AL40
    AT75
    AY60
    BB58

Ama almak istediğim diğer bondları 20.000$ hatta 50.000$ için dahi bu bankalardan alamıyorum.

Örneğin BG46 ve CG37'ye de kademeli olarak 20k$ ve 50k$ ile girmek istiyorum. Bu bankalar BG46 için 100k$ ve CG37 için 200k$ da diretiyorlar.

Büyük bankalarda TL mevduatta anlaşamadığım için bende alerji oluştu. O nedenle eurobondu da nispeten daha müşteri odaklı küçük bankalarla çözmek istiyorum ama 10k$ limitli kıymetler orada çok sınırlı.

(NOT: İş bankası seçeneği var sanırım ama yine de eğer mümkünse işi daha küçük bankalarla çözmek istiyorum. pek aktif bir banka gibi gözükmese de HSBC uygun olabilir mi bu açıdan? O da tası tarağı toplayıp gidecekmiş hissi verdiğinden uzun vadeli olarak çok üzerinde durmadım.)

7.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Enflasyona endeksleme sadece 2005 öncesi çıkartılan eurobondlarda geçerli olmalı. 2005 sonrası için o da yok direk kur farkı geliri tümüyle beyan ediliyor diye biliyorum.

İtfadan önce satılmaması durumunda ise vergi ödenmiyor diye biliyordum, ancak Örneğin 95'ten alınan ve itfada 100 birime geri dönen kıymet için 100-95=5$ dolar bazlı kar vergilendiriliyor mu o konuda şimdi çok emin olamadım.

Ben dolar bazlı anapara farkı da itfada vergi olarak ödenmiyor diye biliyordum. Ancak eurobond vergilendirmesi biraz karışık olduğu için ben de karıştırmış olabilirim.

İtfada anaparadaki dolar bazlı kar da beyan ediliyor mu?
    2006 ayrımı (01.01.2006 dönüm noktası olarak belirlenmiş olmalı) sadece itfa tarihi beklenmeden yapılacak satışlardaki istisna için vardı diye biliyordum ben de, ama şimdi ona da emin olamadım

orneginiz icin verecegim cevap, vergilendirildiginden dolayi 5 dolar için vergi çıkacağı yönünde olur...nominal değeri altında aldığım tek eurobond 2026 vadeli EUR cinsinden...o sebeple o seneye kadar tecrübe edemeyeceğim bildiğim uygulama şu şekilde;

1) itfayı bekleme durumunda;

satın alma bedeli: 95 usd
    itfa günü değeri: 100 usd
    kar: 5 usd (itfa günü TCMB alış kuru ile TL'ye çevrilir ve uygulanması gereken vergi dilimi oranında vergilendirilir)

2) itfanın beklenmediği durumda:

satın alma bedeli: 95 usd (satın alma günü TCMB alış kuru ile TL'ye çevrilir, diyelim 5.00; 475 TL)
    satış günü değeri: 100 usd (satış günü TCMB alış kuru ile TL'ye çevrilir, diyelim 8.00; 800 TL)

diyelim iki tarih arasında enflasyon 30% olsun, bu durumda
    satın alma bedeli (enflasyon düzeltilmiş): 617.50 TL

kar: 182.50 TL (vergiye esas gelir bu olacaktır)...satın alma ve satış komisyon ve bedelleri düşülebilir...fakat bugüne kadar hiç al/sat yapmadığım için, ve nominal değerinin altında almamam önerildiğinden bir büyüğüm tarafından (vergiyle uğraşman gerekir demişti), tecrübe etmediğim bir durum...

8.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Forumdaşlar,

AW05
    AL40
    AT75
    AY60
    BB58

ben hsbc ile çalışıyorum, bahsettiğiniz eurobondlar portfoyumde yok fakat bugüne kadar herhangi bir satın alma işlemimin limite takıldığı da olmadı (bahsettiğiniz limitlerin altında almak istediğim zamanlarda).

Sayfa 488/1000 İlkİlk ... 388438478486487488489490498538588988 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •