Sayfa 51/1000 İlkİlk ... 41495051525361101151551 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 401 - 408 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. Evet, alim satim kazancinin üfe 10 puan fazla olmasi gerekiyor diye anlamiştim.. bugun 70.000 dolar eurobond vade sonunda 100.000 olucak... 30.000$ o günkü kurdan dönücek, ilk aldiğimdaki kur * 70.000 e yuzdesi alinicak, üfe den fazla olan kadar vergi ye tabii olucak.

2.  Alıntı Originally Posted by Matt1954 Yazıyı Oku
    Evet, alim satim kazancinin üfe 10 puan fazla olmasi gerekiyor diye anlamiştim.. bugun 70.000 dolar eurobond vade sonunda 100.000 olucak... 30.000$ o günkü kurdan dönücek, ilk aldiğimdaki kur * 70.000 e yuzdesi alinicak, üfe den fazla olan kadar vergi ye tabii olucak.
    Eğer vade sonu ile itfa tarihini kastediyorsanız bu alım-satım kazancı olmaz, itfa geliri olur. Alım-satım kazancı vade sonunu beklemeden sattığınız durumda geçerlidir.

SM-N950F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Saygılar.

3. Evet itfa tarihini bahsesiyorum, peki itfa gelirinin vergilendirmesi nasil oluyor ?

4.  Alıntı Originally Posted by Matt1954 Yazıyı Oku
    Evet itfa tarihini bahsesiyorum, peki itfa gelirinin vergilendirmesi nasil oluyor ?
    Faizle aynı, son kupon faizinin üstüne ekliyor, itfa günündeki kurdan tl'ye çeviriyor vergisini veriyorsunuz.

Saygılar.

5.  Alıntı Originally Posted by Matt1954 Yazıyı Oku
    Evet itfa tarihini bahsesiyorum, peki itfa gelirinin vergilendirmesi nasil oluyor ?
    (Nominal Tutar-Temiz Fiyat)*Tahvil Adeti şeklinde itfa gelirinizi hesaplayabilirsiniz....

6. Az önce şu yaziyi buldum

Konuya dair detaylı düzenleme 258 no’lu Gelir Vergisi Genel Tebliği’nde yapılmıştır. Tebliğ uyarınca, eurobondların vadesini bekleyip itfa geliri elde eden tam mükellef gerçek kişilerin vergi matrahı hesaplanırken, alım ile vade tarihi arasında doğan kur farkları vergilendirilmiyor. Bu GVK’nın 75’inci maddesinde açıkça yazılı bir hüküm olup tebliğde de tekrarlanmış. Ancak aynı kişi, vadeyi beklemeyip eurobond’u elden çıkardığında, vergi matrahı hesaplanırken kur farkı geliri beyana tabi gelir olarak dikkate alınıyor.”

Peki kur farki geliri alinmiyor, aradaki 30.000 $ gelirin vergisi aliniyorsa nasil hesaplaniyor ? Aldiğim gün kur * 30.000$ olarak mi ?

7. Bu şekilde olmamasi lazim sanki, internette bulduğum yaziya istinaden itfa gelirinden kur geliri alinmaz diye belirtilmiş

8.  Alıntı Originally Posted by Matt1954 Yazıyı Oku
    Az önce şu yaziyi buldum

Konuya dair detaylı düzenleme 258 no�lu Gelir Vergisi Genel Tebliği�nde yapılmıştır. Tebliğ uyarınca, eurobondların vadesini bekleyip itfa geliri elde eden tam mükellef gerçek kişilerin vergi matrahı hesaplanırken, alım ile vade tarihi arasında doğan kur farkları vergilendirilmiyor. Bu GVK�nın 75�inci maddesinde açıkça yazılı bir hüküm olup tebliğde de tekrarlanmış. Ancak aynı kişi, vadeyi beklemeyip eurobond�u elden çıkardığında, vergi matrahı hesaplanırken kur farkı geliri beyana tabi gelir olarak dikkate alınıyor.�

Peki kur farki geliri alinmiyor, aradaki 30.000 $ gelirin vergisi aliniyorsa nasil hesaplaniyor ? Aldiğim gün kur * 30.000$ olarak mi ?
    Hayır, itfa günündeki mb döviz alış kuru çünkü o gün geliri elde ediyorsunuz.

Saygılar.

Sayfa 51/1000 İlkİlk ... 41495051525361101151551 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •