Sayfa 517/1000 İlkİlk ... 17417467507515516517518519527567617 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 4,129 - 4,136 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by blackmagic Yazıyı Oku
    çok teşekkürler...
    Eyvallah .
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    AL40'ın getirisi hafifi yukarı gibi gözükse de getiri anlamında aralarında uçurum yok.

Ancak çok cüzzi daha fazla getiriyor gibi gözüken AL40'ı alırken çok dikkatli olmak gerekir. Zira eğer üst vergi dilimine giriliyorsa (%35 %40 lık dilim) o zaman AL40'ın efektif getrisi keskin düşüş gösterir. Ve CY43 çok avantajlı hale gelir.

Eurobond basit bir enstruman değil ve vergilendirmesini de efektif getiri hesabına dahil etmek gerekir.

NOT: Kısaca eğer yıllık kupon faizi ve diğer gelirler (kira, şirket temmettü ödemesi v.b) 1 yıl içinde 40.000TL'yi geçecekse kesinlikle CY43 çok daha avantajlıdır. AL40 çok dezavantajlı duruma düşer.
    Ayrıca kıymetin ne kadar elde tutulmak istendiği de bir parametredir.

Ekleme:AY40 değil AL40 olacaktı düzelttim.
    bu hesabı anlamadım

maksat yıllık kupon gelirinde beyan sınırının altında kalmaksa hesabını yapıp o miktarda alırsınız olur biter. ha iskontosu ne kadar fazlaysa vade öncesi satışta ya da vade sonunda oluşacak vergiden bahsediyorsak o ayrı bir konu. tabi ayrıca 2040-45 lere mevzuat kaç kere, ne kadar değişir, değişir mi, geriye dönük mü değişir o bilinmez.

bir de 2020 için 49 bin tl olan limit yerine 40 bin demenizi de anlayamadım. bir ara bu konu burada tartışılıp 40 bin değil "hala" 49 bin olduğu kanaatine varılmıştı.

ben mi bir şeyleri atlıyorum. bilemedim..

3.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    bu hesabı anlamadım

maksat yıllık kupon gelirinde beyan sınırının altında kalmaksa hesabını yapıp o miktarda alırsınız olur biter. ha iskonto ne kadar fazlaysa vade öncesi satışta ya da vade sonunda oluşacak vergiden bahsediyorsak o ayrı. tabi 2040-45 lere mevzuat kaç kere, ne kadar değişir o bilinmez.

bir de 2020 için 49 bin tl olan limit yerine 40 bin demenizi de anlayamadım. bir ara bu konu burada tartışılıp 40 bin değil hala 49 bin olduğu kanaatine varılmıştı.

ben mi bir şeyleri atlıyorum. bilemedim..
    Ben 40.000TL'yi ihtiyat akçesi ile hesaplıyorum. 49.000TL olursa kötü olmaz tabi. Ama Maliye'nin çok dengesiz ve öngörülemeyen uygulamaları var. Mart ayında süpriz ile karşılaşmak mümkün. Maliyeden bir mütalaa gelirse o zaman 49.000TL olarak hesaplayabilirim.

Beyan sınırı olayı ise şu. Eğer kişinin genel gelir seviyesi yıllık 40/49kTL üzerindeyse AL40 çok uygun bir ürün değil demek istiyorum. Yani kira geliri, temettü v.b gelirleri varsa ve 40/49kTL üzerindeyse ya da yakınındaysa AL40'tan ne kadar aldığının önemi kalmaksızın net efektif faiz oranı ciddi bir düşüş gösterebilir.

Örneğin %40'lık vergi dilimine giren bir mudi için net efektif getiri %4.3'lere kadar gerileyebilir. Halbuki CY43 için bu oran çok daha avantajlı. Zira AL40'ın anapara zararını kurtarmak için alınacak %11.875'lik oran ciddi bir vergiye tabi iken , CY43'te itfada anapara zararı o denli fazla olmadığından aynı oranda vergiden etkilenseler dahi verginin anaparayı kurtarmaya olan olumsuz etkisi o kadar dramatik olmayacaktır.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

4.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Ben 40.000TL'yi ihtiyat akçesi ile hesaplıyorum. 49.000TL olursa kötü olmaz tabi. Ama Maliye'nin çok dengesiz ve öngörülemeyen uygulamaları var. Mart ayında süpriz ile karşılaşmak mümkün. Maliyeden bir mütalaa gelirse o zaman 49.000TL olarak hesaplayabilirim.

Beyan sınırı olayı ise şu. Eğer kişinin genel gelir seviyesi yıllık 40/49kTL üzerindeyse AL40 çok uygun bir ürün değil demek istiyorum. Yani kira geliri, temettü v.b gelirleri varsa ve 40/49kTL üzerindeyse ya da yakınındaysa AL40'tan ne kadar aldığının önemi kalmaksızın net efektif faiz oranı ciddi bir düşüş gösterebilir.

Örneğin %40'lık vergi dilimine giren bir mudi için net efektif getiri %4.3'lere kadar gerileyebilir. Halbuki CY43 için bu oran çok daha avantajlı. Zira AL40'ın anapara zararını kurtarmak için alınacak %11.875'lik oran ciddi bir vergiye tabi iken , CY43'te itfada anapara zararı o denli fazla olmadığından aynı oranda vergiden etkilenseler dahi verginin anaparayı kurtarmaya olan olumsuz etkisi o kadar dramatik olmayacaktır.
    beyan altı için yazdığınızı düşündüğümdendi (hangi kafayla okuduysam:) itirazım. pardon.

ama bu vesileyle (belki de ileride faydalanacağım bir bilgiyi) detaylandırdığınız için teşekkürler.

5.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    beyan altı için yazdığınızı düşündüğümdendi (hangi kafayla okuduysam itirazım. pardon.

ama bu vesileyle (belki de ileride faydalanacağım bir bilgiyi) detaylandırdığınız için teşekkürler.
    Eurobond enstrumanında kişiye özel çok fazla parametre var. Bir kişiye uyan diğerine uymayabiliyor.

İyi akşamlar.

6.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku

Üstadım CY43 dezavantajı şu. Ana paranız 90dan 100e geldiği için, vadenin son yılında anapara kazancı yazıyorsunuz. Bu da alım satım kazancı gibi direk vergiye tabi. Bu vergiden kaçış da yok.

Yanlışım varsa düzeltiniz.

7.  Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Üstadım CY43 dezavantajı şu. Ana paranız 90dan 100e geldiği için, vadenin son yılında anapara kazancı yazıyorsunuz. Bu da alım satım kazancı gibi direk vergiye tabi. Bu vergiden kaçış da yok.

Yanlışım varsa düzeltiniz.
    Evet bu doğru ancak birisinde her sene yüksek vergi diliminden ödeme yaparken diğerinden vade sonunda bir kerelik bir ödeme yapılıyor.
    Tüm bunlar kişinin nakit akışı ve vergi optimizasyonuna göre değişen detaylar.

Ben şahsi olarak AL40'a uzun vadeli tutmak açısından olumlu bakmıyorum. Kısa vadeli al sat amaçlı olarak ta yurt içi mudilerin vergisel kısıtlamaları var. Eurobond'ta hızlı sık ve kısa vadeli trade o nedenle biraz da yabancı veya kurumsal yatırımcıların işi.

8. Merhaba,

Yanlış bilmiyorsam, temiz fiyatı 100'ün üstünde olan bonolarda, bu fazlalık kalan kupon sayısına bölünerek vergi matrahından düşülebiliyor, bu sebeple AL40'ın ciddi dezavantaj oluşturmaması gerekir diye düşünüyorum.

Sayfa 517/1000 İlkİlk ... 17417467507515516517518519527567617 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •