Sayfa 489/1000 İlkİlk ... 389439479487488489490491499539589989 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 3,905 - 3,912 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by erinc Yazıyı Oku
    2006 ayrımı (01.01.2006 dönüm noktası olarak belirlenmiş olmalı) sadece itfa tarihi beklenmeden yapılacak satışlardaki istisna için vardı diye biliyordum ben de, ama şimdi ona da emin olamadım

orneginiz icin verecegim cevap, vergilendirildiginden dolayi 5 dolar için vergi çıkacağı yönünde olur...nominal değeri altında aldığım tek eurobond 2026 vadeli EUR cinsinden...o sebeple o seneye kadar tecrübe edemeyeceğim bildiğim uygulama şu şekilde;

1) itfayı bekleme durumunda;

satın alma bedeli: 95 usd
    itfa günü değeri: 100 usd
    kar: 5 usd (itfa günü TCMB alış kuru ile TL'ye çevrilir ve uygulanması gereken vergi dilimi oranında vergilendirilir)

2) itfanın beklenmediği durumda:

satın alma bedeli: 95 usd (satın alma günü TCMB alış kuru ile TL'ye çevrilir, diyelim 5.00; 475 TL)
    satış günü değeri: 100 usd (satış günü TCMB alış kuru ile TL'ye çevrilir, diyelim 8.00; 800 TL)

diyelim iki tarih arasında enflasyon 30% olsun, bu durumda
    satın alma bedeli (enflasyon düzeltilmiş): 617.50 TL

kar: 182.50 TL (vergiye esas gelir bu olacaktır)...satın alma ve satış komisyon ve bedelleri düşülebilir...fakat bugüne kadar hiç al/sat yapmadığım için, ve nominal değerinin altında almamam önerildiğinden bir büyüğüm tarafından (vergiyle uğraşman gerekir demişti), tecrübe etmediğim bir durum...
    Evet bu şekilde olmalı sanırım. Yukarıdaki Hasan.K ya verilen cevapta ek bir bilgi de var ondan da çok emin olamıyorum. Diyor ki itfa tarihindeki kar faiz geliri olarak değerlendirilir ve 49.000TL altında ise vergi ödenmez.
    Bildiğim kadarıyla her türlü anapara karı istisnasız olarak gelir vergisine tabi, 1 kuruş dahi olsa. Ama itfa tarihi için buna bir istisna yapılmış mı o detayı bilmiyorum. Muhtemelen yoktur.

Alıntı Originally Posted by erinc Yazıyı Oku
    ben hsbc ile çalışıyorum, bahsettiğiniz eurobondlar portfoyumde yok fakat bugüne kadar herhangi bir satın alma işlemimin limite takıldığı da olmadı (bahsettiğiniz limitlerin altında almak istediğim zamanlarda).
    HSBC ve TEB isimleri çok geçiyor. HSBC eskiden yabancı giriş ve çıkışlarında hub olarak kullanılıyordu diye duymuştum. O nedenle döviz ve eurobond işlemlerinde rekabetçi olabilir.

Bilgi için teşekkürler. Her iki bankaya da bir sondaj yapmalı.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2.  Alıntı Originally Posted by matac Yazıyı Oku
    Teb hem portföy çeşitliliği hem de fiyatlar açısından rekabetçi daha iyisi var mi ben de merak.ediyorum.
    Teşekkürler. TEB'ten daha iyi sadece iş bankası olabilir ondan daha iyisi de işyatırımdır sanıyorum. Ama her şey pazarlık usulü olduğu için en iyi fiyat her zaman emlakçı gibi en iyi pazarlık sonucu oluşur.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

3. Şimdi HSBC ile konuştum, ilginç bir şekilde işlem limiti 1000$ nominal diyor. Bazı bondlar için fiyat sordum bakalım portföyü veya broker bağlantısı ne kadar gelişmiş.

4.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Şimdi HSBC ile konuştum, ilginç bir şekilde işlem limiti 1000$ nominal diyor. Bazı bondlar için fiyat sordum bakalım portföyü veya broker bağlantısı ne kadar gelişmiş.
    bu arada 2030 vadeli bonoyu bulmak gerçekten zor

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by erinc Yazıyı Oku
    malesef hiçbir yerde yok,stoklarda kalmamış.
    satsalarda alsak )
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

6.  Alıntı Originally Posted by erinc Yazıyı Oku
     Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    malesef hiçbir yerde yok,stoklarda kalmamış.
    satsalarda alsak )
    2030 vade iyi irdelenmeli , uzun vadeli yatırımcı için çok avantajlı değil gibi gözüküyor. Al-sata uygun bir kıymet ama orada da vergisel detaya çok dikkat etmek lazım.

Ben 134'lük temiz fiyatıyla pek avantajlı bulmadım kendi açımdan.

7. Likidite konusuna iş yatırım raporunda da değinilmiş.

Özellikle bu piyasada alıcı ile satıcının aktif şekilde karşı karşıya gelmemesi ve emlakçı gibi bir aracı zorunlu olması nedeniyle fiyatlamalar hep bir pazarlıka bağlı gidiyor.

Keşke sahibinden satılık eurobond olsa
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    2030 vade iyi irdelenmeli , uzun vadeli yatırımcı için çok avantajlı değil gibi gözüküyor. Al-sata uygun bir kıymet ama orada da vergisel detaya çok dikkat etmek lazım.

Ben 134'lük temiz fiyatıyla pek avantajlı bulmadım kendi açımdan.
    faizi yüksek olduğundan vergisel boyutu baya fazla olur. cds ve kriz yıllarında bile fiyatı yüksekti hep.

basit mantıkla : 100bin nominale net getirisi 9 yılda 72.190 dolar
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Sayfa 489/1000 İlkİlk ... 389439479487488489490491499539589989 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •