Sayfa 5/1000 İlkİlk ... 345671555105505 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 33 - 40 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Ben canli ornek vereyim....

2016 icinde aldigim Eurobond lar da tam 3 kez 1500 usd kar elde ettim ancak o noktalarda elden cikarmadim, 15 temmuz donemi etkisi vb etkilerle zarar olustu yaklasik 3000 usd zarar sonrasi satis yaptim. Bir sure dinlendikten sonra tekrar giris yapip yaklasik 2000 usd zarar sonrasi gene satip, su anda USD faizde kaldim.. Yani pek iyi tecrube yok netice itibariyler..............

Rica ederim dostum.. Eurobond olayini kendim belirledim ve kullandim ancak sonuc olarak su an icin pek bir fayda elde edemedim. Amerikan tahvillerinin de faizlerinin yukselecek olmasi faktorunu baz alip, isler nettestikten sonra Eurobond girislerim elbette olacaktir..

Alıntı Originally Posted by syılmaz Yazıyı Oku
    Eski forumda, eurobond'lara özel bir konu yoktu. Bu başlık çok iyi oldu. Artık küçük yatırımcı da mevduata alternatif neler var öğrenip uygulayabilmeli.

3.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Eurobond'ları vermişken CDS değerine de değinmek şart; birbiriyle çok ilintili araçlar:

5 yıllık TR CDS'i = 242 (yani %2,42)

5 yıllık ABD tahvili = %1.95

bu ikisinin toplamı (risksiz faiz + ülke risk primi) kabaca Türk Eurobonduna yakın değerde olması gerekir: 1.95 + 2.42 = 4.37

2021-2022 Eurobondları bu değer civarında; CDS ve Eurobond fiyatları birbiriyle uyumlu.
    Sn. JonDowes, ben bu durunda cds primi ödüyorsam, getiri anlamında tr bond ile usa bond arasında hiçbir fark yok, fark yoksa niye tr bond alayım?

Sent from my SM-J700F using hisse.net mobile app

4. Siz ödemiyorsunuz, size ödüyorlar .

Borçlu ödüyor .
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

5.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Siz ödemiyorsunuz, size ödüyorlar .

Borçlu ödüyor .
    Yani eurobond u ihraç eden mi ödüyor? Emin misiniz, pek mantıklı gelmedi bana.

Sent from my SM-J700F using hisse.net mobile app

6. Türkiye'nin eurobond borçlanma maliyeti = Abd tahvil faizi + Türkiye'nin CDS'i (risk primi)
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.

7.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Türkiye'nin eurobond borçlanma maliyeti = Abd tahvil faizi + Türkiye'nin CDS'i (risk primi)
    Tamam bunu anladım, anlamadığım şu. Abd tahvili 1.95 + CDS primi 2.42 = %4.37 usd faizi.

Türkiye şimdi % 4.37 faizi yabancıya ödüyorsa, risk primini kime ödedi?

Yabancı %4.37 faizden risk primi öderse elinde net abd tahvili kadar getiri kalacak, gider doğrudan abd tahvili alır. Niye bizim eurobondu alsın?

8.  Alıntı Originally Posted by syılmaz Yazıyı Oku
    Tamam bunu anladım, anlamadığım şu. Abd tahvili 1.95 + CDS primi 2.42 = %4.37 usd faizi.

Türkiye şimdi % 4.37 faizi yabancıya ödüyorsa, risk primini kime ödedi?

Yabancı %4.37 faizden risk primi öderse elinde net abd tahvili kadar getiri kalacak, gider doğrudan abd tahvili alır. Niye bizim eurobondu alsın?
    Abd tahvili alsa , getirisi %1,95

Türk tahvili alsa , getirisi %4.37

Türkiye riskini almak istemiyorsa %2,42 ödeyecek. Net %1.95 kalacak.

%4,37 elde edebilmesi için TC riskini üstlenmesi gerekiyor .

Bu da Türkiye'nin borçlanma maliyetinin hesabının açılımı.

Sayfa 5/1000 İlkİlk ... 345671555105505 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •